Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Au, sranje :D

Ste culi ikad za izraz "gvozdjurija"?

Koja nikad i nigde nije dobila ili izgubila rat?

 

A šta je dobilo, ono veliko u junaka? :nobles:

Edited by slow
Link to comment

Наравно да сам гађао, не причам напамет.

Чак и код гађања са земље, кад се добро ослони на пушку, први метак иде где је циљано, други нешто више а трећи оде добрано горе и вероватно промашује.

Зато не треба више гађати са више од два метка одједном. За то треба доста праксе да се одговарајуће притисне окидач.

Лако се види ко је испуцао више од хиљаду метака - гађа са тап-тап рафално. Ко гађа са више нема појма.

Ja ti kažem to sa AP kao što je M70 nije izvodljivo,pogotovo ne rafal od dva metka,jer ne dobijaš ništa sem šenluka po grudobranu na strelištu,a u realnoj situaciji dobijaš čist promašaj.Mi smo '91 prvih mesec dana svi do jednog selektor držali na "R" i svako dejstvo je bilo šenlučenje,a onda kad potrošiš B/K,a pozadina kasni sa doturom onda se počešeš po glavi pa selektor vratiš na "J" i znaš gde svaki metak ide.Samo su naplajni rezervisti držali na "R" i kad oplete po nesretniku sa druge starne pogađa sve samo ne njega.

 

Rafalna paljba je namenjena  za PM i mitraljeze i tad se primenjuje pravilo kratog rafala od tri metka i to svaki strelac recimo na "ceci" vežba tokom svakog gađanja,kod AP je to besmisleno,

Link to comment

Svačega je bilo,ali najveći hit je kad rezervistama daš TKM,pa kad se sa dejstva vrate sakati  :lolol: POsle neki pametan čoevk rekao zajebi,ovi sami sebe sakate tromblone isključivo davati aktivnoj vojsic,koliko slomljenih prstiju i noseva je tu bilo :lolol:  

Edited by Bambula
Link to comment

Ja sam najviše voleo da pucam noću rafalno sa obeležavajućim mecima. Lep osećaj.

Lightshow. Lepo, lepo, tako li se troši municija... :D

 

Svačega je bilo,ali najveći hit je kad rezervistama daš TKM,pa kad se sa dejstva vrate sakati :lolol: POsle neki pametan čoevk rekao zajebi,ovi sami sebe sakate tromblone isključivo davati aktivnoj vojsic,koliko slomljenih prstiju i noseva je tu bilo :lolol:

Rekoh ja da puška nije za svakog. I uvek se posvađam sa ljudima kad krenu da me ubeđuju da je bolje imati veliku regrutnu/rezerva nego manju profi/aktivna rezerva vojsku. Taj što ne ume ni pušku da drži, taj pravi veću štetu nego korist i koči celu jedinicu. Bolje i bataljon spremnih i odvažnih nego cela brigada takvih. A obaška i cela koncepcija, gde su zadužene uniforme završavale kao radna odeća na njivama. Nema to svrhu više, niti je primenjiva doktrina totalnog rata, niti mi imamo pare da to oposlimo kako valja i takve svako malo šaljemo na vežbe da bi naučili nešto.

 

Ja sam samo na trenutak zamislio organizaciju vojske po švajcarskom modelu, gde se posle odsluženja vojnog roka puška zadužuje i nosi kući, a kvart/komšiluk raspoređuje u rezervni vod/minobacačko odeljenje. Pa jbt, ovde bi namah izbio građanski rat :D

Link to comment

Rekoh ja da puška nije za svakog. I uvek se posvađam sa ljudima kad krenu da me ubeđuju da je bolje imati veliku regrutnu/rezerva nego manju profi/aktivna rezerva vojsku. Taj što ne ume ni pušku da drži, taj pravi veću štetu nego korist i koči celu jedinicu. Bolje i bataljon spremnih i odvažnih nego cela brigada takvih. A obaška i cela koncepcija, gde su zadužene uniforme završavale kao radna odeća na njivama. Nema to svrhu više, niti je primenjiva doktrina totalnog rata, niti mi imamo pare da to oposlimo kako valja i takve svako malo šaljemo na vežbe da bi naučili nešto.

 

У неком озбиљном сукобу губици су око 1% дневно, што значи да за пар месеци остајеш без војске. За то време не могу да се обуче војници као замена.

Мала професионална војска може да служи само за ограничена ангажовања.

Link to comment

Neki za 2 dana rata ostaju bez municije
 

 

...

Germany needs to spend 14 billion euros ($15.48 billion) on replenishing its badly depleted stockpile of munitions as part of a broader plan up to 2030 to upgrade military equipment after years of decline, a German military source said.

 

Government sources said earlier this year that Germany sought to invest about 130 billion euros ($143.74 billion) over the next 15 years on modernising equipment to enable the army to better fulfill its missions abroad.

 

Military sources said that a vital part of that upgrade would be to restore stocks of munitions to acceptable levels.

Hans-Peter Bartels, military ombudsman in the German parliament, said current stocks had fallen to a two-day supply, far below NATO's old Cold War requirement of 30 days.

...

 

Link to comment

У неком озбиљном сукобу

Sa kim?

 

Bilo koji ozbiljni sukob danas je rat globalnih razmera, koji se konvencionalnim sredstvima neće voditi sigurno. Tu je manje-više svejedno koliko imaš ljudstva, sa malo sredstava se vrše ogromna razaranja. Za odbranu od tako nečega značajnija ti je civilna zaštita nego vojska.

 

Ograničeni rat a la onaj vazdušni 1999. se ovde više neće ponoviti, a i da se ponovi u njemu ratuje i dominira tehnika, kojom upravlja profi ljudstvo, jer se radi o složenim borbenim sistemima. Koje prvo treba nabaviti, a to ljudstvo obučiti za upotrebu.

 

Totalni rat, doktrina ONO iz SFRJ podrazumeva mobilizaciju/podizanje vojne rezerve, kao i upošljenje SVIH privrednih i vanprivrednih kapaciteta (i vojnih i civilnih) u uslovima rata. Dakle, u sadašnjim ekonomskim uslovima, privremenu nacionalizaciju svega i plansku privredu. I samim tim činjenje civilnih objekata vojnim ciljevima. I traži veooooma ozbiljne pare uložene u sistem, što za modernizaciju naoružanja i njegovo uvođenje u operativnu upotrebu, što za redovne vojne vežbe rezervnog sastava, što za uvezivanje svih elemenata sistema ako se tako široko postavi.Dakle, mnogo, mnogo više od 450 miliona evra.

 

Poređenja radi, Grčka, sa sličnim brojem stanovnika i takvom vojskom, je 2008. imala godišnji budžet od 7 milijardi evra.

 

U pravu je Namenski, kad bismo znali i sami šta hoćemo, onda bi verovatno i odredili vojnu doktrinu i šta i kako s vojskom.

Link to comment

Pa za svaki napad/odbarnu treba da postoji plan,a mi to nemamo,a ni Nato neće da nam da taj plan,džabe nama Suhoji i S300,ako ne postoji plan,evo uzmi kao primer '91 i rat u Hrvatskoj tu se nije znalo ko šta radi,pa smo mi kao raketaši često imali zaduženja koja treba da obavi pešadija.MI u školi učili pešadija ide i čisti naš položaj i obezbeđuje ga,a mi se samo pojavimo na borbenom položaju i čekamo priliku za dejstvo.Ali ne nama saopšte koji su nam položaji i idi,a pojma nemaš ko te tamo čeka,pa dođeš u sred mraka i kukaš preko motorole da ti se javi neko tvoj na tom kanalu i moliš boga da imate isti znak na kapi.Mnogi naši su se međusobno rokali jer niko nije znao gde je i šta da radi.

 

Nama je prodata priča tamo 2005 da više nemamo neprijatelja i da nam sleduje reorganizacija,koja se svela na to da Šutanovac odluči da su Prage staro gvožđe,da je Strela 2M zastarela,da nam ne terba rezervni sastav,a da ga pitaš što dobićeš odgovor mora da se modernizuje,a evo naša vojska 16 godina čeka tu modernizaciju.

 

Šutanovac je čak mislio i da zaradi tako što će da seče T 55 ce  :lolol: a šasije mogu da se iskoriste na bezborj načina,i svašta nešto po svetu kače na tu šasiju,ali ne mi se modernizujemo  :isuse:

 

Suludo je govoriti o vojsi koja borbenu poslugu Neve koja obori čudo tehnike pošalje u penziju,pa Amerikanic bi suvim zlatom platili da saznaju šta i kako,ali ne naši vajni stručanjic to penzionišu.

Link to comment

Šutanovac je čak mislio i da zaradi tako što će da seče T 55 ce  :lolol: a šasije mogu da se iskoriste na bezborj načina,i svašta nešto po svetu kače na tu šasiju,ali ne mi se modernizujemo  :isuse:

 

Сечом Т-55 се и продајом у старо гвожђе се зарадило ни 100 евра по тенку, па су одустали од тога.

 

Suludo je govoriti o vojsi koja borbenu poslugu Neve koja obori čudo tehnike pošalje u penziju,pa Amerikanic bi suvim zlatom platili da saznaju šta i kako,ali ne naši vajni stručanjic to penzionišu.

 

Далеко је већи проблем што их ни једном нису позвали да држе предавања млађим нараштајима.

Link to comment

To mi je i više nego jasno, šta i koliko je ova država sposobna, evo živimo ga svi pa i ne treba da pričamo.

 

Organizaciju i sposobnost ti neće dati niko, to (sposobne ljude, voljne da rade) ili imaš ili nemaš. A to je kod nas neka poduža priča negativne selekcije kadrova, ne samo u vojsci već veoma široko.

 

Ono što sam imao na umu, doduše, izlazi iz okvira vojske - u pitanju je politika. Vojna doktrina je stvar strateškog opredeljenja zemlje. Kad znaš kuda si pošao, spram toga i sredstava kojima raspolažeš praviš i planove, a i njihovu razradu. Hoću reći, ne može i neutralnost i vojska NATO veličine, jer takva vojska nije sposobna da vrši osnovnu dužnost. Ili-ili.

 

S druge strane, svestan sam da političarima zbog njih samih ova pat pozicija savršeno odgovara, i da dok ne dođe stani-pani prstom neće da maknu da bi se opredelili za šta smo. E sad koliko je to dobro u situaciji u kojoj imaš krizu sad već na borbeni dolet 1 lovca, sa veoma ozbiljnim potencijalom za prelivanje kod tebe, to neka oni vide.

Link to comment
×
×
  • Create New...