Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ja mislim da jeste srž problema, a lista koju daješ je neki kombo percepcije (kapiram da je percepcija korupcije viša tamo gde je manir da saobraćajni policajci iznuđuju novac, ali ja uopšte ne pričam o tome) i mišljenja nekih eksperata, što je sve dosta fuzzy, i ne govori o kvalitetu korupcije.

Dakle uzimanje novca vozačima i pacijentima manje bitno a podiže ovaj index, a sistematsko uništavanje privrede i preuzimanje svih biznisa nekom neće ni biti asocijacia na korupciju a to je upravo ono o čemu ja pričam. Mislim sve je to korupcija, ali dok je jedno skoro nebitno za biznis ovo drugo ga definiše.

 

Naravno da je kombo. A percepcija nije ni najmanje nebitna kad neko odlučuje da li će negde (pa makar i u svoju zemlju) da uloži novac ili ne. 

 

Tako da je meni lično ovaj izveštaj sasvim dovoljan da zaključim da je korupcija jedan od problema ali da nije jedini, jer i druge zemlje ga imaju (u odnosu na koje sad već prilično nazadujemo, posebno u relativnom smislu)

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Meni se cini, ovako nakon vracanja u domovinu iz kontinenta punog korupcije, da nije problem toliko sama korupcija koliko jedan generalni stav (od precednika drzave pa do radnice u trafici) "boli me uvo za sve". Niko se ne trudi da uradi nesto novo (cak i ako ima ideju), niko se ne trudi da uradi zaista dobar posao, da nesto planirala pa da to primenjuje... sve se svodi na "ne diraj dugmici" i gledaj svoja posla. 

Link to comment

Naravno da je kombo. A percepcija nije ni najmanje nebitna kad neko odlučuje da li će negde (pa makar i u svoju zemlju) da uloži novac ili ne. 

 

Tako da je meni lično ovaj izveštaj sasvim dovoljan da zaključim da je korupcija jedan od problema ali da nije jedini, jer i druge zemlje ga imaju (u odnosu na koje sad već prilično nazadujemo, posebno u relativnom smislu)

 

 

Korupcija (mislim na ekonomsku a ne na mito policiji, lekaru, školi)

 

Politička situacija (izvan EU, izvan NATO)

 

Kadrovska politika (opšti feeling a dvoje mojjih poznanika imali su prilike i lično direktno da čuju - politika zapošljavanja u BG instituciji je da ne dovode ljude koji su školovani i radili u inostranstvu, tim rečima, za to vreme Rumuni samo cepaju sa slanjem ljudi napolje na doktorate i da bi ih namamili nazad posle toga imaju sistem po kojima te ljude čeka radno mesto čim se vrate). E sad pogledaj kraljevinu koja se svakako valjala u korupciji, i čija je politika bila vrbovanje ljudi školovanih po Austriji da dođu da rade u Srbiju. To su te kvalitativne razlike. Sad je situacija takva da je to jedan veliki minus, sem možda na institutu za fiziku i tu je ende.

Link to comment

Ok, ali to je već nešto drugo, to nije korupcija sui generis. Tu smo već na tragu nečega, mnijem.

 

edit: važi i za Shan Janov post

Edited by MancMellow
Link to comment

 

 

Tribune, tebi je jasno da u slobodnom društvu (a to je bila ideja after all) ti ne možeš da određuješ strankama da li će i šta će da koriste u svrhu svoje političke promocije i aktivnosti. Ako neko želi da koristi Kosovo (ili pomirenje i poboljšanje odnosa u regionu) ko je taj ko u tome treba da ga spreči? Na stranu što su to političke teme (uključujući i Hag) koje postoje potpuno nezavisno od volje bilo kog političkog činioca u Srbiji. Dakle nije bilo politički izvodljivo jer onog momenta kad demokratija "does not deliver" u tom momentu, u uslovima slobodnog političkog života, naravno da će se naći snage tj stranke koje će gledati na svaki način da politički profitiraju bilo od Kosova, bilo od NATO, bilo od pomirenja, bilo od bilo čega drugog.

Naravno da ne možeš zabraniti, no opet moj post sa zabranom kandidovanja™ određenih, svakako legitimnih a i u datom momentu politički oportunih tema, nema mnogo veze.

 

Više ima veze sa političkom odgovornošću ondašnjih glavnih aktera i činjenicom da uzroke sadašnjeg stanja treba tražiti u nekim tada donetim, po meni duboko pogrešnim odlukama.

 

Poenta je da neki objektivni pokazatelji ukazuju na to da ni najmanje nije bilo nemoguće voditi drugačiju (racionalnu) ekonomsku politiku, ali da je za to prvo nužno bila potrebna politička stabilizacija oličena u jednoj ili dve hijerarhijski struktuirane političke opcije za kormilom. I sa suprotne strane (u opoziciji) isto toga.

 

Naprotiv, mi smo imali stanje totalne konfuzije, gde se koalira od desnog do levog centra uz 57 stranaka u koaliciji, i onda nužno ekonomska politika bazira na turbo potrošnji, prvo od privatizacionih prihoda a onda od zaduživanja, uz trljanje ruku uvozničkog lobija jer trebalo je da se namire apetiti svih 57 koalicionih partnera™. Tu nema konzistentne politike, ima samo pljačke i feudalizacije države, uz nužni raspad sistema, punjenje javne uprave megabrend-singiduduk partijskom vojskom i opterećivanja unučadi kreditima.

 

Nije ni čudo onda što su SPS i SR(N)S uspešno prebrodile taj period i nametnule se kao faktor, iako su realno zaslužile da nestanu.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ok, ali to je već nešto drugo, to nije korupcija sui generis. Tu smo već na tragu nečega, mnijem.

 

edit: važi i za Shan Janov post

 

Pa sad, to je direktna posledica tipa korupcije koji mi imamo, korupcie u zapošljavanju*, gde u pomenutoj instituciji SPS/SNS neokrnjen DS vladavinom za direktore drži ljude koji su izrazito nestručni, neki čak do nivoa da imaju problem da čitaju tečno sa papira. Naravno da će ti ljudi da uvedu pravilo da nema dovođenja ljudi sa strane, u ovom slučaju ljudi obrazovanih napolju. Isključivo se dovode deca i poznanici prijatelja sa preferenciom ka ljudima školovanim u nekoj drugoj struci. Logično, daš im da rade (šatro) tu struku kojom se fimra bavi, oni to neće moći jer nemaju potrebno obrazovanje, ali će primati platu i pošto znaju da je primaju ni za šta, neće talasati, i direktorima lepo.

 

Ovako dovodiš mačku u džaku koja će posle par meseci da kaže ej alo šta je bre ovo i da krene da larma. Pa kome to treba.

 

Ali to je posledica "kvaliteta" korupcije u Srbiji, to je baš ono o čemu pričam. Jer bila je i kraljevina vrlo korumpirana, ali ne na taj način.

 

 

*korupcija u zapošljavanju postoji svuda, i na zapadu, alli nije ovakva. Iz mog iskustva svodi se na to da iz mase kvalifikovanih kandidata uzmeš svog favorita, sina prijatelja i sl, alli nikako ne nekog nekvalifikovanog. Recimo firma u kojoj sam prethodno radila imala je vrlo vrlo vrlo visok nivo korupcije, to je prosto neverovatno, ali je kvalitativno ta korupcija drugačije radila i rezultat je bio manji razvoj nekog sektora ali nikako ne njegovo zatiranje.

Link to comment

Pa sad, to je direktna posledica tipa korupcije koji mi imamo, korupcie u zapošljavanju*, gde u pomenutoj instituciji SPS/SNS neokrnjen DS vladavinom za direktore drži ljude koji su izrazito nestručni, neki čak do nivoa da imaju problem da čitaju tečno sa papira. Naravno da će ti ljudi da uvedu pravilo da nema dovođenja ljudi sa strane, u ovom slučaju ljudi obrazovanih napolju. Isključivo se dovode deca i poznanici prijatelja sa preferenciom ka ljudima školovanim u nekoj drugoj struci. Logično, daš im da rade (šatro) tu struku kojom se fimra bavi, oni to neće moći jer nemaju potrebno obrazovanje, ali će primati platu i pošto znaju da je primaju ni za šta, neće talasati, i direktorima lepo.

 

Ovako dovodiš mačku u džaku koja će posle par meseci da kaže ej alo šta je bre ovo i da krene da larma. Pa kome to treba.

 

Ali to je posledica "kvaliteta" korupcije u Srbiji, to je baš ono o čemu pričam. Jer bila je i kraljevina vrlo korumpirana, ali ne na taj način.

 

 

*korupcija u zapošljavanju postoji svuda, i na zapadu, alli nije ovakva. Iz mog iskustva svodi se na to da iz mase kvalifikovanih kandidata uzmeš svog favorita, sina prijatelja i sl, alli nikako ne nekog nekvalifikovanog. Recimo firma u kojoj sam prethodno radila imala je vrlo vrlo vrlo visok nivo korupcije, to je prosto neverovatno, ali je kvalitativno ta korupcija drugačije radila i rezultat je bio manji razvoj nekog sektora ali nikako ne njegovo zatiranje.

Naravno da na zapadu takodje ima i naravno da nije bas takva. Ali je u okolnim zemljama bas takva, a o njima pricamo tj sa njima je poredjenje

Link to comment

 

Naravno da ne možeš zabraniti, no opet moj post sa zabranom kandidovanja™ određenih, svakako legitimnih a i u datom momentu politički oportunih tema, nema mnogo veze.

 

Više ima veze sa političkom odgovornošću ondašnjih glavnih aktera i činjenicom da uzroke sadašnjeg stanja treba tražiti u nekim tada donetim, po meni duboko pogrešnim odlukama.

 

Poenta je da neki objektivni pokazatelji ukazuju na to da ni najmanje nije bilo nemoguće voditi drugačiju (racionalnu) ekonomsku politiku, ali da je za to prvo nužno bila potrebna politička stabilizacija oličena u jednoj ili dve hijerarhijski struktuirane političke opcije za kormilom. I sa suprotne strane (u opoziciji) isto toga.

 

Naprotiv, mi smo imali stanje totalne konfuzije, gde se koalira od desnog do levog centra uz 57 stranaka u koaliciji, i onda nužno ekonomska politika bazira na turbo potrošnji, prvo od privatizacionih prihoda a onda od zaduživanja, uz trljanje ruku uvozničkog lobija jer trebalo je da se namire apetiti svih 57 koalicionih partnera™. Tu nema konzistentne politike, ima samo pljačke i feudalizacije države, uz nužni raspad sistema, punjenje javne uprave megabrend-singiduduk partijskom vojskom i opterećivanja unučadi kreditima.

 

Nije ni čudo onda što su SPS i SR(N)S uspešno prebrodile taj period i nametnule se kao faktor, iako su realno zaslužile da nestanu.

 

via CZ-M53 TT

Ok, znaci tvoja teza je da je za to sto je zaostajanje nastavljeno, samo dosta sporije, krivo to sto je bilo 15 stranaka u vlasti tj politicka nestabilnost? Pa dobro ALI zasto ne moze da se stabilizuje politicka scena?

Link to comment

Meni je samo ovaj paragraf dovoljan:

 

 

 

 

A on se lako da proveriti i verujem da je tacan, tj. i sam sam kopao te brojke radi neke diskusije ovde na forumu...

 

Ili ovaj podatak, recimo:

 

 

 

Sto su opet lako proverljivi podaci i ja mislim, tacni.

 

Ostatak teksta moze i da se preskoci, ova dva paragrafa ubijaju u pojam i pokazuju sve o tome gde smo i sta smo.

 

Heh, onda je bolje da ne upoređuješ Jugoslaviju i Južnu Koreju od 1978 do danas. 

Link to comment

Heh, onda je bolje da ne upoređuješ Jugoslaviju i Južnu Koreju od 1978 do danas. 

 

Dovoljno je samo da uporedim Zastavu i Hyundai, a mislim da sam to vec radio na ovom forumu :D 70ih su te dve firme bile na istom nivou otprilike. Mozda je i Zastava bila malo bolja.

Link to comment

Meni se cini, ovako nakon vracanja u domovinu iz kontinenta punog korupcije, da nije problem toliko sama korupcija koliko jedan generalni stav (od precednika drzave pa do radnice u trafici) "boli me uvo za sve". Niko se ne trudi da uradi nesto novo (cak i ako ima ideju), niko se ne trudi da uradi zaista dobar posao, da nesto planirala pa da to primenjuje... sve se svodi na "ne diraj dugmici" i gledaj svoja posla. 

 

To se zove degenerisano samoupravljanje koje je proslo kroz 90ete. Otaljavanje i mrljavost je srpska nacionalna osobina br. 1.

Link to comment

kačio sam tekst koji se doticao i hyundai-a (imali smo onaj spinoff o chaebol-u) gde je jasno pokazano kako je izgradnja američkih vojnih baza na pacifiku od strane povlašćenih (zbog političkih odnosa) j-korejskih firmi kardinalno uticala na njihov rast i korporativni razvoj. hyundai je bio jedna od njih nije se to desilo samo od sebe.

 

poređenje van svakog konteksta.

 

 

i +1 na ono što je luther pomenuo o arsićevom tekstu, svo polemisanje o rastu/razvoju nakon 5.10. je besmisleno bez uvažavanja posledica 90ih koje netkriljuju sve ostalo.

Link to comment

Stoji i to, ali dok Srbin samo gleda kako da zajebe državu, ovi daju zlato kad je država u problemu. S druge strane, naša država ozbiljno radi na pogoršanju stanja svojih građana, ljubav je uzajamna.

Link to comment

kačio sam tekst koji se doticao i hyundai-a (imali smo onaj spinoff o chaebol-u) gde je jasno pokazano kako je izgradnja američkih vojnih baza na pacifiku od strane povlašćenih (zbog političkih odnosa) j-korejskih firmi kardinalno uticala na njihov rast i korporativni razvoj. hyundai je bio jedna od njih nije se to desilo samo od sebe.

 

poređenje van svakog konteksta.

 

 

i +1 na ono što je luther pomenuo o arsićevom tekstu, svo polemisanje o rastu/razvoju nakon 5.10. je besmisleno bez uvažavanja posledica 90ih koje netkriljuju sve ostalo.

 

ne, to je pod 1 

 

čovek je jebo kevu zemlji za narednih 50 godina. 

 

ali, kao što ti reče, i dalje smo u "negativnoj spirali". I to ne u odnosu na zapadnu Evropu, Mislim i CG je bila sa nama u tom...eksperimentu. Bosna je imala rat na svojoj teritoriji. Pa i HRje imala nešto rata na svojoj teritoriji. Od naših sankcija je teško stradala i Makedonija, ne kao mi naravno, ali su itekako osetili. Bugarska je krenula sa mnoooogo niže tačke (bar formalno). Slovačka je čudo, to se slažem, ali i to izaziva depru.

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...