Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Francuska je na neki nacin enigma u smislu da imaju ponajveci natalitet u Evropi (sto ne bi bilo moguce da nije dosta visok i kod domaceg stanovnistva, a ne samo migranata), dok im sistem porodicnih politika nije narocito izdasan. 

Link to comment

Reforme su pocele za vrijeme Hollande-a, tada je Macron bio ministar industrije cini mi se. Macron je nastavio reforme rada i jos neke.

Ne znam kakve izdatke rade druge zemlje za porodicnu politiku, Hollande je to smanjio kada je bio na vlasti. 

Ono sto mislim da pravi razliku, je da sva djeca idu u vrtic od trece godine i to je besplatno (osim kantine). 

  • Hvala 1
Link to comment
On 18. 7. 2023. at 16:00, Shan Jan said:

Jebena Srbija ima 12 meseci porodiljskog koje raste na 24 meseca od treceg deteta. Doduse za muske imas jednu nedelju, taman da se napije i otrezni.

 

Offtopic ali zapravo i u Srbiji suprug može da preuzme porodiljsko. To se naravno baš retko dešava, ili usled nekih tragičnih okolnosti ili ako majkoa mora ranije da se vrati na posao usled suptilnih pritisaka od strane poslodavca.

Link to comment

Cuh danas da je u Francuskoj koliko juce donet zakon koji omogucava policiji prisluskivanje telefona i ostalih kompjutera bez mnogo cimanja.... :fantom: 

  • Haha 1
Link to comment
On 18. 7. 2023. at 21:34, dragance said:

Minimum je 16 nedelja. Ako je to na dnu, onda gde je više?

 

On 18. 7. 2023. at 22:18, Lancia said:

1366_2000.jpg

Nesto nije u redu sa ovim grafikom - i na koje nedelje se tacno misli?

 

Evo kako je u Nemackoj:

obavezno trudnicko 6 nedelja pred termin pa do samog termina + 8 nedelja posle (= minimum 14), a onda posle toga krece opciono porodiljsko koje drzava placa za 12 meseci (ili 12 + 2 za drugog partnera ako je prvi uzeo barem 12). A samo porodiljsko moze da bude 3 godine, samo je novac ogranicen na max sumu i na 12 meseci.

 

Za UK ne stima, ili je moja drugarica ubola neko drugo vreme (mislim da je imala trudnicko 4 nedelje pred termin i dvocifren posle, a ne secam se koliko joj je bilo porodiljsko, ako ga je uopste imala).

Link to comment

U Americi nema plaćenog porodiljskog. Uzmeš bolovanje ili godišnji - ili neplaceno, što ne mora biti odobreno. U Kanadi sasvim suprotno.

Edited by dragance
Link to comment

A do sada to nije moglo? Bilo gde?

Naravno da treba sudija to da odobri i da mora biti proporcionalno navodnom nedelu i uz vremensko ograničenje, što je i ubačeno u predlog zakona.

 

Evo, pošto se niko nije oglasio dva puta na tvoje skretanje pažnje na sebe, da ti udovoljim egou.

Link to comment
×
×
  • Create New...