Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Marin, ne Mari.

 

Po jednom septembarskom istraživanju Žipe je bio za 5 pp. bolji od Fijona u hipotetičkom srazu sa Marin le Pen u drugom krugu i u varijanti sa Žipeom bi bilo manje apstinenata, tako da bih rekao da ti se dobro čini.

 

JhKHyvp.png

http://www.bva.fr/data/sondage/sondage_fiche/1900/fichier_intentions_de_vote_-_vague_5_-_pop2017_-_septembre_20164d4a8.pdf

Edited by vememah
Link to comment

Ovo daje veliku sansu Marini, bolju nego da je AJ kandidat. Vecina glasaca centrista nece imati stomak da glasa za Fillona, ako ovaj bude krenuo djonom u kampanju o reformama, smanjivanju javnog sektora, itd. Sve je to (mozda) neophodno, ali populista kao Marina to nece propustiti.

 

Fillonova najveca sansa je Jean Marie Le Pen, ako se on namerno ukenja u njenu solju, doci ce do ili apstiniranja ili sanse da se glasovi preliju nekom trecem kandidatu. 

 

Ipak, ako sad ovo FN ne dobije, nece nikada. 

 

Edit: potreban je ujedinitelj cele Francuske - Fillon to mora da shvati i kompromozuje. Uglavnom, zavrsice se neslavno kao i Hollande, eventualno. 

Edited by dragance
Link to comment

Lijevica, barem oni koji jos glasaju za socijaliste, je uvijek glasala protiv FN-a, 2002., i na svim drugim manje ili vise vaznim izborima. Ni ovaj put nece nedostajati njihovi glasovi. Da li ce to biti dovoljno? Ja mislim da hoce. Marina bi u tom slucaju osvojila max 40% glasova. Ja ne volim Fillona ali bez ikakve dileme bih glasao za njega u tom slucaju. Da je Sarkozy na njegovom mjestu, otisao bih na odmor u inostranstvo za vrijeme glasanja.

Link to comment

50%, to nema sanse da se desi. Lijevica sada ima ukupno oko 35% (ali to je podjeljeno na vise kandidata), Marina u prvom krugu moze do 30%. Tu je i Macron. Sve u svemu, za drugi krug ce biti potrebno min 20%.

Link to comment

istraživanja javnog mnjenja su se baš pokazala kao pouzdana u poslednje vreme ... ali naša želja da imamo bar neke jasno definisane odnose, iako znamo da nisu tačni, je baš zabrinjavajuća :(

Link to comment

Ne bih se bas na to kladio. Rast FNa je do sada uvek bio naustrb krajnje levice, a od atentata u predsednickim izborima je sasvim moguce i da deo PS glasova ode Le Penu.

 

Edit: sve zavisi kako ce Fillon postaviti kampanju.

Edited by dragance
Link to comment

Ja ne mislim da se preliva direktno sa levice ka FN već da bivši glasači PS idu ka LR a deo LR ka FN.

 

Takođe, biće sad zanimljivo sa Fillonom. Ja znam ovde puno ljudi koji već godinu dana pričaju kako će glasati za LR. Ali sad neće za Fillona. Dosta ih je u fazonu da u prvom krugu glasaju za Macrona.

Link to comment

Sad cu da upadnem kao padobranac, ali kako je moguce da neko ko je levicar ili ko tradicionalno glasa za levlje opcije moze da glasa za Le Pen? Kakav je to intelektualni sklop, kojim misaonim procesom se dolazi do toga da glasas za nekoga ko je suprotnih stavova od tebe? Mislim, taj koji moze da glasa za Le Pen nije levicar, to je moje jedino smisleno objasnjenje. 

Link to comment

Sad cu da upadnem kao padobranac, ali kako je moguce da neko ko je levicar ili ko tradicionalno glasa za levlje opcije moze da glasa za Le Pen? Kakav je to intelektualni sklop, kojim misaonim procesom se dolazi do toga da glasas za nekoga ko je suprotnih stavova od tebe? Mislim, taj koji moze da glasa za Le Pen nije levicar, to je moje jedino smisleno objasnjenje. 

 

kapiram da je misaonim procesom pogleda u novcanik i na ugovor o radu

Edited by MancMellow
Link to comment

Ma jasno je sve to. Nego, pricamo o situaciji u kojoj je do pre nekolliko godina bilo apsolutno nezamislivo da FN kandidat bude u drugom krugu, sve do one "greske u proceni" i prejeba sa izlaznoscu kada je matora drtina Le Pen usla u drugi krug sa Sirakom.

 

Sada je situacija gde je sigurno da je kandidat FNa u drugom krugu! To je tektonski poremecaj, koji se polako preliva i preplivace i u skupstini, ako se PS ne probudi iz zimskog sna koji traje od 2000. godine!

Link to comment

Sad cu da upadnem kao padobranac, ali kako je moguce da neko ko je levicar ili ko tradicionalno glasa za levlje opcije moze da glasa za Le Pen? Kakav je to intelektualni sklop, kojim misaonim procesom se dolazi do toga da glasas za nekoga ko je suprotnih stavova od tebe? Mislim, taj koji moze da glasa za Le Pen nije levicar, to je moje jedino smisleno objasnjenje. 

 

Isti onaj gde blue collar radnik u Americi glasa za Trampa.  Potpuno isti.

Link to comment
×
×
  • Create New...