Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

A kakve veze ima Slovennija sa ovim?

 

Nema nikakve, ako pitas sta je Slovenija konkretno uradila da joj se ovo desi, barem ne direktne. Ima jako puno indirektnih, ali to uopste nije poenta koju sam zeleo da naglasim.

Ja kazem da zemlja koja je u beskonacno puta goroj situaciji mozda moze da izvuce zakljucak da bi joj bas valjalo da ima ovakve primere u svojoj ekonomiji, pa da proba nekako da ih kultivise. Nacina ima puno (pogledati Izrael i Estoniju npr.), samo je pitanje da li ciljas uopste na tu metu ili mislis da se iz blata dize nekim drugim putem. Ja sam od ostalih nacina video sledece:

- Proterati jebene imigrante koji nam kradu posao (They took our jerb! pristup - Dveri etc.)

- Nacionalizovati i imati radnicke savete svuda, (Borko da rasporedi)

- Uvesti nekakav fiktivni "red" koji niko ne ume da opise pa ce stvari da se vec rese same od sebe ("Gradjani" raznih fela)

- Dati gomilu para strancu da otvori pogon sklapanja nekih banalnih stvari (Svi koji su imali vlast)

 

Mi se za sada najvise bavimo ovim poslednjim, a moje misljenje je da ni druge opcije ne vode u napredak. 

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nema nikakve, ako pitas sta je Slovenija konkretno uradila da joj se ovo desi, barem ne direktne. Ima jako puno indirektnih, ali to uopste nije poenta koju sam zeleo da naglasim.

Ja kazem da zemlja koja je u beskonacno puta goroj situaciji mozda moze da izvuce zakljucak da bi joj bas valjalo da ima ovakve primere u svojoj ekonomiji, pa da proba nekako da ih kultivise. Nacina ima puno (pogledati Izrael i Estoniju npr.), samo je pitanje da li ciljas uopste na tu metu ili mislis da se iz blata dize nekim drugim putem. Ja sam od ostalih nacina video sledece:

- Proterati jebene imigrante koji nam kradu posao (They took our jerb! pristup - Dveri etc.)

- Nacionalizovati i imati radnicke savete svuda, (Borko da rasporedi)

- Uvesti nekakav fiktivni "red" koji niko ne ume da opise pa ce stvari da se vec rese same od sebe ("Gradjani" raznih fela)

- Dati gomilu para strancu da otvori pogon sklapanja nekih banalnih stvari (Svi koji su imali vlast)

 

Mi se za sada najvise bavimo ovim poslednjim, a moje misljenje je da ni druge opcije ne vode u napredak. 

 

Ništa se ovde Sloveniji nije desilo niti su ovi primer slovenačke ekonomije.

 

 

Od 21:52  :fantom:

 

Ovo što si naveo za Dveri i Borka je levi i desni populizam tj. idiotizam pa se naravno tu sa tobom potpuno slažem.

Ne slažem se da je "red" fiktivan, veoma dobro se zna šta je to (dato u više navrata na ovom topiku) i koje koristi donosi.

Po ko zna koji put: ne daju se pare "strancu" već svakom investitoru koji ispunjava uslove propisane zakonom. Što možeš biti i ti.

Link to comment

 

A sta Slovenija ima od toga? Videcemo, ali mogla bi imati puno. Desetine, mozda i stotine miliona su vec bile raspodeljene raznim ucesnicima posto je firma bila poznata kao siroke ruke s dividendama i Slovenija ima izvanrednu korist od svega toga cak i da se ova milijarda potrosi negde napolju. A najverovatnije nece.

 

Kakve koristi će Slovenija imati od ove tranaskcije, kada je sedište kompanije Outfit7 na adresi 5th Floor 52-54 Gracechurch Street, London, EC3V 0EH, a adresa prebivališta bračnog para Login je  Klimataria 11, Pissouri, Cyprus. Pitanje je da li je uopšte bilo ikakve koristi za Sloveniju i do sada, obzirom da je Login plaćao porez UK, a ne Sloveniji (kompanija je u 2015. godini imala profit pre poreza oko 100 miliona EUR, porez je bio oko 13 miliona EUR). 

 

Niti će transakcija videti Sloveniju, a ni Slovenija korist od nje.

Link to comment

Ništa se ovde Sloveniji nije desilo niti su ovi primer slovenačke ekonomije.

 

 

Niti će transakcija videti Sloveniju, a ni Slovenija korist od nje.

 

OK, ne menja poentu, kao sto sam i rekao. Kad se desi Izraelu, drzava najcesce ima korist od toga i to veliku. To je zato sto je drzava na razlicite nacine ulagala i pomagala sve te poslove, sto je put koji zagovaram.

BTW, kad je neko najbogatiji covek u zemlji, on menja tu zemlju na odredjeni nacin hteo ne hteo. Ja sam shvatio da Logini zaista i zive u Sloveniji i ako je tako, nesumnjivo ce toliki novac na gomili naci nacin da utice na drzavu.

Postoje znacajne razlike medju zemljama u kojima su najbogatiji oni koji su stvorili neke stvari od nule i onih drugih gde je neko monopolizovao zajednicke resurse. Takve razlike postoje na vise nivoa, ali ipak je nije isto kada ti je primer bogatasa naftni tajkun u Rusiji ili tehnoloski gik u USA. Kao sto nije isto unutar EU da li ti je glavni kapitalista onaj iz Ikee ili Ivica Todoric. To sve moze lepo da se vidi na bivsim socijalistickim zemljama gde takvi podrzavaju, a neretko i svojerucno prave zemlju tako da bude po njihovoj meri i to obicno biva jako negativno za sve ostale. 

 

@Luter: "Red" je fiktivan jer niko ne zna kako se od nereda dolazi do reda niti ima takve konkretne mere u svom programu osim na nivou spiska lepih zelja. To je nivo price - hajde da sudstvo ne bude steciste korumpiranog olosa i pizdi nego da bude stub drzave i zastita gradjanima. Pa hajde! Svi se slazemo, ali to nije dovoljno jer niko ne zna kako u realnosti koju zivimo preci put s jednog kraja na drugi. Isprazna prica, drugim recima.

Link to comment

OK, ne menja poentu, kao sto sam i rekao. Kad se desi Izraelu, drzava najcesce ima korist od toga i to veliku. To je zato sto je drzava na razlicite nacine ulagala i pomagala sve te poslove, sto je put koji zagovaram.

BTW, kad je neko najbogatiji covek u zemlji, on menja tu zemlju na odredjeni nacin hteo ne hteo. Ja sam shvatio da Logini zaista i zive u Sloveniji i ako je tako, nesumnjivo ce toliki novac na gomili naci nacin da utice na drzavu.

Postoje znacajne razlike medju zemljama u kojima su najbogatiji oni koji su stvorili neke stvari od nule i onih drugih gde je neko monopolizovao zajednicke resurse. Takve razlike postoje na vise nivoa, ali ipak je nije isto kada ti je primer bogatasa naftni tajkun u Rusiji ili tehnoloski gik u USA. Kao sto nije isto unutar EU da li ti je glavni kapitalista onaj iz Ikee ili Ivica Todoric. To sve moze lepo da se vidi na bivsim socijalistickim zemljama gde takvi podrzavaju, a neretko i svojerucno prave zemlju tako da bude po njihovoj meri i to obicno biva jako negativno za sve ostale. 

 

@Luter: "Red" je fiktivan jer niti ima takve konkretne mere u svom programu osim na nivou spiska lepih zelja. To je nivo price - hajde da sudstvo ne bude steciste korumpiranog olosa i pizdi nego dniko ne zna kako se od nereda dolazi do reda a bude stub drzave i zastita gradjanima. Pa hajde! Svi se slazemo, ali to nije dovoljno jer niko ne zna kako u realnosti koju zivimo preci put s jednog kraja na drugi. Isprazna prica, drugim recima.

 

Logini žive na Cipru ali neće se ni Cipar ovajditi pošto sami kažu u youtube klipu koji sam linkovao da su vlasništvo u firmi prebacili na neku fondaciju za presipanje iz šupljeg u prazno tj. za izbegavanje plaćanja poreza čemu te fondacije kao i sam Cipar služe, iako sami tvrde suprotno. I to je druga strana medalje puta koji zagovaraš. Država tj. ja ulažemo u nešto, mnogo toga ne uspe a kad neko i uspe on pokupi pinkle i ode što se nikako ne može sprečiti. Jel sam zato ja odvajao od usta?

 

Naravno da se zna kako se dolazi do reda ali se ne slažemo svi da do reda treba doći. Ne slaže se većina sudija, tužilaca, advokata, kriminalaca, političara, tajkuna i običnih građana koji će uvek izabrati da koriste mito ili vezu da bi ishodovali za sebe povoljan ishod na suđenju. Kada bi znatna većina zaista želela red on bi se relativno brzo uspostavio. 

Link to comment

Logini žive na Cipru ali neće se ni Cipar ovajditi pošto sami kažu u youtube klipu koji sam linkovao da su vlasništvo u firmi prebacili na neku fondaciju za presipanje iz šupljeg u prazno tj. za izbegavanje plaćanja poreza čemu te fondacije kao i sam Cipar služe, iako sami tvrde suprotno. I to je druga strana medalje puta koji zagovaraš. Država tj. ja ulažemo u nešto, mnogo toga ne uspe a kad neko i uspe on pokupi pinkle i ode što se nikako ne može sprečiti. Jel sam zato ja odvajao od usta?

 

Sad se vec ponavljam, ali u slucaju da je drzava ulagala na neki nacin i pomogla sa nekom desetinom hiljada evra na samom pocetku kad bi to znacilo, onda bi imala korist. Kao sto ima korist Izrael i Nemacka od toga sto odvaja od usta svom ekivalentu tebe da bi budzila habove i trpala pare u neke indijance koji se igraju. Naravno da postoji druga strana medalje, ali mi tu losu vec imamo, samo nikako da vidimo nesto pozitivno.

Ovako ce i Slovenija imati indirektnu korist bar donekle, jer sumnjam da bas niko od ovih sto su u poslednjih par godina dobijali dividende nije u Sloveniji. Svakako ne menja na poenti, pa ne mogu bas da guglam biografije nekih tamo Slovenaca da bih pokazao da je jedan kupio kucu na Bledu od par miliona dolara i time uneo vise u Sloveniju nego 20 zaposlenih u nekoj od eksploatatorskih firmi sto unesu u Srbiju.

Mada mislim da ti sporis da ulazak deviza u jednu drzavu ista menja u drzavi, pa ako te nisam pomesao s nekim, nema smisla da o tome dalje drobimo jer je sansa da budem ubedjen u istinitost te ekonomske skole apsolutno ravna nuli.

 

Naravno da se zna kako se dolazi do reda ali se ne slažemo svi da do reda treba doći. Ne slaže se većina sudija, tužilaca, advokata, kriminalaca, političara, tajkuna i običnih građana koji će uvek izabrati da koriste mito ili vezu da bi ishodovali za sebe povoljan ishod na suđenju. Kada bi znatna većina zaista želela red on bi se relativno brzo uspostavio. 

 

To je takodje pomodna, ali u osnovi detinjasta teza koja pokusava politiku da svede na prirodnu nauku. Kao da ima jedan jasan put i onda samo neki nemaju volje da idu njime pa im je lose, a ovi drugi tu volju imaju pa im je bolje. Uopste ne postoje tako jasni putevi i svaka zemlja je morala da pronadje svoj i to puno puta tokom istorije u najrazlicitijim uslovima i sa razlicitim unutrasnjim i spoljnim interesima koji se prelamaju. Nema apsoluta nikakvih niti se nesto "zna", niti je definicija "reda" nesto poput Njutnovog zakona. Od Srbije su nemerljivo bolje i Svedska i Nemacka i Singapur. Medjusobno te zemlje imaju ogromne razlike u koncepciji toga sta je "red" ili sta je "dobro" za njih.

 

Pored toga, nema zemlje u kojoj vecina ne bi izabrala da koristi mito ili vezu da ishoduje povoljan ishod na sudjenju. Ono gde razlike postoje se tice mogucnosti da tako nesto uradis, ne zelje da dobijes nepostenu prednost u odnosu na ostale u trenucima kad ti je bitno.

Link to comment

Sad se vec ponavljam, ali u slucaju da je drzava ulagala na neki nacin i pomogla sa nekom desetinom hiljada evra na samom pocetku kad bi to znacilo, onda bi imala korist. Kao sto ima korist Izrael i Nemacka od toga sto odvaja od usta svom ekivalentu tebe da bi budzila habove i trpala pare u neke indijance koji se igraju. Naravno da postoji druga strana medalje, ali mi tu losu vec imamo, samo nikako da vidimo nesto pozitivno.

Ovako ce i Slovenija imati indirektnu korist bar donekle, jer sumnjam da bas niko od ovih sto su u poslednjih par godina dobijali dividende nije u Sloveniji. Svakako ne menja na poenti, pa ne mogu bas da guglam biografije nekih tamo Slovenaca da bih pokazao da je jedan kupio kucu na Bledu od par miliona dolara i time uneo vise u Sloveniju nego 20 zaposlenih u nekoj od eksploatatorskih firmi sto unesu u Srbiju.

Mada mislim da ti sporis da ulazak deviza u jednu drzavu ista menja u drzavi, pa ako te nisam pomesao s nekim, nema smisla da o tome dalje drobimo jer je sansa da budem ubedjen u istinitost te ekonomske skole apsolutno ravna nuli.

 

 

To je takodje pomodna, ali u osnovi detinjasta teza koja pokusava politiku da svede na prirodnu nauku. Kao da ima jedan jasan put i onda samo neki nemaju volje da idu njime pa im je lose, a ovi drugi tu volju imaju pa im je bolje. Uopste ne postoje tako jasni putevi i svaka zemlja je morala da pronadje svoj i to puno puta tokom istorije u najrazlicitijim uslovima i sa razlicitim unutrasnjim i spoljnim interesima koji se prelamaju. Nema apsoluta nikakvih niti se nesto "zna", niti je definicija "reda" nesto poput Njutnovog zakona. Od Srbije su nemerljivo bolje i Svedska i Nemacka i Singapur. Medjusobno te zemlje imaju ogromne razlike u koncepciji toga sta je "red" ili sta je "dobro" za njih.

 

Pored toga, nema zemlje u kojoj vecina ne bi izabrala da koristi mito ili vezu da ishoduje povoljan ishod na sudjenju. Ono gde razlike postoje se tice mogucnosti da tako nesto uradis, ne zelje da dobijes nepostenu prednost u odnosu na ostale u trenucima kad ti je bitno.

 

To ako je privatno lice kupilo kuću od par miliona nečega od drugog privatnog lica nema nikakve veze sa državom Slovenijom niti joj je to od nekakve koristi pošto je novac završio u džepu prodavca a ne na računu države. Dakle ništa nije "uneseno" u "Sloveniju", jedino ti slabo razlikuješ javno od privatnog. Ne verujem da će ponavljanje pomoći ali ipak: kada su shvatili da će ući u ozbiljan novac Logini su sa sve firmom zapalili na Kipar i Slovenija od njih nije imala nikakvu korist. Jednostavno si odabrao loš primer za svoju tezu.

 

Ovo o "eksploatatorskim firmama" (nejasno je koje su to) te trenutno svrstava na Borko/Dveri nivo ekonomskog promišljanja a koje si doduše sam kritikovao, pored toga što pokazuje zavidan nivo nedostatka empatije za zaposlene lošije kvalifikacione strukture.

 

Tvoja teza da ne postoji znanje o tome kako urediti sudstvo (a sam si ga spomenuo kao problem) nije detinjasta nego totalno ignorantska. Evo ti ovde, skini pa čitaj: http://www.mpravde.gov.rs/tekst/7715/drugi-nacrt-akcionog-plana-za-poglavlje-23.php  

Pa kako za sudstvo tako i za ostale delove društva gde treba uvesti "red" postoje napisani i sažvakani modeli koje samo treba primeniti. Zato i postoje poglavlja u pristupanju EU gde se u tom procesu "uređuješ". Jedino što ovo samo zavisi od nas, a znam ja nas........

Link to comment

Ti pricas sam sa sobom, zato i imamo problem.

Sve sto pricas sam vec nekoliko puta pobijao na ovoj i bratskoj joj temi i to jednostavno ne znaci nista jer neko mora i da ga procita. Ne gubi mi se vreme jbg.

Link to comment

Pa kad polazite iz dijametralno suprotstavljenih ekonomskih gledišta teško i da ćete doći do ikakvog kompromisa.

 

BTW. How yes no, sve gotovi metodi i modeli na izvolte, pogotovo za sudstvo.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Sta kazete na ovo 'cudo' sto je niklo na prostoru bivse bazne hemije u Baricu. Meita, navodno livnica odlivaka motora i turbopunjaca. Rekordnom brzinom su nikle ogromne hale.

 

Ako misliš na ovo:

 

 BG-MEI-TA-FABRIKA-PKG-19-MMN-20161111-17

 

nema tu ništa od IT što znači da je teško sranje. To je neki " sklapac automobila ne bi li mu robovali gladni pisajuci u pelene", "stranac koji sklapa neke banalne stvari". Pa jedan itijevac "unese" u Srbiju više nego 20 zaposlenih u takvoj eksploatatorskoj firmi. 

Link to comment

.....

BTW. How yes no, sve gotovi metodi i modeli na izvolte, pogotovo za sudstvo.

 

via CZ-M53 TT

 

Za sudstvo imaš gotov model , akcioni plan za poglavlje 23 iz decembra 2014 (vidi link gore), do koga se došlo u saradnji sa Evropskom komisijom. Oni ljudi tačno znaju šta traže da učinimo da bi se "sredili", nismo im mi prvi slučaj. Ima 265 strana sa precizno definisanim zadacima, rokovima i nosiocima poslova.  Što je stanje u pravosuđu takvo kakvo je nije krivo neznanje o tome šta činiti već nespremnost i otpor da se promene izvrše. To ne treba da čudi kada je recomo predsednik VSS alkoholičar koji se srećnim sticajem okolnosti spasio apsa, predsednik apelacionog suda u Novom Sadu  Novica Peković (stranka u postupku mu testamentom ostavila nekretnine) kad imaš ovakve afere http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/vrh-pravosuda-brani-nedostojnog-sudiju/83f2ebt, kad je RJT "JelenaZagorka žena koje nema",kada se priča da će na čelo AKB doći udbaško-mafijaški konsiljere Zora Dobričanin i ovako bi se moglo nabrajati do kraja svemira.

 

Ovo važi i za druge oblasti, nema tu nikakvih svemirski nedostupnih znanja, specifičnosti Srbije itd. Uostalom kako je zaključio M.Prokopijević_

 

Najveći ekonomski resurs Srbije nisu poljoprivreda, rudno blago, radna snaga ni nešto četvrto, već uspostavljanje i poštovanje pravila igre. Drugim rečima, zemlja bi ekonomski najviše mogla da napreduje ako bi se poboljšali uslovi poslovanja. To može da se izvede brzo, dok su svi drugi resursi limitirani ili sporo promenljivi...........

To se neće desiti samo od sebe, već je potrebna ozbiljna reforma. Promenama se odupiru interesne grupe koje gube pogodnosti, dok sa druge strane te iste interesne grupe uživaju mlaku podršku manjinskih društvenih grupa."

Link to comment

 

nema tu ništa od IT što znači da je teško sranje. To je neki " sklapac automobila ne bi li mu robovali gladni pisajuci u pelene", "stranac koji sklapa neke banalne stvari". Pa jedan itijevac "unese" u Srbiju više nego 20 zaposlenih u takvoj eksploatatorskoj firmi. 

 

Hej covece, nemoj se jediti. Pa ti si pobednik ovde, drzava je vodjena vec decenijama bas tako kao sto ti zelis. Imate akcione planove, imate sve... sta te boli kurac za nekog indijanca na netu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...