Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

zakonodavstvo tesko da u bilo kojoj oblasti moze brzo da prati situaciju na terenu koji je usitnjen i fleksibilan

 

Postoji i za to rešenje.

 

judge-dredd-3.jpg

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Mislim da AirBnB i Uber ne treba stavljati u isti kos...AirBnB je samo kanal prodaje na internetu za nesto sto oduvek postoji - privatni smestaj. Jedina "kontroverza" kod AirBnB-a je ja mislim da li izdavaci stanova/soba placaju porez.

 

Ja kada sam isao na Maltu preko AirBnB-a (vrlo povoljno) na vratima te kuce je bila neka plaketa kako su oni registrovana "gostinska familija" (s nekim brojem licence ili cega vec) tj. postuju sve propise vezane za tu vrstu ugostiteljstva (pa verovatno i placaju uredno porez) itd.

Link to comment

Mislim da AirBnB i Uber ne treba stavljati u isti kos...AirBnB je samo kanal prodaje na internetu za nesto sto oduvek postoji - privatni smestaj. Jedina "kontroverza" kod AirBnB-a je ja mislim da li izdavaci stanova/soba placaju porez.

 

Ja kada sam isao na Maltu preko AirBnB-a (vrlo povoljno) na vratima te kuce je bila neka plaketa kako su oni registrovana "gostinska familija" (s nekim brojem licence ili cega vec) tj. postuju sve propise vezane za tu vrstu ugostiteljstva (pa verovatno i placaju uredno porez) itd.

 

Ja ne vidim neku znacajnu razliku. U oba slucaja nisi siguran da li se uplacuje porez. U oba slucaja postoje oni koji su pogodjeni tim poslom (taksisti/hotelijeri). U oba slucaja firme imaju sumanut uspeh i neverovatan rast bas zato sto su otkrili ugao iz koga mogu napasti okostao i staromodan posao. Oba su voljena i prihvacena od strane klijenata a ne nekakvim dilovima iza ledja.

Link to comment

Poenta je da AirBnB nije ni morao da bude dodavan u zakon, jer je privatni smestaj nesto sto je vec postojalo i (narocito u "turistickim" zemljama) bilo zakonski regulisano. Npr. ti ljudi na Malti kod kojih smo bili su se bavili izdavanjem soba i pre nego sto je postojao AirBnB.

Link to comment

nije svuda visak stambenog prostora mogao legalno da se izdaje, (pre)registracija smjestaja za turisticku namjenu je ponegdje (govorim o zapadu) zakonski rijesena bas zbog, dakle po nastanku, airbnb-a

 

isto ce biti s uberom, prije ili kasnije, prilagodjavanje ce ici sa strane tradicionalne ponude i zakonodavstva prije i vise nego od strane samog ubera

Edited by morgana
Link to comment

Poenta je da AirBnB nije ni morao da bude dodavan u zakon, jer je privatni smestaj nesto sto je vec postojalo i (narocito u "turistickim" zemljama) bilo zakonski regulisano. Npr. ti ljudi na Malti kod kojih smo bili su se bavili izdavanjem soba i pre nego sto je postojao AirBnB.

 

Pa to! Stari biznis video da dolazi novi i ukljucio se. Moze tako, a moze i da strajkujes, lupas automobile i divljas da se nesto zabrani. Ja zaista ne vidim zasto uz malo dopisivanja zakona svi taksisti ne bi bili nakaceni na Uber. Jasno mi je zasto oni to ne vide - umesto soma ljudi konkurencije dobijes 10 soma.

Link to comment

Ja ne vidim neku znacajnu razliku. U oba slucaja nisi siguran da li se uplacuje porez. U oba slucaja postoje oni koji su pogodjeni tim poslom (taksisti/hotelijeri). U oba slucaja firme imaju sumanut uspeh i neverovatan rast bas zato sto su otkrili ugao iz koga mogu napasti okostao i staromodan posao. Oba su voljena i prihvacena od strane klijenata a ne nekakvim dilovima iza ledja.

 

ne znam za druge zemlje, ali u americi mozes biti siguran da uber vozaci placaju porez, posto im uber izda dokument koji se zove 1099 tax form sa zaradom.

Link to comment

koliko ono taksi vozila ima u njujorku, fiksno 12000, tako nesto?

 

zasto bi meni, dok cekam taksi na menhetnu po nekom nevremenu (daj boze, tamo nikad nisam bila) kad razmisljam o uberu bilo bitno ista osim povecane mogucnosti da nadjem prevoz?

 

edit, ima i ona racunica koliko nova taksi ili kvazitaksi vozila realno, praveci guzvu, usporavaju saobracaj. koristila se kao argument za ogranicenje broja taksi vozila.

 

edit2, radisa, poredjenje sa it industrijom ne moze da stoji, klijenti su sposobniji da ocijene kvalitet i razlike u kvalitetu u slucaju prevoza nego u tvojoj i srodnim oblastima. a sertifikati cesto (naravno ne kazem 'uvijek', da ne bude nesporazuma) ne sluze da se zastiti klijent nego da se napravi barijera ulaska u bransu i tako ocuva cijena.

Edited by morgana
Link to comment

Mda, drzava treba da prati svaki start-up koji se pojavi negde na planeti i da unapred smislja zakone kako da mu se adaptira :lol: a u medjuvremenu da, sta, tolerise njegovo ilegalno poslovanje? :lol:

 

Elem, bottomline je - Uber je ilegalan u Francuskoj i na X drugih mesta, mogu do mile volje da lobiraju za promenu zakona i propisa, to je sve OK, ali dok se zakoni ne promene ne mogu da rade tamo. Ende. Pravna drzava, jebiga.

 

:lol: Francuska je imala dovoljno vremena da promeni zakon u 2014 tako da omoguci zaustavljanje Ubera, ali nije imala vremena da smisli zakonski okvir u kome ce Uber moci da funkcionise. Problem je u tome sto i ja i ti znamo da su ova desavanja u francuskoj izazvana ne zbog zakonskih razloga vec zbog lobija i pritiska taksista koji zahtevaju da ih drzava zastiti od "nelojalne konkurencija" koja je bolja i jeftinija i koju ocigledno musterije preferiraju. Kao rezultat toga ljudi ce placati skuplje prevoz.

 

a to da, svakako. mislim, kukanje ubera je stratesko, deo tog lobiranja. sad, sto eraser kuka, ko da su ga platili, je druga stvar.

 

Pa branim princip da kao korisnik imam pravo da izaberem vise vrsta usluga nasuprot principu da neki drzavni organ treba da odredi sta je deo "sistema javnog prevoza". 

Link to comment

:lol: Francuska je imala dovoljno vremena da promeni zakon u 2014 tako da omoguci zaustavljanje Ubera, ali nije imala vremena da smisli zakonski okvir u kome ce Uber moci da funkcionise.

 

Kad je to Francuska promenila zakon samo zbog Ubera? :blink:

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

ne znam za druge zemlje, ali u americi mozes biti siguran da uber vozaci placaju porez, posto im uber izda dokument koji se zove 1099 tax form sa zaradom.

Kako se rešava situacija u kojoj mene 1 iscima lik preko ubera ja ga vozim i to se evidentira/oporezuje i mi se dogovorimo da me vozi od sada do kraja života i nikad više ne koristi uber?

Link to comment

Kako se rešava situacija u kojoj mene 1 iscima lik preko ubera ja ga vozim i to se evidentira/oporezuje i mi se dogovorimo da me vozi od sada do kraja života i nikad više ne koristi uber?

 

Da, izgleda da ima rupa tu, deluje razumno scenario... Nista onda jbg, jedino da svi gradjani ugrade GPS u bulju i da trazimo sertifikat za kretanje kad god nam se ide negde da ne bi neko nesto zajebo drzavu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...