Jump to content
IGNORED

Better Call Saul


Ajant23

Recommended Posts

Pa nervira mene da ponavljam po sto puta očigledne stvari da bi mi onda vi odgovorili moćnim argumentom "Ne, nije tačno." Ili ovim što Time Crisis nudi gore, "Šta je tu tačno isto osim celog jebenog razvoja lika" :yawn2:

Link to comment

pa probala ja i da objasnim, elem da ni WW ni JS (Jimmy Saul) ni u jednom momentu nisu u seriji delovali kao dobrice, fini ljudi, niti bilo šta slično

 

WW je od samog početka bio frustrirani potuljeni luzer koji je kasnije svoju energiju kanalisao tako kako jeste, pri čemu je bolest bila samo okidač (da nje nije bilo gotovo sigurno <mada nikad se ne zna> ne bi nikada bilo Hajzenberga, samo onog isfrustiranog potuljenog luzera)

 

a Saul je prosto od malog muvatora i ljigavca postao veliki, a da nije bilo određenog spleta okolnosti verovatno bi ostao samo mali

 

 

tako da ja apsolutno nigde ne vidim transformaciju iz dobrog lika u lošeg, samo pojačavanje oduvek prisutnih i u seriji u startu ispoljenih osobina zbog ovih ili onih okidača, sticaja okolnosti, sociološko-kulturoloških uslova, itd, itd

Link to comment

Pa nervira mene da ponavljam po sto puta očigledne stvari da bi mi onda vi odgovorili moćnim argumentom "Ne, nije tačno." Ili ovim što Time Crisis nudi gore, "Šta je tu tačno isto osim celog jebenog razvoja lika" :yawn2:

 

Ako su očigledne, onda su očigledne samo tebi i nikome drugom.

 

Not-That-Theres-Anything-Wrong-With-That

 

 

pa probala ja i da objasnim, elem da ni WW ni JS (Jimmy Saul) ni u jednom momentu nisu u seriji delovali kao dobrice, fini ljudi, niti bilo šta slično

 

WW je od samog početka bio frustrirani potuljeni luzer koji je kasnije svoju energiju kanalisao tako kako jeste, pri čemu je bolest bila samo okidač (da nje nije bilo gotovo sigurno <mada nikad se ne zna> ne bi nikada bilo Hajzenberga, samo onog isfrustiranog potuljenog luzera)

 

a Saul je prosto od malog muvatora i ljigavca postao veliki, a da nije bilo određenog spleta okolnosti verovatno bi ostao samo mali

 

 

Tako je, između ta dva razvoja znak jednakosti, što se mene tiče, može se staviti jedino na silu. :)

Edited by Time Crisis
Link to comment

Ako nsita drugo seriju treba gledati samo zbog maesralne glume Dzonatana Benksa (mada je  meni celokupna prica savim zanimljiva) ... Nadam se da ce u narednim sezonama biti malo i post BB vremena, trenutno na IMDb-u ocena 9,3 , tako da su velike sanse da se ovo gleda veci broj sezona!

Link to comment

Vini, uglavnom se slažem s tobom (House of Cards, Game of Thrones) ali sada ne mogu ama baš nikako :D

 

jer ti je polazna tačka totalno pogrešna (da su i WW i Saul kao neke dobrice ali eto društvo je krivo)

mislim, tako bismo stvarno mogli da zaključimo i da je Tuko ustvari fin mladić ali eto ko zna kako je on stigao tu gde je stigao

 

svi su oni stigli tu gde su jer su inicijalno i suštinski bili tome skloni

 

a jedini od svih tih njih za koga bi se moglo reći da je "simpatičan mladić i u suštini dobrog srca no eto sticaj okolnosti" je Džesi

 

Tuko je fin mladic, kako samo pazi babu i dedu :) Dzesi, mladic s dobrim srcem i bez trunke mozga je i prouzrokovao najvise sranja, ako ne i sva u seriji. I sam bih licno pre voleo da imam posla sa zlim a inteligentnim WW nego sa maloumnim dzankijem. U BB su svi pravljeni sa suprotstavljenim osobinama i ponasanjem, uglavnom su bili fini privatno i okrutni u poslovnom okruzenju. Dzesijeva mracna strana su bili napadi inteligencije u poslenjoj sezoni. Jedini od glavnih likova koji nije predstavljen privatno u BB je Sol tako da ne znamo koja je njegova suprotna strana. Sad je taj koncept odbacen pa tako imamo Sola koji je cas lucidan, cas tupav, cas meka srca (uz nadoknadu). Meni je Sol izgledao kao onaj mangupcic iz osnovej, nije neki djak ali je duhovit, sarmantan i pravi drugar.

Link to comment

Hiperbolišem malo, ali nema šanse da niste primetili kod WW. Na samom početku serije, Walt je predstavljen kao klasičan lovable loser koji se sa svojim bednim malim životom nosi bez roptanja - radi u školi gde ga deca ne jebu dva posto, radi u perionici gde se Bogdan iživljava nad njim, kod kuće je potpuno u "da draga" fazonu (BTW ona ebay handjob scena verovatno ostaje najdepresivniji trenutak u celoj seriji), itd. Dizajniran je tako da običan prosečan gledalac oseti sažaljenje i prepozna malim ali ključnim delom sopstvenu situaciju - zašto mi nikad ništa ne polazi za rukom iako celog života radim sve kako treba, zašto drugi postižu više i bolje, kad će mojih pet minuta? Onda kao coup de grace dolazi rak, i spora WW metamorfoza počinje.

 

U Breaking Bad je to vrlo efektan način da nas se veže za novog lika, pilot sa onim prvim kuvanjem u pustinji je izuzetno captivating, hoćemo da znamo kako će se mali čovek na samrti snaći u svetu kriminala, nemamo pojma gde to sve može da vodi.

 

U Better Call Saul nam se nudi identičan kalup, gledamo kako lovable loser Jimmy pokušava da bude pristojan i normalan iako je suočen sa profesionalnim ćorsokakom (check), siromaštvom (check), i kod kuće sa nerešivom zdravstvenom situacijom (check). Gledamo ga kako postepeno, khm, breaks bad. Jedini problem - to je jebeni Saul Goodman! Godinama unazad znamo ko je i šta je, znamo gde će njegov razvoj završiti! Voleli smo da ga gledamo kako ljigavo racionalizuje sve moguće zločine jer je bio comic relief za Walt-Jesse dramu. Suludo je nuditi nam njegov fall from grace kao osnovnu temu nove priče, čak i da ne kopiraju od A do WW osnovnu postavku za razvoj glavnog lika.

 

 

па прејебава покварене људе, компанију која хоће да опљачка његовог бураза, оне који пљачкају пијане људе, породицу која је мунула милионче и кусур на свој рачун, нешто попут омара из жице, уместо левија из жице какав је био у брејкинг беду... држи до неких моралних вредности, близак просечном чови који гледа серију, који можда не одобрава све што овај ради, али поштује његов труд да оствари амерички сан... ето сад помаже и старцима, и у последњој епизоди у то мало што се појављивао имамо како одбија да проспе кафу по пандуру, док не сазна да се ради о мајковом сину, након чега му удовољи... у суштини иде том линијом где он покушава (релативно) поштено да успе, али хороскоп ради против њега, док у једном тренутку не каже јебига и упусти се у дилове са крими ликовима...

 

Meni ovo sto pisu Weenie i Dionysos potpuno ima smisla. Na pocetku je WW prilicno klasican protagonista, i jeste lovable u smislu da se odmah vezemo za njega. Postepeno postaje losh sto je u ostalom i ime serije i ne verujem da se o tome raspravlja. Kada je pustio Dzesijevu devojku da overi, to je bio prilican shok za gledaliste, a nije nista u odnosu na ono sto je posle radio.

 

Saul je jos vise lovable, i sve vreme nas ubedjuju da je dobar coek, sto uopste nije bilo jasno u seriji gde je beskicmeni ali duhoviti fixer. Paralele sa BB isto vaze, osnovna postavka ne varira previse, i to je lepo primetio Weenie. Sporedni likovi jesu malo debilni (recimo kad on otkriva jebenim spektorima da je porodica otela samu sebe, a oni jadni to ne mogu ni da zamisle). 

 

Ali i kada se sve to uzme u obzir serija je zabavna i kvalitetna. Ne trazim originalni zaplet, ne smeta mi manirizam, naravno da mi ne smeta sto je protagonista dobar lik jer odmah pada prirodno vezivanje. Gledam puno serija pa mi nije tesko da ne poredim sa BB, ali su mi ove citirane stvari gore prilicno imale smisla i cudno mi je da toliko ljudi osporava ocigledno karakteriziranje Saula kao dobrog lika u dushi, koga jebe horoskop i sistem. Skimuje zlikovce, pomaze bratu, stavlja tek spasenu glavu u torbu za dva debila, stalo mu je do morala koji krshi pa skriva novine od brata. To sto igra i na onoj strani zakona ga ne cini nista losijm likom u ocima publike. 

Link to comment

WW je bio klasičan građanin, niti manijak niti psihopata niti kršio zakone, to da

pa se vremenom propsihopatio, i ta transformacija je stvarno prikazana :thumbup: bez obzira na neke sitne detaljčiće itd itd, i zato je serija super

 

ali

 

 

njegova suština je ostala ista, dakle nezadovoljni potuljeni luzer

tu se ama baš ništa nije promenilo, samo je eskaliralo na neobičan način

 

 

 

a Saul bio i ostao muvator

nije on realno ni u BB bio onako baš pravi psihopata

samo je "sređivao stvari"

kao i Majk

koji je isto voleo unuku i ovo i ono

 

mislim, brata vuče jer brat može biti da dobije velike pare od Zle Firme™ (i on stalno insistira na tome)

a nije baš ni psihopata pa da ga odbaci totalno

starcima se šlihta jer je tu video potencijalne $

plavuša mu je drugarica jer tako može da dobije informacije iz Zle Firme™

a nije ni da je totalno ne voli jer ipak nije totlani psihopata

 

itd

 

 

i opet, ne vidim ja tu nigde bitnu transformaciju ličnosti u smislu karaktera

jedino bitnu transformaciju WW iz uzornog građanina u kriminalca

 

i eto

Link to comment

a Saul bio i ostao muvator

nije on realno ni u BB bio onako baš pravi psihopata

samo je "sređivao stvari"

 

у бб шоу је у неколико наврата предлагао хајзенбергу да реши проблем убијањем проблематичнх људи овде ризикује свој живот да би спасио ову двојицу који су хтели да га жртвују да би спасили себе

 

 

 

mislim, brata vuče jer brat može biti da dobije velike pare od Zle Firme™ (i on stalno insistira na tome)

a nije baš ni psihopata pa da ga odbaci totalno

starcima se šlihta jer je tu video potencijalne $

plavuša mu je drugarica jer tako može da dobije informacije iz Zle Firme™

a nije ni da je totalno ne voli jer ipak nije totlani psihopata

 

то је све твоје тумачење није ништа од тога што си ти навела експлицитно показано

Link to comment

у бб шоу је у неколико наврата предлагао хајзенбергу да реши проблем убијањем проблематичнх људи овде ризикује свој живот да би спасио ову двојицу који су хтели да га жртвују да би спасили себе

 

 

то је све твоје тумачење није ништа од тога што си ти навела експлицитно показано

isto možemo da kažemo i da nije eksplicitno pokazano da nije tako :)

 

što se tiče boldovanog, i to su sve bili neki kriminalci, narko-kartelisti i sumnjivi tipovi, ne sećam se da je bilo nekih finih, poštenih i dobrih ljudi

naravno ubijanje != varanje, ali opet, ta neka™ suština je ostala ista

Link to comment

istina

 

ali opet, to je i za Saula <ne samo "dobrog momka ali mu ne ide" Jimmyja) bilo malo žestoko, mada opet ne van karaktera, samo u datim okolnostima (tada je koliko se sećam već sve pozamašno otišlo u Personal Message)

Link to comment

mislim, brata vuče jer brat može biti da dobije velike pare od Zle Firme™ (i on stalno insistira na tome)

a nije baš ni psihopata pa da ga odbaci totalno

starcima se šlihta jer je tu video potencijalne $

plavuša mu je drugarica jer tako može da dobije informacije iz Zle Firme™

a nije ni da je totalno ne voli jer ipak nije totlani psihopata

 

то је све твоје тумачење није ништа од тога што си ти навела експлицитно показано

a inače čini mi se da je ovo stena spoticanja između 2 struje na ovom topiku

 

ja, Lrd, Time Crisis, itd to vidimo tako

 

a ti, Vini, i još neki ne

 

kao ona haljina :D

Link to comment

Tako je, sve je to lična perspektiva. WW je kao neki "lovable" lik, a ubio je čoveka (kriminalca, al' opet) kao kera već u drugoj ili trećoj epizodi prve sezone, šta bi tek bilo da nije lovable. :P Takođe, ne treba smetnuti sa uma da je ovo ipak zvanično spinoff i da se mora solidno naslanjati na original inače bi bio skroz druga serija. :)

Link to comment

Tehnički, ubio je čoveka već u prvoj epizodi, samo što je to bilo u samoodbrani. Onog drugog (Crazy 8) je budala hteo da pusti, ali onda se predomislio kad je shvatio da ovaj namerava da mu zabode parče tanjira u vrat u roku od odmah.

 

Naravno, to je centralna tema cele serije - prelaz iz Walta u Haisenberga. To je u naslovu, to je u praktično svakoj epizodi. Zato mi je nejasno ovo što izbacujete u poslednjih par postova, kako je eto on u stvari od početka bio pritajeni Heisenberg - pa da, serija nam to prikazuje od prve epizode, od kako dobije dijagnozu i počne da gleda na svoj bedni mali život iz neke druge perspektive. Nismo ga ni gledali bez tog proto Heisenberga, osim u par flešbekova.

 

Isto tako je i Jimmy odavno bio pritajeni Saul, samo se trudio da ostane on the straight and narrow, ali džabe mu kad će zle kompanije i latino mafija da ga jadnog odvuku kicking & screaming u mračni svet kriminala :cry:

Link to comment

Tehnički, ubio je čoveka već u prvoj epizodi, samo što je to bilo u samoodbrani. Onog drugog (Crazy 8) je budala hteo da pusti, ali onda se predomislio kad je shvatio da ovaj namerava da mu zabode parče tanjira u vrat u roku od odmah.

 

Naravno, to je centralna tema cele serije - prelaz iz Walta u Haisenberga. To je u naslovu, to je u praktično svakoj epizodi. Zato mi je nejasno ovo što izbacujete u poslednjih par postova, kako je eto on u stvari od početka bio pritajeni Heisenberg - pa da, serija nam to prikazuje od prve epizode, od kako dobije dijagnozu i počne da gleda na svoj bedni mali život iz neke druge perspektive. Nismo ga ni gledali bez tog proto Heisenberga, osim u par flešbekova.

 

Isto tako je i Jimmy odavno bio pritajeni Saul, samo se trudio da ostane on the straight and narrow, ali džabe mu kad će zle kompanije i latino mafija da ga jadnog odvuku kicking & screaming u mračni svet kriminala :cry:

 

Kamo nestade "zlatno srce"?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...