Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Deutschland

Featured Replies

3 minutes ago, assignment said:

Ah kako uzivam u ovakvim komentarima.....

Postavis artikal iz 2016 godine, u kome nema potvrde te cifre od 100 miliona, lupas bukvalno gluposti ,ne odgovaras na pitanja, ne zivis u toj zemlji, ali si mnooogo pametan i znas sve... I uzivas sebi za pravo da kategorises druge?!? Odjebi...

Iz teksta:

The German Institute for Economic Research in Berlin (DIW) estimates that the nuclear phase-out, which, including clean-up operations, will take at least several decades, could reach 170 billion euros.

Možda ne znaš jezik? Biće da ti je teško da pročitaš bilo šta duže od dve rečenice. U svakom slučaju imaš potvrdu da je do sad plaćeno 23 milijarde, što je normalnoj osobu dovoljno da zaključi da ju je neko farbao kad je pričao o pet milijardi.

Ljudi kao ti su generalno najveći problem danas. Ima previše informacija za koje treba malo vremena da se svare. To je dosta naporno i onda se uvek hvatajte za nekog ko vam to pojednostavi, jedino što se pojednostavi glupostima.

  • Replies 3.3k
  • Views 327.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • @zorglub Vrlo zanimljiv grad, univerzitetski centar. Ima imigranata, uglavnom bledolikih, ex SSSR ima i Balkanaca. imaju Vijetnamce jos iz vremena DDR. Imaju fabrika, nov stadion.Vlasnik Red Bu

  • jedna zanimljivost, za ove koji ne prate   trenutno na ZDFu, uživao u studiju, kandidati iz svih većih partija, njih 8, komentarišu rezultate i lepo i civilizovano diskutuju o daljim koracim

Posted Images

14 minutes ago, Emerald said:

Odakle ce dolaziti sirovine za gradnju vetrenjaca, solarnih panela, buducih "baterija"?

U vreme kada krece nemacka ekspanzija obnovljivih izvora energije, Kina krece u veliku ekspanziju rudnika sirovina koji treba da budu ukljuceni u tu energetsku tranziciju. Danas Kina zasutavi izvoz magneta potrebnih za elektricna vozila i obnovljive izvore energije i sve staje.

Nemacka je krenula u obnovljjive izvore energije da bi postala energetskih nezavisnija, to su posledice rata u Iraku i shvatanja koliko je Nemacka zavisna od tog dela sveta sto se tice energije. Ali, tipicno germanski, nisu razmisljali da sirovine za tu tranziciju nisu u Nemackoj.

To je samo jedan od problema.

Ako misliš na "retke metale" oni nisu retki. Jedan od njih je scandium, nazvan po mestu gde je otkriven. Retki su po tome gde se eksploatišu trenutno.

Taj argument i ovako i onako nije mnogo jak, jer važi za bilo koji drugi izvor energije. U suštini tautologija. Npr.

  • OPEC zavrne slavinu, nema nafte, jeste razmišljali o tome

  • Niger, Uzbekistan, Rusija... zavrnu isporuku uranijuma, nema struje iz nuklearki, jeste razmišljali o tome

Itd.

2 minutes ago, Venom said:

Iz teksta:

The German Institute for Economic Research in Berlin (DIW) estimates that the nuclear phase-out, which, including clean-up operations, will take at least several decades, could reach 170 billion euros.

Možda ne znaš jezik? Biće da ti je teško da pročitaš bilo šta duže od dve rečenice. U svakom slučaju imaš potvrdu da je do sad plaćeno 23 milijarde, što je normalnoj osobu dovoljno da zaključi da ju je neko farbao kad je pričao o pet milijardi.

Ljudi kao ti su generalno najveći problem danas. Ima previše informacija za koje treba malo vremena da se svare. To je dosta naporno i onda se uvek hvatajte za nekog ko vam to pojednostavi, jedino što se pojednostavi glupostima.

.

U tekstu se navodi etapno gasenje nuklearnih kapaciteta, u toku od vise decenija. To su troskovi svakako znacajno veci od problema nukleranog otpada.

Mozda si ti u pravu, mozda je sve u tom clanku tacno, i mozda se Nemacka uopste nije samoubila..

No, tada su tridesetak drzava sa svojih 400 i kusur NE , sa jos 70 koje se grade u svetu, i stotinak u fazi projekta ...

... Potpuni idioti , koji ce im racku sve to kad su nemci vec pokazali put?

Mislim jeste sve to sarkazam, izvini zbog toga, ali ja jos nisam video nesto ozbiljno sto potvrdjuje ispravnost nemacke ideje i otkaz od energetskog balansa..

.

4 minutes ago, barba said:

.

U tekstu se navodi etapno gasenje nuklearnih kapaciteta, u toku od vise decenija. To su troskovi svakako znacajno veci od problema nukleranog otpada.

Mozda si ti u pravu, mozda je sve u tom clanku tacno, i mozda se Nemacka uopste nije samoubila..

No, tada su tridesetak drzava sa svojih 400 i kusur NE , sa jos 70 koje se grade u svetu, i stotinak u fazi projekta ...

... Potpuni idioti , koji ce im racku sve to kad su nemci vec pokazali put?

Mislim jeste sve to sarkazam, izvini zbog toga, ali ja jos nisam video nesto ozbiljno sto potvrdjuje ispravnost nemacke ideje i otkaz od energetskog balansa..

.

Tih 70 u izgradnji nije dovoljno da održi trenutno stanje u svetu koje je u globalu na +-0 u kapacitetu svake godine. Kako neki reaktor puste u pogon, drugi ode u penziju.

Za to vreme ove godine je instalirano solarnih panela koji će proizvesti više struje nego tih 70 reaktora. I prošle i pretprošle. Celokupni output nuklearne industrije za narednih 15 godina u jednoj godini.

I tek će da se štanca... Ko to ne razume preporučujem igru Universal Paperclips.

4 minutes ago, Venom said:

Ako misliš na "retke metale" oni nisu retki. Jedan od njih je scandium, nazvan po mestu gde je otkriven. Retki su po tome gde se eksploatišu trenutno.

Taj argument i ovako i onako nije mnogo jak, jer važi za bilo koji drugi izvor energije. U suštini tautologija. Npr.

  • OPEC zavrne slavinu, nema nafte, jeste razmišljali o tome

  • Niger, Uzbekistan, Rusija... zavrnu isporuku uranijuma, nema struje iz nuklearki, jeste razmišljali o tome

Itd.

Zato Saudijska Arabija moze da "secka" svoje novinare koji krtikuju vlast bez vecih posledica.

OPEC zavrne slavinu, nastane staglacija u Americi i ekonomski haos, dokazano sedamdesetih. Uvedu se sakncije Rusiji 2022, SAD mole Indiju da kupuje rusku naftu kako bi se smanjile cene.

Rusija zavrne uranijum iz Rusije i Kazahstana-veliki problem. Ovo je razlog zasto je Nemacka krenula da gasi NE:

Kina uvede delimicne zabrane na izvoz "retkih zemljih metala"-veliki problem. Nema "zelene tranzicije"

"Retki zemljini elementi" nisu energija, onako kako mi to u privrednom smislu zamisljamo, u fizici se sve svede na energiju preko cuvene formule e=mc2. Kao i svaka sirovina, negde je ima vise, negde manje a uglavnom je nigde nema. Onaj ko ima pristup najboljim rudnicima, tipa Kongo za kobalt, on je u prednosti.

U Evropi ima sirovina, nisam siguran da je dovoljno za "zelenu tranziciju" a sigurno ne ekonomski pristupacno kao u Kini. Inace Srbija spada u Evropi u znacajnije zemlje po rezervama, nije samo litijum.

Just now, Emerald said:

Zato Saudijska Arabija moze da "secka" svoje novinare koji krtikuju vlast bez vecih posledica.

OPEC zavrne slavinu, nastane staglacija u Americi i ekonomski haos, dokazano sedamdesetih. Uvedu se sakncije Rusiji 2022, SAD mole Indiju da kupuje rusku naftu kako bi se smanjile cene.

Rusija zavrne uranijum iz Rusije i Kazahstana-veliki problem. Ovo je razlog zasto je Nemacka krenula da gasi NE:

Kina uvede delimicne zabrane na izvoz "retkih zemljih metala"-veliki problem. Nema "zelene tranzicije"

"Retki zemljini elementi" nisu energija, onako kako mi to u privrednom smislu zamisljamo, u fizici se sve svede na energiju preko cuvene formule e=mc2. Kao i svaka sirovina, negde je ima vise, negde manje a uglavnom je nigde nema. Onaj ko ima pristup najboljim rudnicima, tipa Kongo za kobalt, on je u prednosti.

U Evropi ima sirovina, nisam siguran da je dovoljno za "zelenu tranziciju" a sigurno ne ekonomski pristupacno kao u Kini. Inace Srbija spada u Evropi u znacajnije zemlje po rezervama, nije samo litijum.

Po tvojoj logici onda neko nije dovoljno razmišljao kad se odlučio za fosilna goriva? Plan ima falinku ako OPEC može da zavrne slavinu i prouzrokuje stagflaciju. To je bila kritika za ovo o čemu ja pričam, valjda onda isti argument važi i za sve ostalo. Kao što rekoh, tanak argument ako može da se primeni na bilo koje rešenje. Prelazak na obnovljive izvore smanjuje zavisnost od geopolitike, jer skoro sve može da se proizvede lokalno i sunce svuda sija i vetar svuda duva. Mislim da se aluminijum ne proizvodi u Evropi, ali u isto vreme je to jedini materijal koji može da se reciklira u beskonačnost.

Retki metali nisu retki, ima ih svuda. Retka je njihova eksploatacija. Npr.

Europe’s largest deposit of rare earth metals located in Kiruna area

9 minutes ago, Venom said:

Tih 70 u izgradnji nije dovoljno da održi trenutno stanje u svetu koje je u globalu na +-0 u kapacitetu svake godine. Kako neki reaktor puste u pogon, drugi ode u penziju.

Za to vreme ove godine je instalirano solarnih panela koji će proizvesti više struje nego tih 70 reaktora. I prošle i pretprošle. Celokupni output nuklearne industrije za narednih 15 godina u jednoj godini.

I tek će da se štanca... Ko to ne razume preporučujem igru Universal Paperclips.

.

Mozda se mi nismo dobro razumeli...

Moja poenta je u tome da ne postoji , ili ja ne znam da postoji razvijena drzava koja se odrekla nuklearne energije, platila jos za to 170mlrd a da nije obezbedila dovoljno pouzdane i konkurentno sposobne druge izvore..

Fakat je sve sto ti pises... Pa opet Nemacka i tu zaostaje..

Kina je i unapredila tehnologije i ucinila ih dostupnim i konkurentnim , nije se odrekla niceg..

I sad je ubedljivi sampion u onome cime je Nemacka trebala da se ponosi.

Ona i prodaje tehonologije i instalira nenormalne kapacitete. Ona takodje ide ka cistoj energiji, samo oni nisu preskakali stepenice.

.

7 minutes ago, barba said:

.

Ona takodje ide ka cistoj energiji, samo oni nisu preskakali stepenice.

da.

China commissioned 21 GW of new coal-fired power stations in the first half of 2025 (that's the highest first-half total in 10 years).

Kina je instalirala skoro pola od ukupnog solarnog kapaciteta u 2024.277 GW od 600GW

2 minutes ago, barba said:

.

Mozda se mi nismo dobro razumeli...

Moja poenta je u tome da ne postoji , ili ja ne znam da postoji razvijena drzava koja se odrekla nuklearne energije, platila jos za to 170mlrd a da nije obezbedila dovoljno pouzdane i konkurentno sposobne druge izvore..

Fakat je sve sto ti pises... Pa opet Nemacka i tu zaostaje..

Kina je i unapredila tehnologije i ucinila ih dostupnim i konkurentnim , nije se odrekla niceg..

I sad je ubedljivi sampion u onome cime je Nemacka trebala da se ponosi.

Ona i prodaje tehonologije i instalira nenormalne kapacitete. Ona takodje ide ka cistoj energiji, samo oni nisu preskakali stepenice.

.

Tih 170 milijardi ili koliko je procena će platiti svi jednog dana kad bude došlo vreme za gašenje. Većina tih reaktora koji su ugašeni su bili sa prošlim rokom trajanja. Francuzi su bili u slično situaciji, pa su rekli ma biće sve ok. Onda su pola godina uvozili varioce iz Amerike jer im je četvrtina reaktora bila van pogona. Što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji.

U to vreme kad je Nemačka pokrenula revoluciju sa obnovljivim izvorima bila je i nuklearna renesansa na zapadu. I to što su krenuli da grade su zažalili.

Ovo ostalo je sve tralala. Neko zaostaje (gde, u čemu), neko ne preskače stepenike (koje).

40 minutes ago, Venom said:

Iz teksta:

The German Institute for Economic Research in Berlin (DIW) estimates that the nuclear phase-out, which, including clean-up operations, will take at least several decades, could reach 170 billion euros.

Možda ne znaš jezik? Biće da ti je teško da pročitaš bilo šta duže od dve rečenice. U svakom slučaju imaš potvrdu da je do sad plaćeno 23 milijarde, što je normalnoj osobu dovoljno da zaključi da ju je neko farbao kad je pričao o pet milijardi.

Ljudi kao ti su generalno najveći problem danas. Ima previše informacija za koje treba malo vremena da se svare. To je dosta naporno i onda se uvek hvatajte za nekog ko vam to pojednostavi, jedino što se pojednostavi glupostima.

Several decades druze, 170 milijarde, Nemacka je u zadnje 3 godine poklonila Ukrjini preko 50 milijardi. Sta su 170 na nekoliko decenija....

Merkel je produzila ugovor za nuklearne elektrane. Pa se desila Fukusima, pa su iz histerije odlucili da ipak sve zatvore i morali na plate ogromno obestecenje.

I ne ide trazicija tako da menjas nesto a nemas spremnu zamenu. Nebitno u kojoj sferi...

Kako ja mogu da budem problem kada ne odlucujem o nicemu? I ne hvatem se ja za nikoga.

Ili da ja to tebi pojednostavim, ja sam obican gradjanin koji placa skoro pa najskuplju struju na svetu. I ja bih voleo da to bude jeftinije, nemam ja nista protiv ciste energije, naprotiv.

A jos vise nego meni kao obicnom coveku, energija treba nemackoj industriji. Ne mogu vise da proizvode robu koja je kompetativna na trzistu....

3 minutes ago, Venom said:

Po tvojoj logici onda neko nije dovoljno razmišljao kad se odlučio za fosilna goriva? Plan ima falinku ako OPEC može da zavrne slavinu i prouzrokuje stagflaciju. To je bila kritika za ovo o čemu ja pričam, valjda onda isti argument važi i za sve ostalo. Kao što rekoh, tanak argument ako može da se primeni na bilo koje rešenje. Prelazak na obnovljive izvore smanjuje zavisnost od geopolitike, jer skoro sve može da se proizvede lokalno i sunce svuda sija i vetar svuda duva. Mislim da se aluminijum ne proizvodi u Evropi, ali u isto vreme je to jedini materijal koji može da se reciklira u beskonačnost.

Retki metali nisu retki, ima ih svuda. Retka je njihova eksploatacija. Npr.

Europe’s largest deposit of rare earth metals located in Kiruna area

Eksploatacija nafte krece u Pensilavaniji, tako nastaje cuveni Standard Oil(danasnji Exxon i Chevron), koji je morao biti razbijen zakonski u SAD jer je postao "drzava u drzavi". Drugi veliki izvor ce biti pod britanskom kontrollom danasnjem Iranu, a onda Iraku, pod imenom Anglo-Iranian, danasnji BP. Treci veliki igrac sa pocetka naftnog doba nastaje pod kontrolom holandske i britanske kolonijalne uprave u Indoneziji, danas poznat kao Royal Dutch Shell. Tek nakon toga braca Nobel u tadasnoj Rusiji, a danas Azerbejdzanu, krecu sa kaspijskom naftom, tako se finansirala "Nobelova nagrada".

Je l primecujes zakonitosti? Kolonijalne sile kontrolisu naftu a nema Nemacke. Zato Nemacka krece u Prvi svetki rat, zato Hitler juri preko Staljingrada, Donbasa prema Kavkazu u Baku.

Slicna je prica sa Japanom, koji juri u Indoneziju.

Posle 1945, SAD prave "sigrune koridore" energije za Nemacku i Japan. Ali to ima svoju cenu.

Da bi se sprovela globalna, cak samo evropska, "zelena tranzicija" potrebne su velike kolicine sirovina.koje Evropa ekonomicno nema.

Sunce svuda ne sija isto, niti vetar duva jednako. To je drugi problem koji se pojavljuje sa "zelenom tranzicijom".

1 hour ago, Emerald said:

Secarte se onog skeca iz TLN: "A sada, u Svedskoj problemi..."

Mi smo se smejali tome jer smo mi bili u jos vecim problemima ali Svedska je stvarno bila u problemima pocetkom devedesetih. Svedska kruna se "raspala", bankarskih sektor je bio u ogromnim problemima itd.

Nemacka je tokom devedesetih nazvana "bolesnikom Evrope", nizak ekonomski rast i velika nezaposlenost. Jedna od posledica ujedinjenja ali ne samo toga.

Evro je dosao kao spas za Nemacku. Nemacki izvoz je skocio, Sroederove mere na reformi radnog prava i jos ponekih socijalnih pitanja, koje su zakucale buducnost SPD medju radnicima, su napravile uslov za Merkelovu i njen "privredni uspeh".

Ne znam, meni su 90te u Nemackoj bile odlicne...

Pa naravno da je sa evrom izvoz skocio kada si prepolovio vrednost svoje valute, koja je bila najjaca u Evropi (ako izumemo UK)

15 minutes ago, barrcode said:

da.

.

Kina uglavnom instalira nove u zamenu starih, ne znam da li i povecava kapacitete.

Razvoj civilizacije se osniva na dostupnoj i konkurentno sposobnoj energetici..

Pa ipak i sama Kina ima 2060 kao godinu za "carbon neutrality".

A njene norme za dozvoljenu emisiju stetnih gasova su medju nastrozijim na svetu.

Screenshot_2025-08-27-14-57-50-557-edit_com.android.chrome.jpg

In the late 1990s and into the early 2000s, Germany was often called "the sick man of Europe." Indeed, Germany's economic growth averaged only about 1.2 percent per year from 1998 to 2005, including a recession in 2003, and unemployment rates rose from 9.2 percent in 1998 to 11.1 percent in 2005.

Standard u Nemackoj, tokom devedesetih, nije toliko pao ali je nezaposlenost bila velika, posebno za Nemacke uslove, narocito sto su razbucali istocnonemacku privredu, sto ih do danas politicki proganja, ogroman skok nezaposlenosti na istoku, migracija na zapad.

Poceli su razni porezi da se pojavljuju kako bi se finansiralo ujedinjenje, socijalni programi su postali znacajni zbog istoka itd.

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.