Jump to content
IGNORED

Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (2014)


3opge

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    57

  • kobni zelaya

    44

  • morgana

    36

  • 3opge

    27

Film je svakako i o pozorištu i glumi uopšte. Odnosno, bolje ovako: film je i o glumi/glumcima i o pozorištu, koje je glumačko ishodište, prvo i poslednje. Na tom nivou priče može da se kaže da je glavni junak Birdman upravo zato što je glumac (a ne zato što je glumio taj lik na filmu, što je površina stvari).

 

Inače, ja potpuno razumem gađenje koje inteligentan čovek koji živi na ovim prostorima 2014 može imati prema pozorištu. Ipak, treba razumeti da pozorište postoji kao izuzetno ozbiljna i interesantna stvar u nekim drugim zemljama i gradovima. Postoje scene, establišmenti, antiestablišmenti, kritika, stvaraoci i neka dosta široka publika kojoj je to sve bitno. Postoji pravi pozorišni život, a ne ova samoparodija koju gledamo ovde godinama.

 

 a cuj, svakako necu ici dotle da kazem da nije i o glumi i filmu i pozoristu. ali je ocigledno univerzalan tj lako se poopstava - sto mu i jste poenta. nije slucajno kraj onakav kakav je. 

Link to comment

nije slucajno kraj onakav kakav je. 

na sta mislis?

 

meni je jako zanimljivo to sto deo u bolnici potpuno drugacije izgleda od ostatka filma.

Edited by ToniAdams
Link to comment

cini mi se da kraj dosta lici na mit o ikaru, s jedne strane, nastavljajuci i poopstavajuci tako liniju filma koja objasnjava ljudsku ambiciju i motivaciju koja nam je u filmu data kroz ponavljanje/korigovanje uz rizik od neuspjeha, tj u smislu filma, pozorista ili uopste medija kroz transgresiju, a u smislu religije kroz cistiliste, sto ti kazes, ali sa otvorenim krajem koji moze biti ujedno i mitski i religijski

 

 

a postaje i superheroj za cerku, ona ga prvi put gleda odusevljeno

 

 

(meni je palo na pamet da malo lici i na malog princa, ima mi smisla i direktno kroz njegov nestanak i motiv seobe ptica i preko egziperija koji je nestao a pilot je, ali mozda umisljam tj preforsirano trazim reference)

 

 

ali to sve naravno ne objsanjava sam dogadjaj nego njegovu simboliku. a ocigledno je sta se u stvari dogodilo :D

Edited by morgana
Link to comment

cini mi se da kraj dosta lici na mit o ikaru, s jedne strane, nastavljajuci i poopstavajuci tako liniju filma koja objasnjava ljudsku ambiciju i motivaciju koja nam je u filmu data kroz ponavljanje/korigovanje uz rizik od neuspjeha, tj u smislu filma, pozorista ili uopste medija kroz transgresiju, a u smislu religije kroz cistiliste, sto ti kazes, ali sa otvorenim krajem koji moze biti ujedno i mitski i religijski

 

 

 

 

Uglavnom se slažem, s tim što nam taj kraj kaže - to njegovo letenje i jeste istina, i nije istina - i u tom smislu to je metafora pozorišta i pozorišne igre pre svega, dok se, recimo, na film (koji je iluzija) ili na neki drugi medij to ne može odnositi. A ovo za ljudsku ambiciju svakako stoji, taj opšti nivo, mada je možda ispravnije reći da je taj nivo generacijski.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

hm, da je samo generacijski, to ne bih rekla

a sto se pozorista tice ok mi je da film moze da se tumaci i u tom kljucu 

(ali ja licno taj jezik ne razumijem, nemam taj senzibilitet, nevoljenje pozorista me sprjecava da ga upoznam)

 

 

edit, ono za motiv malog princa apsolutno nisam u pravu jer dogadjaj sa pticama nije vezan za njegov nestanak tj smrt nego sasvim drugi dio radnje)

Edited by morgana
Link to comment

hm, da je samo generacijski, to ne bih rekla

a sto se pozorista tice ok mi je da film moze da se tumaci i u tom kljucu 

(ali ja licno taj jezik ne razumijem, nemam taj senzibilitet, nevoljenje pozorista me sprjecava da ga upoznam)

 

To generacijski uzimam odatle što je Riggan Thompson neko ko hoće "novi krug" (u pozorištu, sa ćerkom, sa novom ljubavnicom, itd). To je taj neki momenat kad neko ima 50 i kusur. Naravno, film je i više od toga.

Link to comment

pa zar se nije sjedinio sa svojom unutrasnjom pticom? nos mu djeluje kljunasto, kad smo kod nosa.

 

meni i prije dolaska u bolnicu, od onog lezanja na nekoj komodi s puno cvijeca cekajuci posljednji cin, djeluje cudno, npr kao dio plana da se kokne. kasnije, u bolnickom wc-u, prvi put ignorise pticurinu, a onda ode s pticama. 

Edited by morgana
Link to comment

Hm, ne znam, lebdeo je čitav film, pa je lebdeo i na kraju, nešto nisam siguran da se tu nešto, u stvari promenilo. A i dobio je novi nos, a ne kljun. :)

 

edit - mislim, slažem se da je hteo da se kokne, ali ne mislim da se stvarno koknuo.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

ma kazem da nos djeluje kljunasto.

 

kod lebdenja nad gradom imamo taksistu kao potvrdu da je umisljao da leti, a na kraju cerku koja ga 'vidi' da leti, ili ona umislja, a on je dole, mrtav.

 

opcija je i da je mrtav od ranije, ali to mi je, moram priznati, bezveze (tj ne navijam za to), mada je koherentno.

 

mada (i necu vise, idem, pretjerala sam vec :D), nesto gubim pojam o tajmingu, njegov nos ni nije nov? nov nos bez otoka zahtijeva vrijeme a po novinskoj kritici vidimo da je bolnicka situacija svjeza u odnosu na premijeru

Edited by morgana
Link to comment

I ja mislim da nije moguće da je mrtav od ranije - u ovim filmovima na koje se poziva Toni imamo konkretan momenat koji je nekako naznačen od kad počinje taj trip umirućeg, pa posle na kraju vidimo da je to bilo to.

Link to comment

 

edit - mislim, slažem se da je hteo da se kokne, ali ne mislim da se stvarno koknuo.

 

ne znam, meni uopste nije ni bitno da li se to zapravo na kraju i dogodilo ili je u pitanju samo metafora.

 

a kraj je, po meni, idealan. 

bilo koji konkretniji bi narusio atmosferu i poentu (koliko je uopste moguce sveobuhvatno definisati ovaj film).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...