Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Deutschland

Featured Replies

Troškovi uklanjanja postojećeg nuklearnog otpada se procenjuju na preko 100 milijardi. To ćeš platiti ti. Rešenje: pravi još otpada da bi imao jeftiniju energiju.

Ta priča o energiji je zapravo dobar primer šta je u stvari problem. Ali prvo, mala digresija. Postoje ona razna ispitivanja i tome koliko su ljudi optimisti za budućnost. I po pravilu, što je situacija u nekoj zemlji bolja to su ljudi manje optimisti. Samo to nam govori da je deo problema "dabogda imao pa nemao", ljudi koji žive u top 5% čovečanstva strahuju prvenstveno da će to izgubiti. Tako da sve te tužne priče o teškom životu treba uzeti s rezervom. Strahovi uglavnom nisu racionalni.

Realni problem je što osim jedne stvari (da meni pada na pamet) ništa od svetskog značaja nije izašlo verovatno iz cele Evrope u poslednjih ne znam koliko decenija. Dizel motor je izmišljen mnogo davno. IT revolucija, AI, sve je to izmišljeno negde drugde, drugi su profitirali i pomerili sebe napred.

I to me vraća na energiju - jedna stvar koja je izašla iz Evrope i pokrenula svet u drugom smeru je energetska tranzicija. Ništa od ove trenutne revolucije u obnovljivim izvorima ne bi bilo moguće da taj model nije pokrenut u Nemačkoj pre 25 godina, tada kao nebitna nevažna ideja, koja nikad neće uspeti. 25 godina kasnije ceo svet je usvojio taj model, u Evropi svako leto ima X dana kad ima toliko struje da ne znaju šta će s njom. To je otprilike kao kad bi u sred Nemačke pronašao naftu, samo energiju ne ispumpavaš iz zemlje nego je dobijaš iz sunca. I umesto da neko od stotina miliona Evropljana smisli šta da radi sa energijom koja je tu i to skoro džabe, a još više mogu da dobiju još jeftinije nego sad, oni fantaziraju o tome da kupuju i iznajmljuju nekretnine, češkaju jaja i žive kao bubrezi u loju. To je lepo za njih, ali dugoročno smrt za bilo koga - društvo, kompanije itsl. I zato su umesto da gledaju unapred zakopani u slavnoj prošlosti kad je sve bilo mnogo bolje.

I sad su kao spas izabrali čoveka koji je svakako najbolje rešenje da zemlju vodi u 20. vek, samo što je on završen pre 25 godina. Ukratko, mogu samo da konzerviraju sebe u prošlosti, ali to se potire sa pravim ciljem, da konzerviraju sebe kao najbolje mesto za život.

  • Replies 3.3k
  • Views 327.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • @zorglub Vrlo zanimljiv grad, univerzitetski centar. Ima imigranata, uglavnom bledolikih, ex SSSR ima i Balkanaca. imaju Vijetnamce jos iz vremena DDR. Imaju fabrika, nov stadion.Vlasnik Red Bu

  • jedna zanimljivost, za ove koji ne prate   trenutno na ZDFu, uživao u studiju, kandidati iz svih većih partija, njih 8, komentarišu rezultate i lepo i civilizovano diskutuju o daljim koracim

Posted Images

8 minutes ago, Venom said:

Troškovi uklanjanja postojećeg nuklearnog otpada se procenjuju na preko 100 milijardi. To ćeš platiti ti. Rešenje: pravi još otpada da bi imao jeftiniju energiju.

Ta priča o energiji je zapravo dobar primer šta je u stvari problem. Ali prvo, mala digresija. Postoje ona razna ispitivanja i tome koliko su ljudi optimisti za budućnost. I po pravilu, što je situacija u nekoj zemlji bolja to su ljudi manje optimisti. Samo to nam govori da je deo problema "dabogda imao pa nemao", ljudi koji žive u top 5% čovečanstva strahuju prvenstveno da će to izgubiti. Tako da sve te tužne priče o teškom životu treba uzeti s rezervom. Strahovi uglavnom nisu racionalni.

Realni problem je što osim jedne stvari (da meni pada na pamet) ništa od svetskog značaja nije izašlo verovatno iz cele Evrope u poslednjih ne znam koliko decenija. Dizel motor je izmišljen mnogo davno. IT revolucija, AI, sve je to izmišljeno negde drugde, drugi su profitirali i pomerili sebe napred.

I to me vraća na energiju - jedna stvar koja je izašla iz Evrope i pokrenula svet u drugom smeru je energetska tranzicija. Ništa od ove trenutne revolucije u obnovljivim izvorima ne bi bilo moguće da taj model nije pokrenut u Nemačkoj pre 25 godina, tada kao nebitna nevažna ideja, koja nikad neće uspeti. 25 godina kasnije ceo svet je usvojio taj model, u Evropi svako leto ima X dana kad ima toliko struje da ne znaju šta će s njom. To je otprilike kao kad bi u sred Nemačke pronašao naftu, samo energiju ne ispumpavaš iz zemlje nego je dobijaš iz sunca. I umesto da neko od stotina miliona Evropljana smisli šta da radi sa energijom koja je tu i to skoro džabe, a još više mogu da dobiju još jeftinije nego sad, oni fantaziraju o tome da kupuju i iznajmljuju nekretnine, češkaju jaja i žive kao bubrezi u loju. To je lepo za njih, ali dugoročno smrt za bilo koga - društvo, kompanije itsl. I zato su umesto da gledaju unapred zakopani u slavnoj prošlosti kad je sve bilo mnogo bolje.

I sad su kao spas izabrali čoveka koji je svakako najbolje rešenje da zemlju vodi u 20. vek, samo što je on završen pre 25 godina. Ukratko, mogu samo da konzerviraju sebe u prošlosti, ali to se potire sa pravim ciljem, da konzerviraju sebe kao najbolje mesto za život.

Prvi bold, ako ne razumes nemacki vidis brojke:

Nach Informationen der Deutschen Presse-Agentur (dpa) geht die neue Schätzung von Gesamtkosten in Höhe von 5,5 Milliarden Euro aus. Bis Ende 2022 waren der BGE zufolge bereits rund 2,83 Milliarden Euro in die Errichtungsphase geflossen. Bisher hatte die BGE mit Gesamtkosten von 4,6 Milliarden Euro kalkuliert.

I to o cemu pricas, ta energetska tranzicija, je takodje romatizopvana, Nemacka u ovom momentu busi u severnom moru upravo da bi pronasli gas. Nemacka uvozi struju iz francuskih nuklearki koji su po standardu tri puta losije nego nemacke koje su izkjlucene.

Pitanje, jel znas zbog cega su izkljucene?

1 hour ago, assignment said:

Dok u istom vremenu politicari pricaju kako je Nemacka "bogata zemlja"

Pa izgleda da jos uvek ima para....ako uporedimo sa izdavanjima za decu u DE i NL, naprimer.

U Nemackoj i dalje sva deca, nevezano za primanja roditelja, primaju decji dodatak do 17 god. Toga u NL nema.

Vrtici i predskolske ustanove su mnogo jeftniji u Nemackoj, drzava subvencionise.

Plus 5.5 miliona na Hartz IV:

"Im Jahr 2025 erhielten in Deutschland durchschnittlich rund 5,48 Millionen Menschen Bürgergeld (Hartz IV), darunter etwa 3,96 Millionen erwerbsfähige und rund 1,45 Millionen nicht erwerbsfähige Personen."

Skoro 4 miliona radno sposobnog stanovnistva prima Hartz IV.

Ne znam, ja samo vidim da cene i troskovi rastu, povisica 2.5 %, a samo zdravstveno ((TK) od prosle godine sa nekih 14 % otislo na 17.05 % ove godine.

Intenzivno radim na prebacivanju u NL; DE danas i DE pre 17 god kad sam dosla nemaju veze jedna s drugom...nazalost, na gore (ne mislim (samo) na cene)

Osamdesetih godina XX veka Japan je krenuo u ekspanziju ICT sektora, poceli su da rade cipove i svasta jos nesto. Amerikanci su ih brzo "primirili". Slicno su SAD pokusale sa Kinom, pogledati slucajeve ZTE, Huawei ali Kina nije Japan i Nemacka, koje su okupirane od SAD nakon 1945 pa je jos neizvesno kako ce se to zavrsiti.
SAD po svaku cenu zele aposlutnu dominaciju u ICT.

Nemacka u polozaju kakvom jeste ne moze nista tu da nparavi osim ono sto im SAD dozvole.

Dva svetska rata koje je Nemacka povela su bili pokusaj da razbije ogranicenja koja Nemacka ima. Oni su bili pokusaj nalazenja novih resursa.

Nemacka nema dovoljno energije, niti ima dovoljno veliko trziste koje kontrolise za svoju predimenzioniranu industriju. Ona je nakon 1945 rasla u zavetrini SAD koje su davale Nemackoj sve sto joj nedostaje.

8 minutes ago, destiny said:

Intenzivno radim na prebacivanju u NL; DE danas i DE pre 17 god kad sam dosla nemaju veze jedna s drugom...nazalost, na gore (ne mislim (samo) na cene)

Dobro proveri sve detalje, može biti da prelazak bude sa konja na magarca

8 minutes ago, destiny said:

Pa izgleda da jos uvek ima para....ako uporedimo sa izdavanjima za decu u DE i NL, naprimer.

U Nemackoj i dalje sva deca, nevezano za primanja roditelja, primaju decji dodatak do 17 god. Toga u NL nema.

Vrtici i predskolske ustanove su mnogo jeftniji u Nemackoj, drzava subvencionise.

Plus 5.5 miliona na Hartz IV:

"Im Jahr 2025 erhielten in Deutschland durchschnittlich rund 5,48 Millionen Menschen Bürgergeld (Hartz IV), darunter etwa 3,96 Millionen erwerbsfähige und rund 1,45 Millionen nicht erwerbsfähige Personen."

Skoro 4 miliona radno sposobnog stanovnistva prima Hartz IV.

Ne znam, ja samo vidim da cene i troskovi rastu, povisica 2.5 %, a samo zdravstveno ((TK) od prosle godine sa nekih 14 % otislo na 17.05 % ove godine.

Intenzivno radim na prebacivanju u NL; DE danas i DE pre 17 god kad sam dosla nemaju veze jedna s drugom...nazalost, na gore (ne mislim (samo) na cene)

A kakva je to drzava bila dok je Deutsche Mark bila na snazi.... Uvodjenjem Evra je pocelo...

Kada mi je dete krenulo u vrtic, zena nije radila, a cena vrtica zavisi od primanja roditelja. Znaci samo sam ja radio i placali smo 140€, a u tom trenutku deciji dodatak je bio 160€...

A ovo za Hartz IV, je tako zato sto su u mnogim sektorima primanja toliko mala da se bukvalnoo ne izplati da radis. Pa onda manipulisu kako je to jer je Hartz IV previse, treba to da se smanji, a ne pada im na pamet da da su slabe plate i skupoca (pogoto kirije, energija) problem.

Plus su na Hartz IV oko 1,3 miliona izbeglica iz Ukrajine koji po zakonu nemaju pravo i drugacije su tretirani od izbeglica iz drugih zemalja, Jedino je Söder to napomenuo kao veliku glupost koju treba ukinuti asap...

17 minutes ago, destiny said:

Intenzivno radim na prebacivanju u NL; DE danas i DE pre 17 god kad sam dosla nemaju veze jedna s drugom...nazalost, na gore (ne mislim (samo) na cene)

Soso, ti gde god se doselis to propadne.

lol

1 hour ago, assignment said:

Prvi bold, ako ne razumes nemacki vidis brojke:

Nach Informationen der Deutschen Presse-Agentur (dpa) geht die neue Schätzung von Gesamtkosten in Höhe von 5,5 Milliarden Euro aus. Bis Ende 2022 waren der BGE zufolge bereits rund 2,83 Milliarden Euro in die Errichtungsphase geflossen. Bisher hatte die BGE mit Gesamtkosten von 4,6 Milliarden Euro kalkuliert.

I to o cemu pricas, ta energetska tranzicija, je takodje romatizopvana, Nemacka u ovom momentu busi u severnom moru upravo da bi pronasli gas. Nemacka uvozi struju iz francuskih nuklearki koji su po standardu tri puta losije nego nemacke koje su izkjlucene.

Pitanje, jel znas zbog cega su izkljucene?

Operateri elektrana su 2017. uplatili 23 milijarde evra da od troškova uklanjanja otpada operu ruke i prebace na tebe. Klik. Ideja je da taj novac stoji u nekom fondu i tokom decenija raste dovoljno da pokrije troškove, koji se procenjuju na preko 100 milijardi. Možda su e.on i ostale kompanije trebalo da uzmu tebe kao savetnika. Što da plaćaju 23 milijarde kad su mogli samo 5. Nije ni čudo što industriji tako loše ide, ne znaju da je 5 manje od 23.

Ni u ovim ostalim glupostima koje pišeš nema ništa pametno. Znaš jezik, ali ne razumeš šta čitaš.

11 minutes ago, Emerald said:

Dva svetska rata koje je Nemacka povela su bili pokusaj da razbije ogranicenja koja Nemacka ima. Oni su bili pokusaj nalazenja novih resursa.

Nemacka nema dovoljno energije, niti ima dovoljno veliko trziste koje kontrolise za svoju predimenzioniranu industriju. Ona je nakon 1945 rasla u zavetrini SAD koje su davale Nemackoj sve sto joj nedostaje.

E to je vec savim druga prica, zasto Nemacka, ili bilo koja drzava treba da bude jaca, nego sto joj prirodno moguce (na osnovu populacije i domacih resorsa)??? To je jedini razlog zbog kojeg su 70tih otvorili put za gastarbajtere....

7 minutes ago, Engineer said:

Dobro proveri sve detalje, može biti da prelazak bude sa konja na magarca

Finansijski sigurno nece - za istu bruto platu, imacu skoro 2000 eura vise u NL (highly skilled migrant, s 30 % rulling).

NL zdravstveno oko 150 € mesecno, ja sad placam 1000 € :(

A i inace, drzava mi se mnogo vise dopada (zivela sam nekad, kratko, u NL)

1 hour ago, Venom said:

Troškovi uklanjanja postojećeg nuklearnog otpada se procenjuju na preko 100 milijardi. To ćeš platiti ti. Rešenje: pravi još otpada da bi imao jeftiniju energiju.

Ta priča o energiji je zapravo dobar primer šta je u stvari problem. Ali prvo, mala digresija. Postoje ona razna ispitivanja i tome koliko su ljudi optimisti za budućnost. I po pravilu, što je situacija u nekoj zemlji bolja to su ljudi manje optimisti. Samo to nam govori da je deo problema "dabogda imao pa nemao", ljudi koji žive u top 5% čovečanstva strahuju prvenstveno da će to izgubiti. Tako da sve te tužne priče o teškom životu treba uzeti s rezervom. Strahovi uglavnom nisu racionalni.

Realni problem je što osim jedne stvari (da meni pada na pamet) ništa od svetskog značaja nije izašlo verovatno iz cele Evrope u poslednjih ne znam koliko decenija. Dizel motor je izmišljen mnogo davno. IT revolucija, AI, sve je to izmišljeno negde drugde, drugi su profitirali i pomerili sebe napred.

I to me vraća na energiju - jedna stvar koja je izašla iz Evrope i pokrenula svet u drugom smeru je energetska tranzicija. Ništa od ove trenutne revolucije u obnovljivim izvorima ne bi bilo moguće da taj model nije pokrenut u Nemačkoj pre 25 godina, tada kao nebitna nevažna ideja, koja nikad neće uspeti. 25 godina kasnije ceo svet je usvojio taj model, u Evropi svako leto ima X dana kad ima toliko struje da ne znaju šta će s njom. To je otprilike kao kad bi u sred Nemačke pronašao naftu, samo energiju ne ispumpavaš iz zemlje nego je dobijaš iz sunca. I umesto da neko od stotina miliona Evropljana smisli šta da radi sa energijom koja je tu i to skoro džabe, a još više mogu da dobiju još jeftinije nego sad, oni fantaziraju o tome da kupuju i iznajmljuju nekretnine, češkaju jaja i žive kao bubrezi u loju. To je lepo za njih, ali dugoročno smrt za bilo koga - društvo, kompanije itsl. I zato su umesto da gledaju unapred zakopani u slavnoj prošlosti kad je sve bilo mnogo bolje.

I sad su kao spas izabrali čoveka koji je svakako najbolje rešenje da zemlju vodi u 20. vek, samo što je on završen pre 25 godina. Ukratko, mogu samo da konzerviraju sebe u prošlosti, ali to se potire sa pravim ciljem, da konzerviraju sebe kao najbolje mesto za život.

Odakle ce dolaziti sirovine za gradnju vetrenjaca, solarnih panela, buducih "baterija"?

U vreme kada krece nemacka ekspanzija obnovljivih izvora energije, Kina krece u veliku ekspanziju rudnika sirovina koji treba da budu ukljuceni u tu energetsku tranziciju. Danas Kina zasutavi izvoz magneta potrebnih za elektricna vozila i obnovljive izvore energije i sve staje.

Nemacka je krenula u obnovljjive izvore energije da bi postala energetskih nezavisnija, to su posledice rata u Iraku i shvatanja koliko je Nemacka zavisna od tog dela sveta sto se tice energije. Ali, tipicno germanski, nisu razmisljali da sirovine za tu tranziciju nisu u Nemackoj.

To je samo jedan od problema.

Just now, Emerald said:

Odakle ce dolaziti sirovine za gradnju vetrenjaca, solarnih panela, buducih "baterija"?

Zasto bi pravili solarne panele i baterije kad je jeftinije da ih uvezu iz PRC?

1 minute ago, Venom said:

Operateri elektrana su 2017. uplatili 23 milijarde evra da od troškova uklanjanja otpada operu ruke i prebace na tebe. Klik. Ideja je da taj novac stoji u nekom fondu i tokom decenija raste dovoljno da pokrije troškove, koji se procenjuju na preko 100 milijardi. Možda su e.on i ostale kompanije trebalo da uzmu tebe kao savetnika. Što da plaćaju 23 milijarde kad su mogli samo 5. Nije ni čudo što industriji tako loše ide, ne znaju da je 5 manje od 23.

Ni u ovim ostalim glupostima koje pišeš nema ništa pametno. Znaš jezik, ali ne razumeš šta čitaš.

Ah kako uzivam u ovakvim komentarima.....

Postavis artikal iz 2016 godine, u kome nema potvrde te cifre od 100 miliona, lupas bukvalno gluposti ,ne odgovaras na pitanja, ne zivis u toj zemlji, ali si mnooogo pametan i znas sve... I uzivas sebi za pravo da kategorises druge?!? Odjebi...

5 minutes ago, assignment said:

A kakva je to drzava bila dok je Deutsche Mark bila na snazi.... Uvodjenjem Evra je pocelo...

Kada mi je dete krenulo u vrtic, zena nije radila, a cena vrtica zavisi od primanja roditelja. Znaci samo sam ja radio i placali smo 140€, a u tom trenutku deciji dodatak je bio 160€...

A ovo za Hartz IV, je tako zato sto su u mnogim sektorima primanja toliko mala da se bukvalnoo ne izplati da radis. Pa onda manipulisu kako je to jer je Hartz IV previse, treba to da se smanji, a ne pada im na pamet da da su slabe plate i skupoca (pogoto kirije, energija) problem.

Plus su na Hartz IV oko 1,3 miliona izbeglica iz Ukrajine koji po zakonu nemaju pravo i drugacije su tretirani od izbeglica iz drugih zemalja, Jedino je Söder to napomenuo kao veliku glupost koju treba ukinuti asap...

Secarte se onog skeca iz TLN: "A sada, u Svedskoj problemi..."

Mi smo se smejali tome jer smo mi bili u jos vecim problemima ali Svedska je stvarno bila u problemima pocetkom devedesetih. Svedska kruna se "raspala", bankarskih sektor je bio u ogromnim problemima itd.

Nemacka je tokom devedesetih nazvana "bolesnikom Evrope", nizak ekonomski rast i velika nezaposlenost. Jedna od posledica ujedinjenja ali ne samo toga.

Evro je dosao kao spas za Nemacku. Nemacki izvoz je skocio, Sroederove mere na reformi radnog prava i jos ponekih socijalnih pitanja, koje su zakucale buducnost SPD medju radnicima, su napravile uslov za Merkelovu i njen "privredni uspeh".

8 minutes ago, kronostime said:

Zasto bi pravili solarne panele i baterije kad je jeftinije da ih uvezu iz PRC?

Lepo primeceno.

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.