Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Pa za trejding platformu. Da registruje cash transakcije (povezano sa bankarskim računima) i prenos vlasništva u bazi podataka.

 

To stvarno tako standardizovano?

 

Eto vidiš, ja za Halcom nisam ni čula.

Ja radim tako nesto u stranoj firmi sa razvojnim centrom u Beogradu. Sta te konkretno interesuje?
Link to comment

Ovako na prvu loptu deluje izvodljjivo. Ovo na cemu ja radim je dosta kompleksnije. Koliko je komplikovano zavisi od toga sta ce sve da radi sistem, koliko ce biti korisnika, koliko trejdova za koje vreme, da li sistem pokriva ceo zivotni ciklus trejda ili samo neke delove, a za ostatak koristis neki drugi softver... Treba da vidis i kako je to zakonski regulisano.

Link to comment

Ovako na prvu loptu deluje izvodljjivo. Ovo na cemu ja radim je dosta kompleksnije. Koliko je komplikovano zavisi od toga sta ce sve da radi sistem, koliko ce biti korisnika, koliko trejdova za koje vreme, da li sistem pokriva ceo zivotni ciklus trejda ili samo neke delove, a za ostatak koristis neki drugi softver... Treba da vidis i kako je to zakonski regulisano.

 

To je moj posao. Ovo drugo je za programerke. :D

Link to comment

Ne mogu sad u detalje šta meni tačno treba, nažalost.

 

Ali zamisli ovako nešto, npr. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer_lending Pa za tako nešto platforma. Je l to super komplikovano?

 

Imao sam ja sličnu ideju pre nekoliko godina. Problem je bio što mi je bilo objašnjeno da to nije moguće legalno izvesti pod tadašnjim lokalnim zakonima. U UK koju sam najviše proučavao P2P lending je pristojan biznis. Sav novac klijenata (pozajmljivača i pozajmioca) mora da bude na posebnom računu (ovde bi verovatno to morala da bude NBS) a račun firme kod druge banke tako da ako firma i propadne depoziti ostaju na sigurnom. Ako malo pročeprkaš po netu siguran sam da ćeš naći nekoliko gotovih softverskih rešenja po principu ključ u ruke (bar ih je pre par godina bilo).

 

Problem uopšte nije sa tehničke strane, već u neodgovarajućem lokalnom zakonodavstvu plus što bi određeni deo nenaplativih kredita morao da se na kraju ustupi nekoj od onih agencija za naplatu potraživanja. Koliko god P2P lending u Srbiji bio zanimljiva i isplativa stvar količina političkih i svakih drugih pritisaka (lokalnim krimosima ne bi bilo svejedno da im neko efektno obesmisli posao sa novčanim pozajmicama) kao i nedostatak pravne sigurnosti su me doveli do zaključka da je tu ideju najbolje staviti ad acta do daljnjeg.   

Link to comment

Ma znam sve, Vlado. Zato se ja ni ne bavim p2p lendingom. Znam da neki drugi rade na tome i u pregovorima su sa NBS.

Mene nešto drugo zanima, ali mi je ovaj biznis bio dobar primer da pokažem šta bi mi tehnički trebalo.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Kako najbrže da izgenerišem listu od 1500 tekst upisa, npr:

 

od prvog:

ppp/programiranje/1000.html

do poslednjeg

ppp/programiranje/2500.htm

 

Word, Excell, makroi? Neki online generator?

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

pretpostavljam da je kasno, ali evo ti oneliner u shellu:

 

 

for (( i=1000; i < 2500; i++ )); do echo "ppp/programiranje/$i.html" >> neki_fajl.txt; done;
Link to comment

No problem.

Inace, svakome bih snazno savetovao ucenje barem osnovnih shell komandi. Kolicina stvari koje tako mogu da se urade ili automatizuju je zaista ogromna, a ne radi se o ful jeziku pa da mora nesto preterano da se uci. Za nedelju dana truda se moze bas puno postici i naterati komp da radi ono sta hoces, posebno banalne zadatke koji cesto uzimaju tonu vremena. Bukvalno svako moze imati velike koristi od tog znanja, bez obzira na to cime se primarno bavi na racunaru. To je jedan od najboljih odnosa ulozenog vremena i koristi koji po mom misljenju moze da se izvede s kompom, a nauceno nikada ne prestaje da vazi. 

Link to comment

 

pretpostavljam da je kasno, ali evo ti oneliner u shellu:

for (( i=1000; i < 2500; i++ )); do echo "ppp/programiranje/$i.html" >> neki_fajl.txt; done;

 

?

 

Valjda:

for /L %i in (1000,1,2500); do echo ppp/programiranje/%i.html >> neki_fajl.txt
Edited by JozoMujica
Link to comment

Meni na meku ne radi ovaj nacin za pisanje for petlje, pa pretpostavljam da je neki specifican lib u pitanju? Ova moja bi morala da radi na bilo cemu ako ne gresim.

Link to comment

Na meku?

 

Ja sam mislio da je Windows u pitanju.

Ova tvoja (naravno) ne radi na Windowsu.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...