Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Deutschland

Featured Replies

29 minutes ago, Emerald said:

Eksploatacija nafte krece u Pensilavaniji, tako nastaje cuveni Standard Oil(danasnji Exxon i Chevron), koji je morao biti razbijen zakonski u SAD jer je postao "drzava u drzavi". Drugi veliki izvor ce biti pod britanskom kontrollom danasnjem Iranu, a onda Iraku, pod imenom Anglo-Iranian, danasnji BP. Treci veliki igrac sa pocetka naftnog doba nastaje pod kontrolom holandske i britanske kolonijalne uprave u Indoneziji, danas poznat kao Royal Dutch Shell. Tek nakon toga braca Nobel u tadasnoj Rusiji, a danas Azerbejdzanu, krecu sa kaspijskom naftom, tako se finansirala "Nobelova nagrada".

Je l primecujes zakonitosti? Kolonijalne sile kontrolisu naftu a nema Nemacke. Zato Nemacka krece u Prvi svetki rat, zato Hitler juri preko Staljingrada, Donbasa prema Kavkazu u Baku.

Slicna je prica sa Japanom, koji juri u Indoneziju.

Posle 1945, SAD prave "sigrune koridore" energije za Nemacku i Japan. Ali to ima svoju cenu.

Da bi se sprovela globalna, cak samo evropska, "zelena tranzicija" potrebne su velike kolicine sirovina.koje Evropa ekonomicno nema.

Sunce svuda ne sija isto, niti vetar duva jednako. To je drugi problem koji se pojavljuje sa "zelenom tranzicijom".

I dalje ne vidim u čemu je kritika relevantna da si zavisan od Kine zbog retkih metala, ako je alternativa da si zavisan od Saudijske Arabije. Sunce ne sija svuda isto, ali svuda sija. Nafte u Evropi nema uopšte. Ali osim sunca, ima i retkih metala, ergo zavisnost od geopolitike se smanjuje. To je to danas, kako je razbijan Exxon je za neku drugu diskusiju.

  • Replies 3.3k
  • Views 327.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • @zorglub Vrlo zanimljiv grad, univerzitetski centar. Ima imigranata, uglavnom bledolikih, ex SSSR ima i Balkanaca. imaju Vijetnamce jos iz vremena DDR. Imaju fabrika, nov stadion.Vlasnik Red Bu

  • jedna zanimljivost, za ove koji ne prate   trenutno na ZDFu, uživao u studiju, kandidati iz svih većih partija, njih 8, komentarišu rezultate i lepo i civilizovano diskutuju o daljim koracim

Posted Images

Koliko znam, tvoja premisa je bila da nisi zavistan ako se odradi "zelena tranzicija" ali ipak jesi jer su potrebne sirovine da bi se napravila vetrenjaca ili panel a njih nema svuda, niti su jednako ekonomski isplative za eksploataciju, ocuvanje zivotne sredine.

Koliko ce otvranje rudnika "retkih zemljinih metala" uticati na zivotnu sredinu gde budu otvoreni? U Kini su to veliki zagadjivaci, o rdudnicima kobalta u Kongu, je tek poseba prica.

Nafte u Evropi ima ali nema dovoljno kao ni "retkih zemljinih metala". Norevska je petro drzava, bila bi i Skotska ali avaj, perfidni Albion. Bila nekada Rumunija, i danas imaju dosta nafte za svoje potrebe. Saveznickii avioni koji su bombardovali Srbiju su bili u preletu ka naftnim poljima Ploesta 1943.1944 U Prvom svetskom ratu je bila slicna prica 1916.

1 hour ago, Emerald said:

Koliko znam, tvoja premisa je bila da nisi zavistan ako se odradi "zelena tranzicija" ali ipak jesi jer su potrebne sirovine da bi se napravila vetrenjaca ili panel a njih nema svuda, niti su jednako ekonomski isplative za eksploataciju, ocuvanje zivotne sredine.

Koliko ce otvranje rudnika "retkih zemljinih metala" uticati na zivotnu sredinu gde budu otvoreni? U Kini su to veliki zagadjivaci, o rdudnicima kobalta u Kongu, je tek poseba prica.

Nafte u Evropi ima ali nema dovoljno kao ni "retkih zemljinih metala". Norevska je petro drzava, bila bi i Skotska ali avaj, perfidni Albion. Bila nekada Rumunija, i danas imaju dosta nafte za svoje potrebe. Saveznickii avioni koji su bombardovali Srbiju su bili u preletu ka naftnim poljima Ploesta 1943.1944 U Prvom svetskom ratu je bila slicna prica 1916.

Nemam doslovno pojma o čemu pričaš. Kritiku zavisnosti od Kine i "retkih metala" si uveo ti. Moj odgovor je bio da je to prazna kritika, jer smo trenutno zavisni od stranih država od kojih izvozimo naftu. U tom smislu nikakva promena, samim tim nije vredno kritike.

3 hours ago, assignment said:

Several decades druze, 170 milijarde, Nemacka je u zadnje 3 godine poklonila Ukrjini preko 50 milijardi. Sta su 170 na nekoliko decenija....

Merkel je produzila ugovor za nuklearne elektrane. Pa se desila Fukusima, pa su iz histerije odlucili da ipak sve zatvore i morali na plate ogromno obestecenje.

I ne ide trazicija tako da menjas nesto a nemas spremnu zamenu. Nebitno u kojoj sferi...

Kako ja mogu da budem problem kada ne odlucujem o nicemu? I ne hvatem se ja za nikoga.

Ili da ja to tebi pojednostavim, ja sam obican gradjanin koji placa skoro pa najskuplju struju na svetu. I ja bih voleo da to bude jeftinije, nemam ja nista protiv ciste energije, naprotiv.

A jos vise nego meni kao obicnom coveku, energija treba nemackoj industriji. Ne mogu vise da proizvode robu koja je kompetativna na trzistu....

Bila je spremna zamena osim za ljude koji neće da vide. I zato ceo svet živi danas u energetskoj tranziciji, koja je suštinski made in Germany.

Merkel nije produžila ništa nego je odložila gašenje koje je bilo planirano pre toga. Kad se desila Fukushima, doneta je racionalna odluka da se zatvaranje sprovede po prethodnom planu i u budućnosti ne troši 200 milijardi za saniranje posledica kao u Fukushimi.

Ako to tebi nije puno ok, ja mislim da je to bacanje para. I bolje za te pare izmisliti nešto novo i okrenuti svet u boljem pravcu. Što se i desilo.

To što ti i neki tvoji sugrađani odbacuju jer hoće da žive u 20. veku je za mene glavni razlog zašto je Evropa na izdisaju. Nema života u prošlosti, ne vozi se auto tako što gledaš u retrovizor.

Edited by Venom

5 minutes ago, Venom said:

Bila je spremna zamena osim za ljude koji neće da vide. I zato ceo svet živi danas u energetskoj tranziciji, koja je suštinski made in Germany.

Merkel nije produžila ništa nego je odložila gašenje koje je bilo planirano pre toga. Kad se desila Fukushima, doneta je racionalna odluka da se u budućnosti ne troši 200 milijardi za trošenje posledica kao i Fukushimi.

Ako to tebi nije puno ok, ja mislim da je to bacanje para. I bolje za te pare izmisliti nešto novo i okrenuti svet u boljem pravcu. Što se i desilo.

To što ti i neki tvoji sugrađani odbacuju jer hoće da žive u 20. veku je za mene glavni razlog zašto je Evropa na izdisaju. Nema života u prošlosti, ne vozi se auto tako što gledaš u retrovizor.

Boze sto si dosadan:

Angela Merkel hat die Laufzeiten von Atomkraftwerken in Deutschland nicht verlängert, sondern hat nach der Atomkatastrophe von Fukushima 2011 einen endgültigen Atomausstieg eingeleitet, was einer Kursänderung zur ursprünglichen Laufzeitverlängerung entsprach. Zunächst hatte die schwarz-gelbe Koalition unter ihrer Führung die Laufzeiten verlängert, doch die Ereignisse in Japan führten zu einem dreimonatigen Moratorium und dem anschließenden Beschluss zum Ausstieg

Odluka nije bila racionalna, jer nije bilo price o 200 milijardi i troskovima u buducnosti vec sigurnosti, i straha da se nesto desi poput fukusime....

Odluka o gašenju nuklearki je donesena 2000 za vreme Schrödera i dve godine kasnije je stavljeno u zakon. Klik. Tu odluku je onda promenila Merkelova, jer blabla "ne može". Kad se dogodila Fukushima sve je vraćeno na stari plan. Nije bilo nikakve histerije zbog Fukushime, sve što se dogodilo nakon toga je bilo odlučeno 10 godina ranije. Bilo je odlaganja te odluke što su zažalili odmah nakon Fukushime.

Ti nakon nebuloze da će koštati samo 5 milijardi, kad su koncerni koji su upravljali nuklearkama platili 23 milijarde samo da se reše bede još diskutuješ sa mnom i neko ti je dosadan. Pa se onda pravi pametan, kaže "nigde u tekstu ne piše da će koštati više od 100 milijardi". Pa mu onda dam citat kad ne ume da čita duže od dve rečenice, pa onda kaže ah šta je to za mene, 170 milijardi, gde ima tu se i preliva.

Najveći problem danas. Ništa ne zna i ima mišljenje o svemu. Ti treba prvenstveno da diskutuješ sa chatgpt-om i da tražiš linkove da proveriš.

1 hour ago, Venom said:

Nema života u prošlosti, ne vozi se auto tako što gledaš u retrovizor.

.

Nemacka i ne mora uopste da gleda u retrovizor, jer tamo nema nikog...

Niko vise ne ide tom slepom ulicom.

Tek sad kad su delovi zajedno sa retrovizorom poceli da otpadaju ona to i sama priznaje.

.

3 minutes ago, barba said:

.

Nemacka i ne mora uopste da gleda u retrovizor, jer tamo nema nikog...

Niko vise ne ide tom slepom ulicom.

Tek sad kad su delovi zajedno sa retrovizorom poceli da otpadaju ona to i sama priznaje.

.

Da, svi putevi vode u Rusiju (i Kinu)... svi zele da (e)migriraju u Putilend.

1 minute ago, John Dies at the End said:

Da, svi putevi vode u Rusiju (i Kinu)... svi zele da (e)migriraju u Putilend.

.

Cemu takav post, verovatno samo ti znas

.

Mislim da se preteruje i sa kritikom i sa pohvalom nemačke energetske politike. Skoro sam gledao neke brojeve, i kad se sve sabere i oduzme, izađe na isto. Ako nađem članak, podeliću ovde. Niti su u prednosti u odnosu na Francusku, niti su u podređnom položaju. Iako su to dve najveće zemlje i ekonomije EU, ipak su i ostali uključeni u sistem i svako nudi šta ima kad ima viške i uzima kad treba. Ali ja lično mislim da nema smisla neulagati u nuklearnu energiju, iako je verovatno najskuplje rešenje. To više dođe kao vrsta osiguranja ili slamarica.

Što se zavisnosti tiče, tu je Venom u pravu, jer dobavljači ne mogu da ti prekinu vetrenjače i panele preko noći, u najgorem slučaju nećeš moći da ih održavaš na potrebnom nivou, ali bi gubitak kapaciteta bio postepen i spor. A za naftu i gas moraš da imaš ogromna skladišta, tu bukvalno može da se zavrne slavina, zavisiš samo od potpisanih ugovora, koji se mogu menjati po potrebi. Nuklearna je tu između, takođe se potpisuju se dugoročni ugovori ali ne traži toliko mesta.

Kad je industrija u pitanju, Nemačka beleži pad, ali je i dalje sa 18% udela u BDP-u, u evropskom vrhu (duplo veći udeo nego Francuska, USA je na 10%). Od zapadnih zemalja, samo je Irska ispred, a oni proizvode dalo uži spektar proizvoda (farmacija pre svega). Kad se gleda u globalu, od srednje i visokorazvijenih zemalja, samo su Kina i Koreja značajno iznad (oko 25% BDP-a). Naravno da pad zabrinjava ali čemu onda ostali da se nadaju?

6 hours ago, destiny said:

Finansijski sigurno nece - za istu bruto platu, imacu skoro 2000 eura vise u NL (highly skilled migrant, s 30 % rulling).

NL zdravstveno oko 150 € mesecno, ja sad placam 1000 € :(

Vrlo lako može da se desi da dobiješ baš toliko koliko i platiš. Što nije problem ako si zdrava.

Zavisi naravno od grada, ali moguće je i da je situacija sa nekretninama gora u NL (a gde je pa dobra danas), mislim da u Amsterdamu sigurno jeste nego bilo gde u DE.

6 hours ago, destiny said:

A i inace, drzava mi se mnogo vise dopada (zivela sam nekad, kratko, u NL)

I meni su se nekada neke države mnogo više dopadale, jer sam bio mlad, glup i željan svega. Sad mi se ne dopada nijedna, preselio bih se na Island samo da ne gledam nikoga i ne razumem ništa. Ali kad se o tom pitanju odlučuje, ako tvoja odluka utiče na druge, onda se mora naći balans. A Nemačka je verovatno i dalje jedna od najboljih opcija, ispred je CH i verovatno Skandinavija (ali klima i geografija)

Da ne dužim - mislim da su glavni razlozi pada ekonomije, društva i države u Nemačkoj isti kao i u ostatku Evrope, a i većeg dela sveta - neefikasnost, birokratija i trula politička društva koja podstiču samo loše i nesposobne da se bave najbitnijim i najozbiljnim temama. Pa gde postoji mogućnost da neko normalan i sposoban odlučuje, tamo se u rikverc ide sporije.

Edited by Engineer

32 minutes ago, barba said:

.

Nemacka i ne mora uopste da gleda u retrovizor, jer tamo nema nikog...

Niko vise ne ide tom slepom ulicom.

Tek sad kad su delovi zajedno sa retrovizorom poceli da otpadaju ona to i sama priznaje.

.

Ovo su bile vesti iz besvesti

28 minutes ago, Venom said:

Ovo su bile vesti iz besvesti

.

Zapravo ne...to su vesti iz Nemacke..

Pre nekoliko dana gradonacelnik jednog od zelenijih gradova Nemacke Boris Palmer 27 godina clan zelenih, je rekao upravo to:

"Stojimo i osvrcemo se da li je neko iza nas... Naravno da ne.. Niko ne zeli ekonomski model osiromasenja"

Stvarno ne znam sta ti pokusavas da dokazes... Novi izvori energije, ukljucujuci i solarnu naravno da su vazni, ali bez energije nema progresa, i obrnuto, to je prosto istorijska cinjenica.

A Nemacka je uspela od neto eksportera da postane neto importer..

Da, u pravu si , sunce je besplatno , ali zeleni prelaz svakako nije, tehnologije nisu besplatne i citav taj sistem nije besplatan..

Svet placa energetski prelaz desetak triliona dolara, i za poslednju godinu dva triliona, a kolili je procenat tih tehnologija u energo balansu? Koliko je ista ta Nemacka potrosila na subsidije proizvodjacima?

I koliko to besplatno sunce kosta svakog nemca mesecno danas i pre desetak godina?

Zasto nemac mora da placa cak 4 puta vise od madjara sto je bio slucaj u drugoj polovini prosle godine?

Svet se razvija , i potrosnja energije ce biti veca, ne samo zbog demografije Afrike... Vec vaznije , zbog novih tehnologija, i progresa koji ce obezbediti drugi, a ne Nemacka..

AI Data centri, predvidja se , trosice ekvivalent potrosnje Japana..

Sta ce Nemacka tad da radi.. Ili ce propustiti i taj tehnoloski skok...

Dakle uopste nije sporno ulaganje u zelenu energetiku.

Sporno je to sto po logici stvari , energetska bezbednost mora da bude na prvom mestu a tek potom energetska nezavisnost..

.

Edited by barba

Cena za domaćinstva zavisi od taksi, poreza, subvencija i ostalih neproizvodnih parametara. Cena za industriju je ono što pravi razliku, a u ovom slučaju su izjednačeni. Mada i tu ima dodatnih troškova ili subvencija, niko živ ne zna koliko to zaista košta.

Što se privatnih korisnika tiče, tu potrošnja energije po glavi stanovnika ne raste u razvijenim zemljama već 10-15 godina, zapravo i opada. Što i ima smilsa, nekad si za 100km puta morao da potrošiš 10l goriva, a danas pola od toga.

Ne kažem da visoke cene ne utiču na rast, razvoj i generalno bolju situaciju, ali u slučaju Nemačke (i Evrope), to je nešto što je moglo da se ublaži ili ispegla na drugim mestima

2 hours ago, Engineer said:

Zavisi naravno od grada, ali moguće je i da je situacija sa nekretninama gora u NL (a gde je pa dobra danas), mislim da u Amsterdamu sigurno jeste nego bilo gde u DE.

Imamo svoj stan, muz je vec u NL, isto presao zbog posla, tako da zivim u obe drzave, manje-vise podjednako, tako da na osnovu toga znam vec da mi vise odgovara. I svaki put kad sam u Nemackoj, sve mi se manje svidja... nazalost

Izvinite što upadam na žurku i nadam se da se niko neće uvrediti, ali ovaj fatalizam koji provejava kroz mnoge postove ovde - ne mogu da ne primetim da je on tako tipično nemački, naročito (ali ne isključivo) kod nešto starijih generacija. Resistance is futile. You will be assimilated. D

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.