Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Koji je trosak neulaska?

 

230-240K vojnika, obavezno služenje vojnog roka, moderno naoružanje od čega jedan avion košta 60-80 miliona $ a jedan helikopter 17-25 miliona $, a treba ti na desetine toga, za početak. A pare nemamo. Plus smo okruženi mnogima koji bi najvoleli da nas nema, a članovi su NATO, te bi u slučaju i sukoba niskog intenziteta oni imali logistiku.

Mi bismo imali pomoć, well, nikoga.

 

Erdoganu/Turskoj ne treba da izlaze iz NATO, naprotiv, oni će svoje interese sasvim fino u okviru njega ostvariti. Turska ima strateški položaj i popriličan leverage na kontu njega u odnosima sa Amerikom, te na osnovu toga i može da istrguje. Mi nemamo, imali bismo samo kao balkanska alijansa i fina kontrateža Turcima od nekih 65 miliona ljudi. Obzirom da su karte već podeljene, to je moguće samo u okviru postojećih saveza - ekonomskih i vojnih. Tako nešto bi zdušno podržala Francuska prva, pa i Nemačka verovatno.

Link to comment

Znaci opet ce nato da nas brani od svojih clanica.

Hau jes nou.

Da je ta pretnja postojeca ostvarila bi se i u okviru samog nato pakta.

Nesto kao kad je Rumunija u okviru trojnog "svojevoljno" ustupila Erdelj Hortiju.

Zayebi te nove jugoslavije kako vam bre vise ne dosadi

Link to comment

:D

 

Brate Mitre, ti si mi baš onako primer kako prosečan binsr zamišlja modern warfare.

 

Ko je rekao da će nas iko napasti puškom? Danas se to radi mnogo suptilnije, a ovo tvoje je i razlog što smo većinu ratova devedesetih izgubili.

Link to comment

Pa što diskutuješ uopšte ako znaš™, džabe trošiš i svoje i moje vreme i trud.

 

Btw. nisam pominjao nikakvu konfederaciju već pandan Višegradskoj grupi, neformalnom političkom savezu Poljske, Mađarske, Češke i Slovačke koji deluje u okviru EU i NATO. To si istripov'o.

Link to comment

moze biti da ja ne znam a moze biti i neke druge stvari

slikoviti epiteti

na kraju od konkretluka si se samo prosrao i nista nisi reko

nato ce da nas stiti od "hibridnog ratovanja" lol

to je jos gluplje od tih visegradskih grupa

Link to comment

230-240K vojnika, obavezno služenje vojnog roka, moderno naoružanje od čega jedan avion košta 60-80 miliona $ a jedan helikopter 17-25 miliona $, a treba ti na desetine toga, za početak. A pare nemamo. Plus smo okruženi mnogima koji bi najvoleli da nas nema, a članovi su NATO, te bi u slučaju i sukoba niskog intenziteta oni imali logistiku.

Mi bismo imali pomoć, well, nikoga.

 

Koliko sam shvatio cifru od 230k vojnika vuces iz primera Finske, medjutim koliko ja vidim, Finska ima 230k rezervista, aktivnih vojnika ima 8000 profesionalnih i 22k regruta na sluzenju vojnog roka.

 

 

Btw, Finci trose 1,4% BDP na odbranu a mi 1,8% (podatak iz 2013.), e sad to sto je Fincima 1,4% BDP skoro 3 milijarde evra a nama 1,8% oko 450 miliona evra, to je druga stvar.

Edited by hazard
Link to comment

Koliko sam shvatio cifru od 230k vojnika vuces iz primera Finske, medjutim koliko ja vidim, Finska ima 230k rezervista, aktivnih vojnika ima 8000 profesionalnih i 22k regruta na sluzenju vojnog roka.

 

 

Btw, Finci trose 1,4% BDP na odbranu a mi 1,8% (podatak iz 2013.), e sad to sto je Fincima 1,4% BDP skoro 3 milijarde evra a nama 1,8% oko 450 miliona evra, to je druga stvar.

Yep.

 

Ljudi imaju regrutni sastav i rezervu, nešto slično nama do 2010. VJ je u miru imala oko 78.000 ljudi, većinom regruta, nešto profi vojnika i resto oficira, a u ratu tri armije (7 korpusa i 3 divizije valjda beše), ne računajući RM i RV.

 

Sad, ako bismo mi gurali tu agendu, morao bi vojni budžet da nam bude barem milijarda (što je 1/15 konsolidovanog budžeta opšte države) i da veći njegov deo ide na opremanje modernim naoružanjem, a ne na plate i penzije. I da se vrati obavezno služenje, po finskom modelu (6/9/12 meseci).

 

Dakle, neko/nešto bi zbog toga moralo da trpi, a za to je potrebna politička odluka, kao uostalom i za NATO.

Link to comment

Đe si Stepo, saborče/komandante ljuti! Čuj Jedrene, Carigrad, bolan! ^_^

Bez mene, molim!

Eto tebi korpusi, divizije, brojna stanja :P

Edited by namenski
Link to comment
×
×
  • Create New...