Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

mislim da mašiš poentu priče oko nelojalne konkurencije u ovom slučaju. meni se čini da je problem u tome što taksista mora da plati dozvolu, čišćenje auta, članstvo, ovo-ono i to ga košta lupam 50.000e, a za isti posao uber vozač ne mora ni dinar da da. Softver nije nelojalna konkurencija u tom smislu.

 

čuo sam da je trenutno veliki problem kod selfdriving automobila nije čak ni tehnološke prirode, nego pitanje odgovornosti. da li je za štetu kriva kompanija koja je napravila auto ili vlasnik auta

 

Znam ja to, kao i sto znam ponekog taksistu i ovako privatno, a i veoma cesto koristim njihove usluge i nisam od onih sto misle da je to najgori sljam u Beogradu. Ljudi kao i svi drugi, pokusavaju da prezive. Ali, ostaje ovo sto kaze rajka, oni tu poziciju i imaju tako sto niko drugi ne moze da udje u pricu. Ja ne vidim zasto se taksi dozvola ne bi dobijala kako se hoce, dodjes, polozis nekakav javni ispit i evo ti dozvola. Vidim da to prakticno niko nije resio na taj nacin pa pretpostavljam da postoji razlog, ali ti na kraju krajeva mozes bezati od toga da si pregazen vremenom, ali ne mozes pobeci. Mislim da nije resenje da se ovakvo taksiranje on demand ubaci u tu pricu sa dozvolama nego da prestane da postoji institucija dozvole. O ostalim stvarima brine saobracajna policija i ne treba da se ubacuju u ovu pricu.

A i za ta zakonska pitanja oko samovozeceg vozila cemo lako, cim se sve tehnicki utegne. Prosto, prevelik je benefit da bi neke, u sustini birokratske stvari to mogle da zakoce na dugi rok. Da nema niceg drugog, ideja da se oslobodimo svih tih leseva i invalida koje pravi saobracaj svake godine je vec strasno revolucionarna i niko ne moze imati luksuz da je ignorise. A verujem i da su potkivaci imali problem s Fordom u svoje vreme, ali jebiga...

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

 IF someone uses Uber to get to the airport, is the driver an Uber employee, or an independent contractor using Uber to find customers? For companies in the so-called sharing economy—Lyft, Postmates, TaskRabbit, Instacart, and so on—there may be no more important question. A couple of weeks ago, a California labor commissioner gave her answer: she ruled that an Uber driver who had filed a claim against the company was, in fact, an employee. ...

 

kad se uber vozac razboli, pretpostavljam da ce postojati aplikacija koja ce odrediti da li mu se isplati da se leci uopste. 

Link to comment

Pa da, toga ima samo kod taksista, u drugim profesijama nema toga... Na primer advokati sebe uopšte ne štite članstvima, dozvolama i sličnim stvarima...

 

Te dozvole su uvedene sa nekim smislom, da bi se garantovao neki kvalitet, da bi bilo pouzdano to što se radi i tako dalje... Ovo sa uberom je izigravanje postavljenih pravila...

 

Ako tako rezonuješ da su pravila uvedena da bi se samo neka profesija zaštitila, to je jako loš pogled na posao...

 

Možda je malo sebično, ali, moram poći iz mogu ugla... Ja radim na sistemima koji vrede više desetina milona evra, i da bi radio tako nešto morma imati ozbiljne sertifikate i proći neke provere znanja... Zato moj dan rada košta boga oca, ali ja sam uložio jako, jako puno vremena da to naučim da radim... Sad se može pojaviti neki klinja, koji će to sve da konta, bez sertifikata, i da kaže ja ću da radim za 10%... Ali, kad sjebe sistem, šta onda?

Koga bi ti odabrala, nekog ko mora da poznaje standarde i ima neki papir da zna, ili nekog ko viče, ja sam jeftin, ja sam jeftin, za bilokoji ozbiljan posao?

Hej, a sta mislis da ostavimo nju da izabere? Zamisli tu divlju ideju?

Evo recimo ja radim na iskljucivo open source stvarima i nikakve sertifikate nemam, a cenim da smo u veoma slicnoj liniji posla. Sta mislis da ti radis za one koji zele taj tvoj papir i sertifikate a ja da radim za one kojima to ne treba? Jel posteno?

Pa lepo predocimo klijentu sta dobija s jednom i drugom opcijom, on zna da za neke stvari postoje garancije, za neke ne postoje pa se protegne prema svom dzepu i svojim potrebama. Jer ne treba svakom sistem od deset miliona evra, nekome treba sistem od 10 evra. Neke spektakularne stvari su uradjene besplatnim resenjima.

Link to comment

kad se uber vozac razboli, pretpostavljam da ce postojati aplikacija koja ce odrediti da li mu se isplati da se leci uopste. 

 

Jos samo da nadjemo zdravstveno osiguranje koje ce da aplicira novu tehnologiju na postojecu industriju.

Link to comment

Hej, a sta mislis da ostavimo nju da izabere? Zamisli tu divlju ideju?

Evo recimo ja radim na iskljucivo open source stvarima i nikakve sertifikate nemam, a cenim da smo u veoma slicnoj liniji posla. Sta mislis da ti radis za one koji zele taj tvoj papir i sertifikate a ja da radim za one kojima to ne treba? Jel posteno?

Pa lepo predocimo klijentu sta dobija s jednom i drugom opcijom, on zna da za neke stvari postoje garancije, za neke ne postoje pa se protegne prema svom dzepu i svojim potrebama. Jer ne treba svakom sistem od deset miliona evra, nekome treba sistem od 10 evra. Neke spektakularne stvari su uradjene besplatnim resenjima.

 

Hej, a sta mislis da ostavimo nju da izabere? Zamisli tu divlju ideju?

Evo recimo ja radim na iskljucivo open source stvarima i nikakve sertifikate nemam, a cenim da smo u veoma slicnoj liniji posla. Sta mislis da ti radis za one koji zele taj tvoj papir i sertifikate a ja da radim za one kojima to ne treba? Jel posteno?

Pa lepo predocimo klijentu sta dobija s jednom i drugom opcijom, on zna da za neke stvari postoje garancije, za neke ne postoje pa se protegne prema svom dzepu i svojim potrebama. Jer ne treba svakom sistem od deset miliona evra, nekome treba sistem od 10 evra. Neke spektakularne stvari su uradjene besplatnim resenjima.

Nismo ni na pribložno istoj liniji posla... Ja radim sa SAP-ovim rešenjima, koja su zatvorena, i koja ne možeš dati nekome sa ulice da se igra tek tako... Nije da nisam video takv epokušaje i šta je dalje bilo...

 

Sertifikati imaju svoje razloge i tažine...

 

Ali, dobro, ti veruj da se može svakome dati da se igra sa podacima kompanija koje vrede milijarde dolara, bez nekih garancija da ta osoba zna znanje...

 

Link to comment

Jedino resenje je da Uber igra po pravilima koje vaze za sve ostale. Ako moze Uber da radi kao divlji taksista, onda moze svako. Posto ne moze svako, ne moze ni Uber i to je to. Menjajte sistem umesto sto kukate o kukavnom slobodnom trzistu, ugasenom.

pa to uber i radi. trose silan novac da uticu na menjanje zakona.

 

Pa da, toga ima samo kod taksista, u drugim profesijama nema toga... Na primer advokati sebe uopšte ne štite članstvima, dozvolama i sličnim stvarima...

 

sta je ovo, nekakva ironija? buduci da sam ja tvrdila da samo to taksisti rade? tj davala sam vrednosni sud o samom sistemu dozvola? 

Link to comment

Odlično opisan izliv ekonomije u društvo, raspad zajednice zbog opšte kurcobolje.

 

Onda samo treba počistiti ostatke s pločnika.

 

Samo je važno da je jeftino!!!

 

+1

 

treba i medicinske usluge aplicirati kroz Uberovske sisteme!

zamena organa i abortusi su već spremni za implementaciju

Edited by akibono
Link to comment

Nismo ni na pribložno istoj liniji posla... Ja radim sa SAP-ovim rešenjima, koja su zatvorena, i koja ne možeš dati nekome sa ulice da se igra tek tako... Nije da nisam video takv epokušaje i šta je dalje bilo...

 

Sertifikati imaju svoje razloge i tažine...

 

Ali, dobro, ti veruj da se može svakome dati da se igra sa podacima kompanija koje vrede milijarde dolara, bez nekih garancija da ta osoba zna znanje...

 

 

Pa ne pricam o tome jebem mu... Pricam o ideji da je moguce da se SAP potpuno izbaci iz igre necim alternativnim i da ti onda dodjes u situaciju da sve sto si ulozio u to prestane da vredi koliko je vredelo. S tvoje tacke gledista bi to bilo veoma lose, ali iz vecine drugih uglova posmatrano bi bilo izvanredno. Inace, igranje podacima najbolje rade racunari, a ne ljudi, tako da cinjenica da to radi covek i da lako moze da zajebe pa se zato ocekuje veoma visoka strucnost vec garantuje da nismo u optimalnom resenju. 

Link to comment

važno je da je jeftino

 

nadam se da jedva čekate da budete jeftini

 

nemoj neko da je kuko kada se tajkun pokenja sa visine na nekom biznis forumu

Link to comment

Pa ne pricam o tome jebem mu... Pricam o ideji da je moguce da se SAP potpuno izbaci iz igre necim alternativnim i da ti onda dodjes u situaciju da sve sto si ulozio u to prestane da vredi koliko je vredelo. S tvoje tacke gledista bi to bilo veoma lose, ali iz vecine drugih uglova posmatrano bi bilo izvanredno. Inace, igranje podacima najbolje rade racunari, a ne ljudi, tako da cinjenica da to radi covek i da lako moze da zajebe pa se zato ocekuje veoma visoka strucnost vec garantuje da nismo u optimalnom resenju. 

A to kako će računari da upravljaju podacima programitaju ... ko?

 

Što se ostalog tiče u pravu si, iskreno, jedva čakam neiki opensurce koji će moći da se meri sa bar Navsionom, ako ne sa SAP-om, to bi bilo izvanredno (ne zezam se i nisam ironičan), samo, nešto ne vevrujem da je to moguće napraviti na tom nivou iz milion i jednog razloga... Niti su korporaije koje vrte milijarde baš voljne da im neki opensource software čuva podatke...

Link to comment

važno je da je jeftino

 

nadam se da jedva čekate da budete jeftini

 

nemoj neko da je kuko kada se tajkun pokenja sa visine na nekom biznis forumu

 

Pa ima jeftino i jeftino. Uraditi nesto efikasnije je vecna potreba. Ne znam zasto mislite da bi kompletna automatizacija znacila da vecina ljudi nema posao. Prosto bismo morali naci nove nacine kvantifikacije rada i ljudi kao takvih. Ekonomski odnosi se menjaju kad tehnologija kaze da treba i da moze, otkud ideja da bi ostali zaglavljeni u situaciji da je ogromna vecina ljudi nezaposleno u tradicionalnom smislu reci a da istovemeno delimo pare na isti nacin.

Ako zelite slobodu od tradicionalnih uloga eksploatator/eksploatisani onda je valjda najbolje da se kompletno ukine potreba za tim odnosom. Neka sve rade roboti, pa da ljudi mogu da se koncentrisu na stvari koje ih cine boljima od robota. Mozda to deluje kao nekakva utopija, ali meni je daleko nerealnija ideja da ce za 20 godina npr. biti potreban covek koji radi kao postar, vozac ili zavarivac.

 

A to kako će računari da upravljaju podacima programitaju ... ko?

 

Što se ostalog tiče u pravu si, iskreno, jedva čakam neiki opensurce koji će moći da se meri sa bar Navsionom, ako ne sa SAP-om, to bi bilo izvanredno (ne zezam se i nisam ironičan), samo, nešto ne vevrujem da je to moguće napraviti na tom nivou iz milion i jednog razloga... Niti su korporaije koje vrte milijarde baš voljne da im neki opensource software čuva podatke...

 

Stalno se dize taj nivo apstrakcije, to je osetno cak i u zadnjih 10 godina. U jednom trenutku, a u nekim segmentima se to i desilo, apstrakcija postane toliko jasna da moze da je radi i neko ko nije toliko obrazovan. I dalje nismo tu, i dalje meni ide na kurac u mom poslu sto je ogromna vecina ok s cinjenicom da im je sve ispod magija, ali to je neminovno da se desi. Vec sad imas ljude koji prave sajtove pomocu word presa nakon kursa od 2 dana a to je pre samo 10 godina delovalo skoro nedostizno. Tako ce se desiti i svim ostalima, toga se ne treba plasiti nego ga treba ocekivati i pozicionirati se u odnosu na to znanje.

BTW, kad si vec pomenuo - korporacije koje vrte milijarde su uglavnom nastale i odrzavaju se besplatnim stvarima, Google, Facebook i Twitter nisu napravljeni proprajateri softverom i da im je to bila jedina opcija nikada ne bi ni bili napravljeni. To je ono sto meni smeta u regulaciji, jer zamislim situaciju da je taj segment bio regulisan u vreme kad je gugl npr. kretao i da ti ljudi verovatno ne bi ni poceli posao da su na startu morali da polazu licence i dokazuju nekome da znaju to sto znaju. Ja licno, a i svako od vas koji citaju ovaj tekst bi bio daleko siromasniji na mnoge nacine da se to desilo. Ne bismo ni bili svesni sta nam sve fali jer ga nikada ne bismo dobili.

Da se sklonim iz veoma specificnog segmenta zivota - slican mi je filing bio recimo i oko pitanja za neke trenere da li imaju licencu, pa sad nekakvo telo daje Zvezdi nekakvu potvrdu da Prosinecki moze da bude trener Zvezde. Mislim, cemu to, ako ne da se zastite oni najgori. Sta ligu zanima ko trenira jedan klub ako taj klub zeli bas njega? Njihov rizik, njihova pobeda ili poraz. Isto i ona advokatska komora koja trazi neke hiljade evra ili ne mozes da radis posao za koji si dokazao da si sposoban da ga radis jer si polozio nekakvu drzavnu licencu. Ali ne moze jebiga, ko je prvi usao digao rampu i sad ce svi sledeci morati da je preskacu da bi dosli u nivo s njim.

Ja tu logiku ne mogu da prihvatim nikada, to je smrt napretka, ocajnicki pokusaj da se zadrzi nekakav status kvo i kao po obicaju najjace vuce u oblastima koje su u najgorem stanju.

Link to comment

Pa da, toga ima samo kod taksista, u drugim profesijama nema toga... Na primer advokati sebe uopšte ne štite članstvima, dozvolama i sličnim stvarima...

 

Te dozvole su uvedene sa nekim smislom, da bi se garantovao neki kvalitet, da bi bilo pouzdano to što se radi i tako dalje... Ovo sa uberom je izigravanje postavljenih pravila...

 

Ako tako rezonuješ da su pravila uvedena da bi se samo neka profesija zaštitila, to je jako loš pogled na posao...

 

Možda je malo sebično, ali, moram poći iz mogu ugla... Ja radim na sistemima koji vrede više desetina milona evra, i da bi radio tako nešto morma imati ozbiljne sertifikate i proći neke provere znanja... Zato moj dan rada košta boga oca, ali ja sam uložio jako, jako puno vremena da to naučim da radim... Sad se može pojaviti neki klinja, koji će to sve da konta, bez sertifikata, i da kaže ja ću da radim za 10%... Ali, kad sjebe sistem, šta onda?

Koga bi ti odabrala, nekog ko mora da poznaje standarde i ima neki papir da zna, ili nekog ko viče, ja sam jeftin, ja sam jeftin, za bilokoji ozbiljan posao?

Mislim da je poenta upravo u tome da pitanje "koga bi ti odabrala" bude smisleno u praksi, odnosno da zaista postoji opcija da odaberem jedno, drugo ili treće. 

 

A kada sjebe sistem..... pa sjebaće sistem onog ko ga je angažovao, znajući da nema nikakve sertifikate i sl. 

Da me ne razumeš pogrešno, ne smatram da treba odustrati od sertifikacije, standarda kvaliteta, itd. Ali u praksi se to često pretvori u monopolsko ponašanje izdavača sertifikata (poznato ti je ponašanje advokatskih komora u pogledu visine upisnine) i klasičan rent-seeking za šta su taksisti dosta dobar primer.

Link to comment

pa sjebaće sistem onog ko ga je angažovao, znajući da nema nikakve sertifikate i sl. 

 

Eh, kad bi bilo tako jednostavno tj. kad za sobom ne bi povukao još mnoge, ni krive ni dužne. Nije se regulacija pojavila sama od sebe, u početku beše laissez-faire pa je došlo do doomsday-a. Onda se otišlo u drugu krajnost (preregulaciju), pa smo sad u fazi da opet idemo u prvu krajnost (nikakva regulacija ne valja).

 

Rešenje je u optimalnom balansu obadva tj. đavo je u detaljima.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...