Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hej covece, nemoj se jediti. Pa ti si pobednik ovde, drzava je vodjena vec decenijama bas tako kao sto ti zelis. Imate akcione planove, imate sve... sta te boli kurac za nekog indijanca na netu.

 

Ma jedim se što se bacaju pare na ovakve projekte. Šta ima neko da sklapa neke banalne stvari i od toga živi. Nek pase travu il nek crkne a sve resurse baciti na IT startape da bi ciprani pobrali kajmak.

Link to comment

Ma jeste drzava dobro vodjena, ali jebu ti otpori ljudi koji nisu spremni na reforme.

 

To ti ka'em. Politika se oduvek sastojala od napisanog akcionog plana. Drzave tacno mozes razlikovati po tome ko to bolje pise. U stvari, politicke odluke su prevazidjena stvar, napises stvari na papir i to je to.

Nije kao da je vodjenje zemlje bukvalno plivanje upravo kroz takve partikularne interese i pokusaj da se oni zadovolje u razlicitim istorijskim trenucima.

 

Ma jedim se što se bacaju pare na ovakve projekte. Šta ima neko da sklapa neke banalne stvari i od toga živi. Nek pase travu il nek crkne a sve resurse baciti na IT startape da bi ciprani pobrali kajmak.

 

Kazem ti da nemas brige, sve ide do jaja. Dace Bog pa ce cela zemlja jednog dana raditi za 200 evra 60-80 sati nedeljno. Ionako ovoliko opiranje reformama potice od mnogo dokonosti i bogatstva medju gradjanima. Kad svi budu Protestantski Ubermench nece vise ni biti tih sto se izdvajaju nekim divljim idejama. Najbolja deca se nece ni odvikavati od pelena jer se ne isplati - 3 godine skolovanja da se nauce osnovne komande na nemackom, posle si vec zaposlen na traci i opet ti trebaju, a kad odes u penziju sa 120 godina ionako moras nositi one staracke. 

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

To ti ka'em. Politika se oduvek sastojala od napisanog akcionog plana. Drzave tacno mozes razlikovati po tome ko to bolje pise. U stvari, politicke odluke su prevazidjena stvar, napises stvari na papir i to je to.

Nije kao da je vodjenje zemlje bukvalno plivanje upravo kroz takve partikularne interese i pokusaj da se oni zadovolje u razlicitim istorijskim trenucima.

 

 

Kazem ti da nemas brige, sve ide do jaja. Dace Bog pa ce cela zemlja jednog dana raditi za 200 evra 60-80 sati nedeljno. Ionako ovoliko opiranje reformama potice od mnogo dokonosti i bogatstva medju gradjanima. Kad svi budu Protestantski Ubermench nece vise ni biti tih sto se izdvajaju nekim divljim idejama. Najbolja deca se nece ni odvikavati od pelena jer se ne isplati - 3 godine skolovanja da se nauce osnovne komande na nemackom, posle si vec zaposlen na traci i opet ti trebaju, a kad odes u penziju sa 120 godina ionako moras nositi one staracke. 

 

Ne razumem zašto se jediš kad se ja jedim što se bacaju pare na projekte koji treba da omoguće da posao nađu lljudi sa nižim kvalifikacijama. I što nam želiš 200 evra prosečnu platu a sada je blizu 400? Čemu zloba i zla volja? Uradi za promenu  nešto konstruktivno, otvori fabriku pelena i plaćaj radnike 2000 evra mesečno u inat svim izrabljivačima.

Edited by Luther
Link to comment

Za sudstvo imaš gotov model , akcioni plan za poglavlje 23 iz decembra 2014 (vidi link gore), do koga se došlo u saradnji sa Evropskom komisijom. Oni ljudi tačno znaju šta traže da učinimo da bi se "sredili", nismo im mi prvi slučaj. Ima 265 strana sa precizno definisanim zadacima, rokovima i nosiocima poslova. Što je stanje u pravosuđu takvo kakvo je nije krivo neznanje o tome šta činiti već nespremnost i otpor da se promene izvrše. To ne treba da čudi kada je recomo predsednik VSS alkoholičar koji se srećnim sticajem okolnosti spasio apsa, predsednik apelacionog suda u Novom Sadu Novica Peković (stranka u postupku mu testamentom ostavila nekretnine) kad imaš ovakve afere http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/vrh-pravosuda-brani-nedostojnog-sudiju/83f2ebt, kad je RJT "JelenaZagorka žena koje nema",kada se priča da će na čelo AKB doći udbaško-mafijaški konsiljere Zora Dobričanin i ovako bi se moglo nabrajati do kraja svemira.

 

Ovo važi i za druge oblasti, nema tu nikakvih svemirski nedostupnih znanja, specifičnosti Srbije itd. Uostalom kako je zaključio M.Prokopijević_

 

" Najveći ekonomski resurs Srbije nisu poljoprivreda, rudno blago, radna snaga ni nešto četvrto, već uspostavljanje i poštovanje pravila igre. Drugim rečima, zemlja bi ekonomski najviše mogla da napreduje ako bi se poboljšali uslovi poslovanja. To može da se izvede brzo, dok su svi drugi resursi limitirani ili sporo promenljivi...........

To se neće desiti samo od sebe, već je potrebna ozbiljna reforma. Promenama se odupiru interesne grupe koje gube pogodnosti, dok sa druge strane te iste interesne grupe uživaju mlaku podršku manjinskih društvenih grupa."

Ja ti rekoh da će tvoju i Prokopijevićevu reformu sprovoditi četnici puškom. Tek smo počeli, polako.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ja ti rekoh da će tvoju i Prokopijevićevu reformu sprovoditi četnici puškom. Tek smo počeli, polako.

 

via CZ-M53 TT

 

Ma kako da ne, evo saće "El Diablo" da iskoči i preuzme vlast. Jedino što je na bajoetima neudobno sedeti. A i nikome dobra ne donosi.

Link to comment

Ja ti rekoh da će tvoju i Prokopijevićevu reformu sprovoditi četnici puškom. Tek smo počeli, polako.

 

via CZ-M53 TT

 

Ako nisi primetio već su došli, jedan je na čelu države a drugi na čelu vlade.  :fantom:

Link to comment

Ma kako da ne, evo saće "El Diablo" da iskoči i preuzme vlast. Jedino što je na bajoetima neudobno sedeti. A i nikome dobra ne donosi.

Pa sad, jedna šansa, druga šansa, treća sreća. :fantom:

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

to su ovi sto su presli u NOVJ 1944., nisu oni sto su bili hardkor do kraja :fantom:

 

Misliš oni što bi Mađarima da dele po jedan sendvič a Slovacima po dva jer idu dalje?

 

AzUOigS.jpg

 

Komšiluk bi bio oduševljen takvim razvojem događaja. 

 

A i dijaspora. 

 

Još samo da odlučimo ko će da bude srpski Pinočei na konju smo.  :fantom:

Link to comment

Uzeo sam ovaj post samo kao primer, bilo je snaznih sprdanja sa citavom idejom startapa nego mi se ne ulazi u search preduboko. Iz Slovenije nam upravo stize primer zasto se te stvari isplate:

http://feedsquared.com/slovenian-startup-outfit7-sold-billion/

 

Znaci, bracni par je prodao idiotsku igru u kojoj macak prica gluposti za 2.5 puta vise nego sto smo mi prodali NIS. Pricamo o necemu sto su gradile generacije i sto ima i monopole i hiljade zaposlenih i gomilu realnih aseta u poredjenju sa sitnim ulaganjem jedne porodice.

Ono sto je meni lekcija za izvuci iz price je da se ovakvi bogatasi stvaraju ni iz cega i da sasvim sigurno nemaju negativan uticaj na svoju okolinu poput tradicionalnih kapitalista koji za svoj kapital zahtevaju da okolina bude bedna ne bi li im radila jeftinije. Ovaj tip je bogatiji i od Miskovica, Beka ili od Todorica u Hrvatskoj a dok je postajao to, nije unistio ili unazadio sve oko sebe kao sto ovi nesumnjivo jesu.

A sta Slovenija ima od toga? Videcemo, ali mogla bi imati puno. Desetine, mozda i stotine miliona su vec bile raspodeljene raznim ucesnicima posto je firma bila poznata kao siroke ruke s dividendama i Slovenija ima izvanrednu korist od svega toga cak i da se ova milijarda potrosi negde napolju. A najverovatnije nece.

 

Verujem da je citav posao ispao veci od kompletnog zbira zvih sranja koje mi krpimo ovde onim subvencijama poslednjih decenija. A sad nastavimo da se nadamo da ce nam doci neki sklapac automobila ne bi li mu robovali gladni pisajuci u pelene i tako pokrenuli ekonomiju. 

 

Slovenci su napravili svoj brend i dobro ga unovčili. Osnovni problem je što mi nismo vlasnici  brendova i ne posedujemo patente i intelektualno vlasništvo, kao ni kapital, mi smo samo najamna snaga, bilo da radimo IT outsourcing ili da pletemo automobilske žice u Juri. Radimo za drugog intelektualno i/ili fizički i ne učestvujemo u podeli profita prodaje finalnog proizvoda. U pitanju je dobro plaćeni i loše plaćeni sluga. Problem je kako postati gazda i kako da profit od prodaje finalnog proizvoda ostane u našem džepu.

Jedini način je  da uradimo ono što je urađeno u Izraelu, da se uveže država, venture capital fondovi, univerzitet i privreda. Sinergija svih resursa jer se parcijalno ništa neće uraditi. Izrael je sada druga Silicijumska dolina, jedina lokacija koja može da se poredi sa Kalifornijom. Znam da je Radule hteo da iskopira izraelski model i najveća šteta je što taj posao nije završio zbog ostavke.

Edited by slow
Link to comment

Pricao sam vec da ta situacija sa nedeljenjem profita nije tacna bas u 100% slucajeva, vec ima puno onih koji su ozbiljna firma i ovde ili su toliko bitni da su shareholderi u nekim vecim firmama. Hajde da uzmemo i da to ne postoji, opet ta razlika izmedju house nigga i beraca pamuka nije nesto sto moze da se odbaci tek tako.

Ostaje svakako ta prednost da u zemlji imas ljude koji rade na nekim stvarima koje su moderne, ljudi vide kako je organizovana firma koja pravi nesto bitno u sadasnjem vremenu, sticu znanja s kojima su globalno konkuretni i sve to zajedno otvara mogucnost da neko od njih i sam napravi nesto slicno (ako se dokopaju nekakvog kapitala).

I u najgorem scenariju, opet nije svejedno da li ti je industrija zasnovana na radniku koji zaradjuje 200 ili na radniku koji zaradjuje 1000 evra mesecno. 

 

Naravno, ici putem koji to strateski i sa smislom razvija je idealno. Mozemo se sloziti da malo ko moze kopirati mocnu i organizovanu drzavu kao sto je Izrael, ali nesto na tom tragu bi neminovno dovelo do boljitka. U nasoj situaciji bi bilo veoma dobro i da se povecava broj ovih sto rade kao sluge, samo na mnogo visem nivou od pletenja kablova. Taj kvantitet bi neminovno doveo i do povecavanja broja onih koji se okusaju u pravljenju neceg svog i jos ako bi postojao taj deo gde drzava ima nekakve ideje i plan da zaista pomogne, ja ne vidim minuse u toj taktici.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...