Jump to content
IGNORED

"Vitezovi beogradskog asfalta" na filmu


kobni zelaya

Recommended Posts

Jok, nego je argument to sto je nacionalna televizija filmom kao sto je Monca obelezila smrt jednog od glumaca koji su po mnogo cemu nosili i izneli autenticni pre svega urbani narativ nekoliko ovdasnjih generacija.

I to u ulozi nedopravljenog kriminalca, jednoj glumackoj tezgi, bezvrednom filmu.

Bezi bre.

Link to comment
  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    31

  • namenski

    30

  • kud u maglu Simoviću

    13

  • Bright Billy

    12

što da mi se sviđa, meni je to sve smešno

 

ajd' da budem malo detaljniji, kriminal pre je bio takav da su išli sa dobijenim pasošima napolje, to je bio deo sistema, taj sistem je pojeo svoju decu devedesetih

 

ovo što predstavlja Prelević je bilo romantizovano i bila je priča van tog sistema, kao što se ni on nije uklapao u njega

 

ono kad sedi sa blamom i tirketom, onda malo ustanu pa se pobiju, pa se vrate za sto da cirkaju

 

totalan sklop gluposti proseravanja, to da, ali takođe, to nema veze sa kriminalcima koje su komunjare gajile sistemski kao svoj deo, izvršitelje poslova koji nisu bili za javnost

 

to je dovelo do kriminalaca devedesetih, a ne kriminalci kakve je opisivao prelević

Ta prica o pasosima koje su komunjare delile kriminalcima je malo onako, najblaze receno nategnuta, obaska sto joj nije mesto na topiku kao sto je ovaj.

Kriminalci su tada - uklapalo se to nekom u ideolosku semu li ne - isli pre svega u zatvor.

Link to comment

Zato što glorifikuje bitange, lopove i govnare.

Ti ovde imas ni neku pricu sa dedom kom su gradski mangupi pravili sranja i na to ciljas, zar ne?

 

Ima u tom filmu gluposti, ali ne znam da li ga mozes tako lako povezati sa tim sranjima...ako to uopste radis i ako ja imam sve informacije

Edited by Ravanelli
Link to comment

^SLUDGE

 

Uopste nije za podcenijvanje uticaj i tog filma i npr. Dragojevicevih Rana na budalaste klince koji su tripovali da su krimosi.

 

Ma ne sporim, nego me tvoj post podsetio na taj film, jer je neko par strana unazad pomenuo uticaj americkog filma na krimose kod nas, pa sam se setio da eto u tom filmu, onako didakticki™, neko esplicitno to i kaze. 

 

Sto se tice uticaja umetnosti na realnost, da li ona utice samo povrsno (estetika, zargon, neki obrasci u ponasanju, itsl.), ili utice i fundamentalno? Ona stara prica, gledali smo svi sve i svasta jos od najranijeg uzrasta, pa ne postadosmo ni narkomani, ni kriminalci, ni ubice, tj. samo su neki postali, a koliki je tu zaparvo uticaj umetnosti, ne znam. Mada, ako moze da utice pozitivno, a moze (npr. neko gleda film o doktorima i resi da se bavi medicinom), onda moze da utice i negativno. Ali kakav je to mozak koji gleda kuma ili skrfejs i kaze ocu da budem ovakav? 

Link to comment

Uostalom kad je vec pocelo od Nikolica i duha vremenatm Nacionalna klasa je daleko intelektualno posteniji film koji slika vreme u kome je nastao mnogo kompleksnije i sa vise detalja nego sve Monce, Rane i slicne gluposti.

 

Slazem se, taj film je odlican i mnogo vise vredi nego sto mu se priznaje. Po meni najbolji Markovicev film, vise ga volim od Variole. 

Link to comment

Sto se tice uticaja umetnosti na realnost, da li ona utice samo povrsno (estetika, zargon, neki obrasci u ponasanju, itsl.), ili utice i fundamentalno? Ona stara prica, gledali smo svi sve i svasta jos od najranijeg uzrasta, pa ne postadosmo ni narkomani, ni kriminalci, ni ubice, tj. samo su neki postali, a koliki je tu zaparvo uticaj umetnosti, ne znam. Mada, ako moze da utice pozitivno, a moze (npr. neko gleda film o doktorima i resi da se bavi medicinom), onda moze da utice i negativno. Ali kakav je to mozak koji gleda kuma ili skrfejs i kaze ocu da budem ovakav? 

 

ko ce ga znati... ja sam se, recimo, posle pulp fiction-a nosio mislju da postanem placeni ubica na pajdu  -_-

Link to comment

Čim sam video nastavak novokomponovanih koncepata RIP-a i na filmu, kakve je svojevremeno Gazza proslavljao po Deponijama i Muzici, mogao sam da očekujem da će krenuti ove ultranadahnute polemike. Kakva hrpa postova od topica...

 

 

 


Sto se tice uticaja umetnosti na realnost, da li ona utice samo povrsno (estetika, zargon, neki obrasci u ponasanju, itsl.), ili utice i fundamentalno?

 

Ma, što bi rekao policijski umetnik: Da li je Markes bolji ili je bolji Borhes?

 

U Srbiji su od vajkada samo fakultetski obrazovani ljudi bili otpadnici od sistema. Tako je od Nušića na ovamo.

 

Još malo pa će i Dr biti društveno angažovana drama, to je bitno, a koga zabole što je vrh vrhova komedije...

Link to comment

Kome? Vama vitezovima ili vama novokomponovanima? Ili treba da vas sagledavam u kontekstu žanra, koji zapravo prevazilazi granice žanra?

Edited by Ajant23
Link to comment

au brate ala kenjate i učitavate, ko da se pišu doktorati.......

 

Dal je Prele promovisao asfalt? Pa jeste, ceo život. Ostali dogadjaji su mu dali kontekst i važnost.

Dal je Goran Sultanović govno? Pa možda jeste, ali nije bitno. Njegova uloga ima 5 minuta, i igra tačno ono što (najbolje) igra celog svog opusa. 

Dal je moguće jebavati hrvaticu autostoperku? Pitaj boga. Možda i jeste. 

Dal je Oliver Mandić ratni profiter i ne znam šta? Pa jeste, al kakve veze ima? On to jeste ceo život,...makar se nikad nije folirao. Na posletku, muziku (i to odličnu) je napisao pre ratova. 

 

Pričamo o filmu, jbte.

Možemo da pišemo dal je film dobar ili loš mada je i to bezveze - to je prosto bio stil u to vreme. Te iste godine su izašli Diploma za smrt pa Najbolji, pa Kuduz, pa Čovjek koji je volio sprovode pa Već Vidjeno, pa Bajićevi serijali itd itd....u tom rangu filmova Monca je bila super projekat. Blokbaster. Tako je promovisana, tako snimana, i prosto jeste bila blokbaster u SFRJ okvirima. Dal je vredna ili nije - jeste. Upravo iz ovih razloga. Dal je umetničko delo? Pa nije, al koga briga - bila je dobra zabava koju svi dan, danas pamte. To što nama ostavlja gorak ukus u ustima i nije mnogo bitno, pitanje je kako bi reagovali na film da ga nisu sledile 90te. 

 

Na posletku, što je Urke lošiji lik od npr Džejms Kegnija, Bogarta ili Dina? To su Preletovi uzori. Sad, to što je on pisao po sistemu - kako mali Perica zamišlja.... je nešto drugo.  

 

 

Uzgred - ne volim Moncu, Najbolji je genijalan film :Hail: 

Edited by steins
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...