Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Pa mozes da napravis i most preko Dunava od drveta koji ce da radi par dana dok se ne srusi, isto kao i softverski sistem. Za sve treba znanje, principi i nacin kako se sve pravilno primenjuje.

Link to comment
20 hours ago, zema said:

pa sta vi predlazete? dajte predlog kursa koji bi po vama bio prava stvar

sta uopste moze da se radi bez oop-a?

 

 

 

Da li je pitanje sta moze uopste da se radi bez OOP-a, ili koji posao mogu da nadjem bez OOP-a? Gotovo svaki mainstream jezik danas ima neke elemente OOP-a (sta god to zapravo bilo), tako da ako naucis neki danas popularni jezik, naucices i OOP, makar na tvoj nacin ;).

Link to comment
2 minutes ago, djeneralche said:

Pa mozes da napravis i most preko Dunava od drveta koji ce da radi par dana dok se ne srusi, isto kao i softverski sistem. Za sve treba znanje, principi i nacin kako se sve pravilno primenjuje.

 

Nije bas, zato sto pravilna primena struke uglavnom rezultuje mostom koji stoji. Pravilna upotreba struke u IT-u vrlo cesto rezultuje sistemom koji radi kilavo ili ne radi uopste. Npr. zato sto je neko znao OOP i softversko inzenjerstvo, ali nije znao da resi problem koji je imao pred sobom: vidi pod "ron jeffries sudoku solver"

Link to comment
25 minutes ago, Venom said:

 

Ako je covek u stanju da dizajnira oop sistem koji ne radi nista, da li je to inzenjerstvo? Da ne sirimo pricu previse, jer ionako nije tema, nego prosto: da li neko prvo treba da nauci da resava probleme bilo kako, makar napravio tangled mess, ili prvo treba da uci kako da modeluje i arhitekturise probleme koje ne ume da resi? Ili jos gore, da prvo uci framework koji mu olaksava probleme za koje ni ne zna da postoje?

 

Ne radi se o algoritmima. Resenje moze da bude i sporo, sve dok radi kako treba.

 

Jedno ne isključuje drugo. To što se ima nekoliko godina napravio zaokret ka funkcionalnom programiranju ne znači da se odustalo od dizajn paterna koji imaju svrhu 20 godina. 

I opet sve zavisi o kakvoj vrsti problema pričamo. Problemi nisu isti u sistemu lokalne prodavnice boja i lakova i ogromne bankarske korporacije.

Link to comment

Ne iskljucuje, ali pricamo o tome sta pocetnik treba da uci. Ako neko krene da uci OO, naucice niz cesto nejasnih principa kao resenje problema za koje ni ne zna da postoje. Ja ne znam nijedan principijekno functional jezik, pa ne pisem iz tog ugla.

Link to comment

Venom je objasnio otprilike ono na sta sam ja mislio. OOP je suvise kompleksna tema za nekoga ko tek uci if/else i while. Petlje su prvi programerski koraci, OOP je trostruki back-salto sa 10ke, prosto ne uce se istovremeno.

 

Ja programiranje ucim od srednje skole, jedno dobrih 5-6 godina sam programirao u raznoraznim jezicima i okruzenjima dok nisam potpuno skapirao OOP. I u tom periodu sam ponekad koristio principe OOpa bez da mi je bilo sasvim jasno sta ja tu radim, i kako i zasto to fercera, prosto profa je rekao da to tako radimo, mi smo radili, i program je imao ocekivani output.

 

Put od programera pocetnika do OOP programera je jako dug, i ne zavrsava se jednim kursom, i jako cesto je ispunjen nekim freelance poslicjima, da. 

Link to comment

"Nauciti" je mnogo sirok pojam u ovom poslu. Ono sto sam jako brzo skontao je da sve moram da "naucim" po 5 puta i svaki put cu to nesto skontati malo vise. Tako da uopste ne smeta da se uci OOP nedelju ili mesec dana nakon sto si prvi put video branching i petlje. Nece se mnogo toga skontati, ali kad uzme ponovo da se uci za godinu ili za 5 godina, pomoci ce. Pritom je sasvim solidan lakmus papir za to koliko kontas i koliko ti je zanimljivo sve ovo.

 

Naravno da je samo OOP uciti budalastina. Taj OOP je jedan ili pola semestra na fakultetu sa razlogom.

Link to comment
On 07/04/2018 at 15:04, zema said:

pa sta vi predlazete? dajte predlog kursa koji bi po vama bio prava stvar

sta uopste moze da se radi bez oop-a?

 

 

Mislim da ti objektno orjentisano programiranje nije primarno u ovom trenutku. Ponekad spika o njemu ume da zađe u eterične sfere i da ti stvara konfuziju/šum. Ako si baš potpuni početnik, više će ti koristiti da prvo malo gacaš po prljavštini konzolnog struktuiranog programiranja, da pohvataš osnovne niti. Moj predlog ti je da nađeš nešto ogoljeno, ne prekomplikovano i dovoljno blisko računaru kao mašini i suštini stvari.  Nešto kao što je programski jezik C. Može i DOS-ov Turbo C :). Ono, za početak bez kinđurenja - čista DOS/Linux konzola, rad sa nizovima, pointerima i osnovnim bibliotekama funkcija, tipovima i operatorima. Rešavanje jednostavnih problema iz stvarnog života i učenje na greškama. Recimo, da napišeš konzolni program koji  kao parametre prima folder i skelet fajla, i onda rekurzivno skenira strukturu direktorija počev od zadatog root-a i pronalazi/briše/reimenuje/radi_nešto_treće  sa svim fajlovima koji zadovoljavaju zadati skelet. Ili, recimo, program koji ti prikazuje sistemske informacije tipa - koliko imaš RAM memorije u kompu, koji procesor koristiš, koliko ti je ostalo prostora na hardu itd. Ili komandni interpreter na srpskom jeziku. To su dokučivi programski problemi dovoljno utemeljeni u stvarnosti, i ma koliko bili trivijani iskusnom programeru, 1 početnik uz njihovo rešavanje može jako lepo da nešto nauči i napreduje. Ne sumnjam da će, kad napišeš par desetina takvih "DOS" programčića stvari početi da budu jasnije :). Naravno, potrebno je da nađeš motivaciju i budeš spreman na pojačanu znatiželju i 5+ sati buljenja u ekran dnevno.  Sve u svemu - srećno.  Na tvom mestu, ne bih čekao i gubio vreme ganjajući naokolo onlajn kurseve nego bih smesta seo za komp, instalirao C kompajler i zasukao rukave ;)

Link to comment

Da se razumijemo, nemam ništa protiv C-a, mnogima koji su počeli da se bave programiranjem direktno u Javi/C#/JavaScriptu/PHPu bi koristilo da imaju bolju sliku kako stvari rade una malo nižem nivou. Ali posljednja stvar koja njima sada treba je C - neka nauče dovoljno neki od danas popularnih jezika tek da zabodu kakav-takav posao, pa onda kad budu svakodnevno peglali 8+ sati po tastaturi naći će vremena da uče druge stvari.

Link to comment

Dobro, prelistao sam malo temu unazad i vidim da poznaješ C#. To je već nešto. Jesi radio neki konkretan projekat u njemu ili razvio bilo kakvu aplikaciju?  

 

Link to comment

c# sam ucio sad na kursu. prethodno sam samostalno ucio python, nisam razvio nikakvu aplikaciju niti sam radio neki konkretan projekat, samo jedan i to mali i bez korisćenja oop na fakultetu.

Link to comment
On 4/12/2018 at 9:14, Willow said:

Ako si baš potpuni početnik, više će ti koristiti da prvo malo gacaš po prljavštini konzolnog struktuiranog programiranja, da pohvataš osnovne niti. Moj predlog ti je da nađeš nešto ogoljeno, ne prekomplikovano i dovoljno blisko računaru kao mašini i suštini stvari.  Nešto kao što je programski jezik C. Može i DOS-ov Turbo C :). Ono, za početak bez kinđurenja - čista DOS/Linux konzola, rad sa nizovima, pointerima i osnovnim bibliotekama funkcija, tipovima i operatorima. 

 

Školski pristup bi bio takav kakav si opisao, čak bi za neka učenja pravila bilo korisnije krenuti i od Pascala pre nego C-a, ali za početnika koji želi da uđe u taj svet, kroz kurseve i samostalnim učenjem, poslednje što treba je da se zajebava sa pointerima, alokacijom memorije i sličnim zavrzlamama, nemali broj ljudi koji završi fakultet ne kapira te stvari. I MISRA recimo zabranjuje najvećim delom upotrebu pokazivača u C-u

 

On 4/12/2018 at 9:44, laser lotus said:

Da se razumijemo, nemam ništa protiv C-a, mnogima koji su počeli da se bave programiranjem direktno u Javi/C#/JavaScriptu/PHPu bi koristilo da imaju bolju sliku kako stvari rade una malo nižem nivou. Ali posljednja stvar koja njima sada treba je C - neka nauče dovoljno neki od danas popularnih jezika tek da zabodu kakav-takav posao, pa onda kad budu svakodnevno peglali 8+ sati po tastaturi naći će vremena da uče druge stvari.

 

Nije da je C nepopularan, ali svakako će teže ući u taj svet ovim putem

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...