Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

 

nema veze milton sa ovim. matematika je egzaktna nauka. doduse, mozes i cileanskog generala da ubacis... mada ni on nece da sjebe matematiku. 16 za 1 nikad nece biti 2, nesto za 1.

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

matematika je egzaktna nauka.

 

Znam, toga se i plašim, jer kad matematiku ubaciš u socijalnu sferu to znači da će mnogi da zaplaču. A nešto mi se čini da poslednju deceniju upravo matematika tu dominira i da to počinje ozbiljno da uzima maha u glavama ljudi.

Link to comment

 jel' namerno biras skuplje ili mozda ostavljas baksis na kasi

 

to je ta perspektiva koja će uništiti svet

 

odgovori sam sebi, kada pregovaraš za platu, da li stalno ponavljaš poslodavcu, smanji bre smanji, ima pakija koji bi to radili upola cene

 

uopšte se ovde ne radi o ličnoj perspektivi, pojeftinjavanjem svega mora da pojeftini i čovek, najkraće rečeno, i što ide dalje taj put, smanjuje se broj onih koji zbog toga žive bolje - mi, golje, diplomirani inženjeri, naučnici i ostala boranija uposlenička, možemo dugoročno od toga samo da imamo štetu, retki koji profitiraju i tako ne zavise od same cene, niti će ikada surfovati po kaučima

Link to comment

Meni je jako zanimljivo pitanje oko nelojalne konkurencije. Tu smo bukvalno iza ugla sa automobilima kojima ne treba vozac, prototipi vec teraju uveliko. Skoro svi elementi vec postoje, samo jos malo da se to opegla. Voznja je prilicno mehanicka stvar i teoretski uz dobre senzore za okolnu situaciju (kakve vec imamo) ne postoji ni jedan razlog da vozi covek a ne racunar. Koliko je tek nelojalna konkurencija softver? I da li da zabranimo recimo spravu koja broj saobracajnih nesreca prakticno svede na nulu, a efikasnost digne na maksimum ako bismo tako nesto imali u rukama?

Ja na ove stvari gledam tako da kad dodju tehnoloske promene i napredak, svako mora da se snalazi i menja. E sad, ako ti je jedini skil to sto znas da vozis u vremenu u kome 99% ljudi to zna, onda ne mozes ocekivati da ceo svet stane ne bi li ti mogao od toga nastaviti da zivis.

Link to comment

to je ta perspektiva koja će uništiti svet

 

odgovori sam sebi, kada pregovaraš za platu, da li stalno ponavljaš poslodavcu, smanji bre smanji, ima pakija koji bi to radili upola cene

 

uopšte se ovde ne radi o ličnoj perspektivi, pojeftinjavanjem svega mora da pojeftini i čovek, najkraće rečeno, i što ide dalje taj put, smanjuje se broj onih koji zbog toga žive bolje - mi, golje, diplomirani inženjeri, naučnici i ostala boranija uposlenička, možemo dugoročno od toga samo da imamo štetu, retki koji profitiraju i tako ne zavise od same cene, niti će ikada surfovati po kaučima

+1

 

Nije jeftinije uvek bolje. Tj, retko kad jeste. Ja se uvek zapitam kada je nešto drastično jeftinije od uobičajne cene, zašto je tako.

 

Sa tom logikom o jeftinoći, ubiće nas nekvalitetni Indijci i Kinezi u svim segmentima privrede...

Link to comment

najveca uberova inovacija je upravo - spustanje cena. svakoj kompaniji u slobodnom trzistu i zdravoj konkurenciji se to prirodno namece. taxisti su deo javnog prevoza, samim tim deo pljackaskog monopola drzave, koji ne ide u prilog ni samim taxistima (od nezdravih cena medaljona, preko univerzalnosti cena, itd).

 

kao sto sam  rekla na pravoj strani, najveca uberova inovacija je sto je resio problem poverenja u baju sa zeleznicke, koji nudi da te vozi na crno.

Link to comment

Meni je jako zanimljivo pitanje oko nelojalne konkurencije. Tu smo bukvalno iza ugla sa automobilima kojima ne treba vozac, prototipi vec teraju uveliko. Skoro svi elementi vec postoje, samo jos malo da se to opegla. Voznja je prilicno mehanicka stvar i teoretski uz dobre senzore za okolnu situaciju (kakve vec imamo) ne postoji ni jedan razlog da vozi covek a ne racunar. Koliko je tek nelojalna konkurencija softver? I da li da zabranimo recimo spravu koja broj saobracajnih nesreca prakticno svede na nulu, a efikasnost digne na maksimum ako bismo tako nesto imali u rukama?

Ja na ove stvari gledam tako da kad dodju tehnoloske promene i napredak, svako mora da se snalazi i menja. E sad, ako ti je jedini skil to sto znas da vozis u vremenu u kome 99% ljudi to zna, onda ne mozes ocekivati da ceo svet stane ne bi li ti mogao od toga nastaviti da zivis.

 

+1

 

profesionalni taksisti koji sada odustanu zbog "nelojalne konkurencije" i nadju nesto drugo da rade ce sebi uciniti uslugu, jer bas tu gde si opisao im ide profesija, zamenice ih softver. 

Link to comment

Meni je jako zanimljivo pitanje oko nelojalne konkurencije.

 

mislim da mašiš poentu priče oko nelojalne konkurencije u ovom slučaju. meni se čini da je problem u tome što taksista mora da plati dozvolu, čišćenje auta, članstvo, ovo-ono i to ga košta lupam 50.000e, a za isti posao uber vozač ne mora ni dinar da da. Softver nije nelojalna konkurencija u tom smislu.

 

čuo sam da je trenutno veliki problem kod selfdriving automobila nije čak ni tehnološke prirode, nego pitanje odgovornosti. da li je za štetu kriva kompanija koja je napravila auto ili vlasnik auta

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Pa to, poslovi su otišli u Kinu, a ono što ne može u Kinu, otići će robotima, a mi ćemo da visimo na forumu i kupujemo hleb na tačkice iz socijalnog.

Link to comment

mislim da mašiš poentu priče oko nelojalne konkurencije u ovom slučaju. meni se čini da je problem u tome što taksista mora da plati dozvolu, čišćenje auta, članstvo, ovo-ono i to ga košta lupam 50.000e, a za isti posao uber vozač ne mora ni dinar da da. Softver nije nelojalna konkurencija u tom smislu.

 

 

ovo jeste, sto se tice dozvola. ali ti ljudi su svakako u problemu, zato sto su te dozvole i clanstva koristili da bi ogranicili drugima ulaz u profesiju. tako da ako se ukinu dozvole, opet ce imati novu konkurenciju koju ne zele. a ako bilo kako ogranicih broj ljudi koji mogu da budu taksisti, pojedinacno mesto ce postati vredno dovoljno da se prodaje, cak i ako drzava nista ne naplacuje (sto je spomenuo neko da je vec tako u parizu).  

 

tako da razumem u cemu je njihov problem, i jedino resenje za njih je da se zabrani bilo koja vrsta konkurencije, sto je opet dugorocno neodrzivo, narocito u kontekstu self-driving cars. 

Link to comment

Jedino resenje je da Uber igra po pravilima koje vaze za sve ostale. Ako moze Uber da radi kao divlji taksista, onda moze svako. Posto ne moze svako, ne moze ni Uber i to je to. Menjajte sistem umesto sto kukate o kukavnom slobodnom trzistu, ugasenom.

Link to comment

Inace, ako im smeta sto ih hapse, nek dodju u Srbiju, da vide kako funkcionise entrepreneurship gde svako, a ne samo oni, ima pravo da radi sta hoce. Mozda ce im zatvor postati miliji.

 

 

 

Vlasnik Pink Taksija Teodor Gaćeša ubijen je u Kozarčevoj ulici na Zvezdari, saznaje alo.rs. U njega su napadači ispalili četiri hica - dva u leđa i dva u glavu.

Link to comment

ovo jeste, sto se tice dozvola. ali ti ljudi su svakako u problemu, zato sto su te dozvole i clanstva koristili da bi ogranicili drugima ulaz u profesiju...

Pa da, toga ima samo kod taksista, u drugim profesijama nema toga... Na primer advokati sebe uopšte ne štite članstvima, dozvolama i sličnim stvarima...

 

Te dozvole su uvedene sa nekim smislom, da bi se garantovao neki kvalitet, da bi bilo pouzdano to što se radi i tako dalje... Ovo sa uberom je izigravanje postavljenih pravila...

 

Ako tako rezonuješ da su pravila uvedena da bi se samo neka profesija zaštitila, to je jako loš pogled na posao...

 

Možda je malo sebično, ali, moram poći iz mogu ugla... Ja radim na sistemima koji vrede više desetina milona evra, i da bi radio tako nešto morma imati ozbiljne sertifikate i proći neke provere znanja... Zato moj dan rada košta boga oca, ali ja sam uložio jako, jako puno vremena da to naučim da radim... Sad se može pojaviti neki klinja, koji će to sve da konta, bez sertifikata, i da kaže ja ću da radim za 10%... Ali, kad sjebe sistem, šta onda?

Koga bi ti odabrala, nekog ko mora da poznaje standarde i ima neki papir da zna, ili nekog ko viče, ja sam jeftin, ja sam jeftin, za bilokoji ozbiljan posao?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...