Jump to content
IGNORED

Domaće serije i prepevi


Frank Pembleton

Recommended Posts

Odgledao sam Decu zla preko vikenda, dok sam se liječio od jače prehlade (ili slabijeg gripa).

 

Serija je zanimljiva od početka do kraja, drži pažnju, nosi poveću dozu misterije i saspensa. Otkriti ubice nije naročito lako, ali ni pretjerano teško.

U prvih par epizoda serija solidno funkcioniše kao pravosudni triler, sa primjesama politike i osvrtom na korumpiranost pravosudnog sistema, ali posle toga se radnja razvija u drugim pravcima, sve više ka misteriji.

 

Glumačka ekipa je uglavnom OK. Ne znam otkud toliki hejt prema Vujoviću, čak ne mogu da se sjetim ko bi bio bolji izbor za tu ulogu u ovom trenutku. Ponajbolju ulogu u seriji ima Milica Janevski koja postaje jedna od vodećih glumica svoje generacije. Jedino što mi se među bitnijim mjestima u podjeli nije naročito svidjelo je previše tipska uloga Nikole Koje koji ponovo igra grubog i korumpiranog policajca (kao npr i u Crnoj svadbi). S druge strane Cvijanović mi se na prvu nije dopao kao izbor za ulogu bivšeg policajca, ali se ispostavilo da je nakon dosta vremena ostvario jednu dobru i zanimljivu ulogu, vjerovatno zbog toga što je i lik koga tumači dopadljiv i jedini koji unosi notu vedrine u čitavu priču. Bandović je standardno dobar, ali izgleda sve deblje i nefilmičnije. Najprijatnija iznenađenja su mladi glumci - Peđa Marjanović (meni do sada potpuno nepoznat) i Jana Milosavljević (kćerka Neše Galije), a i Došlo je prilično uvjerljiv.

 

Ono što mi je najveći minus serije je ono što uvijek kvari štimung kod priča ovog žanra je previše koincidencija, isprepletenosti likova, njihovih međusobnih povezanosti i njihovog učešća u više tokova radnje. Na kraju serije se ispostavlja da 10-ak glavnih likova ima direktne ili indirektne veze sa po 2 ili čak 3 ogranka priče. Na primjer, većina glavnih aktera istrage i suđenja za prvo ubistvo čine svojevsrtan emotivni lanac sačinjen od ljubavnih trouglova (ubijeni - svjedok ubistva - inspektor koji vodi istragu - tužilac - advokat), a ima i još sličnih, ali manje napadnih primjera.

 

Ono što dosta opterećuje, pa i usporava seriju su lični problemi protagoniste i subplot koji se odnosi na njegovu porodičnu istoriju - smrt i ''greh'' njegovog oca, što je već često viđeni kliše koji se koristi kada se na silu želi pojačati karakterizacija nekog (najčešće glavnog) lika (npr Ubice mog oca).

 

Moja treća zamjerka se odnosi na nešto što većini gledalaca neće zasmetati - miješanje konkretnih toponima (Bijeljina) i potpuno fiktivnih naziva (Hazna). Naročito ako se uzme u obzir da u okolini Bijeljine postoji (i 90-tih, a i sada) samo jedno mjesto sa muslimanskom većinom (čak se ne bi ni moglo nazvati selom),  i ono izgleda mnogo urbanije od ovog prikazanog u seriji. Čak je i tih par scena u kojima je prikazana Bijeljina potpuno neautentično - ulice ni malo ne liče na Bijeljinu, čak djeluje da su pod izvjesnim nagibom dok su u stvarnosti potpuno ravne. Ko zna zbog čega im je bio problem snimiti par kadrova u mjestu udaljenom jedva stotinak km od Beograda.

A kad smo kod elemenata Bosne u priči, moram pohvaliti uspješno korišćenje sevdalinke A što ćemo ljubav kriti u izvođenju Silvane Armenulić, koja u primjenjenom kontekstu zvuči prilično ''scary''.

Edited by colonelo
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

pa od glumaca moze bilo ko da odigra bolje od vujovica, nikola rakocevic, mozda milos djordjevic na primer koji je izuzetan glumac doduse pozorisni, mozda da se pruzi sansa nemanji olivericu, na primer dokazani timotijevic bi isto bolje odradio,  moze i plasticni viktor savic sa vise boje da oglumi od radovana jebenog vujovica sa svojom bland facom, tonom, izrazajnoscu i dikcijom koja je ravna ko vojvodina... 

sto se tice price, dovoljno je najvaznija prica za plot koja je busna skoro kao gluma radovana vujovica 



SPOILER ALERRTTTTT
 

Spoiler

muslimanka koja je zrtva silovanja i svedok ubistva za vreme rata u bosni 1992 odlazi u jebeni beograd na inkognito abortus. 1992 u toku rata.

muslimanka. zrtva i svedok, kupi stvari uzima pasos, ignorise horde dobrovoljaca i armije, ima vazeci PCR test i caskom odlazi do beograda u narodni front gde pod svojim imenom zakazuje pregled da caskom odradi sta treba (verovatno osigurana i dalje i ima vazecu knjizicu)... :D 

 




 

 

Edited by Blojler
Link to comment

Posle 4 epizode, mislim da bi Kojo bio odlican Nikola, da i on nesto glumi posle 100 godina.

 

A pandura bih "dao" Sergeju Trifunovicu, da i on glumi malo nesto, mislim da bi bio odlican uz par cinicno-sarkasticnih upadica koje mu prilice.

Link to comment
On 7. 11. 2023. at 7:03, Milosh76 said:

Posle 4 epizode, mislim da bi Kojo bio odlican Nikola, da i on nesto glumi posle 100 godina.

 

A pandura bih "dao" Sergeju Trifunovicu, da i on glumi malo nesto, mislim da bi bio odlican uz par cinicno-sarkasticnih upadica koje mu prilice.

Pa sergej trifunović bi bio jos bolji kao advokat narkoman 😁

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment

sad ne mogu da izbacim silvanu armenulic iz glave

 

serija dobro vozi odnosno bindzabilna je, uz sve rupe, povremenu plitkost likova i stereotipna rjesenja. zamjeram raspored nitkovluka u kome su predstavnici drzave maltene administrativne zlice dok je predstavnik opozicije zver. ovo upada u oci bez obzira na kojov lik, a inace dobra ideja (osnova price) o disperziji zla na citavo post-yu drustvo ne moze biti opravdanje za to. vise mi djeluje kao dalekovidi trzisni kompromis.

 

s glumom sam se lako mirila, iako je glavni lik drven do karikaturalnosti. smetala mi je jedino jovana stojiljkovic, ne volim njeno vjecito tipsko preglumljavanje, vlazan estrogenski pogled i ujedanje za donju usnu. u pozoristu je prilicno dobra, s druge strane.

 

rukavac price o plesacici mi je jako potresan, tim prije sto nije pretjeran.

 

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

Deca zla ... +1 na morganu, mada ja nisam uopste uocio to za opoziciju i da postoji ta razlika

 

ne bas spojler, ali za svaki slucaj u spojler 

Spoiler

Nije mi bas bilo jasno sto se ulazilo toliko u razradjivanje lika Mire Kovac ...
da li na kraju sto je dobila drugu sansu sa porodicom, svetlo na kraju tunela ? 

 

 

  • +1 1
Link to comment
On 7. 11. 2023. at 3:58, Blojler said:

SPOILER ALERRTTTTT
 

  Reveal hidden contents

 

 

Desavalo se to redovno na pocetku rata kada ljudi nisu znali sta se desava. Kod mog dede bila je porodica iz Brckog sa bebom.

 

Sto se tice serije od mene 7/10. Za nase uslove sasvim solidno.

 

Radovan na momente katastrofalan na momente prosecan ali nikad i dobar.  Jovana jedva prelazna ocena. Ko zna koji put glunmi istu ulogu. Pedja M. i Doslo isto ispod proseka.

Pikac je lost casting mada se otprilike slazu godine ali on izgleda bas nekako kao da nema 50.

Ermin apsolutno pokidao a i Jana bas dobra sporedna uloga.

 

Od sitnih gresaka izdvajam istu sporednu stripzetu i u Bg i Albaniji...:fantom:

 

 

 

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
On 9. 11. 2023. at 19:44, Lezilebovich said:

Deca zla ... +1 na morganu, mada ja nisam uopste uocio to za opoziciju i da postoji ta razlika

 

ne bas spojler, ali za svaki slucaj u spojler 

  Reveal hidden contents

Nije mi bas bilo jasno sto se ulazilo toliko u razradjivanje lika Mire Kovac ...
da li na kraju sto je dobila drugu sansu sa porodicom, svetlo na kraju tunela ? 

 

 

Ili je potplatila nekog ili je bila u losem stanju pa su je pustili i bez knjizice...

Link to comment
59 minutes ago, Sara said:

na kraju da se gleda ili ne?

 

čitala sam knjigu, ok je, serija mi se za sad nešto i ne gleda 

Сачекај да заборавиш књигу :) Ако се из књиге сећаш ко је убица и шта је фора, губи се на трилеричности. Али опет није лоше...

Link to comment

Odgledao sam Decu  zla za jedan dan ,jer sam bio u takvoj mogućnosti,nije trebalo više od 6 epizoda stvarno je previše ,mi nismo naučili da pravimo te serije 

sa 10-12 epizoda ali bitno da se určimo 

Oko nekih stvari mogli bar malo da se izcimaju ona radnja u Bjeljini ima cene u dinarima,srušena džamija  isto kod Bjeljine je užasan fotošop,

ko zna koliko rupa u radnji al ko će to da gleda ,kada već nisu hteli reditelji i scenaristi  

Glumci većina u zoni komfora,standardno.

Vujović više liči na nekog sajko negativca ,takve uloge mu više leže,na primer Bebu Popovića u Porodici je pokidao 

Onog Peđu Marjanovića prvi put vidim ,pomislio sam verovatno neki bosanac ,Banjaluka,Krajina ali ne dečko je iz moje palanke imamo gomilu zajedničkih 

prijatelja na fejs mož smo i familija ,đed mi je bija Marjanović 

Pažnju mi je privukla apotekarka koja se pojavljuje minut dva, odmah sam je potražio na instagram i zapratio,prelepa devojka ,pao sam na dupe, Jana Ivanović 

Problem sa našim glumicama sve su lepotinje mora neka da bude debela,nosata,klempava sa staklenim okom. Najgrđa je Hana Selimović a ona je riba ipo   

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...