Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

+1

 

Dinkonomics je i sada na vlasti, G17 ekipa i njegov dinkonomics koncept ekonomije jašu već 17 godina... sjebavanje domaće privrede i banaka i superhikovsko subvencionisanje stranaca

 

Znam da ne volite Katića ali je on baš o ovome govorio još pre deset godina  :P

 

Hiljadu puta ponoviti katićevske izmišljotine neće pomoći da postanu istine. Banke su "sjebane" i bankrotirale još daleke 1990, a u privredi se u 2001 malo šta moglo sjebati jer su od preduzeća ostala samo imena. Ono piše tabla recimo IMT ali negativan kapital, zastarela proizvodnja, izgubljeno znanje i priključak sa svetom. Muerte. I dan danas imamo RTB-Bor i još desetak tih "giganata" sa kojima niko ne zna šta da radi a stečaj donosi veliki politički i socijalni rizik.

 

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imao bih par pitanja da postavim ovde, možda sam promašio temu ali mi je izgledalo kao najzgodnije mesto, a unekoliko ima veze sa ovim grafikonom iz posta odozgo:

 

- Jel postoji neki iole validan i verodostojan metod poređenja ekonomskih parametara iz SFRJ sa SRJ/SCG/SRB, kada se uzmu u obzir ogromne promene u društvenom uređenju?

 

- Ima li ikakvog načina da se određena suma u dinarima iz npr. 1971 godine ikako konvertuje u bilo koju današnju valutu, čisto informacije radi (znam da to nije nikakav problem za dolar i funtu, ali s obzirom na devalvacije/krize isl. da li je takvu računicu uopšte moguće izvesti a da iole ima smisla?)

 

Unapred se izvinjavam zbog padobranskog uletanja, ali mi je nekako ova tema delovala najpribližnija...

-Kojih ekonomskih parametara konkretno? Jeste teško porediti različite udaljene periode, ovde recimo imaš nešto o tom problemu http://trzisnoresenje.blogspot.rs/2012/12/gdp-i-dugi-rok.html

Svakako postoje podaci o bdp, industrijskoj proizvodni itd za periode koji te interesuju. Proguglaj malo.

 

-Sumu dinara možeš pretvoriti u recimo $ pomoću ovih tabela:

http://www.kunalipa.com/katalog/tecaj/yu-dinar-1966-1991.php

http://www.kursna-lista.com/istorija-kursa-dinara

 

Do otprilike 1990 nije postojao crni kurs.

 

Ovde imaš kalkulator da izračunaš sadašnju vrednost dolara iz recimo 1971 računajući inflaciju:

https://data.bls.gov/cgi-bin/cpicalc.pl?cost1=100&year1=197101&year2=201703

Edited by Luther
Link to comment

Banke su "sjebane" i bankrotirale još daleke 1990, a u privredi se u 2001 malo šta moglo sjebati jer su od preduzeća ostala samo imena. Ono piše tabla recimo IMT ali negativan kapital, zastarela proizvodnja, izgubljeno znanje i priključak sa svetom. Muerte. I dan danas imamo RTB-Bor i još desetak tih "giganata" sa kojima niko ne zna šta da radi a stečaj donosi veliki politički i socijalni rizik.

 

 

Ovo i hiljadu prvi put da ponoviš jednostavno neće biti tačno.

Link to comment

Hiljadu puta ponoviti katićevske izmišljotine neće pomoći da postanu istine. Banke su "sjebane" i bankrotirale još daleke 1990, a u privredi se u 2001 malo šta moglo sjebati jer su od preduzeća ostala samo imena. Ono piše tabla recimo IMT ali negativan kapital, zastarela proizvodnja, izgubljeno znanje i priključak sa svetom. Muerte. I dan danas imamo RTB-Bor i još desetak tih "giganata" sa kojima niko ne zna šta da radi a stečaj donosi veliki politički i socijalni rizik.

 

 

Sve je to moglo bolje da se sredi da je bilo političke volje i ekonomskog znanja. Bankarsko tržište nije moralo da se preda strancima (kao i sva ostala tržišta), hiljade preduzeća ne bi propalo u katastrofalnoj privatizaciji, monetarna politika je mogla drugačije da se vodi, uvoznički lobi ne bi žario i palio... sve je to moglo da bude drugačije, ali mi nemamo ni političare ni ekonomiste.

Što se tiče IMT-a, nisi dobro obavešten, on je imao i proizvod i tržište, i još uvek ga ima. Samo naši kreteni nisu mogli da iskoriste toliku tražnju za traktorima i know-how koju je posedovala domaća industrija. 

Što se tiče Bora, nije cena bakra bila tako niska kao što je sada. O zlatu da ne pričam. Moglo je i to da se sredi na vreme. Ko je pustio da lopov Spasovski vodi tako važnu firmu i da ulupa stotine miliona na dve topionice? 

Edited by slow
Link to comment

Ovo i hiljadu prvi put da ponoviš jednostavno neće biti tačno.

Znači banke nisu bankrotirale 1990? Odakle onda stara devizna štednja?

 

Znači privreda privreda je super radila, sve prštalo od od proizvodnje, inovacija i zaposlenosti. 

Vrednost svega što je privatizovano  odgovara otprilike vrednosti jednog jedinog trgovinskog lanca kao što je recimo Deleze. Toliko je to bila moćna privreda.

 

Čitaj Arsića ili nastavi da živiš u paralelnom svemiru.

Link to comment

Sve je to moglo bolje da se sredi da je bilo političke volje i ekonomskog znanja. Bankarsko tržište nije moralo da se preda strancima (kao i sva ostala tržišta), hiljade preduzeća ne bi propalo u katastrofalnoj privatizaciji, monetarna politika je mogla drugačije da se vodi, uvoznički lobi ne bi žario i palio... sve je to moglo da bude drugačije, ali mi nemamo ni političare ni ekonomiste.

Što se tiče IMT-a, nisi dobro obavešten, on je imao i proizvod i tržište, i još uvek ga ima. Samo naši kreteni nisu mogli da iskoriste toliku tražnju za traktorima i know-how koju je posedovala domaća industrija. 

Što se tiče Bora, nije cena bakra bila tako niska kao što je sada. O zlatu da ne pričam. Moglo je i to da se sredi na vreme. Ko je pustio da lopov Spasovski vodi tako važnu firmu i da ulupa stotine miliona na dve topionice?

I tebi savet da čitaš Arsića, zaista nemam snage da po stoti put diplam jedno isto. Priča o "predaji" tržišta ovako male i 2001.g. devastirane države je besmislena svakome ko se u ekonomiju razume. Čuj predali bakarsko tržište banaka sa negativnim kapitalom. Pa odakle pare za to "domaće" bankarsko tržište, jel da se naštampaju. A o know-how-u domaće industrije će se još vekovima ispredati legende. Ono kako je Henry George "Harry" Ferguson dolazio u IMT da peče zanat.

Link to comment

Jeste i tragično je i jezivo i to ne samo u poređenju sa CG nego i sa bilo kim u svemuru, tragično je po sebi. Međutim CG je bila manje involvirana u ratove koji je uglavnom plaćala Srbija a nije ni izbombardovana u finišu. Ima li gde procena realne štete od bombardovanja? Jer je nakon njega trebalo ponovo graditi mostove, fabrike vojne industrije, elektro sistem, rafineriju itd. Pa vraćati staru deviznu štednju i tako se može nabrajati do sutra. Uostalom ti si sam rekao: da ljudi nisu svesni razmera propasti koju smo doživeli pod Miloševićem (po sećanju). Ja to uzimam kao aksiom 1 u svakij raspravi o današnjoj Srbiji. U nekom stručnijem, ekonomskom smislu o tome govori tekst M.Arsića (http://www.ekof.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2014/10/%D0%A0%D0%B0%D0%B4-2.pdf) je prvi okačio Prospeo a ja sam ga više puta linkovao. Aksiom 2 je moj i glasi da je Srbija država u nastajanju ili nestajanju. Pojavni oblik ova dva aksioma je prosečna plata u Srbiji i tu nema mesta iznenađenju. Naravno da je posle 2000 bilo i pogrešnih ekonomskih politika (Dinkićev NIP itd.) i lopovluka u privatizaciji i van nje ali to nisu primarni uzroci.

 

Pored toga, kada govorimo o CG moramo imati u vidu da ona ima more kao resurs i stabilan izvor prihoda koji Srbija nema. Na kraju mišljenja sam da su plate u CG nerealno naduvane budući da se njihov javni dug kao procenat bdp rapidno povećava i teži da dostigne 80%. Ovom zaduživanju mora jednom doći kraj pa ćemo videti na koji nivo će im plate pasti.

 

A kada smo već kod prosečnih plata u regionu kako tumačiti iste u Bugarskoj od 406€. Članica EU i NATO, mirna, bez ratova, tranzicija iz soc/kom u kapitalizam a ne mogu da maknu napred. To je za mene prava misterija.

 

naravno, moje hvatanje za glavu ne vazi, da pojasnim, samo za period posle 2000. mi smo jednostavno u poslednjih 30 godina maestralno sjebali zemlju. to nije cak ni tako lako uraditi. 

Link to comment

naravno, moje hvatanje za glavu ne vazi, da pojasnim, samo za period posle 2000. mi smo jednostavno u poslednjih 30 godina maestralno sjebali zemlju. to nije cak ni tako lako uraditi.

Ne to je zaista vrhunski podvig kako po obimu sjebavanja tako i po trajanju. Ali ima i nešto gore. Sjebavanje nije zaustavljeno, ono i dalje traje. Evo najnovije imaš i ovaj predlog  zakona o" profesijama itd.," nad kojim se T.Populi s pravom krsti. Dalje urušavanje institucija i približavanje nestanku države. 

Link to comment

Hoćeš da kažeš da Madžar nije stručnjak ili da je lažni ili da si ti bolji ekonomista od njega?

 

Reagujem na priču o minimalcu. Takvom logikom svašta može da se opravda ako se ode dovoljno daleko u njenoj primeni, uključujuči i gladovanje i ropski položaj, a sve je legalno i fino zavijeno u ekonomsku terminologiju. Baš me zanima koja je to cifra minimalca koji bi zadovoljila domaće kapetane industrije i rasteretila ih od tih pesky little troškova rada pa da privreda bude dovoljno konkurentna. 8k din recimo, i eto pune zaposlenosti i bog da nas vidi, možda bi onda dostigli onih 3% rasta na Milanovićevom grafiku  :D. Stručnjak je, kako nije, ima gomila tzv. ekonomskih stručnjaka koji nisu predvideli krizu 2007-08. pa se i dalje vode formalno kao stručnjaci. 

 

Inače, u vezi te domaće modne industrije, jedna sitnica sa komšijskog foruma:

 

Komšinica, tekstilni penzioner, radi kod jednog od tih national fashion week level kvazi-celebrity designera, 50% porudžbina su im kostimi za televizijske emisije i to je uvek hitno/overtime, ostalo šiju/kroje po pozivu. Isplata bedna i na crno, nakon što se posao naplati, uskršnji slobodan dan ostvaren uz žestoko brundanje, došli kući u subotu u ponoć, vratili se na posao u ponedeljak u šest. Jedan serdarski triton izumre kada god tzv. modni preduzetnici progovore o društvenim pitanjima.

Link to comment

In other news, šta kaže onaj tip iz Simensa, radnici u Srbiji nisu dovoljno mobilni?

 

Skoro 2.000 zdravstvenih radnika godišnje napusti zemlju, a najviše idu u Nemačku, pokazuju podaci dobijeni ukrštanjem brojeva koje vode sindikati i komore lekara i medicinskih sestara.


Predsednica vojvođanskog ogranka Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Ranka Ješić upozorila je da mnogo zdravstvenih radnika odlazi i na Bliski istok, u Katar ili Saudijsku Arabiju, ali da odlazak u Nemačku "ima razmere egzodusa".

Ješić je kazala da medicinske sestre i tehničari odlaze iz više razloga zbog plata od 35.000 dinara, neplaćenih dežurstava i neplaćenog prekovremenog rada, kao i zbog nenapredovanja u poslu.

"Tamo nemate nepotizam političkih partija, da nekog primite samo da bi sedeo. One tamo rade, neko prati njihov rad, vrlo brzo napreduju, plaćene su, nijedan radni sat im nije zakinut i ne može da se desi da jedna sestra radi sa 40 pacijenata", rekla je Ješić za Vojvodjanski analitičko istraživački centar.

http://rs.n1info.com/a246210/Vesti/Vesti/Odlazak-lekara-i-sestara-u-Nemacku-dobija-razmere-egzodusa.html

 

 

Link to comment

Sve je to moglo bolje da se sredi da je bilo političke volje i ekonomskog znanja. Bankarsko tržište nije moralo da se preda strancima (kao i sva ostala tržišta), hiljade preduzeća ne bi propalo u katastrofalnoj privatizaciji, monetarna politika je mogla drugačije da se vodi, uvoznički lobi ne bi žario i palio... sve je to moglo da bude drugačije, ali mi nemamo ni političare ni ekonomiste.

Što se tiče IMT-a, nisi dobro obavešten, on je imao i proizvod i tržište, i još uvek ga ima. Samo naši kreteni nisu mogli da iskoriste toliku tražnju za traktorima i know-how koju je posedovala domaća industrija. 

Što se tiče Bora, nije cena bakra bila tako niska kao što je sada. O zlatu da ne pričam. Moglo je i to da se sredi na vreme. Ko je pustio da lopov Spasovski vodi tako važnu firmu i da ulupa stotine miliona na dve topionice? 

Znam čoveka radio je u IMT-u ili IMR-u  u pogonu, isti kurac, i doživeo je infarkt na šljaci i prebacili ga u Sv Save i došli kolege sa posla u posetu između ostalog da uzmu kjluč od kasete na poslu koji je kod ovog a koji otvara kasetu sa rakijom, toliko o know-howu.

Link to comment

-Kojih ekonomskih parametara konkretno? Jeste teško porediti različite udaljene periode, ovde recimo imaš nešto o tom problemu http://trzisnoresenje.blogspot.rs/2012/12/gdp-i-dugi-rok.html

Svakako postoje podaci o bdp, industrijskoj proizvodni itd za periode koji te interesuju. Proguglaj malo.

 

-Sumu dinara možeš pretvoriti u recimo $ pomoću ovih tabela:

http://www.kunalipa.com/katalog/tecaj/yu-dinar-1966-1991.php

http://www.kursna-lista.com/istorija-kursa-dinara

 

Do otprilike 1990 nije postojao crni kurs.

 

Ovde imaš kalkulator da izračunaš sadašnju vrednost dolara iz recimo 1971 računajući inflaciju:

https://data.bls.gov/cgi-bin/cpicalc.pl?cost1=100&year1=197101&year2=201703

 

Hvala, sa malim zakašnjenjem. U principu me neki podatak (moguće i netačan) na koji sam naleteo poterao da se malo raspitam, a ako se ne varam glasio je da je sadašnji BDP (valjda?) Srbije i dalje npr. 20 i kusur posto ispod cifre za tipa 1988, što mi je zazvučalo porazno na toliko mnogo nivoa da nisam bio sposoban da ga procesiram kako valja.

 

Vezano za ovo drugo pitanje, čeprkajući po nekim starim papirima naleteo sam na kovertu iz 1971 godine sa reda veličine ~7.4K dinara i dedinim payslipom na tu cifru, pa me je baš zaintrigiralo da probam nekako da saznam koliko bi to para bilo danas reda veličine. Proterao sam kroz one tabele i malo mi mnogo deluje ipak, ~450$ za 1971 ili negde ~2600$ kad se inflacija uzme u obzir. Zato sam i pitao za metode konverzije...

Link to comment

Vrednost svega što je privatizovano odgovara otprilike vrednosti jednog jedinog trgovinskog lanca kao što je recimo Deleze. Toliko je to bila moćna privreda.

 

Čitaj Arsića ili nastavi da živiš u paralelnom svemiru.

Rekoh ti u vezi ovoga, ja i ti „procenimo“ vrednost i oglasimo na prodaju, u međuvremenu čekajući privatizaciju krene „privatizacija“ transferom kapitala kroz naduvane fakture itd. pa ako se i proda, em ode ispod realne vrednosti, em se u međuvremenu dodatno olakša. Za to naravno nikad niko nigde ne odgovara. I onda posle 15 godina dođeš ti i kažeš kako to ništa nije vredelo, pogledaj cifru za koju je prodato.

 

To se zove prvobitna akumulacija kapitala.

Link to comment

Reagujem na priču o minimalcu. Takvom logikom svašta može da se opravda ako se ode dovoljno daleko u njenoj primeni, uključujuči i gladovanje i ropski položaj, a sve je legalno i fino zavijeno u ekonomsku terminologiju. Baš me zanima koja je to cifra minimalca koji bi zadovoljila domaće kapetane industrije i rasteretila ih od tih pesky little troškova rada pa da privreda bude dovoljno konkurentna. 8k din recimo, i eto pune zaposlenosti i bog da nas vidi, možda bi onda dostigli onih 3% rasta na Milanovićevom grafiku  :D. Stručnjak je, kako nije, ima gomila tzv. ekonomskih stručnjaka koji nisu predvideli krizu 2007-08. pa se i dalje vode formalno kao stručnjaci. 

 

Inače, u vezi te domaće modne industrije, jedna sitnica sa komšijskog foruma:

 

 

Izgleda ti teško pada činjenica da je i ljudski rad roba pa podleže zakonima ponude i tražnje. Država može da propiše bilo koju minimalnu nadnicu i to onda ima sledeće posledice:

-ako je ona blizu tržišne ništa se ne dešava, to je kao placebo pilula.

-ako je znatno viša od tržišne sledi manje zapošljavanja, otpuštanja i odlazak u sivu ekonomiju. Ne možeš naterati preduzetnike da svesno prave gubitak i idu u bankrot.

-ako je znatno niža od tržišne niko neće da radi za taj novac pa preduzetnik mora da plaća znatno više od propisane minimalne cene rada. U tvom primeru niko ne bi radio za 8000 jer bi pronašao alternativni posao gde dobija više.

 

Ovo verovanje da država jednostavno propiše neku cenu rada i eto rešila je problem, sad će svima da porastu prihodi, slično je verovanju ministra iz Domanovićeve "Stradije" koji je probleme u poljoprivredi rešio tako što je doneo zakon da pšenica mora dovoljno da rađa a krave da daju puno mleka. I voilà, rešen problem. Ono što se ne vidi su dugoročne štetne posledice za celo društvo, pa iza one kojima je tako prihod povećan.

 

Ako misliš da neko nije ekonomski stručnjak zato što nije predvideo krizu 2008. onda niko nije stručnjak pošto to predvideo niko nije. Pored toga tu ti se krije i sledeća logička greška: da  su stručnjaci mogli da predvide krizu do nje ne bi ni došlo jer bi se različitim intervencijama ona sprečila tj.predupredila.

 

Na kraju ove parole o gladovanju, eksploataciji i ropskom radu ostavi za marksističko-lenjinističko-trockističke, ili kojem već levom smeru pripadaš, kružoke, tome nema mesta u diskusijama o ekonomiji. Nećeš naći nijednog poznatog modernog ekonomistu koji to upotrebljava sve i da je levog usmerenja.

 

Evo sad tek videh novi tekst na TR u vezi minimalca http://trzisnoresenje.blogspot.rs/2017/05/minimalac-i-nezaposlenost.html

Dakle učiti, učiti i samo učiti!

Link to comment

Znam čoveka radio je u IMT-u ili IMR-u  u pogonu, isti kurac, i doživeo je infarkt na šljaci i prebacili ga u Sv Save i došli kolege sa posla u posetu između ostalog da uzmu kjluč od kasete na poslu koji je kod ovog a koji otvara kasetu sa rakijom, toliko o know-howu.

 

Nemoj tako bilo je i nou-hau uzleta. Recimo kad je u Sartidu (tj.železari), u koji je uloženo više milijardi nečega(a nije dinara) organizovana proizvodnja pečurki.Tako je dobijena najskuplje proizvedena pečurka u ovoj a verovatno i svim drugim poznatim i nepoznatim galaksijama. Nema šanse da se bilo ko drugi toga setio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...