Jump to content
IGNORED

Prevozna sredstva bez vozača, da ili ne?


bigvlada

Recommended Posts

Vrlo prakticno. Javite mi kada bude uspeo da se popne na 16. sprat, sam, i da mi donese picu na vrata. I da ne cekam 3 minuta dok je izbaci iz svog ,,prtljaznika". Ovo je otprilike prakticno koliko i slati e-mail sa abakusa.

Link to comment

Zaista i dalje mislim sve isto o Tesli, ali kad covek vidi ovakve primerke ljudi dodje mu da bude kontra cisto da ga neko ne pomesa:

 

http://electrek.co/2016/03/30/tesla-model-3-line-tent-reservation/

 

Apple su zajebali s hajpom, leb te jebo...

 

OMG it's s000 amazingggg!!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=P4Y0MUzVxlY

 

Izgleda kao manji Model S. Dizajnerski nije bogznasta. Ali ako nudi sve to sto nudi za te pare...

 

Carevi su za pravljenje hajpa stvarno. Ali neka, uspeli su potpuno da preokrenu imidz elektricnog automobila, to je korisno.

Link to comment

Nemam pojma, meni je ovo prelepo, ali nisam nesto previse zainteresovan za automobile pa mozda vi sto detaljnije pratite vidite neka kopiranja kojih ja nisam svestan.

Link to comment

Onda ce te radovati ovakve vesti:

 

http://www.wired.com/2016/03/slovakia-great-first-stop-hyperloop-no-joke/

 

Naravno, hajperlup je i dalje na crtezu, ali meni je najinteresantnije da vidim da li moze ovako open source da se napravi nesto. Ako bi se takav model pokazao kao uspesan, to bi bila vise poslovna nego tehnoloska revolucija.

 

 

Takav koncept je mislim prvi put pomenut u veyi sa tunelom ispod Atlantika. Ja sam pre više godina na beobuildu pominjao drugačiju primenu, evropsku mrežu transportnih tunela gde bi moduli veličine transportnih kontejnera, jajolikog oblika išli po tri šine brzinom od 20-25 maha. Ubereš jagode u Leskovcu u 06:00 i na pijaci u Helsinkiju su u 08:00. Sam put bi trajao nešto smešno kratko. Jedan centralni servisni tunel i od dva do osam transportnih tunela oko njega, u zavisnosti od toga da li je u pitanju međunarodni, regionalni ili lokalni tunel. 

 

Lično ne mislim da će hyperloop kako koncept uspeti jer većina ljudi neće želeti da se igra simulacije leta borbenog aviona i da se tokom celog puta pita da li će u sledećih pet minuta pomisliti jel' ovo pica od juče u mom krilu. I za taj transatlantski tunel i za hyperloop su predviđena specijalna sedišta koja veoma liče na astronautska. Za transport robe može, za putnike ne. 

Link to comment

Takav koncept je mislim prvi put pomenut u veyi sa tunelom ispod Atlantika. Ja sam pre više godina na beobuildu pominjao drugačiju primenu, evropsku mrežu transportnih tunela gde bi moduli veličine transportnih kontejnera, jajolikog oblika išli po tri šine brzinom od 20-25 maha. Ubereš jagode u Leskovcu u 06:00 i na pijaci u Helsinkiju su u 08:00. Sam put bi trajao nešto smešno kratko. Jedan centralni servisni tunel i od dva do osam transportnih tunela oko njega, u zavisnosti od toga da li je u pitanju međunarodni, regionalni ili lokalni tunel. 

 

Lično ne mislim da će hyperloop kako koncept uspeti jer većina ljudi neće želeti da se igra simulacije leta borbenog aviona i da se tokom celog puta pita da li će u sledećih pet minuta pomisliti jel' ovo pica od juče u mom krilu. I za taj transatlantski tunel i za hyperloop su predviđena specijalna sedišta koja veoma liče na astronautska. Za transport robe može, za putnike ne. 

Slazem se, ima tu vec u osnovnoj teorijskoj postavci problema koji su mozda i neresivi. No, zamislivo mi je da postoji kao jedan od alternativnih nacina prevoza cak i za ljude, na primer poslovni putevi gde bi se brzo doneo konsenzus kako je "neprofesionalno" kukati zbog malo gravitacije po telu. Uzmi u obzir da je danas definicija profesionalizma da se nemaju emocije i da covek treba biti sto slicniji masini u odlucivanju ili barem da krije bilo kakvo licno misljenje ili stav. Ljudima koji su kupili to nemam problem da prodam da moraju izdrzati malo pritiska da bi stigli na sastanak.

Opet, mozda laganije ubrzavanje ili nesto slicno moze srediti te probleme, a ako i nista od toga ne radi - sam taj scenario sa jagodama u Helsinkiju je vec strasna stvar. Ja razloge za verovatan neuspeh pre trazim u poslovnom modelu koji je neispitan i oko te teme ce mi biti najzanimljivije da vidim sta se desava.

Link to comment

Превозна средства без људског возача су релативно близу, за око 10 година, камионџије ће бити погођене нарочито, возачи аутобуса, таксисти. Мислим и да ће пољопривреда доживети нови скок и да ће се још смањити број људи на селу са новом аутоматизацијом.

Погледајте војску која све више примењује роботске системе, одатле то долази међу цивиле. Од САД беспилотних до руских робота у Сирији које су били помоћ пешадији, то долази у то нема сумње.

 

meh, može kada komp nauči da obilazi udarne rupe, pregažene životinje na putu, kada bude mogao da donosi procene šta uraditi kada vidi kuče koje se šeta na ivici puta, pijanog biciklistu, čobana koji planira da prevede ovčice ili još gore krave preko puta, to su sve potencijalno opasne situacije da se dozvoli kompu da bezbrižno vozi sto na sat, da bi u slučaju opasnosti reagovao u stotom delu sekunde ali avaj šta to vredi kada vozilo ima inerciju pa se nesreća neće moći izbeći

- zamislite vozi vas tako auto, vi čitate forum, udubili ste se u raspravu na njemu, srčete kafu ili crnu đavolsku tečnost iz pakla izašlu :lol:  i odjednom pređete preko neke rupe, kafa ili kola se prosipa po vama pa ćete tako flekavi (i ispečeni) na neku svadbu ^_^

 

Он то чак и не мора да ради, довољно је да има сензор препознавања облика и да стане и пошаље сигнал у централу, где човек са камере види шта је испред. То је само један пример како се може решити, може много тога да се уради на том проблему.

 

Тврдим да ће бити мање страдања у саобраћају са аутоматизованим системом него данас. Али много је важнија ствар што ће потрошња нафте бити мања а тиме и загађење.

Edited by Korki
Link to comment
  • 4 weeks later...

nema sanse. u zemlji u kojoj je kultura da luduju sa autima, oni da se odreknu vozaca do 2030?!

 

to sto pokusavaju da se tehnoloski osamostale kako ne bi samo zavisili od nafte kao izvora prihoda mogu da okace macku o rep.

 

da bi se stvarno preslo na bez vozaca proci ce minimum 40 godina jer buduce generacije nece imati zelju za volanom kada ga u periodu njihovog odrastanja sve manje bude bilo.

Edited by mustang
Link to comment
  • 4 weeks later...

САД војска почела тестове на беспилотним возилима

 

 

This road test follows the successful demostration of a seven vehicle unmanned convoy traveling at speeds of more than 40 mph for a group of senior Army and industry leaders.

 

http://www.youtube.com/watch?v=bnb4esO0V34

 

10 million self-driving cars will be on the road by 2020

 

  • Self-driving cars are not some futuristic auto technology; in fact there are already cars with self-driving features on the road.  We define the self-driving car as any car with features that allow it to accelerate, brake, and steer a car's course with limited or no driver interaction.
  • We divide the self-driving car into two different types: semi-autonomous and fully autonomous. A fully autonomous vehicle can drive from point A to point B and encounter the entire range of on-road scenarios without needing any interaction from the driver. These will debut  in 2019.
  • By the end of the forecast period, we expect there will be nearly 10 million cars with one of our defined self-driving car features. 
  • Fully autonomous cars are further divided into user-operated and driverless vehicles. Because of regulatory and insurance questions, user-operated fully autonomous cars will come to market within the next five years, while driverless cars will remain a long ways off.
  • The biggest benefits of self-driving cars are that they will help to make roads safer and people's lives easier. In the UK, KPMG estimates that self-driving cars will lead to 2,500 fewer deaths between 2014 and 2030.
  • But the barriers to self-driving cars remain significant. Costs need to come down and regulations need to be clarified around certain self-driving car features before the vehicles fully take off among mainstream consumers.

 

Нисам сигуран да ће их до 2020 бити 10 милиона али дефинитивно таква возила долазе.

Link to comment

Занимљиво да у Русији раде на развоју пољопривредних производа без возача, што ја очекујем да се прво масовно развије, уз војна борбена возила, чиме ће се повећати продуктивност у пољопривреди. Али цена је и даље проблем.

 

 

Robot harvesters are ready to rule Russia's fields

The Republic of Tatarstan in central Russia has unveiled a program to develop unmanned combines for agriculture. The first robot harvesters will be working the fields in just two years.

Investment into Agropolis over the next five years will total more than $225 million, and the first unmanned harvesters will be ready in two years. Each is expected to cost only 15-20 percent more than traditional, man-operated vehicles.

Agropolis' main shareholders include Rostselmash, Russia's largest manufacturer of agricultural machinery, and Soyuz-Agro, one of Tatarstan's leading agricultural holding companies, as well as the Russian company Cognitive Technologies (CT). The latter already has experience in the creation of unmanned vehicles, and closely cooperates with KAMAZ, Russia's largest producer of trucks, for which CT is developing unmanned vehicle control systems.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...