Jump to content
IGNORED

Vrhunci domaceg rokenrola u raljama realnosti


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Sto se tyebe tice, ja mogu biti i klosar ispod Brankovog mosta koji isprosene pare trosi u internet kafeu. To nikako ne menja ono sto ja pricam.
nemam ništa protiv da kritikuješ koliko god hoćeš, ali rekoh već, ako si muzičar postoji mnogo bolji način od ovog jajarskog.
Ja nikada nisam zeleo da budem muzicka zvezda niti da promenim scenu na ovaj ili onaj nacin.
zašto ne? pa potpuno je normalno kad se baviš pop muzikom da želiš te stvari. ja, iako imam 31 godinu i više propalih pokušaja sa bendovima i dalje to želim i opet ću pokušati. mislilm, čemu malodušnost i lažna skromnost?
Evo ti kontra: Glen, ti si zaista jadan lik. Umesto da uzmes gitaru u ruke i pocnes svirati obrade Azre, ti ih branis ovako preko interneta. Mora da si lenj ili nemas sta da kazes... Jel vidis kako je glupo?
ne, nije glupo. to sam već radio. sa mojim prvim bendom, u 15-16 godine, svirali smo pored autosrkih stvari i 5 ispod nule, Kreni prema meni, Mesečeva kći, od ElOrg Krokodile i Ne postojim, od Azre samo Užas je moja furka. od bendova koje si zakucao na topik najvažnij su mi Brejkersi, to je za mene "bend života" u smislu da ih najduže slušam i uvek im se vraćam. a, da branim njih i ostala 3 benda, smešno je i potpuno izlišno, mislim to je kao da branim stablo sekvoje od drvoseče opremljenog perorezom. Respekt koji imam za PB, što se tiče scene 80ih, i za Block Out i Dža ili Bu sa scene 90ih, izražavam tako što u muziku kojui sada pravim ugrađujem njihove uticaje.
Link to comment
jbg. ja sam glup covek za ove nove tehnologije i nemam pojma kako da razbijem pdf i da samo skinem jednu stranu :(
Probaj da selektujes tekst, pa da ga copy/pastujes u post. To je najjednostavnije.
nemam ništa protiv da kritikuješ koliko god hoćeš, ali rekoh već, ako si muzičar postoji mnogo bolji način od ovog jajarskog.zašto ne? pa potpuno je normalno kad se baviš pop muzikom da želiš te stvari. ja, iako imam 31 godinu i više propalih pokušaja sa bendovima i dalje to želim i opet ću pokušati. mislilm, čemu malodušnost i lažna skromnost?
Ma ja sam muzicar iz hobija. To mi je zabava kad nemam posla. Posao koji radim vise volim od bavljenja muzikom.
to sam već radio. sa mojim prvim bendom, u 15-16 godine, svirali smo pored autosrkih stvari i 5 ispod nule, Kreni prema meni, Mesečeva kći, od ElOrg Krokodile i Ne postojim, od Azre samo Užas je moja furka. od bendova koje si zakucao na topik najvažnij su mi Brejkersi, to je za mene "bend života" u smislu da ih najduže slušam i uvek im se vraćam.
Ti si ubio rokenrol!!! Zlikovce.
a, da branim njih i ostala 3 benda, smešno je i potpuno izlišno, mislim to je kao da branim stablo sekvoje od drvoseče opremljenog perorezom. Respekt koji imam za PB, što se tiče scene 80ih, i za Block Out i Dža ili Bu sa scene 90ih, izražavam tako što u muziku kojui sada pravim ugrađujem njihove uticaje.
Ma vidim ja da vam je svima ispod casti da branite Mesije od jednog pagana. Jedan zahteva momentalni prekid price, jedan smatra da ce pljuvanjem mene uzdici Proroke, jedan misli da kritika treba da bude podrzana prodavanijim albumom od kritikovanog.Ne bojite se vi mog peroreza, nego da vama ne povredim nezne osecaje, zato sto napad na njih osecate kao napad na svoju mladost.Inace, pominjanjem Block Outa i Dza ili bu si dao dovoljno informacija o svom muzickom ukusu. Pa ja nemam reci... Izvini sto ti ne mogu pozeleti srecu s bendom, ali licno smatram da kada bi neko ko prihvata uticaje pomenutih postao popularan, svemir bi morao implodirati.
Link to comment
Vidis kako si shvatio...Ono sto sam ja rekao je da je engleskinja rodila Sida i nije meni zao zbog toga. Meni je zao sto je Srpkinja rodila kretena koji gleda u Sida, pa bi da bude kao Sid, pa ne bi da bude kao Sid, pa bi da ljudi misle da je zajeban kao Sid, pa bi da se lepo ozeni i ima decu i bude postovan clan srednje klase sa kucicom i psom u dvoristu. You can`t have it both ways.A najzalije mi je sto su Srpkinje rodile par miliona malisana koji misle da je taj kreten iznad Sida jer je sofisticiraniji.
ja bih nesto da te priupitam... cime je jedan sid zavrijedio tvoje postovanje? gde je ta njegova kreativnost? u cemu je njegov muzicki znacaj? osim sto je bio lepuskast, kacio zihernadle i gde treba i gde ne treba, bio drogiran 24/7, mozda ubio sopstvenu ribu, slepao se kroz sjajan bend, krepao mlad i bio lep les. koliki je to njegov (licni) muzicki opus i koliko je isti znacajan? ako mene pitas, da je bio kvrgav i klempav, malo ko bi znao i da je postojao. razumem ja da je tebi pank srcu drag ali nije svaki bolid koga sprze droge dzo stramer. u odnosu na ovog djecarca manjkavih (i uglavnom neostvarenih) ideja, ovaj nas domaci dzoni je dzoni kesh. a i citava ta prica da su nas r&r unistili ovi koje si pobrojao je, cini mi se, bezveze. ne ulazeci u to koliko su valjali ili nisu i koliko je opravdan njihov kultni status, ne mozes ih kriviti za to za sta ih krivis. pre svega, pitanje da li idemo ukorak sa svetom i da li nam je muzika na razini ostrvske ili ine je nebulozno. muziku pravis za sebe i iz sebe pa kome se svidja - kul. otkud uopste ta poredjenja? ja nikad cuo nisam da se ovakve rasprave vode, recimo, u knjizevnosti. zaista, koliko se srpski roman uklapa u svetske trendove? koga boli kita? i ne treba nikog da boli. ni kad je u pitanju muzika, ni kad je pitanju bilo kakva druga kreativna aktivnost. ja bih rekao da je ova tema zesci pucanj u prazno. naravno, mogu i te kako biti u krivu ali to ja tako nekako posmatram.
Link to comment
ja nikad cuo nisam da se ovakve rasprave vode, recimo, u knjizevnosti. zaista, koliko se srpski roman uklapa u svetske trendove? koga boli kita? i ne treba nikog da boli.
Ja mislim da treba da boli. Popularna muzika, kao i knjizevnost, su na teskim marginama kada ih se stavi u globalni kontekst. Mislim da je to problem ili barem losa stvar zbog koje treba imati kurcobolju. Ne pricam cak ni o velicinama kao sto su Velika Britanija ili Francuska, vec sa drustvima sa kojima je moguce uporedjivati se in theory poput, recimo, Norveske (relativno mali broj stanovnika, periodi krize i siromastva, dugotrajna privredna nerazvijenost, istorijsko-geografska marginalizovanost..), a ovi imaju Hamsuna, Ibsena, a od muzike Griga i black metal. I Turbonegro.
Link to comment
Ja mislim da treba da boli. Popularna muzika, kao i knjizevnost, su na teskim marginama kada ih se stavi u globalni kontekst. Mislim da je to problem ili barem losa stvar zbog koje treba imati kurcobolju. Ne pricam cak ni o velicinama kao sto su Velika Britanija ili Francuska, vec sa drustvima sa kojima je moguce uporedjivati se in theory poput, recimo, Norveske (relativno mali broj stanovnika, periodi krize i siromastva, dugotrajna privredna nerazvijenost, istorijsko-geografska marginalizovanost..), a ovi imaju Hamsuna, Ibsena, a od muzike Griga i black metal. I Turbonegro.
mislim da se nismo razumeli - mislim na stilsko uklapanje, na trendove, ne na poredjenje. smatram da ne bi trebalo kreativnost uvaliti u par sablona koji su trenutno u modi, prodaju se itd. meni ovo s muzikom tako nekako izgleda. to je, cini mi se, gubljenje vremena. to ti je kao kad sitne kinematografije pocnu da imitiraju americki mainstream pa snimaju neke sablonske krimice, trilere, horore i slicno. zamisli da sad neko snimi srpskog dzems bonda! marko miskovic, cuveni operativac sluzbe! mada, mogla bi lepa komendija od toga nastati...
Link to comment
ja bih nesto da te priupitam... cime je jedan sid zavrijedio tvoje postovanje? gde je ta njegova kreativnost? u cemu je njegov muzicki znacaj? osim sto je bio lepuskast, kacio zihernadle i gde treba i gde ne treba, bio drogiran 24/7, mozda ubio sopstvenu ribu, slepao se kroz sjajan bend, krepao mlad i bio lep les. koliki je to njegov (licni) muzicki opus i koliko je isti znacajan? ako mene pitas, da je bio kvrgav i klempav, malo ko bi znao i da je postojao. razumem ja da je tebi pank srcu drag ali nije svaki bolid koga sprze droge dzo stramer. u odnosu na ovog djecarca manjkavih (i uglavnom neostvarenih) ideja, ovaj nas domaci dzoni je dzoni kesh. a i citava ta prica da su nas r&r unistili ovi koje si pobrojao je, cini mi se, bezveze. ne ulazeci u to koliko su valjali ili nisu i koliko je opravdan njihov kultni status, ne mozes ih kriviti za to za sta ih krivis. pre svega, pitanje da li idemo ukorak sa svetom i da li nam je muzika na razini ostrvske ili ine je nebulozno. muziku pravis za sebe i iz sebe pa kome se svidja - kul. otkud uopste ta poredjenja? ja nikad cuo nisam da se ovakve rasprave vode, recimo, u knjizevnosti. zaista, koliko se srpski roman uklapa u svetske trendove? koga boli kita? i ne treba nikog da boli. ni kad je u pitanju muzika, ni kad je pitanju bilo kakva druga kreativna aktivnost. ja bih rekao da je ova tema zesci pucanj u prazno. naravno, mogu i te kako biti u krivu ali to ja tako nekako posmatram.
Pa gde sam se ja divio Sidu? Potpuno je jasno da je u pitanju potpuno poremecen i nesrecan covek. Tvoja ekipa ga je uzela u usta i rekla da je meni to problem, a ja se posle trebam braniti od ideje da mi je Sid idol. Mis`m smesno... Citao sam knjigu koju je pisao Rotten "No Irish, no blacks, no dogs" i tamo je odlicno opisan i Sid, a i svi ostali. Preporucujem citanje knjige.
Ja mislim da treba da boli. Popularna muzika, kao i knjizevnost, su na teskim marginama kada ih se stavi u globalni kontekst. Mislim da je to problem ili barem losa stvar zbog koje treba imati kurcobolju. Ne pricam cak ni o velicinama kao sto su Velika Britanija ili Francuska, vec sa drustvima sa kojima je moguce uporedjivati se in theory poput, recimo, Norveske (relativno mali broj stanovnika, periodi krize i siromastva, dugotrajna privredna nerazvijenost, istorijsko-geografska marginalizovanost..), a ovi imaju Hamsuna, Ibsena, a od muzike Griga i black metal. I Turbonegro.
Tu je caka. U svemu smo u kurcu, a treba da se pravimo kako je sve zlatno. Tesko je bilo kojoj naciji da se poredi sa nacijama koje namecu svoju kulturu pomocu ogromnog bogatstva i uticaja koji imaju, ali mi se tesko mozemo porediti sa ogromnom vecinom drzava. Opet ne bi bio problem u onima koji svoju inspiraciju ne traze upravo u toj Engleskoj ili Americi, ali oni je itekako traze. Poredjenje je neminovno.
mislim da se nismo razumeli - mislim na stilsko uklapanje, na trendove, ne na poredjenje. smatram da ne bi trebalo kreativnost uvaliti u par sablona koji su trenutno u modi, prodaju se itd. meni ovo s muzikom tako nekako izgleda. to je, cini mi se, gubljenje vremena. to ti je kao kad sitne kinematografije pocnu da imitiraju americki mainstream pa snimaju neke sablonske krimice, trilere, horore i slicno. zamisli da sad neko snimi srpskog dzems bonda! marko miskovic, cuveni operativac sluzbe! mada, mogla bi lepa komendija od toga nastati...
To je izbor koji moras napraviti cime god da se bavis. Ako ne zelis po trendovima - ne moras. Imas odlicne stvari koje se domognu umetnickih visina ignorisuci trend. U slucaju pomenutih se ne moze govoriti o tome. Oni su itekako pratili trend i pratili su ga lose.
Link to comment
Pa gde sam se ja divio Sidu? Potpuno je jasno da je u pitanju potpuno poremecen i nesrecan covek. Tvoja ekipa ga je uzela u usta i rekla da je meni to problem, a ja se posle trebam braniti od ideje da mi je Sid idol. Mis`m smesno... Citao sam knjigu koju je pisao Rotten "No Irish, no blacks, no dogs" i tamo je odlicno opisan i Sid, a i svi ostali. Preporucujem citanje knjige.Tu je caka. U svemu smo u kurcu, a treba da se pravimo kako je sve zlatno. Tesko je bilo kojoj naciji da se poredi sa nacijama koje namecu svoju kulturu pomocu ogromnog bogatstva i uticaja koji imaju, ali mi se tesko mozemo porediti sa ogromnom vecinom drzava. Opet ne bi bio problem u onima koji svoju inspiraciju ne traze upravo u toj Engleskoj ili Americi, ali oni je itekako traze. Poredjenje je neminovno.To je izbor koji moras napraviti cime god da se bavis. Ako ne zelis po trendovima - ne moras. Imas odlicne stvari koje se domognu umetnickih visina ignorisuci trend. U slucaju pomenutih se ne moze govoriti o tome. Oni su itekako pratili trend i pratili su ga lose.
prvo - ne znam otkud ti ovo 'tvoja ekipa'. nemam ekipu. javljam se prvi put i ovo sto rekoh ne rekoh u odbranu onih s kojima se sporis. osim toga, ako pazljivije procitas ono sto sam napisao bice ti jasno da nisam davao sud o muzici vec o tvom tumacenju uticaja 'kultnih bendova' na muzicku scenu danas. apropo sida - osvrnuo sam se na tvoju tvrdnju da je bolji od ovih nasih - koju sam, baj d vej, citirao. nesto ne vidim da je bolji pa se pitam na osnovu cega smatras da jeste. a sto se tice trendova... meni se cini da isplivaju upravo oni koji se ne zamaraju trendovima vec rade po sopstvenim arshinima. zato su i dobri. zato ih vreme ne pretrci. u nasoj muzici to je, ako se mene pita, koja. zatim laibach, poneki vlatko, ima i miladojka ponesto... to je manje-vise to. sad, dalo bi se pricati o tome zasto su meni razni bendovi i muzicari s naseg podrucja dragi bez obzira na muzicke manjkavosti. jebiga, rastao sam s tim, ziveo s tim, provodio se, zaljubljivao... znam ja da nisu nesto, ne bih to pustio britanskim prijateljima recimo ali opet - ako je suditi po emocijama koje ta muzika budi u meni to je sjajno. i ekaterina i el org i dzoni i cane i haustor i lacni i buldozer i atomci... ima toga. samo, opet da ponovim, nije kultni status tih bendova nikog ogranicio. visprene i originalne, te sto ih ne jebu trendovi ne moze nista da ogranici. ali moze da ih ogranici to sto nemaju instrumente, sto nemaju gde da vezbaju, sto nemaju gde da sviraju, sto ne mogu da se ostvare. nasa muzicka scena ne valja jer imamo generaciju koja je urnisana sranjima, ratovima, emigracijom, bedom. jebiga, ako nemas klubsku scenu gde klinci mogu da sviraju neces imati ni bendove. a klubska scena u bg-u se jos oporavlja.
Link to comment
prvo - ne znam otkud ti ovo 'tvoja ekipa'. nemam ekipu. javljam se prvi put i ovo sto rekoh ne rekoh u odbranu onih s kojima se sporis. osim toga, ako pazljivije procitas ono sto sam napisao bice ti jasno da nisam davao sud o muzici vec o tvom tumacenju uticaja 'kultnih bendova' na muzicku scenu danas.
"Tvoja ekipa" sam obelezio italikom, nisam mislio da se grupises u copor, vise onako saljivo... Jasno mi je o cemu pricas, ne brini
apropo sida - osvrnuo sam se na tvoju tvrdnju da je bolji od ovih nasih - koju sam, baj d vej, citirao. nesto ne vidim da je bolji pa se pitam na osnovu cega smatras da jeste.
Pazi, nema problema da je skoro svaki covek na svetu bolji od Sida. Ali nije bolji od Sida jedino onaj koji imitira Sida (bar malkice). Od tog trenutka se poredi sa Sidom i to nije poredjenje koje sam mu ja nametnuo. E ako zeli da se poredi sa Sidom, onda da vidimo Sidove arsine...
a sto se tice trendova... meni se cini da isplivaju upravo oni koji se ne zamaraju trendovima vec rade po sopstvenim arshinima. zato su i dobri. zato ih vreme ne pretrci. u nasoj muzici to je, ako se mene pita, koja. zatim laibach, poneki vlatko, ima i miladojka ponesto... to je manje-vise to.
Vidis da ni ja nista ne pricam o takvim bendovima i takvim muzicarima. Ja na Laibachov koncert ne bih otisao ni za duplu platu, ali ne kenjam okolo kako su oni pizde. Rade neki svoj trip, pokupili su beskonacno uticaja sa svih strana i ljudi ih gledaju kao simpaticne cudake. I Vlatko - covek koga Guitar Player turi u top 100 gitarista ne mora da ide okolo i objasnjava sto mu je Makedonska narodna muzika toliko interesantna. Radi svoj posao i ne gura se gde mu nije mesto.
sad, dalo bi se pricati o tome zasto su meni razni bendovi i muzicari s naseg podrucja dragi bez obzira na muzicke manjkavosti. jebiga, rastao sam s tim, ziveo s tim, provodio se, zaljubljivao... znam ja da nisu nesto, ne bih to pustio britanskim prijateljima recimo ali opet - ako je suditi po emocijama koje ta muzika budi u meni to je sjajno. i ekaterina i el org i dzoni i cane i haustor i lacni i buldozer i atomci... ima toga.
Jebiga, ne mogu ja sad tebi da kazem da nisi rastao i ziveo s tim. To je tvoja stvar. Kad bi ljudi shvatili da ja ne napadam njihovu mladost napadom na idole njihove mladosti, ne bi ova tema imala milion strana.
samo, opet da ponovim, nije kultni status tih bendova nikog ogranicio. visprene i originalne, te sto ih ne jebu trendovi ne moze nista da ogranici. ali moze da ih ogranici to sto nemaju instrumente, sto nemaju gde da vezbaju, sto nemaju gde da sviraju, sto ne mogu da se ostvare. nasa muzicka scena ne valja jer imamo generaciju koja je urnisana sranjima, ratovima, emigracijom, bedom. jebiga, ako nemas klubsku scenu gde klinci mogu da sviraju neces imati ni bendove. a klubska scena u bg-u se jos oporavlja.
Ima gde da se svira, zajebi to. Mlad bend danas moze odrzati prvu svirku u SKCu, Dangubi, Zici, Domu Omladine, Kuglasu... Posle nekoliko svirki mogu se pojaviti na Akademiji, KST-u, a posle su im dostupni velika sala SKC-a, velika sala Doma Omladine... Za dvomilionski grad nije ni lose.Inace, rat, sranja, emigracija i beda nisu izgovori za nedostatak dobre muzike. Za lose stanje industrije - sigurno, ali muzika? Kakvi.A kako je kultni status pomenutih sjebao generacije, ja sam lepo obrazlozio pre par strana.
Link to comment
danas ima gde da se svira upravo zato sto se scena oporavlja. ti sto sad imaju gde da sviraju tek dolaze. inace, u svim krizama prvo strada kultura. evo primera... ja kad sam bio srednjoskolac niko osim par bolida nije slusao narodnjake. ni pod razno. ni na zurkama. ni za novu godinu. ni za maturu. nikad. eventualno ako se nadjes na nekoj proslavi s matorcima pa oni krenu neke starogradske tipa zvonko bogdan i pokoja tvrdja kao recimo toma, cune, tozovac, statijaznam, sto smo mi, klinci, prezirali i pljuvali iz dna duse. ako smo se i razlikovali, delili smo se na hipike, pankere, sminkere, metalce... ali kad krenuse krize sredinom osamdesetih krenuse posela po kalemegdanu i kafanske pevaljke. zasto? nema se kinte da se podrzava i odrzava nista sto je neprofitabilno. a muzika koja bi se tebi i meni svidela se ne moze porediti sa lepom brenom i slicnima po pitanju zarade. pa se umesto pristojnih bendova nakotise neki merlini i ostala bagra. pa je onda djavo odn'o salu i krenusmo ratovati. u tim kriznim vremenima ljudi postaju bezvoljni, nema entuzijazma, nema radoznalosti, nema zelje da se ista uradi. sad zamisli koliko je kreativnih ljudi koje je ta i takva beda (uz obilne narodnjake uvek i svud) upropastila u tim generacijama. koliko ljudi koji su sad u dvadesetima uopste interesuje pristojna svirka a koliko narodnjaci, pink, grand i ostala govna? koliko ljudi uopste slusa muziku koja ima i zrno originalnosti? probaj da sagledas situaciju ali ne ogranicavaj se na sebe i svoje drustvo. zatim promena sistema. eto nama lumper-kapitalizma na velika vrata. ko ce da potpisuje mlade bendove koji obecavaju? niko. traze se instant hitovi. trazi se muzika koja puni sale i dzepove. nije to zreli kapitalizam koji ulaze u buducnost. jebiga, tako je. muzicka industrija ne funkcionise mimo drustva. na njoj vladaju potpuno iste zakonitosti kao i u bilo kojoj drugoj industriji. a ta ekipa koju ti krivis za propadanje muzicke scene ne bi valjala ni toliko koliko valja da nije rasla u doba najzesceg blagostanja koje je ona zemlja videla. oni su upravo proizvod tog koliko-toliko normalnog vremena.
Link to comment
danas ima gde da se svira upravo zato sto se scena oporavlja. ti sto sad imaju gde da sviraju tek dolaze. inace, u svim krizama prvo strada kultura. evo primera... ja kad sam bio srednjoskolac niko osim par bolida nije slusao narodnjake. ni pod razno. ni na zurkama. ni za novu godinu. ni za maturu. nikad. eventualno ako se nadjes na nekoj proslavi s matorcima pa oni krenu neke starogradske tipa zvonko bogdan i pokoja tvrdja kao recimo toma, cune, tozovac, statijaznam, sto smo mi, klinci, prezirali i pljuvali iz dna duse. ako smo se i razlikovali, delili smo se na hipike, pankere, sminkere, metalce...
Ma imalo je gde da se svira, nije to problem. Uvek je bilo i nesto publike za skoro svaki zanr.
ali kad krenuse krize sredinom osamdesetih krenuse posela po kalemegdanu i kafanske pevaljke. zasto? nema se kinte da se podrzava i odrzava nista sto je neprofitabilno. a muzika koja bi se tebi i meni svidela se ne moze porediti sa lepom brenom i slicnima po pitanju zarade. pa se umesto pristojnih bendova nakotise neki merlini i ostala bagra. pa je onda djavo odn'o salu i krenusmo ratovati.
Zasto? Pa rekao sam zasto - prirodan prelaz iz lose muzike u drugu losiju. Da je izbor bio izmedju dobre i lose, ne bi tako izgledalo.
u tim kriznim vremenima ljudi postaju bezvoljni, nema entuzijazma, nema radoznalosti, nema zelje da se ista uradi. sad zamisli koliko je kreativnih ljudi koje je ta i takva beda (uz obilne narodnjake uvek i svud) upropastila u tim generacijama. koliko ljudi koji su sad u dvadesetima uopste interesuje pristojna svirka a koliko narodnjaci, pink, grand i ostala govna? koliko ljudi uopste slusa muziku koja ima i zrno originalnosti? probaj da sagledas situaciju ali ne ogranicavaj se na sebe i svoje drustvo.
One koje je beda upropastila, nisu ni trebali da pojave. I u jakim drzavama dobre umetnike ces najcesce naci medju nizim slojem koji bi trebalo da je u ocaju. Ja nisam sporio da je Pink prevladao, samo sam ukazao zasto i oko toga se sporimo. Postoji istorija bolesti.
zatim promena sistema. eto nama lumper-kapitalizma na velika vrata. ko ce da potpisuje mlade bendove koji obecavaju? niko. traze se instant hitovi. trazi se muzika koja puni sale i dzepove. nije to zreli kapitalizam koji ulaze u buducnost. jebiga, tako je. muzicka industrija ne funkcionise mimo drustva. na njoj vladaju potpuno iste zakonitosti kao i u bilo kojoj drugoj industriji.
Pa o tome se i radi. Koja to muzika puni sale? Zanemarimo narodnjake i ostaje nam jedan bend sposoban da svira u ogromnoj hali. Pa valjda ima vise od jednog izdavaca, ne mogu svi da rade taj jedan bend.
a ta ekipa koju ti krivis za propadanje muzicke scene ne bi valjala ni toliko koliko valja da nije rasla u doba najzesceg blagostanja koje je ona zemlja videla. oni su upravo proizvod tog koliko-toliko normalnog vremena.
Oni su proizvod neke sitne kinte koja se ondasnjim Jugoslovenima ucinila kao velika. Pa su svi mislili da tako izgleda blagostanje. Pa su pozeleli da prate modu sa zapada. Pa se ispostavilo da ne umeju da prate tu modu...
Link to comment
Ma imalo je gde da se svira, nije to problem. Uvek je bilo i nesto publike za skoro svaki zanr.Pa rekao sam zasto - prirodan prelaz iz lose muzike u drugu losiju. Da je izbor bio izmedju dobre i lose, ne bi tako izgledalo.
jeste, ako su ti devedesete prirodan prelaz, sa sve:-piraterijom, tj nemogucnoscu da igde prodas nosioca zvuka i zaradis nesto od toga-siromasnom publikom koja nije imala ni za leba, kamoli za koncerte- pa ni od toga zarade-nemogucnoscu da se pojavis na tv-u ako nisi platio/ bio vec etablirani dinosaurus-nedostatkom para da kupis kvalitetan hardware, kao i placas studio i mesecima se drkas u njemu, onda si u pravu.teoretski jeste bilo moguce da se pojavi neka superekstragigatalentovana grupa, i pravljenjem genijalne muzike na razdrndanim akusticnim gitarama napravi svetski uspeh. ali nije, sto, kao, opet potvrdjuje tvoju teoriju.
Link to comment
-piraterijom, tj nemogucnoscu da igde prodas nosioca zvuka i zaradis nesto od toga
Piraterisali su se i narodnjaci.
-siromasnom publikom koja nije imala ni za leba, kamoli za koncerte- pa ni od toga zarade
Jednako siromasni su bili i slusaoci Dragane Mirkovic, pa su hale bile pune.
-nemogucnoscu da se pojavis na tv-u ako nisi platio/ bio vec etablirani dinosaurus
Ovo je zaista ogroman problem, koji se tice nasih medija. Izdavacke kuce su postale deo medijskih kuca i tu je prolaz postao skoro nemoguc.Opet ne vidim razlog da neko ne vidi svoj interes u izdavanju malo alternativnijih stvari, samo da je bilo sanse to neko i da slusa (a neki su se i izdavali i postajali prilicno popularni bas u to vreme - doduse uglavnom uz pomoc veza i vezica).
-nedostatkom para da kupis kvalitetan hardware, kao i placas studio i mesecima se drkas u njemu,
Pa studio za probe se mogao uvek platiti. Kod Tome, Srecka, u "Urbanu" (za one koji znaju) je u to vreme uvek bio problem naci slobodan termin. I tamo su uvek bili alternativni bendovi. A ako mislis na studio za snimanje albuma, to nikada nije bilo bas lako uraditi, nije to specijalitet devedestih. Ono stoji da je tada bilo najgore, jer je siromastvo bilo najvece, ali ta sansa se dobija kad nesto uradis svirkama po klubovima. Ipak cu se sloziti da je ovo prilicno jak argument za losu scenu devedesetih, snimanje albuma je bilo pitanje veze.
teoretski jeste bilo moguce da se pojavi neka superekstragigatalentovana grupa, i pravljenjem genijalne muzike na razdrndanim akusticnim gitarama napravi svetski uspeh. ali nije, sto, kao, opet potvrdjuje tvoju teoriju.
Ne potrvrdjuje to moju teoriju, ali ne potvrdjuje ni suprotno. Ranije pomenuti B Djordjevic je svojevremeno krao po kucama, pa od tih para kupovao instrumente. Sve se moze kad se hoce ;) (nemoj da sada ispada kako ja kazem da je to resenje za losu situaciju - samo navodim najekstremniji primer)
Link to comment
Piraterisali su se i narodnjaci.Jednako siromasni su bili i slusaoci Dragane Mirkovic, pa su hale bile pune.
narodnjaci u to vreme nisu ziveli od tezgi po srbiji, kao ni od prodaje najnovije ploce i kasete. to je sluzilo za promociju. pare su se uzimale od gastrosa. bizmis je funkcionisao na sledeci nacin: zvezda u pokusaju prvo snimi album i spot. posle plati kome vec treba da je vrte po satelitskoj tv i emisijama. kad se dovoljno izvrte, onda put pod noge pa na turneju po ofenbasima, cirisima i roterdamima (voditelj: peja!). e, tu je lezala lova. mlade alternativne grupe jednostavno nisu imale tu mogucnost. mogli su da se drkaju po skcu, kst-u i sta ti ja znam, za kikiriki i pivo u plasticnoj casi. ma koliko bili dobri, nisu to mogli da unovce. ne mozes da trazis od klinca u vijetnamci 20 evra za kartu.
Link to comment
20 strana teskog proseravanja, alal vera.
spektakl, soap opera. ludilo. fascinaran sam. za poslati u CZ, kao pomoc islednicima za iznudjivanje priznanja od pripadnika zemunskog klana. ko nece da peva, mora da procita svih 20 strana sa razumevanjem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...