Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

ne serem vec si ti u krivu sto si ubacila pravo na zivot zivotinja i potrosacku korpu preko reda u pricu, prihvati.

 

 

 

hocemo da jedemo meso :)

 

ja hocu da jedem meso i da se osecam dobro sto se drugi osecaju dobro dok oni jedu meso, makar meni bilo pomalo egal u pogledu zivotinja. ako treba malo ekstra da se plati moze, ali racunam da ce meso biti i ukusnije in return!

Edited by Krošek
Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

Elem, Strugacki objasnio™

 

 

 

nisu svi organizmi jednako adaptirani na sve vrste ishrane, neki ljudi su dominantno biljojedi, neki mesojedi, a neki svaštojedi, bez obzira na njihov izbor, bez obzira na to šta je na kraju zdravo za njih, već uzimajući u obzir jedino kriterijum šta njihov organizam može da iskoristi
Link to comment

^^koja si ti pegla jebote. to sto si glasan i uporan ne cini da si u pravu. ne, nisam ja ubacila pravo na zivot zivotinja nego je ono vec bilo na topiku a ti si svojim mitingaskim manirom x puta ponavljajuci netacnu tvrdnju pokusao da skrenes raspravu u sopstvenu koriat.

 

a sad stvarno cao, ne da mi se da gubim vrijeme na agresivce umotane u filozofske i logicke oblande.

Edited by morgana
Link to comment

jedan aspekt je održivost puta kojim idemo, ako se celo čovečanstvo ponaša kao njegov ekonomski razvijeniji deo i zasniva svoju ishranu na preteranoj upotrebi mesa, koliko to košta ekosistem - na primer preživari oslobađaju metan, koji je doprinosi efektu staklene bašte, zagađivanje toplotom je isto važno, što lokalno, što globalno, kao mnogi drugi aspekti zagađivanja koje je izazvano uzgojem životinja za prehranu 

 

sa druge strane imamo uticaj ishrane na zdravlje ljudi i to je već klizaviji teren, ekskluzivno zaricanje u jedan tip ishrane kao zdrav je unekoliko pogrešno, zbog međusobnih razlika ljudi, ali se opšte smernice mogu izvući, ima interesantnih studija ljudi koji su paralelno radili u USA i Japanu, na temu uticaja različitih načina ishrane na bolesti kardio vaskularnog-sistema ili sistema za probavu, ali sve to nije izlovano od samog uticaja načina života koji pored prehrane ima značajne uticaje, pa onda genetskih predispozicija, što individualno, što regionalno itd

 

a ako uđemo u etiku, onda je tek doviđenja prijatno

Link to comment

Imaš i ona istraživanja o recimu raku dojke koji je bio oko tri puta manji u Japanu pre nego što su uveli mlečne proizvode u ishranu.

 

Sad da li je problem samo u mastima, ili i u svim onim hormonima kojima se kravice kljukaju da bi proizvodile mleko, muženje steonih krava itd itd... Na kraju nije ni bitno, od kada više ne proizvodimo svoju hranu, što je otprilike krenulo sa mojom generacijom i malo pre, mi ne možemo da znamo šta jedemo i to je prosto tako.

Link to comment

covjek je najveci zagadjivac planete, najbolje sto mozemo da uradimo je da se ne razmnozavamo ako vec ne da se samoubijemo. 

 

...

 

salim se malo poslije bracinog posta sa kojim naravno mogu da se slozim (a i da ne, on je korektan diskutant uvijek)

ali covjek jeste ekspanzivno bice i to mu je intrinzicka odlika o kojoj ne vrijedi raspravljati sem same rasprave radi (sto je dosadno). mozemo da umanjimo ovo ili ono na nivou manje zajednice ili nise a u globalu mnoge stvari i ne nesto posebno. ekspanzivno ponasanje u globalu upravo i dozvoljava ekscentricne stilove zivota na nivou nise. stvar je intelektualnog postenja neodvremeploviti predaleko u buducnost kad ljudske zajednice koje su danas uska grla razvoja budu na nivou danasnjih razvijenih pa im onda s etickim pravom nalagati da umanje ekspanzivnost u prirodu.

time naravno ne tvrdim da promjena tehnologija nije moguca niti da poboljsanja nisu potrebna i moguca - ali u okviru postojecih sistema

 

 

edit, dagmar, vjerovatno ali tu je onda i kost/benefit pitanje, mi smo ovakvim nacinom zivota mnogo dobili i ponesto izgubili

Edited by morgana
Link to comment

Morgana, kako smo smanjiji trosenje duvana (sa zabranama, vecim cenama i promenama misljenja o tome).

 

Uopste stvari nisu crno bele, par mesozdera ovde i par vegana/vegetarijanaca stvari vuku u ekstrem. Medjutim, dovoljno je pogledati u postojece svetske cuisines za vrlo ukusna resenja sa znatno manjim utroskom mesa po glavi.

Link to comment

edit, dagmar, vjerovatno ali tu je onda i kost/benefit pitanje, mi smo ovakvim nacinom zivota mnogo dobili i ponesto izgubili

 

To što smo izgubili uopšte nije pod moranje. Nas u Srbiji konkretno nema mnogo više nego što nas je bilo pre 50 godina kad je hrana proizvođena bez industrijskih metoda. I bilo je dovoljno mesa (uglavnom), gledajući moje dede i babe neki su jeli meni nepojmiljive količine. Može sistem da se uspostavi da ne gubimo luksuziranje a da ni ne uništavamo planetu, bar ne ovoliko, ali nikad se nije nešto radilo na tome.

Link to comment

Morgana, kako smo smanjiji trosenje duvana (sa zabranama, vecim cenama i promenama misljenja o tome).

 

Uopste stvari nisu crno bele, par mesozdera ovde i par vegana/vegetarijanaca stvari vuku u ekstrem. Medjutim, dovoljno je pogledati u postojece svetske cuisines za vrlo ukusna resenja sa znatno manjim utroskom mesa po glavi.

 

trosenje duvana nije ok primjer, kao sto ne bi bilo ni trosenje opijata, da ne idemo do drugih primjera. meso u ishrani je potrebno covjeku - on je, izmedju ostalog, trebalo da se evolutivno razvije na mesu da bi u pojedinim primjerima uopste mogao da rzmislja o bezmesnoj ishrani.

kad pominjem intrnzicke karakteristike a onda i promjene u nacinu zivota ili njihovu nemogucnost, to svakako ne uopstavam na svako pojedinacno ljudsko ponasanje. 

ne vidim da je ljudima pusenje pod moranjem, jedenje mesa, pak, evolutivno a cesto i individualno jeste.

 

ja nigdje nisam rekla da je ishrana bez mesa nemoguca, vise puta sam ponovila da su oba sistema ishrane ok, nutritivno mogu da odgovaraju i jedan i drugi, sto je individualno (meni recimo odgovara mesni, imam ozbiljan problem sa bezmesnom ishranom, ne generalizujem ga, samo dajem primjer) a i moralni rezon o jedenju zivotinja je individualan. kao sto vidis, veoma sam fleksibilna i dozvoljavam nejedenje mesa ali ne i nametanje takve odluke.

Edited by morgana
Link to comment

od toga da li bi ubijao životinje zarad prehrane, za 30 strana, došlo se do "uništavanja planete"...

 

neverovatan topik

 

 

doslo se mnogo ranije, kroz pricu o invazivnosti sistema gajenja zivotinja u prirodu, to je jedan od glavnih vegetarijanskih argumenata protiv gajenja tj jedenja mesa

 

vidi ovdje

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_vegetarianism

Edited by morgana
Link to comment

 . meso u ishrani je potrebno covjeku  

Pa nije potrebno 700 g. Ili koje su vec cifre pominjane ovde.

 

Od (masovnog) ubijanja zivotinja do unistavanja planete... plz objasni boshoku zasto je tako dalek put od jednog do drugog?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...