Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Možda nisam bio dovoljno precizan. Mislio sam da svako može da piše na svom jeziku (npr. španski), a da druga osoba može da čita i menja izvorni kod na svom jeziku (npr. afrikans). Programski jezik i razvojno okruženje koje ne zavise od znanja stranih (engleskog) jezika. Čovek će izvorni kod pisan španskim ubaciti u svoje afrikans razvojno okruženje i normalno pregledati kod, vršiti izmene na afrikansu i vratiti ga nazad pošiljaocu koji će na španskom gledati koje su izmene napravljene.  

Realno, ti pricas o prevodiocu prirodnih jezika na ogranicenom skupu reci. Jebem li ga, da ja znam niko to nije uradio ali zato sto ne postoji potreba. Verujem da nije neki tehnicki problem kljucne reci prevesti na koju stotinu jezika, a ostatak su verovatno jednostavne imenice i glagoli koje bi i gugl translate verovatno sredio, ali mislim da to nikome ne treba. Ni jedan programski jezik nije toliko ekspresivan da mozes tek tako sa znanjem prirodnog jezika da mu pristupis pa da ti znaci da ne ucis strani prirodni jezik. Cucumber pokusava nesto priblizno, iako nije jezik nego Ruby DSL gde opisujes na kvazi-engleskom sta ocekujes da se pojavi na web stranici za potrebe testova. Rezultat je bez veze i nepotrebna komplikacija, mada imaju dobru ideju po meni.

 

Interesantan je React, ali nisam do sad zavrnuo rukave. Radio sam na Angular projektu prosle godine i osim sto je projekat bataljen iz x razloga (ne zbog Angulara), malo mi je entuzijazam splasnuo nakon tih recimo pet meseci. Za svaku iole kompleksniju stvar mora cela stvar dobro da se prouci, a tu onda prestaje da bude lako i elegantno - compile, prelink, postlink faze; model, view scope values pipeline, nemoj da koristis $scope, nego controllerAs, ali onda nece bas sve raditi kao sto ocekujes, opskurna sintaksa (direktive i isolated scopes npr.)... u jednom trenutku sam zakljucio da je u pitanju skup gotcha primera i malo me smorilo. Interesantno je da su, ono malo sto sam gledao Angular 2, sami krenuli da ciste dosta problema, posebno u direktivama i onda... dodali tonu novih/drugacijih sranja.

 

Inace, da, nema sanse da se isprati svaka novost - od novina u browseru, do novih nacina da se pise es6 kod, ili testiranja. Na svakom polju nesto novo. Najbolje je pratiti ugrubo, isprobati kad se pruzi prilika i odluciti se za nesto sto najbolje lezi. Ali i tu je onda problem kad radis sa drugim ljudima i onda svako ima svoje misljenje i hoce nesto drugo. 

 

Muka s FE scenom je po meni sto nema nekog autoriteta da kaze - ovo vam je standard, nemoj da kenjate vise. Ovako hajpovi dodju i odu u roku od godinu dana i niko u realnosti ne zna da li ce neki od njih postati nesto veliko ili proci brzo, pa nikad ne znas da li da se investiras kad se pojavi nesto novo. Danas kontam da svaki put kad menjas radno mesto skoro garantovano prva tri meseca radis na navikavanju na ceo stek u novoj firmi.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Ja bih poludeo kad bi mi nazivi komandi i funkcija bili na bilo kom drugom jeziku osim engleskog.

 

Dovoljno mi je što su nazivi klasa, varijabli i drugih stvari mešavina nemačkog i relativno lošeg engleskog  <_<

No, ja nikad nisam mogao ajdentifajere ni na srpskom da pišem.

 

 

 

 

 

BTW, hoće li neka dobra duša splitovati ovo od topika koji je, u principu, Mejdejkina programerska aspiracija. Kao da sad niko ne može da načne teme u vezi javascripta ili drugih jezika (živeo python!), frejmvorka ili drugih stvari, nego čim nije opravka windowsa mora u ovaj topić.

Link to comment

Pa to ti je standardno na ovom forumu. Imas citav podforum igre i onda svi pisu u jedan thread od 340 strana koji se zove 'igre'. A ionako kritikuju IT da ima premalo zena, pa je mislim u redu da se komentarise na topicu koji u nazivu ima 'programerka'.

Link to comment

Pa to ti je standardno na ovom forumu. Imas citav podforum igre i onda svi pisu u jedan thread od 340 strana koji se zove 'igre'. A ionako kritikuju IT da ima premalo zena, pa je mislim u redu da se komentarise na topicu koji u nazivu ima 'programerka'.

 

+1

 

Nevidjeno je kjut ovako.

Link to comment

Naleteo sam u bespućima interneta na ezoterične jezike, a posebno na grupu minimalističkih jezika, od toga jota i jot kao najmanje, tjuring kompletne:

 

http://semarch.linguistics.fas.nyu.edu/barker/Iota/

 

Tvorac ove zanimacije Barker je inače lingvista, i ono što bi programerima bilo zanimljivo, koristi Haskell u modelovanju prirodnog jezika . Na nivou semantike našao je dosta sličnosti između funkcionalnih jezika i običnog ljudskog govora. 

Edited by slow
Link to comment

Da li je neko od kolega iskusan™ u radu sa Visual Studiom 2013?

Imam problem, pa ako može pomoć. 

Stvar je u tome što, pri bildovanju projekta, VS poruke o grešci daje na srpskom jeziku. Ovo:

 

vstudio greška.JPG

 

Postoji li način da nateram VS da poruke o grešci prikazuje na engleskom? 

 

Napominjem da je ceo GUI VS-a na engleskom, i poruke o upozorenju su na engleskom. Samo su poruke o grešci na sprskom, što mi otežava guglanje i traženja odgovora na njih. 

 

Koristim englesku verziju Windowsa i VS-a. U regionalnim setingsima Control Panela, opcija "system locale" podešena je na "English (Unated States)".

 

Guglao sam, ali nisam uspeo da nađem rešenje. Neki MS likovi sugerišu da deinstaliram .NET jezičke pakete. Deinstalirao sam ih, ali problem još uvek postoji. 

 

Imate neku ideju?

Link to comment

Qrac rešio :(. VS ponovo izbacuje poruke o greškama na srpskom. Nek jebe nosem govno lik koji je smislio da se alati za razvoj softvera jezički lokalizuju.

Link to comment

System.Globalization.CultureInfo.DefaultThreadCurrentUICulture=System.Globalization.CultureInfo.GetCultureInfo( "en-US" )


Ako sam uspeo da repliciram tvoj problem, ovo mi je resilo :)
Link to comment

System.Globalization.CultureInfo.DefaultThreadCurrentUICulture=System.Globalization.CultureInfo.GetCultureInfo( "en-US" )

 

Ako sam uspeo da repliciram tvoj problem, ovo mi je resilo :)

 

Hvala za hint. 

Problem u Visual Studiju sam rešio tako što sam u registry ključu: HKEY_USERS\[sID mog korisničkog naloga]\Control Panel\International, polju "Locale" dodelio vrednost 00000409, a polju "LocaleName" vrednost "en-US".

Isti efekat se postiže kada u Regional Settings format prikaza podesimo na "English (United States)". 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...