Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

možda sam ovo već kačio, nije na odmet da ponovim

 

Šta je isplativije: Outsourcing ili sopstvena rešenja? 

Milan Matijević

 

07.09.2016

Izvoz softvera i informatičkih usluga ulazi u žiži medijskog interesovanja. Mnogo se o tome priča, a malo je konkretnih podataka i analiza. Da bi podržali buduće akcije za dobrobit izvoznog IT sektora, prikazaćemo nekoliko osnovnih informacija i podataka koji mogu da posluže kao neka vrsta semafora u odluci kojim putem da se ide. Poznata je činjenica da je isplativije izvoziti sopstvena informatička rešenja umesto forsiranja izvoza kroz outsourcing (najam radne snage). Kako stvari stoje na domaćoj IT sceni? Obrnuto od poželjnog:( Outsourcing dominira po broju firmi, zaposlenim i ostvarenim izvoznim prihodima, sa malim šansama da se stanje promeni. Analizom je obuhvaćeno poslovanje 200 IT preduzeća najvećih izvoznika IT rešenja i usluga iz Srbije, a rezultati su navedeni u tabeli.

 

Izvori prihoda                 Zaposleni           Prihod          Indeks prihoda po zaposlenom
Izvoz kroz outsourcing        82%             69%                         83%
Izvoz sopstvenih IT rešenja 18%              31%                         178%
UKUPNO                           100%            100%                       100%

 

Ključna zapažanja uz gornju tabelu:

  • Posmatrano prema pretežno ostvarnim prihodima, 138 firmi se bavi outsourcingom (najam radne snage), dok preostalih 62 veći deo prihoda ostvarije prodajom svojih rešenja. Outsourcing sektor zapošljava 82% radne snage i ostvaruje 69% izvozna, što je posledica toga da je preko polovine sektora u vlasništvu stranaca.
  • Prema vlasništvu preduzeća, strana fizička lica i firme su osnovali 88 od 200 najvećih IT izvoznika u Srbiji. Stranci zapošljavaju 58% radne snage i ostvariju 54% ukupnih izvoznih prihoda i, logično, skoro isključivo se bave outsourcingom. Firme u domaćem vlasništvu su skoro podjednako opredeljene na outsourcing i na izvoz sopstvenih rešenja, što neće biti dovoljno da se u skorije vreme promeni ukupna struktura izvoza tako da prevagne izvoz sopstvenih rešenjam, tako da će u Srbiji izvoz kroz outsourcing ostati glavni izvor izvoza i posle 2020. godine.
  • Na strani firmi koja prodaju rešenja je indikator prihoda po zaposlenom koji iznosi 57.500 evra godišnje, što je duplo više nego kod outsorcinga gde on iznosi 27.000 evra . Tako da indeks godišnjeg prihoda po zaposlenom za izvoznike sopstvenih rešenja iznosi 178%, a za outsourcing sektor samo 83% u odnosu na ukupan prosečan prihod od 32.300 evra, koliko iznosi za sve IT izvoznike.

Fokusiranje IT kompanija na izvoz sopstvenih rešenja i državna podrška ovom sektoru potencijalno mnogo više vraća u poređenju sa izvozom kroz goli najam radne snage.

 

 

Edited by slow
Link to comment
The origins of the now thriving Venture Capital industry in Israel can be traced to a government initiative in 1993 named the Yozma program ("Initiative" in Hebrew); which offered attractive tax incentives to any foreign venture-capital investments in Israel and offered to double any investment with funds from the government. As a result, Between 1991 and 2000, Israel's annual venture-capital outlays, nearly all private, rose nearly 60-fold, from $58 million to $3.3 billion; companies launched by Israeli venture funds rose from 100 to 800; and Israel's information-technology revenues rose from $1.6 billion to $12.5 billion. By 1999, Israel ranked second only to the United States in invested private-equity capital as a share of GDP. And it led the world in the share of its growth attributable to high-tech ventures: 70 percent.

 

 

http://www.yozma.com/home/

Edited by slow
Link to comment

dal bi mogli ne znam, samo znam da je kod nas "prvobitna akumulacija kapitala" izvrsena za vreme rezima koji bas i nije uzivao neku veliku podrsku. Sa jednim jedinim izuzetkom svi najbogatiji ljudi u srbiji su i dalje oni koji su pocetni kapital "stekli" pre 2000. godine. I to je jedan od razloga zašto zemlja ne može da se politički očitavi.

 

Prćijalizam.

Ko je taj izuzetak?

 

A ovaj Outfit7 i njegov uspeh, ako to nije dokaz idiokracija, onda ne znam šta je. :D

Edited by miki.bg
Link to comment

A ovaj Outfit7 i njegov uspeh, ako to nije dokaz idiokracija, onda ne znam šta je. :D

 

nije dovoljno samo da kažeš da je nešto glupo moraš i da obrazložiš zašto je to tako :fantom:

Link to comment

Ko je taj izuzetak?

 

A ovaj Outfit7 i njegov uspeh, ako to nije dokaz idiokracija, onda ne znam šta je. :D

 

nije dovoljno samo da kažeš da je nešto glupo moraš i da obrazložiš zašto je to tako :fantom:

 

I mene interesuje.

Link to comment

Čini mi se da je Hella ironičan, on često spominje Idiocracy u svojim postovima ako me sećanje ne vara.

 

A obrazloženje?
 

 idiotsku igru u kojoj macak prica gluposti za 2.5 puta vise nego sto smo mi prodali NIS

 

+ sa Djubretovog linka

This application was downloaded by over five billion users, and the number of active users on a monthly basis is 300 million, which means is in the same category with Twitter that has 313 million active users per month. Outfit7 has its own channel on YouTube with about nine million subscribers and their videos have over 9.4 billion views.

 

Emphasis is mine.  :fantom:

Edited by miki.bg
Link to comment

Ne razumem, moze tvojim recima ako imas nesto da kazes.

Jao, jel sve mora da se crta? Dakle, ja smatram da je to krš, dno dna, i to što neko može na tome da zaradi beskonačno para na a to može jer postoji budala koja će da je kupi, dok sa druge strane neka npr. učiteljica ili lekar jedva sastavlja kraj s krajem, mi je pokazatelj da je taj segment društva koji je vezan za vrednovanje nečijeg rada ili čovečanstvo uopšte otišao u kurac. Jel sad jasnije?

Edited by miki.bg
Link to comment

Jao, jel sve mora da se crta?

Osim sto si povezao stvari koje nisu uzrocno posledicne da bi dokazao neku poentu nastupas i iz pozicije kako ti nije jasno zasto drugi ne razumeju ono sto je po tebi ocigledno. Idiokracija, to si ti.
Link to comment

to što neko može na tome da zaradi beskonačno para na a to može jer postoji budala koja će da je kupi, dok sa druge strane neka npr. učiteljica ili lekar jedva sastavlja kraj s krajem

 

ne kapiram jel treba da kinezi dođu i daju seoskoj učiteljici i doktoru milijardu dolara a ovaj da za sopstvenu ideju dobije 30 hiljada od vučića :fantom:

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Jel zna neko nešto o tome "da se Merkator i Idea povlače sa srpskog tržišta" . Kaže mi kuma bilo sinoć u vestima. Jbga radi žena tamo , ima malo do penzije...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...