Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Da se vratimo na temu - mene zanima na koji način Fillon pomiruje katolicizam, anglofilstvo i gotivljenje Putina (sve te stvari mu se pripisuju). Kakva je to alhemija? btw, šta znači katolicizam u Francuskoj uopšte -sigurno ne isto što u Španiji ili Poljskoj, ali koliko desno ide?

 

Ima ljudi na forumu koji poznaju Francusku mnogo bolje, ali neki od najzadrtijih katolika koje sam upoznao su Francuzi. Stara aristokratija je prilicno verna katolicizmu, ali rekao bih da je crkva i na selu prilicno jaka. Cela Evropa je bila blago zatecena snagom protesta protiv istopolnih brakova u Francuskoj.

Link to comment

Najzanimljivije je što je mnogo mladih veoma sklono reakciji - katoličanstvu, nekakvom skoro feudalnom regionalizmu, čak i monarhizmu. Stariji ljudi i ljudi srednjih godina na krizu reaguju preko FN, mladi su tu mnogo kreativniji. Mene recimo zanima koliko je jak Bloc identitaire, voleo bih to da saznam na izborima naredne godine.  

Link to comment

Da se vratimo na temu - mene zanima na koji način Fillon pomiruje katolicizam, anglofilstvo i gotivljenje Putina (sve te stvari mu se pripisuju). Kakva je to alhemija? btw, šta znači katolicizam u Francuskoj uopšte -sigurno ne isto što u Španiji ili Poljskoj, ali koliko desno ide?

 

Drugo pitanje - da li se od njega može očekivati da razbije snagu sindikata u Francuskoj?

 

Gotivljenje Putina pre svega podrazumeva to da se zgovna ISIS u Siriji i Iraku dok ga savršeno zabole za Asada, demokratiju i ljudska prava, i to što smatra da su EU sankcije Rusiji štetne za sve. Anglofil je zbog lične istorije i zbog toga što obožava Margaret Tačer. Ne verujem da bi baš previše uticalo na državnu politiku ali je naredni period jeben za EU i stvarno im ne treba francuski predsednik koji simpatiše London, makar iz ličnih razloga. Kada sam pomenuo katolicizam mislio sam na politički katolicizam koji sve više nagriza fundamente francuske republike, iz razloga što ga mnogi vide ne samo kao idealan branik od islama, već i kao politički kišobran za sve konzervativne pokrete i ideje u zemlji. Ironično je to što, sve više podržavajući idelogiju političkog katolicizma, sama desnica urušava državu koju bi kao trebala da brani. FN je recimo, po meni, bliži laicizmu od velikog dela LR. Čak negde cenim da će u skorije vreme doći do podele kod LR po toj liniji na nekakve liberale/stare radikale i demohrišćane.

Link to comment

Katolicizam je, naravno, vecinska vera u Francuskoj sa nesto malo protestantizma na jugo -zapadu (iskljucujem naravno islam - jerbo je poenta "domoroci"). Ali Francuska je jedna od retkih drzava gde je drzava, njen aparat i drustvo totalno razdvojeno od crkve (religije uopste). Crkva ima tacno 0% uticaja na parlament, senat, itd.

 

To ne iskljucuje da svestenici imaju uticaj i uglavnom dobar imidz po manjim selima, gradovima, itd. To je deo tradicije i tako bi uvek trebalo da bude/ostane. 

 

Desnica, narocito "Les Republicains" i njihova "desnica" nije isto sto i religija, svako ko je pokusao da ide na fazon religije udesno (Philippe de Villiers) je bio ismejan na nacionalnom nivou i bio ponizen rezultatima. Sad, ako bi se poklopilo da neko (malo vise) religiozan bude kandidat desnice i pokusa da ugura nekakav moral kao program, takav kandidat bi bio ogranicen na 20 i kusur % u prvom krugu, a zavisno od toga ko je protivkandidat, bi gotovo sigurno ispusio u drugom krugu. Taj nekakvi moralni glasnik bi imao dobre rezultate u delovima zapadne Francuske, nesto malo u sredini, pa kod mog bivseg kraja u delu Alpa (Haute Savoie) i to je to. 

 

FN i Marina takodje nije isto sto i religija, sto dodatno komplikuje stvari. Na to je Mitterand i igrao kada je "stvorio" FN i Jean Marie Le Pena (triangulaires) kako bi ih lakse podelio i pobedio. Sada su se stvari dosta preokrenule od tadqa. Prvo, levica nema vise ni jednog harizmaticnog politicara sa vizijom, nema ga uopste ni na vidiku. Atentati i islamizam, kao i reakcija Hollandea je ionako zatrpala njegove ambicije i popularnost (i bez toga je bio uzasno kotiran) i mnogi vise za svog zivota nece glasati za PS.

 

Slabo ko bi hteo da ide suprotno - tj prema Sarkoziju, jer on je tek opasan lik. Ko god bude kandidat desnice mora da ima malo vecu prodju da ujedini obe strane, znaci da privuce i malo levice k sebi - narod se oseca ugrozen i opasno podeljen. Treba im neko sa harizmom i liderstvom. Nekakav pokusaj obracunavanja sa sindikatima i "tacerizmom" kao glavnom porukom bi bio opasan. Razocarana levica i radnicka klasa, bas kao i u Americi, gravitira prema svom Trampu, a to je Marina.

 

Ona je jos i OK u poredjenju sa svojom (uber zgodnom) necakom - to je tek ta doza religije sa nacionalizmom. 

 

Bice svasta i jedna od najzanimljivijih kampanja ikada. Davno pre nego sto je Sartko prvi put postao predsednik (ili cak i kandidat), "predvideo" sam ga. Sada se ne bih usudjivao predvidjati bilo sta. Kandidati na sve strane su plac majke bozije. 

Edited by dragance
Link to comment

Sta tu ima za mene

Pa prestani da se uvijaš u neki imaginarni evroskepticizam nego kazi gde i kako će biti nešto za tebe. Na kraju dana najbitinije je da li ti krče creva ili ne. Ako je to dobro za većinu da razmislimo onda.

Link to comment

u drugom krugu (ff - mlp) volođa može odmah da ode na spavanje i da ne čeka rezultate

 

 

François Fillon’s rapprochement plans meet with Putin approval
French frontrunner has close ties to a Russia leader intent on ending his isolation

 

Anne-Sylvaine Chassany


President Vladimir Putin has hailed his “very good relationship” with François Fillon, praising the frontrunner in the French centre-right primary contest on his plans for a rapprochement with Moscow.

The comments underline the close ties between the Russian leader and the French politician, who would be well placed to become president of France next year if his nomination as the centre-right’s candidate were confirmed.

Days before a run-off vote between Mr Fillon and Alain Juppé to decide who will be the centre-right candidate, they also reflect Russia’s wider effort to cultivate ties with like-minded European politicians to end its diplomatic isolation.

But the comments from Mr Putin also highlight a closeness to Russia that some of Mr Fillon’s critics say is a potential vulnerability for his campaign at a time of widespread hostility in France to Russia’s military intervention in Syria.

Mr Fillon is advocating a dramatic change of tack with Moscow, favouring lifting economic sanctions imposed by the EU after Russia’s annexation of Crimea. He is also pushing for a military alliance with Mr Putin and the Syrian regime of Bashar al-Assad to combat Isis.
Jean-Marc Ayrault, France’s foreign minister, lashed out at Mr Fillon’s foreign policy proposals. “Of course we have to talk to Russia. We talk to Russia all the time,” Mr Ayrault said in Paris. “But that doesn’t mean we should align ourselves with Russia.”

Mr Juppé also criticised Mr Fillon’s “extreme kindness for Putin” as he sought to rally voters ahead of the run-off on Sunday.

Mr Fillon, who was prime minister under Nicolas Sarkozy’s presidency, met Mr Putin regularly between 2008 and 2012 when the Russian leader was serving as prime minister.

On Wednesday, Mr Putin was full of praise for Mr Fillon. “For all his European manners, in the best sense of that word, he is always able to argue for his point of view in a very tough and consistent manner, in that sense he is a tough negotiator. But of course he is a highly professional and decent man,” Mr Putin said in Moscow.

The Russian leader said he welcomed the shift in sentiment. “For our part we will do everything to facilitate [better relations],” he said.

Diplomatic ties between the two countries have deteriorated during President François Hollande’s time in office. The French leader spearheaded economic sanctions on Russia after it annexed Crimea and, with Angela Merkel, the German chancellor, has pushed for a ceasefire in eastern Ukraine and a political resolution of the conflict.

Mr Hollande has also condemned Russia’s military support for the Syrian regime of Mr Assad, describing the bombing of civilians in Aleppo as “war crimes”. Last month, Russia vetoed a UN Security Council resolution, drafted by France, that demanded an end to air strikes and military flights over the Syrian city.

Responding to Mr Fillon’s suggestions of lifting economic sanctions, Mr Ayrault said: “Do you think that it is out of pure pleasure that we impose sanctions? No, they are there because eventually there is a negotiation and an accord. That’s how it works.”

 

Edited by Prospero
Link to comment

Pa prestani da se uvijaš u neki imaginarni evroskepticizam nego kazi gde i kako će biti nešto za tebe. Na kraju dana najbitinije je da li ti krče creva ili ne. Ako je to dobro za većinu da razmislimo onda.

 

Pa to je bila neka sustina i evrotalibanizma sto ne bi I evroskepticizma-licna korist.

Nebeske EU Srbije mi ne zvuce primamljivo uopste.

Link to comment

Pa to vas sustinski i jebe, skup ljudi kod kojih bi licna korist bila bolja u EU nego van nje je ipak veci. Dok ne otkrijemo naftu, mada i to je siguran put u failed state. Pogledaj samo Rusiju ili druge talibanate SA i sl.

Link to comment

Ma jok nisu najbrojniji, samo najgrlatiji.

Sad vec ide mukica cime da se coek bavi kad Marxizam pukne.

A da ti prestanesa da lupetas?

Nisi porazmislio o toj opciji?

Link to comment

Ok I zbog cega ja ili bilo ko iz Srbistana treba to da podrzava?

Sta tu ima za mene sto likovi kao ti imaju ili ambiciju da zapale iz zemlje ako nisu ili nam prodaju price o cokoladi I marmeladi na nekom metafizickom shtapu.

Vidis, meni se jebe za tvoju licnu perspektivu i cele te nazovi intelektualne beskorisne bolumente likova.

Lepse je gledati kako world burn

 

 

 

 

Ma reko sam bre vec onom jednom liku ali se obrasci ponasanja i misljenja multiplikuju u odgovorima.

 

 

 

Aha a ti o drzavi lol

E, pa ok onda da smo to razjansili

 

 

Pa to je bila neka sustina i evrotalibanizma sto ne bi I evroskepticizma-licna korist.

Nebeske EU Srbije mi ne zvuce primamljivo uopste.

 

 

Ma jok nisu najbrojniji, samo najgrlatiji.

Sad vec ide mukica cime da se coek bavi kad Marxizam pukne.

 

 

Jebote.

I jos se ljudi loze da s tobom razgovaraju ko s covekom  :puke:

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...