Jump to content
IGNORED

Prevozna sredstva bez vozača, da ili ne?


bigvlada

Recommended Posts

E, da, stvarno - ako driverless koncept zaživi koja je onda poenta sportskih modela? To će sve dizumre a u zvezde će da se vinu SUV mrcine sa bolesno skupim enterijerima.

 

Ja i mislim da ce socioloski gledano najveci problem biti sa sredovecnim muskarcima, posto jos cekam da upoznam jednog koji nije izuzetno dobar vozac. Kad si medju onima koji imaju para za bas skupe automobile, onda se vise prica o samim automobilima nego o voznji, ali ista stvar. Verovatno ce biti muke odvojiti ljude od tih nekih iracionalnih lozenja, ali posto znam da mi se deda jako ponosio svojim konjima, cenim da cemo naci neku zamenu i ovaj put.

Link to comment

Za one koje zanima stvarno stanje u auto industriji, samo treba da pogleda o kakvim monopolistickim i zaostalim kocnicarima se radi:

 

http://electrek.co/2016/02/23/tesla-gm-direct-sales-indiana/

Bravo.

O stvarnom stanju u industriji koja zaposljava desetine miliona ljudi i ciji su interesi na nivou drzavnih interesa, ponekad i iznad njih, o industriji koja diktira stanje u svetskoj ekonomiji saznavacemo iz bloga :isuse: 

Imas mozda nesto i sa YT?

 

 

E, da, stvarno - ako driverless koncept zaživi koja je onda poenta sportskih modela? To će sve dizumre a u zvezde će da se vinu SUV mrcine sa bolesno skupim enterijerima.

I to izmedju ostalog.

Mi bojim se i generacijski potcenjujemo znacaj 'autokulture'; verovatno smo previse naviknuti na automobil.

Previdja se kategorija kao sto je takozvano 'zadovoljstvo u voznji': sve dosadasnje inovacije su isle u pravcu toga da to zadovoljstvo povecaju i da vozacu olaksaju voznju, od cruise control, preko raznoraznih hilholdera, itd, itd, ali - to nije bila automatizacija: radilo se i radi o dopuni/pomoci coveku za volanom, a ne o njegovoj zameni.

I to je jedna od bitnih razlika, obaska sto potpuno automatizovani auto nikad nece moci da savlada ozbiljnu, pravu terensku voznju, na primer: ne mislim na one adrenalinske gluposti, vec na potrebu da se vozi ili prevozi tamo gde nikad niko nije, od preostalih vukojebina na Planeti do nekih drugih planeta.

Covek, ma koliko nesavrsen bio, morace da ostane taj kome ce pomagala da - pomazu.

I koji ce morati da donosi odluke.

Link to comment

Ja i mislim da ce socioloski gledano najveci problem biti sa sredovecnim muskarcima, posto jos cekam da upoznam jednog koji nije izuzetno dobar vozac. Kad si medju onima koji imaju para za bas skupe automobile, onda se vise prica o samim automobilima nego o voznji, ali ista stvar. Verovatno ce biti muke odvojiti ljude od tih nekih iracionalnih lozenja, ali posto znam da mi se deda jako ponosio svojim konjima, cenim da cemo naci neku zamenu i ovaj put.

To mozda kod tebe u selu.

Ovde govorimo o situaciji sa automobilom, najznacajnijoj i najmasovnijoj tehnoloskoj napravi 20. veka, napravi koja je - do kompjutera - najvise uticala na izgled Planete i na masu drugih kulturnih i socijalnih desavanja.

Uostalom, prosetaj do YT, naci ce se vec nesto.

Link to comment

namenski, ne bih ja s tobom da pricam, posto se sve sto pises moze svesti na recenicu: "nemam pojma o temi, ali zelim i ovom prilikom da istaknem da sam jako pametan time sto ponavljam floskule kako je sve jedna istorija koja tece". Ti nikad neces saznati nista jer vec sve znas, jednog arogantnog glupana kad upoznas, sve si ih upoznao.

Link to comment

namenski, ne bih ja s tobom da pricam, posto se sve sto pises moze svesti na recenicu: "nemam pojma o temi, ali zelim i ovom prilikom da istaknem da sam jako pametan time sto ponavljam floskule kako je sve jedna istorija koja tece". Ti nikad neces saznati nista jer vec sve znas, jednog arogantnog glupana kad upoznas, sve si ih upoznao.

Mani me se: muka mi od tvog lozenja na tehnologije i to iz perspektive coveka za koga je lako napraviti sekiru, treba samo pogledati kako se to radi na YT...

Krenes o raketama, pa se ispostavi da o tome - tvoje reci - bas ne znas puno.

Krenes o prezivljavanju, pa se ispostavi da - osim teorije i YT - nisi bas nesto u praksi.

Krenes o automobilima, pa se ispostavi da se za tebe sociologija automobila svodi na sredovecne muskarce i njihovo ubedjenje da su najbolji vozaci.

Krenes o voznji, pa se ispostavi da si jedan od onih koji bi mrtvu majku, ali kroz prozor...

Aj se lepo smiri, ovo je forum, pisem sta mislim da treba da pisem, reagujem na pisanja drugih, cak i kad se radi o glupostima - mojim ili tudjim, svejedno, ali me se mani sa dijagnozama i kvalifikacijama.

Mozes uzgred i da po nesto naucis, samo ako se potrudis.

Link to comment

Mani me se: muka mi od tvog lozenja na tehnologije i to iz perspektive coveka za koga je lako napraviti sekiru, treba samo pogledati kako se to radi na YT...

Krenes o raketama, pa se ispostavi da o tome - tvoje reci - bas ne znas puno.

Krenes o prezivljavanju, pa se ispostavi da - osim teorije i YT - nisi bas nesto u praksi.

Krenes o automobilima, pa se ispostavi da se za tebe sociologija automobila svodi na sredovecne muskarce i njihovo ubedjenje da su najbolji vozaci.

Krenes o voznji, pa se ispostavi da si jedan od onih koji bi mrtvu majku, ali kroz prozor...

Aj se lepo smiri, ovo je forum, pisem sta mislim da treba da pisem, reagujem na pisanja drugih, cak i kad se radi o glupostima - mojim ili tudjim, svejedno, ali me se mani sa dijagnozama i kvalifikacijama.

Mozes uzgred i da po nesto naucis, samo ako se potrudis.

 

edit: batalim zaista, ne mogu da se cimam...

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

ja mislim da ce driverless cars pre svega biti dovidjenja posedovanju automobila za veliki broj ljudi jer ce nesto tipa uber postati toliko efikasno i ultrajeftino -- cekanje ce se meriti sekundama, auti nece morati ni da se parkiraju na parkinge i u garaze vec ce neprekidno cirkulisati ulicama, osim redovnog servisa i ljudi ce svaki dan ici na posao u njima, placace mesecnu i godisnju itd, a mislim da ce u nekom momentu cak krenuti da sluze hranu u njima na fazon, naredis autu da ti pokupi klopu u meku i onda te pokupi da te vozi na posao.

u zemljama gde je auto vec luksuz kao sto je to danska, bice jos veci luksuz.

u japanu ce verovatno biti nesto na fazon posedujes auto umesto stana - zivis u nekoj komori u njemu (spavas, jedes, pisas, seres i gledas u ekran), a u prednjem delu se voze putnici kojima naplacujes voznju i tako finansiras racune (struju i servis) a mozda nesto i ućariš - ako ti treba nešto tipa burek i jogurt naručiš amazonov dron da ti dostavi, sleti na krov i ubaci ti yeahh

bice gotiva sve u svemu :lol:

Link to comment

ja mislim da ce driverless cars pre svega biti dovidjenja posedovanju automobila za veliki broj ljudi jer ce nesto tipa uber postati toliko efikasno i ultrajeftino -- cekanje ce se meriti sekundama, auti nece morati ni da se parkiraju na parkinge i u garaze vec ce neprekidno cirkulisati ulicama, osim redovnog servisa i ljudi ce svaki dan ici na posao u njima, placace mesecnu i godisnju itd, a mislim da ce u nekom momentu cak krenuti da sluze hranu u njima na fazon, naredis autu da ti pokupi klopu u meku i onda te pokupi da te vozi na posao.

u zemljama gde je auto vec luksuz kao sto je to danska, bice jos veci luksuz.

u japanu ce verovatno biti nesto na fazon posedujes auto umesto stana - zivis u nekoj komori u njemu (spavas, jedes, pisas, seres i gledas u ekran), a u prednjem delu se voze putnici kojima naplacujes voznju i tako finansiras racune (struju i servis) a mozda nesto i ućariš - ako ti treba nešto tipa burek i jogurt naručiš amazonov dron da ti dostavi, sleti na krov i ubaci ti yeahh

bice gotiva sve u svemu :lol:

+1

Supstitucija klasicnog automobila javnim saobracajem, makar i individualnim - u obliku malih kapsula koje gamizu ulicama - je sigurno jedna od opcija koje ne ginu, barem ponegde.

Ali, ostaje pitanje aj da kazem vangradske voznje i slobode koju je automobil doneo, svojevrsne demokratizacije putovanja.

Vec danas su autoputevi metastazirali do neslucenih razmera, promenili pejsaze i - sva je prilika - pokazali se nesvrsishodnim resenjem.

Opet, sta sa zemljama kakva je - na primer - Rusija u kojoj izgradnja klasicnih autoputeva skoro da i nema smisla, jer je tesko zamisliti automobilski transport na razdaljinama o kojima se u Rusiji radi: automobil kao privatno prevozno sredstvo skoro da gubi smisao van gradova.

Slicno ce, dace bog, da vazi i za Afriku.

Link to comment

Ishod ce mozda biti neko srednje resenje, bice odredjeno nekoliko putnih pravaca za koriscenje tih auta a oni ce se izdavati na zeton i sluzice samo u tu svrhu. Ne mogu da zamislim da takvim kolima idem kroz dzombe na obalu Tise ili Begeja na pecanje. Postojace samo pravci do Nisa, Zagreba i Novog Sads

Link to comment

Samo je bitno da se dobro promisli o svemu i stavi u kontekst. Znaci, softverski smutljivci se moraju pobrinuti za mogucnost meteorske kise dok se probijas kroz vrtic sa samoubicama na Mon Blanu. 

 

Na ovim temama se takodje treba drzati filozofske komponente saobracaja, znaci kompletna sociologija koja treba krenuti od evolutivnih prednosti zglavkara u odnosu na obicne crve. Naravno, to je samo prvi korak, jer je saobracaj samo deo sveobuhvatnosti svemira, ko ne zeli da raspravlja o pulsarima neka cuti o automobilima!

Link to comment

vangradska voznja:

oni koji zive izvan grada ce imati svoja kola. postojace zone (vlasnikov posed, seoski put, offroad...) u kojima ce moci da se vozi skroz normalno, ali kada te satelit provali da izlazis iz te "slobodne zone" prebaci te odmah na automatsko.

Link to comment

vangradska voznja:

oni koji zive izvan grada ce imati svoja kola. postojace zone (vlasnikov posed, seoski put, offroad...) u kojima ce moci da se vozi skroz normalno, ali kada te satelit provali da izlazis iz te "slobodne zone" prebaci te odmah na automatsko.

OK.

Ali, kada se izadje na potpuno automatizovanu deonicu nece moci 'hocu-necu' na automat.

Link to comment

Mozes ti reci da "ne postoji softver bez bagova" i biti u pravu, nema sta. Samo ima softvera i softvera i neki od njih teraju vozila po mesecu, a mnogi od njih su vec zaduzeni za mnoge sitne stvari koje ni ne primecujemo i za sve prakticne potrebe slobodno mozemo reci da jesu bez bagova. Pricam o gomili primena u avio transportu, vojsci, vozovima, pametnim zgradama, a zasto ne pomenuti i da nismo videli da nuklearne glave polete zbog softverskog baga.

Cinjenica je da se bug-free softver moze napraviti ako je to prioritet, samo sto se najcesce ne isplati. Cak bih rekao da toliko visoki standardi nece biti potrebni za autopilote u kolima, ako bude radilo vecinu vremena bice i dalje ok uz mogucnost prepustanja komandi coveku (posto ce to svakako biti zahtev u sledecim godinama). Takav sofver ce jednostavno godinama biti apgrejdovan u odnosu na realne probleme koji se dese i eto ga bug-free kroz life driven development (ok, ovaj termin sam upravo izmislio i zelim neki novac za to).

 

Mesečev rover je dizajnirala grupa inženjera iz Bell Labs-a kao vozilo sa pogonom na sva četiri točka. Da bi vozilo radilo kako treba na Mesecu trebalo ga je uključiti i zatim sačekati petnaestak minuta kako bi sve komponente dostigle radnu temperaturu, sva ulja i namazi se otopili i obuhvatili sve spojeve. Astronauti su jednostavno izvadili rover, uključili ga, seli da voze i onda krenuli da viču kako ne radi zadnja vuča. Pa su ga na kraju vozili tako, samo sa pogonom na prednje točkove. Primer kako ni dobro dizajniran hardver ni izuzetno obrazovan vozač ne znači da će rezultat biti vožnja onako kako je planirana. 

 

Što se tiče Tojote, to je klasični japanski stil programiranja, boljka od koje pati cela njihova industrija - hakerija, budženje na niskom nivou, obožavanje asemblera i izvlačenje maksimuma iz hardvera. To je super za video igre, ali nije super kada nisu u stanju da se na korporativnom nivou pridržavaju MISRA C standarda. Ovo je jedan od mnogih članaka o neželjenom ubrzanju...

 

Što se tiče svemira, i tu je spisak bagova podugačak, ali mislim da se ne mogu upoređivati. Svemirski softver je dvadeset puta bolji od ovog automobilskog, to je provereno pedeset puta i simulirano do besvesti. Pa opet i tu ima skupih i glupih  grešaka kao što je Ariane 5 let 501.

 

Automobilski softver se sve više usložnjava, to je nekada bio jedan mikrokontroler za motor, danas je to najmanje jedan muški procesor za motor a mikrokontroleri i procesori su umreženi CANBUS mrežama. Ovo je vrlo interesantan slajd: nekada je 99% rada na  automobilu bio mehanički deo. Danas je to jedna četvrtina, 25%. Softver je 25%, elektronika je 25%, i sama struja i napajanje je 25% rada na novom modelu automobila.

 

Svakako je da stvari idu u pravcu driverelss automobila, ali to je i dalje na dugom štapu, to je nekih 10-15 godina dok se situacija ne raščisti, debelo standardizuje i sl. Ali vrlo je moguće da će biti skoro autopilota na autoputevima, i to prvenstveno u Americi. Oni već decenijama imaju cruise control. Lepo podesiš gas, uključiš cruise control, skineš nogu sa papučice za gas, zadremaš i umreš u plamenoj buktinji. Eh, sad bi softver i elektronika trebali da spreče tu plamenu buktinju, automatski ukoče automobile i detektuju stanje vozača.

 

Nažalost, nije. Koliko je samo misija završeno tako što je softver, poput HAL-a dobio oprečne inormacije u vidu imperijalnih i SI jedinica mera pa je pobrljavio. 

 

Edited by bigvlada
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...