Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

A sada vratimo se temi. Na prvo pitanje sam elaborirano odgovorio, na drugo pitanje (masovno veganstvo, bicikli i Savamala) ocigledno nema odgovora. Idemo na trece, mnogo bitnije pitanje. A to je, sta se krije iza ovog stava o potrebi za ukidanjem fabricke proizvodnje mesa, veganstva, vracanja starinskom nacinu zivota itd. Prvo, ja tu vidim jedan prezir prema drustvenom karakteru proizvodnje i tehnologiji uopste. Ovde se zgrazava nad time sto ljudi nece da proizvode hranu samo za svoje neposredne telesne potrebe. Posle toga, imamo tu jednu konzervativnu ideologiju koja je eho apela na opreznost, opreznost u svemu. Ovaj put se radi o prirodi: mnogo smo se utripovali da smo gospodari sveta, presli smo granicu, moramo da stanemo. Vec sam kacio onaj isecak iz filma gde govori Zizek, evo sad i transkripta

 

Zizek:

 

I think that this notion of nature-nature as a harmonious, balanced, reproducing, almost living organism, which is then disturbed, perturbed, derailed through human hubris, technological exploitation and so on, is, I think, a secular version of the religious story of the Fall.

 

...

 

Today, I claim, ecology is more and more taking over this role of a conservative ideology. Whenever there is a new scientific breakthrough- biogenetic development, whatever- it is as if the voice which warns us not to trespass, violate a certain invisible limit... like, "Don't do that. It would be too much. That voice is today more and more the voice of ecology. Like, "Don't mess with D.N.A. Don't mess with nature. Don't do it"-this basic conservative partly ideological mistrust of change. This is today ecology.

Edited by FERNOUX H
Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

gde si tacno video prezir prema tehnologiji uopste?

i sta mislis da ti se tacno odgovori na pitanje o Savamali i biciklima? :lol:

Edited by Грешни Василије
Link to comment

moze i da se spikuje pa u tiganj s poklopcem. ocas posla.

 

zecevi se lako uzgajaju, nemaju nikakav ekoloski footprint. s obzirom da je zec mala zivotinja, lako se ubija tako da nema brutalnih klanja, iskvavljenja, omamljivanja i slicnih nemilih scena - jedan klap po glavi i gotovo. a i zecetina je bas zasitna; mislim da niko ziv ne bi mogao pojesti pola kile odjednom kao sto neki mogu drugih mesa

 

tako da je zecetina eticki u boljoj situaciji u odnosu na meso velikih zivotinja.

 

a i lako i brzo se odere...

Link to comment

gde si tacno video prezir prema tehnologiji uopste?

i sta mislis da ti se tacno odgovori na pitanje o Savamali i biciklima? [emoji38]

Pa kako omasoviti veganstvo i hipsterski biciklizam u Srbiji.
Link to comment

sta se krije iza ovog stava o potrebi za ukidanjem fabricke proizvodnje mesa, veganstva, vracanja starinskom nacinu zivota itd. Prvo, ja tu vidim jedan prezir prema drustvenom karakteru proizvodnje i tehnologiji uopste. Ovde se zgrazava nad time sto ljudi nece da proizvode hranu samo za svoje neposredne telesne potrebe. Posle toga, imamo tu jednu konzervativnu ideologiju koja je eho apela na opreznost, opreznost u svemu. Ovaj put se radi o prirodi: mnogo smo se utripovali da smo gospodari sveta, presli smo granicu, moramo da stanemo. Vec sam kacio onaj isecak iz filma gde govori Zizek, evo sad i transkripta

 

evo jednog odgovora:

 

ali ne kažem da ih saosećanje čini moralno bitnim, nego da je simptom, pokazatelj, toga da postoji konsenzus da se životinjama može nauditi (a automobilima ne može) i da to nije ispravno samo po sebi. jednostavno smo došli do tačke u kojoj životinje ne smatramo ni automatima niti moralno irelevantnim tupim stvorenjima. u naše stavove, postupke pa u krajnjoj liniji i zakone je ugrađeno priznanje o moralnoj relevantnosti (makar nekih) životinja. samo je pitanje kad ćemo postati do kraja inkluzivni kad su sve domaće životinje u pitanju.

 

 

zašto bi neko ko je protiv industrijske proizvodnje mesa morao da bude za vraćanje starinskom načinu života i protiv tehnologije? radi se o povećanju kruga stvorenja koja smatramo moralno relevantnim, a to je sve samo ne reakcionarno. i ne mora da ima bilo kakve veze sa nekakvim prezirom prema tehnologiji.

Edited by malkin
Link to comment

prehrambena industrija je nuzno invazivna, mozemo samo da mastamo da nije. a i covjek uopste.

veganstvo je odrzivo samo na nivou nisa.

Edited by morgana
Link to comment

ako odustanemo od mesa moracemo da krcimo sume da dobijemo polja da gajimo pasulj, soju i boraniju pa ce mnogi zeko i srno ostati bez stanista i umrijece mlad i mnoga ce pticica i krtica stradati jer poseze za nasim biljoproteinom u rastu

 

 

morgana sume su vec iskrcene za proizvodnju soje koja se koristi u stocnoj ishrani i biodizela

samo treba promeniti namenu toj istoj zemlji npr saditi razno povrce,kokos i avokado i travu da krave pasu za mleko i puter i resen problem :P

Edited by ivy
Link to comment

moragana sume su vec iskrcene za proizvodnju soje koja se koristi u stocnoj ishrani i biodizela

samo treba promeniti namenu toj istoj zemlji npr saditi razno povrce,kokos i avokado i travu da krave pasu za mleko i puter i resen problem :P

brate ajvi, uopste nisam rekla nista neobicno niti novo, akp hoces vise prostora za gajenje biljnih kultura, moras da krcis vise suma. poljoprivreda je u tom smislu ekstenzivnija nego stocarstvo.

to sto su sume vec dobro iskrcene je potpuno druga tema i uopste ne ukida moj argument.

Link to comment

brate ajvi, uopste nisam rekla nista neobicno niti novo, 

niti tačno

tiha jeza je pričala o tome da se za prehranu stoke koristi mnogo više žitarica nego što bi bilo potrebno za ljude. mnogo više. 

Link to comment

A sada vratimo se temi. Na prvo pitanje sam elaborirano odgovorio, na drugo pitanje (masovno veganstvo, bicikli i Savamala) ocigledno nema odgovora. Idemo na trece, mnogo bitnije pitanje. A to je, sta se krije iza ovog stava o potrebi za ukidanjem fabricke proizvodnje mesa, veganstva, vracanja starinskom nacinu zivota itd. Prvo, ja tu vidim jedan prezir prema drustvenom karakteru proizvodnje i tehnologiji uopste. Ovde se zgrazava nad time sto ljudi nece da proizvode hranu samo za svoje neposredne telesne potrebe. Posle toga, imamo tu jednu konzervativnu ideologiju koja je eho apela na opreznost, opreznost u svemu. Ovaj put se radi o prirodi: mnogo smo se utripovali da smo gospodari sveta, presli smo granicu, moramo da stanemo. Vec sam kacio onaj isecak iz filma gde govori Zizek, evo sad i transkripta

 

nije se niko ozbiljno zauzeo za zabranu fabricke proizvodnje mesa u smislu ukidanja masovne proizvodnje i vracanja na neke istorijske tehnologije nego smo dosli do toga da se zadovolje odredjeni standardi dobrobiti zivotinja. oni mogu biti i neuporedivo strozi nego sto su danas a to opet nece dovesti do ukidanja masovne proizvodnje. to je besmisleno.

Link to comment

@ belch

 

koliko zitarica je ekvivalent kilu mesa? za ljudsku ishranu? kilo? dva?

 

ozbiljno pitam, ne mogu da nadjem jezin post.

Link to comment

 

 

nije se niko ozbiljno zauzeo za zabranu fabricke proizvodnje mesa u smislu ukidanja masovne proizvodnje i vracanja na neke istorijske tehnologije

Jeste, belch.

 

Ovde se pritom (neki) zgrazavaju nad time sto ljudi ne proizvode hranu samo za svoje neposredne, telesne potrebe. Pa jebote, ljudi su drustvena bica, nisu zivotinje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...