Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Errr pa i nema. Naše tržište osiguranja je malo i neatraktivno, neke se kompanije čak i povlače odavde.

 

Plus je to privatni sektor, sa državom nema mnogo veze, sem u meri u kojoj smanjena lična potrošnja (na kontu smanjene javne) utiče i na obim njihovog poslovanja.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

A first cause je smanjenje javnog duga očigledno, pošto strukturnih reformi nema na vidiku do daljnjeg, postoji samo faza vanrednog stanja u pauzi između dve izborne kampanje.

 

Ovo što kažeš i dalje spada u domen posledica. Moje pitanje je u suštini kako uopšte dolazi do toga da ti kao država moraš stalno da se zadužuješ i zavisiš od finansijskog kapitala u vidu duga i kredita. Vlade i centralne banke od 2008. naovamo spasavaju finansijske kapitaliste koristeći javni novac i javne institucije, prebacuju gubitke banaka na građane, i na štetu realne privrede i društvenog tkiva

Link to comment

Prosto: uvezena polovna demokratija, polovni kapitalizam, polovni automobili, polovna ideologija, baba vozila samo nedeljom u crkvu.

Sve to ovde pazarili i narodu preprodali polovni disidenti, polovni opozicionari... :fantom:

 

 

Od 'kupujmo domace' jedino stari dobri i po hladnom vremenu paleci nacionalizmi, da se narod ogreje...

Link to comment

 Moje pitanje je u suštini kako uopšte dolazi do toga da ti kao država moraš stalno da se zadužuješ i zavisiš od finansijskog kapitala u vidu duga i kredita.

 

Tako što trošiš više nego što zarađuješ, mnogo prosto. Mlad organizam a prihodi niski...

Link to comment

Ovo što kažeš i dalje spada u domen posledica. Moje pitanje je u suštini kako uopšte dolazi do toga da ti kao država moraš stalno da se zadužuješ i zavisiš od finansijskog kapitala u vidu duga i kredita. Vlade i centralne banke od 2008. naovamo spasavaju finansijske kapitaliste koristeći javni novac i javne institucije, prebacuju gubitke banaka na građane, i na štetu realne privrede i društvenog tkiva

Jel se ti zajebšališ da ne znaš šta je kriza javnog duga i kako nastaje? Kao država ne moraš da se zadužuješ ali želiš da se zadužuješ zato što želiš da trošiš više nego što zarađuješ kao što reče T.populi. Tu želju ostvaruješ preko svojih predstavnika u skupštini koji izglasaju budžet gde su rashodi veći od prihoda a ta razlika  se može pokriti jedino zaduživanjem. U rashodnoj strani budžeta se nalaze različite stavke, poput plata u javnom sektoru, nedostajući deo za penzijski ili zdravstveni  fond, socijalni transferi, infrastrukturni projekti, kupovina naoružanja, finansiranje sporta kulture, razne obaveze koje je država preuzela( npr. isplata stare dev. štednje) itd. itd.

Nije to posebnost Srbije niti su posebnost mere koje ciljaju smanjenje budžetskog deficita i javne potrošnje a koje se popularno nazivaju osteriti (austerity). Sve ovo možeš saznati i sam nakon kratkotajne pretrage interneta.

 

Ove pamfletske delove o spasavanju "finansijskih kapitalista" i "društvenom tkivu" sačuvaj za ekonomiju za decu gde ti odlično ide.

Link to comment

Tako što trošiš više nego što zarađuješ, mnogo prosto. Mlad organizam a prihodi niski...

A zašto su prihodi niski in the first place? Višedecenijska korupcija, pljačka, privatizacija, nipodaštavanje sopstvenog naroda: tačno ili netačno? Gomila samozvanih eksperata nije radila svoj posao, ili ga je radila ali na štetu stanovništva, i sade se krpe rupe prodajom i zaduživanjem.

 

Nastavak neoliberalne vizije

Javni sektor: s druge strane statistike

 

Zašto vam nije stalo do kristalno jasnog mišljenja na ovu temu bez mistifikacija?

Edited by miki.bg
Link to comment

Pa ja imam veoma kristalizovano mišljenje apropo domaće ekonomije, imao sam ga i 2000-te i ovde poprilično detaljno izneo (i o razlozima ovakvog stanja i o mogućnostima i pravcima razvoja). Ali mejnstrim politika to moje mišljenje niti je onda delila, niti ga sada deli.

 

Živ je Mlađan, umro nije.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ovako je i kod nas.

 

 

Sada, kada vlastodršci protiv volje naroda predaju slovenačku privredu u vlasništvo i nadležnost međunarodnom kapitalu, time otpravlja i svaku, ma kako malenu, mogućnost kapitalističke budućnosti za Sloveniju. Neokolonijalna podređenost, naime, donosi mešane oblike iskorišćavanja i podređivanja, pa i one ‘pretkapitalističke’, na koje liče neki oblici prekarnog rada, npr. rad preko posredničkih agencija.
 

U stvarnosti se ovdašnji (slovenački) kapitalizam konačno slomio kada je njegova država njegove privatne dugove prenela na celokupno stanovništvo te je nas, građane, pomoću ‘javnog’ duga koji nije moguće otplatiti u doglednom periodu, postavila pred radikalnu alternativu: budućnost će biti socijalizam ili varvarstvo.

http://bif.rs/2015/02/rastko-mocnik-nagovestava-li-prekarijat-kraj-kapitalizma/

Link to comment

Ne, nije tako. Problem u Srbiji nije vladavina "stranog kapitala" i "neokolonijalna podredjenost" strancima. Problem u Srbiji je nas 100% domaci sistem, koji se sastoji od politicara na vlasti i sa njima interesno povezanim licima (u koje spadaju i domaci tajkuni). Te price o robovanju medjunarodnom kapitalu su ne samo pogresne, nego i stetne, jer oslobodjaju domace politicare i sa njima povezane odgovornosti.

Link to comment

A ko podržava domaće političare i tajkune, ti misliš da bi oni mogli da rade to što rade bez strane podrške? ding ding

 

dal bi mogli ne znam, samo znam da je kod nas "prvobitna akumulacija kapitala" izvrsena za vreme rezima koji bas i nije uzivao neku veliku podrsku. Sa jednim jedinim izuzetkom svi najbogatiji ljudi u srbiji su i dalje oni koji su pocetni kapital "stekli" pre 2000. godine. I to je jedan od razloga zašto zemlja ne može da se politički očitavi.

 

Prćijalizam.

Link to comment

Oko startupova vlada velika fama. Procenat preživljavanja startupova npr. u IT je izuzetno mali, 10-20%. To je nezadovoljavajuće, treba naći neki drugi model pomoći IT-ju, trebalo bi se osloniti na veće sisteme i one koje već znaju da rade posao, a ima ih, pre svega mislim na velike integratore koji ovde posluju decenijama. Ima ljudi i struke, samo ih treba saslušati.

 

Uzeo sam ovaj post samo kao primer, bilo je snaznih sprdanja sa citavom idejom startapa nego mi se ne ulazi u search preduboko. Iz Slovenije nam upravo stize primer zasto se te stvari isplate:

http://feedsquared.com/slovenian-startup-outfit7-sold-billion/

 

Znaci, bracni par je prodao idiotsku igru u kojoj macak prica gluposti za 2.5 puta vise nego sto smo mi prodali NIS. Pricamo o necemu sto su gradile generacije i sto ima i monopole i hiljade zaposlenih i gomilu realnih aseta u poredjenju sa sitnim ulaganjem jedne porodice.

Ono sto je meni lekcija za izvuci iz price je da se ovakvi bogatasi stvaraju ni iz cega i da sasvim sigurno nemaju negativan uticaj na svoju okolinu poput tradicionalnih kapitalista koji za svoj kapital zahtevaju da okolina bude bedna ne bi li im radila jeftinije. Ovaj tip je bogatiji i od Miskovica, Beka ili od Todorica u Hrvatskoj a dok je postajao to, nije unistio ili unazadio sve oko sebe kao sto ovi nesumnjivo jesu.

A sta Slovenija ima od toga? Videcemo, ali mogla bi imati puno. Desetine, mozda i stotine miliona su vec bile raspodeljene raznim ucesnicima posto je firma bila poznata kao siroke ruke s dividendama i Slovenija ima izvanrednu korist od svega toga cak i da se ova milijarda potrosi negde napolju. A najverovatnije nece.

 

Verujem da je citav posao ispao veci od kompletnog zbira zvih sranja koje mi krpimo ovde onim subvencijama poslednjih decenija. A sad nastavimo da se nadamo da ce nam doci neki sklapac automobila ne bi li mu robovali gladni pisajuci u pelene i tako pokrenuli ekonomiju. 

Link to comment

Uzeo sam ovaj post samo kao primer, bilo je snaznih sprdanja sa citavom idejom startapa nego mi se ne ulazi u search preduboko. Iz Slovenije nam upravo stize primer zasto se te stvari isplate:

http://feedsquared.com/slovenian-startup-outfit7-sold-billion/

 

Znaci, bracni par je prodao idiotsku igru u kojoj macak prica gluposti za 2.5 puta vise nego sto smo mi prodali NIS. Pricamo o necemu sto su gradile generacije i sto ima i monopole i hiljade zaposlenih i gomilu realnih aseta u poredjenju sa sitnim ulaganjem jedne porodice.

Ono sto je meni lekcija za izvuci iz price je da se ovakvi bogatasi stvaraju ni iz cega i da sasvim sigurno nemaju negativan uticaj na svoju okolinu poput tradicionalnih kapitalista koji za svoj kapital zahtevaju da okolina bude bedna ne bi li im radila jeftinije. Ovaj tip je bogatiji i od Miskovica, Beka ili od Todorica u Hrvatskoj a dok je postajao to, nije unistio ili unazadio sve oko sebe kao sto ovi nesumnjivo jesu.

A sta Slovenija ima od toga? Videcemo, ali mogla bi imati puno. Desetine, mozda i stotine miliona su vec bile raspodeljene raznim ucesnicima posto je firma bila poznata kao siroke ruke s dividendama i Slovenija ima izvanrednu korist od svega toga cak i da se ova milijarda potrosi negde napolju. A najverovatnije nece.

 

Verujem da je citav posao ispao veci od kompletnog zbira zvih sranja koje mi krpimo ovde onim subvencijama poslednjih decenija. A sad nastavimo da se nadamo da ce nam doci neki sklapac automobila ne bi li mu robovali gladni pisajuci u pelene i tako pokrenuli ekonomiju. 

 

A kakve veze ima Slovennija sa ovim?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...