Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

stavio sam cet (.net) kao prvu zelju.

php ne bih upisivao, a obuka za javascript je 10 nedelja svaki radni dan od 9-18 sto mi ne odgovara.

 

sto se tice it predznanja:

 

po semestar programiranja (c++), oop (c++), baze i osnove rac sis

samostalno sam ucio python i kad mi treba nesto sitno da uradim koristim python.

na coursera-i sam zavrsio sve iz Python for Everybody Specialization osim capstone project-a i to je ok ali nisam odusevljen

 

poenta: mene ovde zanima praksa na prvom mestu, a na drugom da upoznam nekoga raspolozenog za vannastavne aktivnosti

 

 

 

Edited by zema
Link to comment
24 minutes ago, Host said:

Bolje da si upisao francuski na Kolarcu :fantom:

 

 

+1

 

ni časovi plesa nisu loši

 

Quote

Mislim da si dobro uradio, .net nije losa tehnologija i ima dosta posla otkad se MS povampirio. 

 

Moja žena radi kao senior u c# i .netu, to je fina, sigurna niša...

 

 

 

 

 

 

 

Edited by slow
Link to comment
7 hours ago, Host said:

Bolje da si upisao francuski na Kolarcu :fantom:

 

Zar ne mozes da nadjes neku praksu/juniorsku poziciju sa tim sto si do sad prosao?

nisam ni probao jer stalno mislim da imam jos gomilu stvari da naucim i da cu da se sramotim na intervjuu

npr gledao sam oglase za python i tu sam video da se obavezno trazi poznavanje data structures, algoritmi i paterni pa onda citaj o tome.

zatim daj nesto za web tipa flask, pa daj nesto za sql baze tipa sqlalchemy, pa onda evo i nosql baza...

zatim nije dovoljan python vec treba i js pa ne ni sam js nego jquery, react itd

pri tome nikad nisam mogao veci deo vremena da posvetim samo tome, plus nekad malo i klonem duhom tako da sam pravio pauze (nekad i visemesecne) izmedju ucenja.

ne pomaze ni to sto mi je project euler mnogo zanimljiviji od pracenja tutoriala o pravljenju bloga u flasku :43_slight_frown:

 

uglavnom od druge polovine februara planiram da se potpuno posvetim ovome cak i ako nista ne bude od ove prekvalifikacije.

 

 

hvala svima na savetima i misljenjima

Link to comment
22 minutes ago, zema said:

nisam ni probao jer stalno mislim da imam jos gomilu stvari da naucim i da cu da se sramotim na intervjuu

npr gledao sam oglase za python i tu sam video da se obavezno trazi poznavanje data structures, algoritmi i paterni pa onda citaj o tome.

zatim daj nesto za web tipa flask, pa daj nesto za sql baze tipa sqlalchemy, pa onda evo i nosql baza...

zatim nije dovoljan python vec treba i js pa ne ni sam js nego jquery, react itd

pri tome nikad nisam mogao veci deo vremena da posvetim samo tome, plus nekad malo i klonem duhom tako da sam pravio pauze (nekad i visemesecne) izmedju ucenja.

ne pomaze ni to sto mi je project euler mnogo zanimljiviji od pracenja tutoriala o pravljenju bloga u flasku :43_slight_frown:

 

uglavnom od druge polovine februara planiram da se potpuno posvetim ovome cak i ako nista ne bude od ove prekvalifikacije.

 

 

hvala svima na savetima i misljenjima

Nemoj se bojati... Šta sve radi po IT firmama, ne bi verovao...

Link to comment
12 hours ago, zema said:

 

ne pomaze ni to sto mi je project euler mnogo zanimljiviji od pracenja tutoriala o pravljenju bloga u flasku :43_slight_frown:

 

Ovo ti je plus

Edited by Fins fleet
Link to comment
1 minute ago, Host said:

Oglasi su takvi zato sto ih sastavljaju budale, nemoj da se obazires na sporedne stvari koje se traze. Od juniora bih ocekivao da osim osnovne sintakse odabranog jezika zna i principe struktura podataka i najosnovnije algoritme. Nekad nije lose procitati knjigu jer se lakse uhvati malo veci koncept, mozda upravo za data structures i osnove SQLa (to moze da ti koristi u skoro svakom poslu koji ima veze sa racunarima cak iako batalis programiranje).

 

Razmisli dobro da li poznajes nekoga u firmi koja se bavi slicnim tehnologijama koje su ucio i zamoli da te poveze sa ljudima koji mogu da ti srede praksu/pocetnicki posao. Tako ces najvise nauciti i najbrze napredovati.

 

 

 

 

bogami, danas primaju juniore koji znaju samo osnove nekog frejmvorka, završili dva tutoriala i to je to. kakav bubl algoritam, manipulisanje stringovima ili nizovima. samo da bar nije glup kao tocilo i primljen je.

Link to comment

zemo, nemoj mnogo da se stresiras. Ja sam prvi posao nasao tako sto sam se javio na jedini normalno napisan oglas u istoriji. I znao sam jednu jedinu stvar (koja nema veze s programiranjem) i mislio da znam ok. Brzo sam shvatio da je to uglavnom to i da ljudi koji su u toj konkretnoj stvari iznad mene rade na mnogo boljim mestima od onog na kojeg sam bio. Covek citajuci ili gledajuci druge (knjige, blogovi, youtube) stice utisak da je ovaj posao pun izuzetnih ljudi. I zapravo jeste, ima ih, ali to sto vidis nije prosek i nije nivo koji je neophodan da bi nasao mesto u ovom poslu. I to je isto ok, zato sto najveci deo ljudi ne resava probleme koji su posebno teski ili koji nisu reseni vec 100 puta (znam da ih ja ne resavam).

 

S druge strane kompleksnost (cesto ili uglavnom nepotrebna) je ogromna i dok covek sve to savlada prodje dosta vremena. Jedino sto malo ko shvata da sve to sustinski nema nikakve veze s programiranjem ili prosto racunarstvom, a.k.a. computing. I dosta ljudi uspeva u svemu tome da pliva tako sto im je jasno recimo 10%, ali nekih totalno random 10%. I onda tako sede u tih svojih 10% i okrecu ocima na ono sto bi oni uradili drugacije. Takve zaobilazi u sirokom luku. Trazi kontakt s ljudima koji ce znati da ti daju odgovor ili ce ti reci ne znam, ne opterecuj se stvarima koje ne znas (iznenadices se jednom kad vidis da drugi isto mnogo toga ne znaju), koncentrisi se da budes bolji i da ono sto radis nekom zapravo koristi (opet, iznenadices se koliko je to zapravo retko). I time ces biti u boljih 50%.

Link to comment

Da se sama nadovežem, mada je Venom dobro opisao situaciju...

 

Od juniora, ja bukvalno više ništa ne očekujem, osim da bude koliko toliko socijalno inteligentan (jbg. ja jesam u IT-ju, ali je odnos sa korisnicima u ovome što radim jako važan) i da sluša i uči prvih godinu do dve... Ne očekujem da će išta samostalno moći da uradi u prvih godinu dana, ma i dve godine... Ne očekujem da će prvih 6 meseci uopšte razumeti šta se radi, ali da se trudi da nauči... Ne očekujem da zna (dobro) da programira, ali očekujem da ume da bar meni objasni algoritam koji je zamislio, pa ćemo lako za kodiranje... Ne očekujem da će 2-3 godine uopšte razumeti samostalno zahteve korisnika...

 

Zašto tako? Pa u ovih X godina od kad radim ovo što radim, ja u firmi nisam imao junora koji je bolji od ovog opisa... Ja imam ljude koji se bave obradom velike količine podataka, a ne umeju da napišu samostalno komplikovan SQL, da ne idem dalje... Imam ljude koji su posle 5 godina bavljanja poslom, lošiji nego kakvi su bili posle 2... Imam u firmi svašta, i strašno sam pesimista, kad god mi dovedu juniora... Počeo sam samo da molim da bar uzimaju socijalno inteligentne ljude (ako već sam neučestvujem u izboru) koji se udruštvu ponašaju normalno i slušaju šta im se kaže...

 

Tako da, svašta se zaposli u ova vremena, Zemo, ako si normalan, naći ćeš posao u IT-ju...

 

I da, ovo sa Venomovim okretanjem očiju sam 100 puta doživeo, a brat, koji nije školovan programer, i stalno razmišlja drugačije od kolega kod njega u firmi, kaže da ima isti problem... Budala ima svugde...

 

 

Link to comment

Ja sam na kraju pod jedan prijavio javascript u ICT. Nekako mi deluje da je bootcamp. Ako za deset nedelja osam sati dnevno ne krenem da se mrdam, onda sam za staro gvožđe. Javascript se traži, a Java je verovatno preširoka priča da bih sada krenuo.

Link to comment

na etf-u su od 25.1 do 19.2 svaki radni dan od 08-14h.

 

za cet je izasao spisak pozvanih, a posto moraju da pozovu duplo vise od broja koji primaju na obuku (100) znaci da je nas 162-oje izabralo cet kao prvu zelju :12_slight_smile:  

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...