Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

ajmo od kraja

 

pregovori nemaju vremensku odrednicu. novi članovi (poglavlja) se ne ubacuju ad hoc, tematski su određeni. o prelaznim i završnim merilima unutar poglavlja se razgovara, i unutar eu (jer se, suštinski, ne pregovara sa eu nego sa državama članicama). eu je lupila packu hrvatskoj ovog leta oko pokušaja blokade poglavlja, npr. u nekom drugom slučaju možda neće (npr kod usvajanja zajedničke pozicije u poglavlju 31) ali to je deo pregovora, to je sve potpuno očekivana dinamika pregovora.

 

deo političkih problema koje srbija ima u pregovorima su domaće prirode - ko nam je kriv što nismo uhapsili mladića pre 2011? zašto sami nismo žurili u eu pa da nam sada tamo neka ulrike lunaček ne govori kako "kipar je mogao sa nedefinisanom granicom ali vi ne možete jer smo naučili lekciju"? naravno, tu tezu "zašto nismo brže?" ne možeš sada da zastupaš ti koji, budimo iskreni, nisi nikada bio "šampion" evrointegracija (legitimno), niti tebi paralelan deo političke scene.

 

dakle to nisu nekakve činjenice ili stabilne procene nego prosto odokativna očekivanja, kojima je relativno lako kontrirati i oponirati (u smislu teorije igara i dinamike međunarodnih odnosa i kolektivnih akcija). ona se naravno mogu i ostvariti, ali sa kojom sigurnošću, gde je tu analiza dobitka i gubitka (kako definišemo gubitak i dobitak itd itd)

 

 

 

Vent: Proširenje EU nije zaustavljeno ali se primenjuje drugačiji pristup

 
Prvog dana Beogradskog bezbednosnog foruma 2016 otvorena je tema proširenja Evropske unije. Na panelu „Proširenje EU – Kako prevazići zamor u proširenju i bilateralne nesuglasice” diskutovali su Ketrin Vent šefica odeljenja za Srbiju u Generalnom direktoratu NEAR Evropske komisije‚ Goran Svilanović generalni sekretar Regionalnog saveta za saradnju‚ Srđan Cvijić viši analitičar javnih politika Fondacije za otvoreno društvo i Nikolaos Cifakis asistent za međunarodne odnose na Departmanu političkih nauka na Univerzitetu Peloponez i naučni saradnik pri Vilfred Martens centru za evropske studije.
 
Odgovarajući na pitanje da li je proširenje još uvek među planovima EU Ketrin Vent je odgovoroila da ono nije zaustavljeno, da je proces u toku, ali da se na njega primenjuje drugačiji pristup.  -_-
 
 
„Više nema proširenja po sebi i zarad samog proširenja”, rekla je. Sada, prema njenim rečima, postoji „složeno proširenje”ali „činjenica je da proces neprestano traje. :thumbup:
 
Ova promena se desila, s jedne strane zbog krize i unutrašnjih problema EU i s druge strane zbog toga što je EU više usredsređena na ključne oblasti poput vladavine prava, korupcije itd. Ovim temama bi se trebalo pozabaviti na početku“ navela je Vent. :mellow:
 
 
Nikolaos Cifakis, asistent za međunarodne odnose na Departmanu političkih nauka na Univerzitetu Peloponez i naučni suradnik pri Vilfred Martens centru za evropske studije je ocenio da će Brexit iscrpeti mnogo energije u narednih nekoliko godina. Prema njegovom mišljenju kriza evro zone nije završena, a zemlje EU su suočene sa porastom populizma. On je, međutim, ukazao da je  proces proširenja deo strateških dokumenata EU. „Primanje novih članica je utkano u bezbednosne planove EU”, rekao je on.
 
Prema mišljenju Cifakisa, ono što zemlje Zapadnog Balkana treba da urade, jeste da budu inicijatori, da ne čekaju na EU. „One treba da preduzmu inicijativu”, ^_^
 
istakao je. On je naglasio činjenicu da je u Berlinskom procesu pored šest zemalja Zapadnog Balkana učestvovalo jako malo zemalja EU.
 
„Izazov za budućnost”, rekao je „jeste da navedete i druge da se priključe”. Ovo treba učiniti jer na kraju svaka država članica mora da glasa za pristupanje nove članice. Države članice do sada nisu bile uključene u proces. „Postoji potreba za angažmanom”, zaključio je.

 

Proširenje EU je de facto z a u s t a v l j e n o. Mi se nalazimo u pristupnom pravnom vakuumu ali nema ko da nam javi. 

 

 

 

rs - to je takođe teza koju slušam 10ak godina i koja se za tih 10ak godina nije materijalizovala. odugovlačimo sa kosovom da nam ne dođe rs. a šta da dođe u rs? kakva je veza srbije sa ikakvim remontom institucionalnog poretka u bih? tamo je gomila stvari već menjana u periodu 1995-2006 pa ko je pitao srbiju za bilo šta? šta je srbija uradila da spreči ukidanje vojske rs? ništa. jel je neko nešto pitao tim povodom? nije. jel sama rekla "nemojte to da radite da vam mi ne bi...!"? nije.

 

Srbija je potpisnica Dejtonskog sporazuma i bez njenog pristanka pravno je nemoguće promeniti međunarodni sporazum. Ako bi Srbija pristala na promenu Dejtona Rusija bi takođe pristala na te promene jer su oni svoj odnos definisali tako da "neće biti veći Srbi od Srba". Najslabija karika u lancu je Srbija i tu će pritisak biti najveći jer se nalazi na klizavom diplomatskom terenu. Ne treba biti John Nash pa ne videti to. Rizik je realan.

Edited by slow
Link to comment

Već je unekoliko promenjen (uključuući i granice entiteta) i Srbija se pitala: ništa. 

 

To da je proširenje zaustavljeno to je samo tvoje mišljenje i tumačenje, koje...well, stručno nije nimalo. I ono što je najvažnije, proširenje je u interesu Srbije i to je sve što nas treba da zanima kad procenjujemo šta mi treba da radimo. Sami ne možemo, druga neka integracija i savez ili nije na ponidi ili je mi ne želimo. I sve ovo pišemo po dvadeseti put. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Već je unekoliko promenjen (uključuući i granice entiteta) i Srbija se pitala: ništa. 

 

To da je proširenje zaustavljeno to je samo tvoje mišljenje i tumačenje, koje...well, stručno nije nimalo. I ono što je najvažnije, proširenje je u interesu Srbije i to je sve što nas treba da zanima kad procenjujemo šta mi treba da radimo. Sami ne možemo, druga neka integracija i savez ili nije na ponidi ili je mi ne želimo. I sve ovo pišemo po dvadeseti put. 

 

Ne mogu da verujem koliko utopistički zabijate glavu u pesak. Pročitaj još jednom šta je izgovorila Ketrin Vent, to je pravni i politički nonsens. Neozbiljno, ponižavajuće, vređa inteligenciju.

 

Što se tiče RS, nije u pitanju samo kozmetička promena već strukturna dekompozicija, možda i ukidanje. Za to će trebati saglasnost potpisnica sporazuma.

Link to comment

Ne mogu da verujem koliko utopistički zabijate glavu u pesak. Pročitaj još jednom šta je izgovorila Ketrin Vent, to je pravni i politički nonsens. Neozbiljno, ponižavajuće, vređa inteligenciju.

 

Što se tiče RS, nije u pitanju samo kozmetička promena već strukturna dekompozicija, možda i ukidanje. Za to će trebati saglasnost potpisnica sporazuma.

 

granice nisu "kozmetička promena". BiH nije Kosovo, Kosovo je uneto u pregovore kako je uneto i definisano u samom početku.

 

nema šta da čitam, jer ni ti ne čitaš nego čitaš između redova. postoje poglavlja koja se otvaraju, pregovaraju i zatvaraju. šta tačno vlade i službenici misle (vs onoga što izjavljuju za štampu) nema šanse da znaš niti bilo ko od nas. U međuvremenu rukovodiš se javnim dokumentima i svojim interesima. A na sve to - bolja alternativa ne postoji. Promenu mogu da naprave naravno građani kad u parlament stave većinu koja neće u EU. Do tada...

Link to comment

granice nisu "kozmetička promena". BiH nije Kosovo, Kosovo je uneto u pregovore kako je uneto i definisano u samom početku.

 

nema šta da čitam, jer ni ti ne čitaš nego čitaš između redova. postoje poglavlja koja se otvaraju, pregovaraju i zatvaraju. šta tačno vlade i službenici misle (vs onoga što izjavljuju za štampu) nema šanse da znaš niti bilo ko od nas. U međuvremenu rukovodiš se javnim dokumentima i svojim interesima. A na sve to - bolja alternativa ne postoji. Promenu mogu da naprave naravno građani kad u parlament stave većinu koja neće u EU. Do tada...

 

do tada:

 

"Nema veze što je put zaprečen, mi idemo bezuslovno u EU preko barikada zato što je tako najbolje. Ko ne želi takav put neka izađe na izbore i proveri volju građana. I nebitno je šta zvaničnici EU pričaju, nema boljeg puta. A sada tišina tamo"  :D

Edited by slow
Link to comment

do tada:

 

"Nema veze što je put zaprečen, mi idemo bezuslovno u EU preko barikada zato što je tako najbolje. Ko ne želi takav put neka izađe na izbore i proveri volju građana. I nebitno je šta zvaničnici EU pričaju, nema boljeg puta. A sada tišina tamo"  :D

 

Ovo je procena. Ali evo, ja te (i druge) pitam, koja je po vašem mišljenju alternativa. Istupane iz SSP-a (pošto je kontraproduktivno ostajanje u tom režimu ako odustaješ od članstva) i...šta i kako tačno dalje? 

Link to comment

Ovo je procena. Ali evo, ja te (i druge) pitam, koja je po vašem mišljenju alternativa. Istupane iz SSP-a (pošto je kontraproduktivno ostajanje u tom režimu ako odustaješ od članstva) i...šta i kako tačno dalje? 

Prosto: Srbija ima, pojednostavljeno receno, problem identiteta, uspostavljanja neke vrste stabilnosti na duzu stazu, vezivanje za neku kulturnu matricu, taj rad.

Clanstvo u EU/NATO je samo deo tog problema: sustina je u pokusaju da se posto-poto i bukvalno po svaku cenu pronadje, definise minimum drzavnih interesa shvacenih u klasicnom smislu, da se nadje najmanji zajednicki sadrzalac tih interesa prihvatljiv za vecinu stanovnistva ovakvog kakvo je i na nivou na kome se danas nalazi

Bez toga, nema nista osim vucicevskih ili bilo cijih drugih lelujanja okolo naokolo.

E, sad, sta su nacionalni/drzavni interesi Srbije danas, ostaje da se vidi i diskutuje: ni jedan segment drustva, od politike, do takozvane nauke ne pokazuje ni najmanji interes, naznaku makar da se u tako nesto upusti.

Svi su u stanju nekog ocekivanja koje ce da bude kao bajagi razreseno ulaskom u EU ili na neki drugi nacin uglavnom odredjen takozvanim dnevno politickim razlozima.

Minimum drzavnih interesa koje sam pomenuo moze, a ne mora da obuhvata - ni jedno od navedenog nije moj licni stav, samo primera radi:

1. Ratosiljanje Kosova, iz sve snage i skroz, pa shvatio kako ko hoce, kao izraz snage ili izraz slabosti;

2. Ostavljanje Bosne samoj sebi i striktno nemesanje u desavanja tamo, itd, itd..., pomenuo sam samo par primera oko kojih ce morati da se izjasnjava, ovako ili onako, da li kao prema nametnutom resenju ili kao delu sopstvene dugorocne politike, svejedno

 

Floskule da bi to moglo, ali treba samo izgraditi pravnu drzavu, obezbediti vladavinu prava i stabilne demokratske institucije, itd, itd, ovde ne vaze: politiku zastite dugorocnih nacionalnih interesa moze bez problema da sprovodi i diktatura, sta vise, u mnogo situacija vrlo uspesno, uspesnije od demokratskim putem izabranih vlada i predstavnickih tela.

 

Bez definisanja nacionalnih interesa u smislu koji sam pomenuo Srbija je u situaciji kuceta koje juri sopstveni rep: u danasnjoj situaciji, kada je sebi na vrat natovarila gomilu neresenih pitanja, kako spoljasnjih, tako i unutrasnjih, otvorena je za svaku vrstu zajebancije i uslovljavanja i to kako se kome digne - od komsija - Rumuna na primer, koji se naprasno setili vlaske crkve ili cega vec, do uslovljavanja vezanih za clanstvo u EU, sa svim sitnim zezanjima usput.

Link to comment

Interesantan ovaj topić o Francuskoj...

i potpuno nebitan

bitan iz egomanijaštva ali za planetu ertu posve nebitan.da li će biti pnaj čoro ili sarkom ili ona le pen je total nebit..biće bitno na netu i facebuku.

eho i balkan?

ma ne kenjaj

Link to comment

Ovo je procena. Ali evo, ja te (i druge) pitam, koja je po vašem mišljenju alternativa. Istupane iz SSP-a (pošto je kontraproduktivno ostajanje u tom režimu ako odustaješ od članstva) i...šta i kako tačno dalje? 

 

Treba prekinuti sa ovim odvratnim provizorijumom koji nigde ne vodi ali mislim da do toga neće doći. Ne mislim na prekid EU integracija, one su ionako faktički prekinute, mislim na brdo laži i iluzija koje se uvećavaju svaki dan. Nema ko da kaže istinu. Problem je što mi više ne možemo ni da dobijemo iskreni odgovor spolja jer je politička elita upala u sopstvene političke kalkulacije i laži i nesposobna je da isplanira putanju zemlje do kraja ove kalendarske godine a kamoli do nekog vremenski daljeg datuma. Stranci dobro znaju da ovde nije potrebna politička istina, da nije poželjna zato što se cela politička scena zasniva na neistinama, i onda nastupaju sa konstrukcijama koje u normalnim zemljama ne bi nikako prošle. Prvo što treba da uradimo je da stanemo pred ogledalo. Za dalje je vrlo teško, pesimista sam.

Edited by slow
Link to comment

Pa nije to nista novo pa da treba Brisel da nam otvara kolektivno oci iskrenoscu.

Mantra kurvanja za svetlu buducnos je ovde diskurs vec dobrih 15g

Nije to picousti izmislio.

Sad sto nekima blam da progutaju zabu da su bili budale je nevazna psihologija.

crko marshal

Link to comment

Treba prekinuti sa ovim odvratnim provizorijumom koji nigde ne vodi ali mislim da do toga neće doći. Ne mislim na prekid EU integracija, one su ionako faktički prekinute, mislim na brdo laži i iluzija koje se uvećavaju svaki dan. Nema ko da kaže istinu. Problem je što mi više ne možemo ni da dobijemo iskreni odgovor spolja jer je politička elita upala u sopstvene političke kalkulacije i laži i nesposobna je da isplanira putanju zemlje do kraja ove kalendarske godine a kamoli do nekog vremenski daljeg datuma. Stranci dobro znaju da ovde nije potrebna politička istina, da nije poželjna zato što se cela politička scena zasniva na neistinama, i onda nastupaju sa konstrukcijama koje u normalnim zemljama ne bi nikako prošle. Prvo što treba da uradimo je da stanemo pred ogledalo. Za dalje je vrlo teško, pesimista sam.

 

znaci strategija je - da se pogledamo u oci™ :D Nema druge "viable" strategije, evo i ovo sve sto si napisao je samo tvoje vidjenje opisa stanja, nema tu niceg u kom smeru ici. Jer nema. Odnosno ima i momentalno se vidi da je gore.  

Link to comment

Pa nije to nista novo pa da treba Brisel da nam otvara kolektivno oci iskrenoscu.

Mantra kurvanja za svetlu buducnos je ovde diskurs vec dobrih 15g

Nije to picousti izmislio.

 

 

Naravno da nije. Izmislio je neko vekovima pre njega. Realno nije vam bas sasvim jasno gde zivite tj u kom tipu zemlje zivite. Srbija nije ni Nemacka, ni Rusija, ni Britanija, ni Kina, ni Brazil. Cak ni Jugoslavija. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...