Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Vec neko vreme ucim Haskell. Fascinantan jezik, potpuno drugaciji od svega s cim sam se ranije sretao, a probao sam vise FP jezika, ukljucujuci i naizled slican F# (Microsoft verzija OCaml). S obzirom da se ova tema bavi i zenama u programiranju evo dve programerke o Haskell-u. Prvo je predavanje od primeni Haskell-a u undustriji (Facebook), drugo je interviju koji se bavi pitanjima prakticne primene oblasti "dependent types theory" u Haskell-u, tj. u prakticnom programiranju.

 

 

http://www.infoq.com/interviews/weirich-haskell-dependent-types

Link to comment

Nisam decenijama pratio pojavljivanje novih jezika, postoji li jezik koji je hmm, unicode, tj. u kome se komande mogu pisati korišćenjem reči iz više (ljudskih jezika)? Npr. Basic u kome se komande mogu pisati na španskom ili afrikansu? 

Link to comment

Nisam decenijama pratio pojavljivanje novih jezika, postoji li jezik koji je hmm, unicode, tj. u kome se komande mogu pisati korišćenjem reči iz više (ljudskih jezika)? Npr. Basic u kome se komande mogu pisati na španskom ili afrikansu? 

 

postoje "jezici", odnosno koncepti za skladištenje informacija, kao što je JSON, YAML i slično, gde je moguće napisati bilo šta u obliku key-value, ali jezik koji će koristiti ključne reči zadate u unicodu, mislim da ne.

Link to comment

Mnogi fleksibilni jezici dozvoljavaju lako pravljenje DSL-a, koji onda nema prepreke da bude u bilo kakvom skupu znakova. Takodje, svaki Lisp dijalekt ionako dozvoljava da sam definises operacije pa ni tu nemas nikakvih ogranicenja. Vidjao sam da se common lisp savije toliko da niko ne moze ni da provali kom jeziku se radi, ali tu dolazis do pitanja "cemu sve to", posto si upravo napravio program koji samo ti mozes da razumes bez nekog ozbiljnog ucenja. Uopste, zahtev ti je interesantan, ali svako ogranicavanje citalaca sopstvenog programa meni deluje kao greska, skuplja nego sto se moze ciniti na pocetku.

 

Kad smo ovde i pricamo o novim stvarima koje su nam se svidele, svakome ko se bavi nekim front endom bih snazno savetovao da pogleda React. Ja sam odustao od bilo kakvog Angulara, Embera, Noda i Backbonea kad sam video koliko je ono elegantno. Uzmite u obzir da nisam ekspert za FE, ali kao neko ko za svoj projekat mora da se bavi njime, potrosio sam prakticno mesec dana igrajuci se sa svim opcijama koje su u ponudi. Sa Angularom imam nesto iskustva od ranije. React je jednostavan, jasan i olaksava zivot u sumi onoga sto meni oduvek deluje kao domen sa najlosijim stanjem u celokupnoj industriji. Fejsbucari pobedili ako se ja pitam.

Link to comment

u čemu ti je prednost reacta nad angularom (da li si probao typescript varijantu ili angular 2.0)?

 

kad smo već kod javascript frejmvorka, da li je neko probao aureliajs? meni je aurelia trenutno najbolji framework, ali teško da će da izgura bitku. meteor je naravno iznad svega, s time što nije fw, već celo pakovanje u jednom. 

Link to comment

Nisam decenijama pratio pojavljivanje novih jezika, postoji li jezik koji je hmm, unicode, tj. u kome se komande mogu pisati korišćenjem reči iz više (ljudskih jezika)? Npr. Basic u kome se komande mogu pisati na španskom ili afrikansu? 

U vecini jezika postoje kljucne reci (mali broj zadat specifikacijom) i identifkatori koje bira programer. U principu kljucne reci su na engleskom (mada je bilo vremena kada su se prevodile na lokalne jezike). Identifikatori zavise od jezika do jezika, mada mi deluje da je sada moda da se dozvoljava upotreba i znakova koji ne pripadaju engleskom alfabetu (Apple Swift, Google Go, ...).

Link to comment

Nisam probao 2.0, koliko sam video na nekom predavanju sto ga ima na yt, 2.0 bi trebalo da radi na neki nacin slicne stvari kao React.

Glavna fora je sto ima virtuelni DOM sve vreme u pozadini i onda kad se nesto promeni on napravi dif izmedju dva DOMa i apdejtuje ceo (odnosno ono sto je promenjeno od proslog puta). To znaci da nema potrebe za observerima nikakvim, pa ni za celom skalamerijom ispod jer se DOM (teoretski) svaki put ponovo crta. S tim sto se ne crta realni DOM jer je to skupo nego promenjena stvar. Usteda je ogromna i u resursima, bar sudeci po njima (a ne deluje da je lik kenjao o merljivim stvarima). Meni konkretno je FE nadogradnja na Rails backend pa mi je dobra uvezanost s njim takodje ogroman plus. Ne moram kompletno ici na API backend i posebnu aplikaciju za FE, sto s ostalima samo teoretski nije slucaj (na kraju ipak ispadne za bilo sta ozbiljno da moram tim putem).

Na kraju, jako mi odgovara podrska za cofee, jsx, es6 i njihove kombinacije kako god meni odgovara, kao i (meni) logican nacin separacije koda. Kombinacija sa templejtima mi nikada nije skroz legla, tako da ja u neku ruku trazim da FE frejmvork ne lici na FE frejmvork nego na frejmvork iz nekih drugih svetova (po meni je FE kao oblast potpuno lud sto se toga tice, delom zbog toga sto je UI veoma zajeban i nezgodan domen, a delom i zbog toga sto je steciste hajpu sklonih ljudi).

No, evo dva videa koja dosta objasnjavaju kako to radi, pa ko se nadje, nadje se. Ja se s ovim prvim nadasve slazem u primecivanju problema, da li je React bas pravo resenje za njih ipak cu ostaviti iskusnijima da promisle ali ja sam za sebe odlucio:

 

 

Link to comment

da, to sam znao i ranije, mislio sam više iz ugla pisanja. meni je preskupo da gubim vreme na još jedan frejmvork, osim ako firma ne kaže da tako radimo. angular mi radi sve što treba, plus to je za sada jedina opcija za ionic, a u ionicu 2 se koristi angular 2. 

Link to comment

da, to sam znao i ranije, mislio sam više iz ugla pisanja. meni je preskupo da gubim vreme na još jedan frejmvork, osim ako firma ne kaže da tako radimo. angular mi radi sve što treba, plus to je za sada jedina opcija za ionic, a u ionicu 2 se koristi angular 2. 

Ma da, ko bi svaki od njih pratio na redovnom nivou, ne bi stizao nista konkretno da radi. Meni i inace nije jasno kako se ljudi investiraju da prate sve zivo u tom svetu jer mislim da sve ostale tehnologije kad se saberu nemaju toliko cimanja. Ja sam, ko sto rekoh, malo autsajder, pa sam onako paralelno pogledao sta mi radi posao najbolje posto imam dosta vremena i ovo mi je iskocilo. Sad vidim da sam zaboravio da pomenem jos jedan strasan plus - serversko renderovanje je toliko jednostavno da bih se samo zbog toga odlucio za njih.

Link to comment

Interesantan je React, ali nisam do sad zavrnuo rukave. Radio sam na Angular projektu prosle godine i osim sto je projekat bataljen iz x razloga (ne zbog Angulara), malo mi je entuzijazam splasnuo nakon tih recimo pet meseci. Za svaku iole kompleksniju stvar mora cela stvar dobro da se prouci, a tu onda prestaje da bude lako i elegantno - compile, prelink, postlink faze; model, view scope values pipeline, nemoj da koristis $scope, nego controllerAs, ali onda nece bas sve raditi kao sto ocekujes, opskurna sintaksa (direktive i isolated scopes npr.)... u jednom trenutku sam zakljucio da je u pitanju skup gotcha primera i malo me smorilo. Interesantno je da su, ono malo sto sam gledao Angular 2, sami krenuli da ciste dosta problema, posebno u direktivama i onda... dodali tonu novih/drugacijih sranja.

 

Inace, da, nema sanse da se isprati svaka novost - od novina u browseru, do novih nacina da se pise es6 kod, ili testiranja. Na svakom polju nesto novo. Najbolje je pratiti ugrubo, isprobati kad se pruzi prilika i odluciti se za nesto sto najbolje lezi. Ali i tu je onda problem kad radis sa drugim ljudima i onda svako ima svoje misljenje i hoce nesto drugo. 

Link to comment

Mnogi fleksibilni jezici dozvoljavaju lako pravljenje DSL-a, koji onda nema prepreke da bude u bilo kakvom skupu znakova. Takodje, svaki Lisp dijalekt ionako dozvoljava da sam definises operacije pa ni tu nemas nikakvih ogranicenja. Vidjao sam da se common lisp savije toliko da niko ne moze ni da provali kom jeziku se radi, ali tu dolazis do pitanja "cemu sve to", posto si upravo napravio program koji samo ti mozes da razumes bez nekog ozbiljnog ucenja. Uopste, zahtev ti je interesantan, ali svako ogranicavanje citalaca sopstvenog programa meni deluje kao greska, skuplja nego sto se moze ciniti na pocetku.

 

Kad smo ovde i pricamo o novim stvarima koje su nam se svidele, svakome ko se bavi nekim front endom bih snazno savetovao da pogleda React. Ja sam odustao od bilo kakvog Angulara, Embera, Noda i Backbonea kad sam video koliko je ono elegantno. Uzmite u obzir da nisam ekspert za FE, ali kao neko ko za svoj projekat mora da se bavi njime, potrosio sam prakticno mesec dana igrajuci se sa svim opcijama koje su u ponudi. Sa Angularom imam nesto iskustva od ranije. React je jednostavan, jasan i olaksava zivot u sumi onoga sto meni oduvek deluje kao domen sa najlosijim stanjem u celokupnoj industriji. Fejsbucari pobedili ako se ja pitam.

 

 

U vecini jezika postoje kljucne reci (mali broj zadat specifikacijom) i identifkatori koje bira programer. U principu kljucne reci su na engleskom (mada je bilo vremena kada su se prevodile na lokalne jezike). Identifikatori zavise od jezika do jezika, mada mi deluje da je sada moda da se dozvoljava upotreba i znakova koji ne pripadaju engleskom alfabetu (Apple Swift, Google Go, ...).

 

 

Možda nisam bio dovoljno precizan. Mislio sam da svako može da piše na svom jeziku (npr. španski), a da druga osoba može da čita i menja izvorni kod na svom jeziku (npr. afrikans). Programski jezik i razvojno okruženje koje ne zavise od znanja stranih (engleskog) jezika. Čovek će izvorni kod pisan španskim ubaciti u svoje afrikans razvojno okruženje i normalno pregledati kod, vršiti izmene na afrikansu i vratiti ga nazad pošiljaocu koji će na španskom gledati koje su izmene napravljene.  

Link to comment

Interesantan je React, ali nisam do sad zavrnuo rukave. Radio sam na Angular projektu prosle godine i osim sto je projekat bataljen iz x razloga (ne zbog Angulara), malo mi je entuzijazam splasnuo nakon tih recimo pet meseci. Za svaku iole kompleksniju stvar mora cela stvar dobro da se prouci, a tu onda prestaje da bude lako i elegantno - compile, prelink, postlink faze; model, view scope values pipeline, nemoj da koristis $scope, nego controllerAs, ali onda nece bas sve raditi kao sto ocekujes, opskurna sintaksa (direktive i isolated scopes npr.)... u jednom trenutku sam zakljucio da je u pitanju skup gotcha primera i malo me smorilo. Interesantno je da su, ono malo sto sam gledao Angular 2, sami krenuli da ciste dosta problema, posebno u direktivama i onda... dodali tonu novih/drugacijih sranja.

 

Inace, da, nema sanse da se isprati svaka novost - od novina u browseru, do novih nacina da se pise es6 kod, ili testiranja. Na svakom polju nesto novo. Najbolje je pratiti ugrubo, isprobati kad se pruzi prilika i odluciti se za nesto sto najbolje lezi. Ali i tu je onda problem kad radis sa drugim ljudima i onda svako ima svoje misljenje i hoce nesto drugo. 

 

držiš se pape i tdd i nemaš brigu

Link to comment

držiš se pape i tdd i nemaš brigu

 

Dobro si me podsetio, to je jos jedna stvar koja mi ide na zivce. Zvanicni moto je "built with testing in mind", no medjutim u praksi je pisanje testa sve samo ne ono sto pisanje testa treba da bude - trivijalna stvar. Testiranje controllera - posebno kad uzmes u obzir sintaksu i "good practice" sto se sve stalno menja - je sve samo ne trivijalno.

 

Ne kazem da bih umeo bolje da ga napravim, i da ne olaksava neke stvari, ali to je za mene slucaj kad je resenje mozda i gore od problema. Zato sto proizvodi mnoge dodatne probleme, koje zapravo ne zelim da resavam. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...