Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Prosto: Srbija ima, pojednostavljeno receno, problem identiteta, uspostavljanja neke vrste stabilnosti na duzu stazu, vezivanje za neku kulturnu matricu, taj rad.

Clanstvo u EU/NATO je samo deo tog problema: sustina je u pokusaju da se posto-poto i bukvalno po svaku cenu pronadje, definise minimum drzavnih interesa shvacenih u klasicnom smislu, da se nadje najmanji zajednicki sadrzalac tih interesa prihvatljiv za vecinu stanovnistva ovakvog kakvo je i na nivou na kome se danas nalazi

Bez toga, nema nista osim vucicevskih ili bilo cijih drugih lelujanja okolo naokolo.

E, sad, sta su nacionalni/drzavni interesi Srbije danas, ostaje da se vidi i diskutuje: ni jedan segment drustva, od politike, do takozvane nauke ne pokazuje ni najmanji interes, naznaku makar da se u tako nesto upusti.

Svi su u stanju nekog ocekivanja koje ce da bude kao bajagi razreseno ulaskom u EU ili na neki drugi nacin uglavnom odredjen takozvanim dnevno politickim razlozima.

Minimum drzavnih interesa koje sam pomenuo moze, a ne mora da obuhvata - ni jedno od navedenog nije moj licni stav, samo primera radi:

1. Ratosiljanje Kosova, iz sve snage i skroz, pa shvatio kako ko hoce, kao izraz snage ili izraz slabosti;

2. Ostavljanje Bosne samoj sebi i striktno nemesanje u desavanja tamo, itd, itd..., pomenuo sam samo par primera oko kojih ce morati da se izjasnjava, ovako ili onako, da li kao prema nametnutom resenju ili kao delu sopstvene dugorocne politike, svejedno

 

Floskule da bi to moglo, ali treba samo izgraditi pravnu drzavu, obezbediti vladavinu prava i stabilne demokratske institucije, itd, itd, ovde ne vaze: politiku zastite dugorocnih nacionalnih interesa moze bez problema da sprovodi i diktatura, sta vise, u mnogo situacija vrlo uspesno, uspesnije od demokratskim putem izabranih vlada i predstavnickih tela.

 

Bez definisanja nacionalnih interesa u smislu koji sam pomenuo Srbija je u situaciji kuceta koje juri sopstveni rep: u danasnjoj situaciji, kada je sebi na vrat natovarila gomilu neresenih pitanja, kako spoljasnjih, tako i unutrasnjih, otvorena je za svaku vrstu zajebancije i uslovljavanja i to kako se kome digne - od komsija - Rumuna na primer, koji se naprasno setili vlaske crkve ili cega vec, do uslovljavanja vezanih za clanstvo u EU, sa svim sitnim zezanjima usput.

 

slazem se generalno. srbija ne moze da bas ovako "leluja" kako to radi (mada nikad se ne treba bas svadjati sa velikima bez reke potrebe, ni sa jednima, pa ni sa Rusijom, naravno) i da menja strategije kako se promeni vlast. Kazem, generalno mislim da si u pravu. E sad sta je tacno taj minimum interesa i sta je najmanji zajednicki sadrzalac to jeste za raspravu, ali raspravu koja je apsolutno neophodna. 

Link to comment

znaci strategija je - da se pogledamo u oci™ :D Nema druge "viable" strategije, evo i ovo sve sto si napisao je samo tvoje vidjenje opisa stanja, nema tu niceg u kom smeru ici. Jer nema. Odnosno ima i momentalno se vidi da je gore.  

 

Strategiju ću obznaniti Urbi et Orbi na twitteru kad otvorim nalog, ali me nešto mrzi da se cimam  :D

Edited by slow
Link to comment

znaci strategija je - da se pogledamo u oci™  

 

... i da se uzmemo u pamet. 

 

Strategiju ću obznaniti Urbi et Orbi na twitteru kad otvorim nalog

 

evo napisali smo ti strategiju MM i ja, ne moras da se cimas oko tvitera. Ima manje od 140 karaktera, ima sve.

Link to comment

E, priča jeste apsolutno za raspravu, samo ne na ovom topiću.

 

A i nema mesta academic arrogance, for the record.

 

Ovo što je Namenski napisao je neka solidna polazna osnova, Prosperovih par hinta s početka onako adekvatna uvertira realnosti na terenu™ itd.

 

Mi nemamo gde sem u EU niti igde drugde treba da idemo. Onaj što je rekao da bi mi sami trebalo da potežemo to pitanje rekao je to iz najbolje namere, jer je stanje što se politike proširenja tiče takvo kakvo jeste, i umnogome je na nama samima kako ćemo odigrati. Vreme teče, u svetu se Pax Americana polako raspada ili barem kontrahuje na svoj prirodni obuhvat™, Kina jača kao faktor, Rusija traži svoj deo i u celoj toj papazjaniji pravac kojim bi mi trebalo da tražimo svoje mesto pod suncem je onaj najbazičniji univerzalni: follow the money. A tu trag vodi u Nemačku, Italiju, Austriju, Grčku itd. ergo u EU. Tako da je rešenje veoma logično, put je dug i neizvestan ali drugog nema, i to je to.

 

U tom ključu i treba tražiti rešenje za sve probleme, i Kosovo i RS i privredu i ostalo. I nekako konačno probiti kod Francuza, uvući im se pod skute, jer ćemo se samo s Nemcima usrećiti do mojega.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Treba prekinuti sa ovim odvratnim provizorijumom koji nigde ne vodi ali mislim da do toga neće doći. Ne mislim na prekid EU integracija, one su ionako faktički prekinute, mislim na brdo laži i iluzija koje se uvećavaju svaki dan. Nema ko da kaže istinu. Problem je što mi više ne možemo ni da dobijemo iskreni odgovor spolja jer je politička elita upala u sopstvene političke kalkulacije i laži i nesposobna je da isplanira putanju zemlje do kraja ove kalendarske godine a kamoli do nekog vremenski daljeg datuma. Stranci dobro znaju da ovde nije potrebna politička istina, da nije poželjna zato što se cela politička scena zasniva na neistinama, i onda nastupaju sa konstrukcijama koje u normalnim zemljama ne bi nikako prošle. Prvo što treba da uradimo je da stanemo pred ogledalo. Za dalje je vrlo teško, pesimista sam.

 

Evo ja cu da ti kazem sta treba da uradimo nakon sto se pogledamo u ogledalo™, vrlo je prosto.

 

1) Da shvatimo da je nas interes br. 1 da se sami uredimo i sredimo, i da napravimo od Srbije funkcionalnu, normalnu, stabilnu, i prosperitetnu drzavu. I da potvrdimo da se to najbolje radi tako sto imitiras druge stabilne, funkcionalne, normalne i prosperitetne drzave - a to su, u Evropi, drzave EU (i EEA). Ali da se to "imitiranje" radi ne tako sto pokusas na mufte da udjes u njihov klub i dobijes pecat™ (slucaj Grcka) ili tako sto usvojis sve na papiru i povrsnu a vrlo malo toga sprovedes sustinski (ili uopste) - slucaj danasnje Srbije - nego tako sto koristis primer boljih i uspesnijih da menjas sebe, zaista.

 

2) Onda da shvatimo da je za to potrebno puno posla, i puno vremena, i da je daleko bolje uci u EU kao sredjen i funkcionalan nego zakrpljen i nasminkan a pred potencijalnim pucanjem ukoliko se brod malo zaljulja - i da shvatimo da, i pored Kosova i slicnih uslova, nas EU moze trenutno do mile volje da zajebava na onim deklarisanim uslovima za pristupanje EU - pocni od cega hoces, recimo od pravosudja - jer mi njih stvarno i ne ispunjavamo. Te da stoga treba da shvatimo da cemo ih ispunjavati kada ispunimo stvari pod 1), a da u medjuvremenu treba odustati od ideje da ce nas neko primiti preko reda zbog politickih zasluga (npr. zato sto cemo priznati Kosovo). Nece.

 

3) Da dalje shvatimo da ispunjavanju tacke 1) nikako ne pomaze a) neko teranje EU u picku materinu b) glumljenje nekog postmodernog ispraznog nesvrstavanja a la Tito c) trazenje spasa u nekakvom mitskom nedefinisanom savezu sa Rusijom ali ni d) teranje Rusije u picku materinu i glumljenje balkanske Poljske.

 

4) Kada budemo doveli sebe u red, shvaticemo da je proslo dovoljno vremena, da su se okolnosti u EU mozda promenile i da sada moze biti prosirenja i naseg clanstva, da ispunjavamo sve deklarativne kriterijume pa da imamo mnogo vise prava da kazemo "nemojte nas drkati", a cak i da shvatimo da je pridruzenje trajno obustavljeno, imacemo uredjenu drzavu koja ce biti sposobna da donese neku veliku odluku - ili da egzistira kao nekakav vecito pridruzeni clan EU (kao Norveska, Island, ili Svajcarska, delom i Turska) ili da se okrene na neku drugu stranu. A tada cemo mozda imati nesto nekome da ponudimo, umesto da budemo samo jadni prosjacki sabani kao sto smo danas.

 

Srbija je, jedno 90% svojom krivicom (tu ne mislim samo na postpetooktobarske vlasti nego i na 90ete) propustila tri talasa prosirenja (2004., 2007., i 2013.). I sta sada, treba da se naljuti pa kaze "e sjebali smo sami sebe, al vi se jebite, necemo vise da se igramo?" I onda tacno sta? Ispali smo iz druge lige u trecu, i sada treba grabiti da se vratimo u drugu, pa da vrebamo prolazak u prvu, a ne da kazemo da necemo vise da igramo fudbal i kosarku nego kao kriket i hokej na travi o kojima ne znamo nista.

Link to comment

Naravno da nije. Izmislio je neko vekovima pre njega. Realno nije vam bas sasvim jasno gde zivite tj u kom tipu zemlje zivite. Srbija nije ni Nemacka, ni Rusija, ni Britanija, ni Kina, ni Brazil. Cak ni Jugoslavija. 

 

Ok I zbog cega ja ili bilo ko iz Srbistana treba to da podrzava?

Sta tu ima za mene sto likovi kao ti imaju ili ambiciju da zapale iz zemlje ako nisu ili nam prodaju price o cokoladi I marmeladi na nekom metafizickom shtapu.

Vidis, meni se jebe za tvoju licnu perspektivu i cele te nazovi intelektualne beskorisne bolumente likova.

Lepse je gledati kako world burn

Link to comment

Da se vratimo na temu - mene zanima na koji način Fillon pomiruje katolicizam, anglofilstvo i gotivljenje Putina (sve te stvari mu se pripisuju). Kakva je to alhemija? btw, šta znači katolicizam u Francuskoj uopšte -sigurno ne isto što u Španiji ili Poljskoj, ali koliko desno ide?

 

Drugo pitanje - da li se od njega može očekivati da razbije snagu sindikata u Francuskoj?

Link to comment

Ok I zbog cega ja ili bilo ko iz Srbistana treba to da podrzava?

Sta tu ima za mene sto likovi kao ti imaju ili ambiciju da zapale iz zemlje ako nisu ili nam prodaju price o cokoladi I marmeladi na nekom metafizickom shtapu.

Vidis, meni se jebe za tvoju licnu perspektivu i cele te nazovi intelektualne beskorisne bolumente likova.

Lepse je gledati kako world burn

 

A ok, sorry, nisam znao da se radi o tome šta ima "za tebe". Mislio sam da je generalno rasprava šta ima za državu. Za tebe lično nemam pojma šta ima, nit me previše zanima da o tome diskutujem.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...