Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Well.. Ja sam preskocio pointere kad je trebalo i onda su me sacekali sa golang-om. Tako da ce i oni posluziti, kad-tad.

 

Apsolutno nije bitno cega ces se uhvatiti u pocetku. Svakako ti nista nece biti jasno i svakako ako budes u igri dovoljno dugo, sve ce te dotaci pre ili kasnije. Ono sto je bitno, to je:

 

1. Konstantna praksa, pogotovu u pocetku. Sto vise vezbe to bolje

2. Traziti feedback konstantno. Razmenjavati misljenja. Sta god da nije jasno, da se pitati. Uzivo ako imas taj luksuz, ali svakako je internet bolji jer ces dobiti vise razlicitih odgovora. I nema veze ako se ne razume odgovor, to je takodje normalno, preformulises pitanje, budes uporan i teras dalje. Radoznalost je majka.

Edited by Fins fleet
Link to comment

Što se pitanja tiče - najviše se nauči kad nemaš nikoga da pitaš pa izgubiš dane provaljujući - 95% stvari koje uz put naučiš neće imati veze sa tvojim konkretnim problemom ali, em nešto od toga zapamtiš, em stičeš osjećaj za neke stvari. Mali problem je što te obično plaćaju da završiš posao, a ne da se zevzečiš okolo tako da treba birati bitke (uzeti u obzir i da se moja iskustva odnose na vremena iz priča Broja 1 - kad sam ja učio nije ni bilo puno prilika da se neko pita).

Link to comment
16 minutes ago, laser lotus said:

Što se pitanja tiče - najviše se nauči kad nemaš nikoga da pitaš pa izgubiš dane provaljujući - 95% stvari koje uz put naučiš neće imati veze sa tvojim konkretnim problemom ali, em nešto od toga zapamtiš, em stičeš osjećaj za neke stvari. Mali problem je što te obično plaćaju da završiš posao, a ne da se zevzečiš okolo tako da treba birati bitke (uzeti u obzir i da se moja iskustva odnose na vremena iz priča Broja 1 - kad sam ja učio nije ni bilo puno prilika da se neko pita).

Pa zavisi sta je pitanje i sta je odgovor. Pitati pitanje ne znaci da sam treba da prestanes da razmisljas. Pitanje kako da resim problem se postavlja tek kada si sam razbijao glavu o njemu neko vreme, slazem se. Sta mislis o ovom resenju - e to je pravo pitanje. Jer prestati da resavas problem kad si ga resio nije produktivno.

Edited by Fins fleet
Link to comment

Mozda zavisi od tipa ljudi, ali znam i sam da ono sto sam morao sam da resim, makar to bio negde i resen problem, mi je mnogo vise koristilo nego nesto sto sam samo procitao i primenio. Naravno, postoje i granice toga sta moze tako da se postigne. Malo teorije, malo prakse, sa svim glavoboljama koje u praksi postoje. Ali naravno, sve je individualno.

Link to comment
4 hours ago, Fins fleet said:

Radoznalost je majka.

Ovo bi moglo i kao drugi naslov ovog topika.

 

Nema tih para (dobro, neophodna je i ta vrsta fidbeka ako ni zbog čeg drugog a ono da bi se imalo vremena) koje čoveka mogu da nateraju da uživa u činjenici da je svanulo a da on nije ni primetio jer je celu noć pokušavao kako da reši neki problem ili provali kako se nešto radi i zapravo uživao u tome. Takvu motivaciju, bar kada je programiranje u pitanju mislim da može da napravi samo radoznalost. :)

Link to comment
11 hours ago, JozoMujica said:

Nema tih para (dobro, neophodna je i ta vrsta fidbeka ako ni zbog čeg drugog a ono da bi se imalo vremena) koje čoveka mogu da nateraju da uživa u činjenici da je svanulo a da on nije ni primetio jer je celu noć pokušavao kako da reši neki problem ili provali kako se nešto radi i zapravo uživao u tome. Takvu motivaciju, bar kada je programiranje u pitanju mislim da može da napravi samo radoznalost. :)

 

+1. Ključ programiranja je u radoznalosti i zanosu, i pomalo ludilu ;). U cik zore, svi tvoji ortaci se kontuzovali na nekoj žurci, a ti sediš u sobi ispred amber Hercules monitora za koji si zaseo u tri popodne i osećaš se sjajno čukajući nešto u Borlandovom C++ za DOS ;)

 

21 hours ago, zema said:

c# sam ucio sad na kursu. prethodno sam samostalno ucio python, nisam razvio nikakvu aplikaciju niti sam radio neki konkretan projekat, samo jedan i to mali i bez korisćenja oop na fakultetu.

 

Kul. Da li u ovom trenutku radiš na nekom projektu, u bilo kom programskom jeziku? Ako ne, i ako te iole interesuje programiranje, kapiram da C# ne može da škodi i da ti - za razliku od C-a - nije sada "prerano" za njega. Jbg, nemoj da shvatiš ovo pogrešno, ali ako si se opredelio za programiranje, što gubiti vreme i sedeti skrštenih ruku čekajući ne znam šta da se desi. Kad bih ti bio predavač na kursu uvoda u svet programiranja, zamolio bih te da skineš sa Majkrosoftovog sajta "Visual Studio 2017 Community" (besplatan je), instaliraš ga na komp i da kreneš nešto da radiš. Recimo, kreiraš konzolnu C# aplikaciju koja skenira strukturu direktorija particije "C:" počev od  root foldera  i prikazuje ti na ekranu nazive i veličine svih fajlova sa ekstenzijom ".BAK".

 

Što se tiče onlajn kurseva, ne znam da li si overio Majkrosoftovu virtuelnu akademiju: https://mva.microsoft.com/

Ima tu vrlo interesantnih stvari, i sve je za dž. 

Link to comment
On 4/12/2018 at 18:09, Tale said:

Zna ovde neko R?

ja sam pogledao malo, ne izgleda loshe al' ne mogu da kazem da znam al' gledam ovde decu (moje i ekipa iz srednje, sad krenuli na faks) - nisu imali nikakvo ozbiljno programiranje u srednjoj ("nikakvo" je sasvim precizna ocena) a sad - za 2-3 meseca kidaju i R i Python i SSPS (moraju, mada nije striktno programski jezik).

Jos malo pa sam pao u napast da trazim privatne casove - na bazi reciprociteta - dosta sam ja pomagao oko matematike, statistike i lepih umetnosti...  

Link to comment
32 minutes ago, Tale said:

Mene R zanima, instalirao sam juče R i RStudio pa ću da prođem kroz neke kurseve da vidim koliko sam zarđao...

 

odlično je to, imaš dobar meetup 

 

tamo će ti pomoći da nađeš pravi kurs za tebe, momci su sjajni, radio sa jednim od njih duže vreme

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...