Jump to content
IGNORED

David Bowie


vladavsnarod

Recommended Posts

Snimljeno 1997, puno uživancije u ponovnom posećivanju ranijih radova...

Trebalo je da bude za Record Store Day 2020, ali to je sad pomereno za 20. jun. Međutim, streaming from anywhere...

 

changes.jpg

 

 

The Man Who Sold The World

Aladdin Sane

White Light / White Heat

Shopping For Girls

Lady Stardust

The Supermen

Repetition

Andy Warhol

Quicksand

 

 

EDIT. Oh, da, te akustare na Andy Warhol:) Raj za uši.

 

 

Edited by Indy
Link to comment

^Jeste, a ovo na ovoj novoj kompilaciji je sve novo-snimljeno u "unplugged" fazonu (OK, relativno novo-snimljeno, pošto je i to već iz 1997.)

 

Smanjena orkestracija i jednostavniji aranžmani (BTW. trenutno mi nedostaju tačne informacije o tome ko su instrumentalisti na ovom snimku, cenim da je jedna od gitara Gerry Leonard, ali ne znam tačno) puštaju Davidov glas da sija u svom sjaju, plus više dolazi do izražaja (nego originalno) koliko su to dobre pesme. Svaka od tih pesama ima svoju priču, a o tome ne postoji bolji sajt - možda najbolji muzički blog/sajt ever - od ovog ovde (ne sećam se da li sam već kačio):

 

bowiesongs.png

 

Recimo, pesmičica Shopping for Girls (iz kataloga Thin Machine) na koju nikad nisam obraćao naročitu pažnju, čak ni razmišljao o tome šta je to uopšte "shopping for girls" - evo o tome, npr., veoma (veoma) zanimljive priče. Tu se, između ostalog, pominje i uticaj Lou Reeda (konkretno sa njegovog potcenjenog albuma New York) koji je - kao pesmopisac - imao na Bowiea (kroz ceo život).

 

PS. Anonymouse, ja imam simpatije za Queen Bitch iz davnina (biće skoro pola veka). Naime, to je bila B strana prve Bowie ploče koju sam ikad kupio (Rebel Rebel, iz 1974 - baš ovaj ispod omot, u izdanju Jugotona). Naravno, nisam onda, sa 12 god, imao pojma šta je to Queen Bitch, niti da je moguće muško... :D Uglavnom, evo i (ponovo, zanimljive) priče o Queen Bitch, koga zanima... (I opet se pominje Lou Reed, tj. VU).

 

rebelrebel.jpg

 

 

 

 

Link to comment

EDIT^ - A, da, Hunky Dory... Kupio sam ga na kaseti (možda oko 1980-te), i to prevashodno da bih se na granici izfolirao da je vokmen, koga sam tada kupio moj stari vokmen koga već, eto, koristim (to je bila stara fora, vadiš iz kutije pre granice, baciš kutije i pakovanje, naravno... i praviš se da "oduvek" to imaš, da si ušao s tim u Italiju.) Bilo bi malo sumnjivo da je vokmen prazan i da nemam ni 1 kasetu sa sobom, pa sam zgrabio prvo poznato ime sa police tamo. Kad ono, aman sam se tek onda oduševio kako je to zvučalo na sluškama... Kupiću si, vala, 12-žičnu akust. gitaru samo za omaž tim Bowievim vremenima... :D

 

 

(PS. Mnogo se izvinjavam ako sam ovo isto već pisao, neka se ima u vidu da sam poprilično izlapetis.)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Da, ovo oko Fripa stvarno nije bilo ok. Covek je zapravo napravio onaj gitarski rif na Heroes. Mozda jedan od najoriginalnijih hookova u pop muzici uopste. I onda nesto sto se zove Bowie estate, ko god da je to, mu odrekne zasluge i izbrisu ga sa svih navoda za pesmu. 

Frip ih je valjda tuzio, ne zbog para, cak ni zbog same pesme, nego iz principa, jer su skotovi. Negde u procesu je cak i Toni Viskonti snimio klip i stavio ga na net gde kaze da je Frip napravio pesmu zajedno s Bouvijem i Enom. Da je on napravio gitarske deonice i puno vise od toga. 

Inace Heroes je u produkcijskom smislu revolucionarna pesma. Cudo u punom smislu te reci. Na njoj rade cetiri velikana muzicke produkcije: Brajan Eno, Bouvi, Toni Viskonti i Robert Frip. Pesma pocinje iz tisine  i zavrsava se u totalnoj histeriji. Zasniva se na dva drona, prvi Enov, koji na EMS Synthi-ju svira dzojstikom. (Eno inace sebe smatra za tzv. ne-muzicara. Viskonti kaze da je to cak pokusavao da navede kao 'zanimanje' u licnim dokumentima ali mu nije uspelo). Pesmu su postavili Eno i Bowie ali je trajala 9 minuta i nisu umeli da je zavrse, da bi se Eno u jednom trenutku spakovao i otisao da radi na necemu drugom. A onda je na red dosao Frip i snimio onaj cudesni gitarski lejer. Zvuci kao nategnuta E zica ali je zapravo fidbek: izracunao je koliko tacno treba da stoji od pojacala da bi mu se fidbek vratio kao ton E ali malo povisen, i tako nastaje ona tenzija koja zvuci kao zavijanje zice. Btw, ni jedan Bouvijev gitarista nije uspeo da kasnije ponovi ovaj trik. Na zivim nastupima prosto zavijaju zice da bi proizveli nesto slicno. 

Frip je zapravo zavrsio pesmu.

Ali je njen najznacajniji deo je takozvani 'level triggered ambience' tehnika snimanja vokala sa tri mikrofona. Cudo. Da ne smaram vise. 

 

Uglavnom mislim da su ti korporativni drkosi koji upravljaju Bouvijevim imanjem na kraju bili prinudjeni da Fripu priznaju zasluge, ali je velika sramota sto je on uopste bio prinudjen da objasnjava sve ovo..

 

Link to comment
Da, ovo oko Fripa stvarno nije bilo ok. Covek je zapravo napravio onaj gitarski rif na Heroes. Mozda jedan od najoriginalnijih hookova u pop muzici uopste. I onda nesto sto se zove Bowie estate, ko god da je to, mu odrekne zasluge i izbrisu ga sa svih navoda za pesmu. 
Frip ih je valjda tuzio, ne zbog para, cak ni zbog same pesme, nego iz principa, jer su skotovi. Negde u procesu je cak i Toni Viskonti snimio klip i stavio ga na net gde kaze da je Frip napravio pesmu zajedno s Bouvijem i Enom. Da je on napravio gitarske deonice i puno vise od toga. 
Inace Heroes je u produkcijskom smislu revolucionarna pesma. Cudo u punom smislu te reci. Na njoj rade cetiri velikana muzicke produkcije: Brajan Eno, Bouvi, Toni Viskonti i Robert Frip. Pesma pocinje iz tisine  i zavrsava se u totalnoj histeriji. Zasniva se na dva drona, prvi Enov, koji na EMS Synthi-ju svira dzojstikom. (Eno inace sebe smatra za tzv. ne-muzicara. Viskonti kaze da je to cak pokusavao da navede kao 'zanimanje' u licnim dokumentima ali mu nije uspelo). Pesmu su postavili Eno i Bowie ali je trajala 9 minuta i nisu umeli da je zavrse, da bi se Eno u jednom trenutku spakovao i otisao da radi na necemu drugom. A onda je na red dosao Frip i snimio onaj cudesni gitarski lejer. Zvuci kao nategnuta E zica ali je zapravo fidbek: izracunao je koliko tacno treba da stoji od pojacala da bi mu se fidbek vratio kao ton E ali malo povisen, i tako nastaje ona tenzija koja zvuci kao zavijanje zice. Btw, ni jedan Bouvijev gitarista nije uspeo da kasnije ponovi ovaj trik. Na zivim nastupima prosto zavijaju zice da bi proizveli nesto slicno. 
Frip je zapravo zavrsio pesmu.
Ali je njen najznacajniji deo je takozvani 'level triggered ambience' tehnika snimanja vokala sa tri mikrofona. Cudo. Da ne smaram vise. 
 
Uglavnom mislim da su ti korporativni drkosi koji upravljaju Bouvijevim imanjem na kraju bili prinudjeni da Fripu priznaju zasluge, ali je velika sramota sto je on uopste bio prinudjen da objasnjava sve ovo..
 
Hvala ti za ovo.
Neke delovi ovoga su mi stajali u glavi, no celinu(koja naravno to nije, jer je to toliko kompleksno) sam izgubio...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Ja kontam da bi se kroz pricu o Fripovoj borbi za zasluge u stvaranju te pesme zapravo mogao snimiti sjajan film o Bouviju i svima njima u Berlinu tih godina. To je jedan od najlepsih momenata u prici o pop muzici uopste. Verujem da Frip prosto  nije zeleo da mu nekakve tamo cate i birokrate oduzmu nesto sto je njemu samom privatno i intimno vazno. 

Za Zapadni Berlin krajem 70ih Viskonti kaze da je bio tesko, politicki optereceno, i sumorno mesto, ali dekadencija i nocni zivot, sa svim onim Krautrock frikovima je nesto sto svet nije video ni pre ni posle.  Bowie je  prethodno producirao one albume Igi Popu i zavrsio turneju u kojoj je inkognito svirao kao klavijaturista na Popovim nastupima. Sa Enom je uradio Low, maestralan album, ali je na Heroes akcenat na gitarama, a to je Frip.

Taj rad u Hansa studijima, u trenutku kada su sva cetvorica na kreativnom vrhuncu, zivot u Berlinu i svi ti sjajni ljudi oko njih. 

Fripu jedna pesma ne znaci nista, on se i bez nje dokazao bezbrpj puta, ali verujem da je to intimno i licno pitanje, i da taj veliki majstor, koji je sada vec na kraju svog zivota, prosto ne zeli da dozvoli nekim budalama da to izbrisu,

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...