Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Ima poslova gde ne možeš naći ljude sa iskustvom, jer je tržište rada takvo da ne postoje (ili su za srpske prilike preskupi), a realno ima posla...

 

Onda je jeftinije da obučiš čoveka, ali o tome onda ne kukaš kako si uložiio pare... Te pare se u takvim poslovima jako, jako brzo vrate...

 

Tako, da realno, lik sere kao foka...

 

 

Ima u ITju i ponekoj tu i tamo specijalizovanoj priči, ali ja recimo ne znam nijednog takvog, ti verovatno znaš jer si u specijalizovanoj a deficitarnoj grani. Al najbolje da ovaj priča o tom podskupu podskupa... A i da priča, kao što i sam kažeš, ne čekaju dve godine da ovaj uradi prvu korisnu stvar u firmi.

 

Manc, jasno je da siroti čovek nije imao nikakvog izbora :( 

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Čovek prvo ne bi držao dve godine nekog početnika i bacao 12 hiljada evra da veruje sam u to što priča, nego bi zaposlio nekog sa par godina pa naviše iskustva.

 

1 Dinkić, 2 Dinkića, 3 Dinkića...

 

 

Bivši predsednik nekakve unije poslodavaca (moš misliti), ali ne mogu da nađem ništa o njemu nakon njegovog hapšenja 2010te.

 

Iju sotona!

 

 

 

Beeegaj bre, koji se pa ja moj s vama zamajavam.

Link to comment

1 Dinkić, 2 Dinkića, 3 Dinkića...

 

 

Iju sotona!

 

 

 

Beeegaj bre, koji se pa ja moj s vama zamajavam.

 

 

Ne preteruj, čovek je samo krimos, ali što ga sad bacaš u sotone.

Link to comment

+1

 

covek ima kapital, mogu da mu pljunu pod resetkeprozor

 

Baš tako... i da im se vrati u facu. Evo i ovome. To je nekakva unija nekih poslodavaca (sve to ološ do ološa, nanu im lopovsku), koja slučajno s državom pregovara o stvarima kao što je minimalna zarada i takve neke bezvezarije.

 

Ali igrajte se vi snobizma, bole vas qrac ionako, izgradićete vrli novi svijet sa 30% visokoobrazovanih sa Mićatrenda i Visoke poslovne iz Blaca.

I zapošljavati ove sa 2-3 godine iskustva. :lolol:

 

Stoga je zaebancija od rasprave, što se mene tiče, završena.

Link to comment

Ne, zapošljavaćemo pripravnike koji koštaju 12 hiljada evrića a ništa ne rade, pa ćemo da ih obučavamo, a noću da pljačkamo sefove da bismo to izdržali finasijski.
 Svako ko ne veruje u ovo - snob! :lolol:

Link to comment

Baš tako... i da im se vrati u facu. Evo i ovome. To je nekakva unija nekih poslodavaca (sve to ološ do ološa, nanu im lopovsku), koja slučajno s državom pregovara o stvarima kao što je minimalna zarada i takve neke bezvezarije.

 

Ali igrajte se vi snobizma, bole vas qrac ionako, izgradićete vrli novi svijet sa 30% visokoobrazovanih sa Mićatrenda i Visoke poslovne iz Blaca.

I zapošljavati ove sa 2-3 godine iskustva. :lolol:

 

Stoga je zaebancija od rasprave, što se mene tiče, završena.

 

Baš tako... i da im se vrati u facu. Evo i ovome. To je nekakva unija nekih poslodavaca (sve to ološ do ološa, nanu im lopovsku), koja slučajno s državom pregovara o stvarima kao što je minimalna zarada i takve neke bezvezarije.

 

Ali igrajte se vi snobizma, bole vas qrac ionako, izgradićete vrli novi svijet sa 30% visokoobrazovanih sa Mićatrenda i Visoke poslovne iz Blaca.

I zapošljavati ove sa 2-3 godine iskustva. :lolol:

 

Ti i dalje ne razumes da je Micatrend, i to bas ovakav kakav je sad, u-pravo ono za sta se ti zalazes. Neverovatno. 

 

Moze covek da bude i kriminalac, nema veze, od njega "zavisi privreda". Kad on sedne da se dogovara sa Perom iz sekretarijata za planiranje i razvoj 1 Ministarstva, ima da izadje iiz toga plan razvoja visokog skolstva kakav svet nije video! Niti ce.

 

 

"E ima onaj moj firmu, ma ovu novu sto je otvorio prosle godine posle stecaja...da u holdingu sa Gagijevim ovim, kako se zove... - pa znas Gagija - e aj vidi treba mu vec kredit da se izvadi nesto, a ovaj iz SPS-a nece da mu da, ma kaze vec su ga jednom ganjali zbog njegovog nekog iz Zagubice, ali kaze ako mu ti ucinis za sina  one njegove...kakve zene, ma ne zene, pa sin njegove zene je i njegov sin jel si lud, nego one njegove, video si je na seminaru bre onom kad su se peli na sto zajedno, e e e ta, jeste, e njen sin ne moze na budzet, pao je trecu ali kaze mi fin decko ne nosi oruzje, nista, sve je ok. Pa on ako moze da udje kao talenat za stipendiju sto trazi Jole za Dunavprevoz onih 5 ekonomista, onda bi on, sta ko on, pa ovaj iz SPS-a, da, e onda bi on video da mu ucini i izvuce te pare za njega po nekoj kamati, ne da bude nesto ne znam sta i to. Aj pa vidi, kaze ako bude nesto napravice on neki plan sistematizacije do 2019 pa da moze da primi od tvog Zokija cerku na stipendiju na drugoj godini, pa i ako ne zavrsi ne mora nista da mu placa, samo da mu to, malo skinete od poreza, to bi mu puno znacilo. Sta? ma ne brini ti za njega, on se zna sa ovima iz rektorata, radili su neke nabavke zajedno, bice to sve ok."

 

Link to comment

Ma ja mislim da on to kapira, nego kao to ce nam biti poslodavci, pa treba da im se prilagodimo, a da ne snobiramo. Ko da ja trebam nekom krimosu da me zapošljava, na kraju krajeva, ne znam samo kako to zamišlja. Neće moći da preveze naftu na Kosovo ili da završi kombinaciju ako mu 10% od 10% od 10% najboljih koje je izstipendirao ne pridrži telefon dok ugovara posao, šta li.

 

Inače čovek je krenuo od toga da Srbija ne može da priušti 1% emigriranih fakultetlija, jer nam svaki čovek treba, da gradimo Srbiju, tamo negde pre 50ak strana topika. Sad je u fazonu da 2-3 % (umesto 6-7% onih koji danas studiraju) treba da studiraju stipendijama nekih krimosa kod kojih će posle biti u obavezi da rade dok ne vrate dug, a ostalih 97% naroda da radi u fabrici ili da crkne, tek socijalu neće da im daje. A ova postapokaliptična vizija Srbije nastaje delom kao posledica njegove rezignacije što kroz PDV, ako ima prosečnu platu, do kraja života ima da ga orobe za jedno trećinu kinte koju je neko drugi dao za njegovo školovanje, a delom što ne može da trpi neplanski nemar da jedno 30% ljudi ne rade ono za šta su se školovali.

Link to comment

Ma ja mislim da on to kapira, nego kao to ce nam biti poslodavci, pa treba da im se prilagodimo, a da ne snobiramo. Ko da ja trebam nekom krimosu da me zapošljava, na kraju krajeva, ne znam samo kako to zamišlja. Neće moći da preveze naftu na Kosovo ili da završi kombinaciju ako mu 10% od 10% od 10% najboljih koje je izstipendirao ne pridrži telefon dok ugovara posao, šta li.

 

Inače čovek je krenuo od toga da Srbija ne može da priušti 1% emigriranih fakultetlija, jer nam svaki čovek treba, da gradimo Srbiju, tamo negde pre 50ak strana topika. Sad je u fazonu da 2-3 % (umesto 6-7% onih koji danas studiraju) treba da studiraju stipendijama nekih krimosa kod kojih će posle biti u obavezi da rade dok ne vrate dug, a ostalih 97% naroda da radi u fabrici ili da crkne, tek socijalu neće da im daje. A ova postapokaliptična vizija Srbije nastaje delom kao posledica njegove rezignacije što kroz PDV, ako ima prosečnu platu, do kraja života ima da ga orobe za jedno trećinu kinte koju je neko drugi dao za njegovo školovanje, a delom što ne može da trpi neplanski nemar da jedno 30% ljudi ne rade ono za šta su se školovali.

 

nemar, nemar, uzasan je nemar u Srbiji. Srbija skoluje 1/3 svojih studenata na budzetu, a od te trecine 10 (deset!) posto ode u inostranstvo. Pa to ni Nemacka ne bi izdrzala. Nije ni cudo sto nam ovako ide...

 

Iz TP-a progovara jed, cini mi se, ali uopste nije iskljuceno da neki prepametni, ili bas ovi na vlasti ne pokusaju da to ili nesto slicno pokusaju da onako zavaljaju ljudima i da ih nista ni ne pitaju. I zato generalno i pisem sve ovo. A bar mi jedna stranka pada na pamet koja bi mogla tako nesto da proba, ali tek u to necu da ulazim :)

Link to comment

Ti i dalje ne razumes da je Micatrend, i to bas ovakav kakav je sad, u-pravo ono za sta se ti zalazes. Neverovatno. 

 

Moze covek da bude i kriminalac, nema veze, od njega "zavisi privreda". Kad on sedne da se dogovara sa Perom iz sekretarijata za planiranje i razvoj 1 Ministarstva, ima da izadje iiz toga plan razvoja visokog skolstva kakav svet nije video! Niti ce.

 

De mi, molim te, otvori oči da znam za šta se ja zalažem :D

 

Jbt, glumite mi tu nekakve snobove, ovaj je ovakav, onaj je onakav - to vam je realna srpska privreda koja realno zapošljava i stvara realni dohodak. Zabole me savršeno ko je čovek kome brojite zatvorske rešetke i kakav mu je profesionalni background, to je ex predsednik 1 Unije poslodavaca Srbije koja sa Vladom Republike Srbije u Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije pregovara o visini minimalne zarade, što je visina mesečnog ličnog dohotka trećine stanovništva. 1 relevantan faktor, pa makar to bio sabor kriminalaca sa sve Kristijanom Golubovićem na čelu i Pontijakovom slikom uramljenom u kabinetu. Ende.

 

Dagmar mi 'ladno priča o zapošljavanju nekog sa dvogodišnjim i trogodišnjim iskustvom u delu teme u kome se govori o tome kako poslodavci zameraju visokoobrazovnim institucijama što im studenti izlaze sa studija bez praktičnog iskustva, a što je primarna stvar koja po svim anketama predstavlja prepreku za zaposlenje 1 svršenom visokoškolcu. I za čije peglanje se i dan-danas iz budžeta izdvajaju pare, tako što NSZ finansira programe stručne prakse kako bi se taj nedostatak premostio.

 

Posle 10 napisanih strana o varijanti u kojoj se na kontu plaćene školarine umanjuje porez, ti mi pišeš da se ja zalažem da Pera iz privrede i Janko iz ministarstva sednu i pregovaraju... ne mora da pregovara niko ni sa kim, eto varijante, smanji se porez. Pritom očigledno ne kapiraš baš u dovoljnoj meri pojam diskriminacije, ili vidiš diskriminaciju onako kako ti odgovara, za krajnji rezultat je svejedno.

 

I konačno, ako će u toj varijanti zbog konkurencije državni univerzitet da propadne a Mićatrend da se izdigne, sutra neka propadne što se mene tiče. To je samo potvrda da bolje ne zaslužuje, ako nema nameru da prilagodi svoje programe primarnom cilju postojanja - obrazovanju radi zapošljavanja. A i u tom slučaju bi dok si rekao keks krenula opšta bežanija kod Miće i promena dresa™ a Mići se oprostilo što je bio nevaljao, u to nemam ni promil sumnje.

 

Stoga je cela ova priča postala mučno tupava i glupava, end aj em definitli aut.

Link to comment

Ja ne znam u kojoj Srbiji je nekome posle fakulteta potrebno iskustvo za nalaženje posla, samo jedna moja drugarica našla je posao isključivo na osovu svojih kvalifikacija, bez dana radnog iskustva, ali devojka radi u mnogopominjanom ITju. Svi ostali prijatelji i rođaci nisu se zaposlili dok nisu našli vezu, bez toga i oni što su imali malo iskustva i oni bez njega - mrka kapa. Sa vezom iskustvo je nebitno. Bukvalno prebiram sad po glavi sve ljude koje znam, evo još jednog momka sam se setila koji je našao predobar posao bez ikakve veze ali i bez iskustva, prosto kombinacija sreće i šarma, svi ali svi ostali diploma, pa jurenje veze.

I niko nije doveo svog šefa do toga da mora da krade po bankama noću ne bi li prehranio svoje pripravnike, koliko god to zvučalo neverovatno.

Link to comment

Ja ne znam u kojoj Srbiji je nekome posle fakulteta potrebno iskustvo za nalaženje posla,

 

U ovoj? Iskustvo je prvo što te pitaju na razgovoru za posao, tj. kad tražiš posao kod privatnika, ti koje traže veze po državnim preduzećima su druga priča.

Link to comment

U ovoj? Iskustvo je prvo što te pitaju na razgovoru za posao, tj. kad tražiš posao kod privatnika, ti koje traže veze po državnim preduzećima su druga priča.

 

I baš pravi razliku da li si imao 5-6 meseci inetrnshipa ili ne?

Ok, to su neki malo drugačiji profili, ovi moji ima ih koji su posle diplome uradili i po dve godine volontiranja, što je već mnogo jače od iskustva koje na nekim fakultetima u najidealnijem slučaju ljudi dobiju iz internshipa, pa ih opet niko živi nije pitao za to.

Znam baš puno ljudi koji su radili i po državnim ali i po privatnim firmama, nikome za ulazak upriču nije bilo presudno to što u Srbiji fakat nema puno prakse tokom studija u poređenju sa zapadnim programima. Najbolje karijere imaju ovo dvoje koje sam pomenula baš u privatnim firmama, pravo sa fakulteta bez dana radnog ili internship iskustva.

Edited by Dagmar
Link to comment

A to? Pa ne znam, zavisi sigurno od ostalih koji su prijavljeni na konkurs. Neko sa 5 meseci inetrnshipa neće imati velike šanse ako se prijavio i neko ko je radio 10 godina u struci. :D Sad, da li je velika prednost imati 5 meseci ili nemati 5 meseci, verovatno da nije ogromna razlika.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...