Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ali sve to nije red veličina o kome se priča da je pokraden u privatizaciji.

 

Što se pak tiče "socijalnog gubitka" tj prevarenosti i izneverenosti, toga bi bilo u nekoj meri sve i da je privatizavija efektivno bila besprekorno čista. Ja sam na ovom topiku preneo, sa sve prevodom, tekst slovenačkog ekonomiste koji govori da se građani Slovenije osećaju prevareni ishodom privatizacije. Što i ne čudi kad su se i tamo nekim "čudnim spletom okolnosti" nenormalno obogatili ljudi bliski vlasti(M.Janković&Co). A opet znamo gde je u ekonomskom pogledu Slovenija a gde Srbija, što dodatno potvrđuje da privatizacija u Srbiji nije glavni uzrok ekonomskog zaostajanja.

 

No sve i da jeste ona je završena i iz njenog seciranja nećemo naučiti nešto što nam je potrebno u sadašnjosti. Da mi vidimo kako postići da vlast izvrši neophodne institucionalne promene, za koje nam proces pristupanje EU zaista ne predstavlja nikakvu smetnju već može samo da pomogne.

 

Pa ono, nije taj red veličina, no ipak jeste adekvatna paradigma celog procesa. Linkovaću kada budem u mogućnosti izveštaj GFI za period 2001-2010, gde se hronološki vidi procena količine para opranih i iznetih iz zemlje po godinama. Raspon je od 4 milijarde 2001. preko 9,5 milijardi 2004. do 2,5 milijarde 2008. Indikativno to malo, šta misliš?

 

Što se percepcije tiče, kad već pominješ Slovence, oni su imali jedan stav koji je po meni bio ključan za relativni uspeh njihove i totalni krah i besmislenost naše privatizacije, a koji mi nismo - „mi ne znamo koliko to sve uopšte vredi“. Pa su onda sve lepo pretvorili u AD, isterali na berzu i videli koliko vredi. Ono, tržište, nema laži nema prevare, i nema mogućnosti da neko tvrdi kako to ništa nije vredelo, kako se to na ovoj temi u par navrata paušalno i potpuno neutemeljeno činilo vezano za domaću privredu od 2000. naovamo.

 

Što se bogaćenja ljudi bliskih vlasti tiče, oni se uvek bogate. Razlika je u tome da li se bogate samo oni nauštrb svih ostalih, ili se (relativno) bogate i ostali zainteresovani subjekti, to si ti lepo elaborirao tezom o ravnopravnosti u ostvarivanju pohlepe. U tom smislu, porediti ishode privatizacije u Sloveniji i Srbiji je prilično degutantno u iole čestitoj raspravi.

 

Privatizacija ovde generalno nije uzrok ekonomskog zaostajanja, štaviše ona je jedan od uzroka rasta životnog standarda, no način njenog izvođenja i njeni ishodi jesu jedan od uzroka sunovrata paketa ideja i vrednosti koje su njeni nosioci promovisali, a nikada u praksi dosledno sproveli. Te je, opet takva kakva je bila, i jedan od uzroka zašto u kolektivističkom sistemu akumulirano bogatstvo nije iskorišćeno na opštu dobrobit, tj. predstavlja još jednu propuštenu šansu.

 

Ono čega jeste direktan uzrok je nova redistribucija tj. akumulacija kapitala, jačanje nove-stare elite takve kakva jeste, duboko raslojavanje društva i prekompozicija svih bazičnih kretanja u zemlji (ljudi, roba i kapitala), a da je za to vreme u okvirima same države odn. njenih struktura vladalo potpuno rasulo, ona to nije bila sposobna ni da isprati niti da kontroliše.

 

Ono, mi smo skoro osam godina pre Amerike preživeli krizu takvog formata ali mnogo većih razmera, s obzirom na okvir u kome se događala i njen domašaj.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

No sve i da jeste ona je  završena i iz njenog seciranja nećemo naučiti nešto što nam je potrebno u sadašnjosti.       

 

 

Pa to jednostavno nije tacno, ostalo je svasta da se privatizuje, i ono sto kao treba jos uvek po zakonu, i ono sto se potencijalno moze privatizovati (javna preduzeca).

Link to comment

 

Nije u celoj priči bitna minimalna nadnica, već strahoviti otpor u najširim delovima društva da se institucionalne promene izvrše. Otpor koji dolazi iz (materjalnog) interesa koje ti slojevi imaju u sistemu kakav je sada. Svi bi kao neke "reforme" ali da to ne dodirne njihove privilegije i kraduckanje, a o većoj krađi da ne govorum.

Eto Manc Mellow smatra da je pravosudni sistem ključ i to je zaista ogroman problem. A recimo Tribun Populi koji ima neki uvid u taj sistem je na ovom topiku rekao da bi za njegovo sređivanje trebalo deset godina. Sa čime bi se i ja, kome je dosta bliskih osoba na raznim pozicijama u tom sistemu, složio jer mislim da je tu stanje jezivo. Međutim tu se udara na takav zmijarnik interesa( sudije, tužioci, advokati, mafija, političari itd) da je prethodni pokušaj reforme sudstva neslavno propao. I tako je u svim oblastima koje Prokopijević nabraja. Pomisliti kakvi se samo ogromni interesi prelamaju u velikim javnim preduzećima.

 Dakle pitanje je kako neka vlast uopšte može da sprovede ozbiljne reforme, sve i da želi, a da politički preživi. Pogotovo što je za neke reforme, kao za pravosuđe, potrebno više mandata.    

 

To je tacno, i zato postoje dve opcije:

 

1) Ne diraj srz sistema nego budi na njegovoj strani a "jebi" sirotinju i one van sistema. To u sustini, sa modifikacijama, radi Vucic. To je to secenje penzija, linearno secenje plata, smanjivanje socijalnih izdataka, povecanje poreza itd. Medjutim, problem sa takvim pristupom (osim sto ne resava sustinske probleme srpske drzave i samo produzava vek jednoj nakaradnoj postavci koja ne moze trajati u nedogled) je sto cete kad-tad sahraniti glasaci, jer vecina najebava u takvom scenariju, naravno ukoliko ne krenes u autoritarizam (vidi opet pod Vucic i SNS).

 

2) Da udaras na sistem, deo po deo, ali onda moras na svojoj strani imati ljude koji pate zbog tog sistema, koji ce da te podrze u tvojim udarcima i glasaju za tebe. I to je ta "sirotinja", onda nema govora o smanjivanju penzija, o smanjivanju minimalca i socijalnih davanja, npr. moras da ih povecas - da das svima zdravstvenu zastitu bez drkanja, da das socijalnu pomoc koja se dobija brzo i od koje moze da se prezivi, da poreski rasteretis niske prihode i sl.

Link to comment

Da li ti misliš da su te mere i sprovedene?

 

Da i u tome ponovo nisam usamljen:

 

 

Novi trogodišnji program fiskalne konsolidacije započet je krajem 2014. godine, i posmatrajući planirano smanjenje budţetskog deficita, jednako je ambiciozan kao prethodni iz 2012. godine. Prvi rezultati već su vidljivi u budţetu: manjak u prva četiri meseca 2015. godine iznosi samo 22 mlrd dinara, dok je u istom periodu prethodne godine deficit opšte drţave bio četiri puta veći. Zabeleţen deficit naizgled je znatno bolji u odnosu na plan usled jednokratnog i vanrednog povećanja neporeskih prihoda (prevashodno neuobičajeno visokih prihodi od dividendi i uplate dobiti javnih preduzeća i agencija za ovaj period godine), ali i primetnog kašnjenja u izvršenju javnih investicija. Po svoj prilici, deo smanjenja deficita ipak je trajne (strukturne) prirode i posledica umanjenja plata i penzija krajem 2014. godine koje daje očekivane i planirane uštede, kao i blagog poboljšanja naplate poreskih prihoda.7 Najveći izazovi, meĎutim, tek predstoje.

http://www.fiskalnisavet.rs/doc/analize-stavovi-predlozi/fiskalna_konsolidacija_2012-14_vs_2015-17.pdf

 

Je doduše ne znam šta ti podrazumevaš pod mere tj.kako vidiš osteriti i šta po tvom mišljenju nije sprovedeno. Smanjene su znatno plate i penzije, rezani drugi troškovi itd. 

Link to comment

Pa ono, nije taj red veličina, no ipak jeste adekvatna paradigma celog procesa. Linkovaću kada budem u mogućnosti izveštaj GFI za period 2001-2010, gde se hronološki vidi procena količine para opranih i iznetih iz zemlje po godinama. Raspon je od 4 milijarde 2001. preko 9,5 milijardi 2004. do 2,5 milijarde 2008. Indikativno to malo, šta misliš?

 

Što se percepcije tiče, kad već pominješ Slovence, oni su imali jedan stav koji je po meni bio ključan za relativni uspeh njihove i totalni krah i besmislenost naše privatizacije, a koji mi nismo - „mi ne znamo koliko to sve uopšte vredi“. Pa su onda sve lepo pretvorili u AD, isterali na berzu i videli koliko vredi. Ono, tržište, nema laži nema prevare, i nema mogućnosti da neko tvrdi kako to ništa nije vredelo, kako se to na ovoj temi u par navrata paušalno i potpuno neutemeljeno činilo vezano za domaću privredu od 2000. naovamo.

 

Što se bogaćenja ljudi bliskih vlasti tiče, oni se uvek bogate. Razlika je u tome da li se bogate samo oni nauštrb svih ostalih, ili se (relativno) bogate i ostali zainteresovani subjekti, to si ti lepo elaborirao tezom o ravnopravnosti u ostvarivanju pohlepe. U tom smislu, porediti ishode privatizacije u Sloveniji i Srbiji je prilično degutantno u iole čestitoj raspravi.

 

Privatizacija ovde generalno nije uzrok ekonomskog zaostajanja, štaviše ona je jedan od uzroka rasta životnog standarda, no način njenog izvođenja i njeni ishodi jesu jedan od uzroka sunovrata paketa ideja i vrednosti koje su njeni nosioci promovisali, a nikada u praksi dosledno sproveli. Te je, opet takva kakva je bila, i jedan od uzroka zašto u kolektivističkom sistemu akumulirano bogatstvo nije iskorišćeno na opštu dobrobit, tj. predstavlja još jednu propuštenu šansu.

 

Ono čega jeste direktan uzrok je nova redistribucija tj. akumulacija kapitala, jačanje nove-stare elite takve kakva jeste, duboko raslojavanje društva i prekompozicija svih bazičnih kretanja u zemlji (ljudi, roba i kapitala), a da je za to vreme u okvirima same države odn. njenih struktura vladalo potpuno rasulo, ona to nije bila sposobna ni da isprati niti da kontroliše.

 

Ono, mi smo skoro osam godina pre Amerike preživeli krizu takvog formata ali mnogo većih razmera, s obzirom na okvir u kome se događala i njen domašaj.

 

via CZ-M53 TT

 

Prošli smo već jednom ovaj krug rasprave, nemam šta da dodam, u ponečemu se slažem, recimo boldovano, ali kao što sam rekao meni je to u ovom trenutku deseta rupa na svirali. Nad mrtvim magarcem ne vredi plakati. Daj ti neki valjan predlog šta sada, ali ne šta treba nego kako. 

Edited by Luther
Link to comment

Prošli smo već jednom ovaj krug rasprave, nemam šta da dodam, u ponečemu se slažem, recimo boldovano, ali kao što sam rekao meni je to u ovom trenutku deseta rupa na svirali. Nad mrtvim magarcem ne vredi plakati. Daj ti neki valjan predlog šta sada, ali ne šta treba nego kako.

Pitao si čemu to. Pa neposredno ekonomiji ne mnogo, više politici, jer je politika a ne tržište ili ekonomija do toga dovela. A ta politika šljaka i dalje, deep state, ključni igrači, Oceans Eleven & co. i dalje skupljaju kajmak i vedre i oblače, samo su presvukli dres i malo se pritajili. It aint over.

 

Šta dalje ti je lepo opisao Hazard. Dve varijante:

 

1) funjarsko-oportunistička tj. okupiš ekipu koja služi svakom gospodaru samo da joj se ne dira u kasicu-prasicu, platiš delivery unit, strendžerima uđeš di već uđeš oko onoga što im je stalo, a štediš na sirotinji, smanjuješ plate i penzije i to linearno, da se ne zameriš ni ćati u Opštini Majdanpek ni čistačici u OŠ „Sava Kovačević“. I glumiš konstantno vanredno stanje.

 

2) državničko-zajebana: na jedan dan otpustiš sve bezbednjake pa onda zaposliš one koji vrede, izmeniš izborni sistem; uvedeš ponderisani elektronski sistem ocenjivanja rada sudija i tužilaca gde se uzima u obzir složenost predmeta i pustiš ga u rad tri godine, pa onda shodno rezultatima izvršiš totalni reizbor, uz obavezu stručnog usavršavanja najmanje jednom mesečno; integrišeš poresku i carinsku upravu, pošalješ na obuku, uniformišeš, naoružaš i snabdeš policijskim ovlašćenjima; uvedeš nezavisnu komisiju za državne službenike koja prima u službu na osnovu konkursa, nadzire i ocenjuje rad i disciplinski kažnjava; prevedeš sve javne registre u elektronski oblik, moliš tetku iz Berlina da dâ SAP kroz donaciju i tri Nemca inženjera da ga lokalizuju, pa od njega napraviš integrisani Nacionalni informaciono-dokumentacioni sistem, sa mogućnošću praćenja toka predmeta preko interneta; preko njega utvrdiš koji procenat činovnika ladi jaja i za to prima platu, pa ih otpustiš za primer svima, bez otpremnine; smanjiš doprinose na platu, povećaš porez na dobit korporacija, uvedeš sintetički porez na dohodak građana sa progresivnom stopom i kreneš da ozbiljno juriš utajivače i da ih kažnjavaš drakonski za primer svima; reformišeš sistem socijalnog osiguranja i tri fonda spojiš u jedan; u Republički sekretarijat za zakonodavstvo zaposliš najbolje pravne analitičare i ne dozvoliš da se nijedan propis ne donese pošto se prethodno ne proveri njegov tekst, sistematika, terminologija i harmonizovanost sa ostalim domaćim propisima i propisima EU. I još mnogo toga.

 

Kako to, bez otpora? Redom prioriteta, riba od glave smrdi. Ako se to ne učini skoro tj. bar otpočne sa time, onda će kroz neko vreme doći neki naoružani ljudi, ovaj put izgleda s kokardama i mrtvačkim glavama a ne s petokrakama, i sve to zavesti pod prinudom. S tim da će tad važiti neka njihova pravila a ovo sad izgledati kao ideal slobode.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

I da, uvedeš paralelno dvostepeno upravno sudstvo a ne jedan preopterećeni formalistički sud kao sad, po uzoru na Francusku, Grčku, Finsku, Češku, Poljsku itd. i za sudije imenuješ ljude sa po desetak godina iskustva u radu u upravi. Bez toga nema kvalitetne uprave, i neće je ni biti.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Pa to jednostavno nije tacno, ostalo je svasta da se privatizuje, i ono sto kao treba jos uvek po zakonu, i ono sto se potencijalno moze privatizovati (javna preduzeca).

Ono što je ostalo po zakonu je jad i beda koju niko neće.Zamisli kad ni uz sve moguće varijante muljanja to niko neće ni da pipne posle 15 godina. Ili se opali takva cena i uslovi koje niko normalan neće da prihvati, recimo PKB. Što se tiče javnih preduzeća tu nema ni p od privatizacije u najavi. Pa tu ne mogu ni nenormalnih viškova zaposlenih ( u stvari primaoca socijalne pomoći ) da se otarase.

 

To je tacno, i zato postoje dve opcije:

 

1) Ne diraj srz sistema nego budi na njegovoj strani a "jebi" sirotinju i one van sistema. To u sustini, sa modifikacijama, radi Vucic. To je to secenje penzija, linearno secenje plata, smanjivanje socijalnih izdataka, povecanje poreza itd. Medjutim, problem sa takvim pristupom (osim sto ne resava sustinske probleme srpske drzave i samo produzava vek jednoj nakaradnoj postavci koja ne moze trajati u nedogled) je sto cete kad-tad sahraniti glasaci, jer vecina najebava u takvom scenariju, naravno ukoliko ne krenes u autoritarizam (vidi opet pod Vucic i SNS).

 

2) Da udaras na sistem, deo po deo, ali onda moras na svojoj strani imati ljude koji pate zbog tog sistema, koji ce da te podrze u tvojim udarcima i glasaju za tebe. I to je ta "sirotinja", onda nema govora o smanjivanju penzija, o smanjivanju minimalca i socijalnih davanja, npr. moras da ih povecas - da das svima zdravstvenu zastitu bez drkanja, da das socijalnu pomoc koja se dobija brzo i od koje moze da se prezivi, da poreski rasteretis niske prihode i sl.

 

Ovo prvo ti je 100% tačnan opis, zato sam i napisao da ne vidim šta i kako će Vučić dalje, a to su otprilike i primedbe fiskalnog saveta samo izrečene na manje grub i "naučniji način"

 

Kod ovog drugog imam par problema.

 

Prvi je odakle će da dođe novac za povećanje prihoda i soc. davanja? Zaduživanje ne dolazi u obzir. Ako misliš na Radularin program meni je kod njega problematično što on nikada nije izveo matematiku svojih mera, ili je ja nisam video. Kod njega je sve dato opisno, tipa uzećemo od parazita, progresivni porez, rasterećenje privrede pokreće ekonomiju, ukinućemo subvencije i... ne mogu svega sad da se setim. Ali bez makar i približnih brojki. Kad se na njegovom topiku pojavio neki njegov propagandista ipitao sam ga koliko bi u toj varijanti progresivnog poreza na dohodak biti plata nekome ko sada ima 100.000 din  neto, nije znao da odgovori. Pa mislim meni je to prvorazredno političko pitanje. Tako da bi ja prvo voleo da vidim neki koliko toliko razrađen model sa konkretnim brojkama.

 

Drugi je problem vremenski okvir udaranja na sistem deo po deo. Koliko to traje, koliko mandata , kada će se videti opipljivi boljitak koji će da nadmaši gubitak koji ljudi trpe "sređivanjem sistema". Jeri sistem i jeste nesređen zato što veliki broj ljudi iz te nesređenosti crpi materjalnu korist. To nije šaka ljudi, par desetina tajkuna ili korumpiranih političara već široki slojevi društva. Dao sam primer sudstva, a sigurno možeš da pretpostaviš šta se dešava u sportu ili zdravstvu i kome tu odgovara sređivanje. Ili recimo često se spominje RTB-Bor pa kao što se to ne sredi. Iole upućeni znaju da  to mora da pravi gubitke. Nema ko od velikih kompanija nije bio da snimi stanje i niko to nije hteo da kupi. I šta sad jel da se zatvori? 5000 ljudi odmah bez posla, plus porodice bez prihoda, plus sve one privatne firme koje rade za Bor u aut, plus Bor mrtav grad plus političko pitanje ( Vlasi, Rumunija itd). Tu se prepliću ogromni finansiski interesi velikog broja ljudi  kojih oni ne žele da se odreknu. Nikakva socijalna davanja to ne mogu da nadoknade. A primera kao Bor imaš na svakom koraku.

     

Da zaključim, ja kao priličan skeptik u pogledu želje i motiva građana da sistem promene na bolje u tome i vidim glavnu prepreku da se promene ostvare. Sad neko će reći: vidi ne valja mu narod, pa neka me narod razuveri i da glasove nekome ko zagovara suštinske promene. tj. neka "iznedri" takvoga. Možda u celoj ovoj priči i potpuno grešim ali je osnovna ideja da se istraži na koji način bi se na najbrži način sprovelo najviše institucionalnih reformi, čiji je okvir dao Prokopijević (može i nešto slično naravno) a da to ima održivu podršku u tzv. narodu.

Link to comment

Možda u celoj ovoj priči i potpuno grešim ali je osnovna ideja da se istraži na koji način bi se na najbrži način sprovelo najviše institucionalnih reformi, čiji je okvir dao Prokopijević (može i nešto slično naravno) a da to ima održivu podršku u tzv. narodu.

Pa eto rekoh na koji, dođu četnici i zavedu prinudnu upravu. Porodične vrednosti, pederi stop, policijski čas dok se stanje ne sredi, hunta vlada deset godina dok se to ne realizuje pa onda izbori i demokratija.

 

To ti je ono, najbrži način. :fantom:

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...