Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Ja imam stambeni kredit sa promenljivom kamatnom stopom, šestomesečnim euriborom i rata mi se menja svaki mesec tako što se na ostatak duga zaračunava vrednost 6m euribora koja je bila prvog dana u mesecu. 

Ovo stoji u obaveštenju koje dobijam svaki mesec

"Obaveštavamo Vas da je na osnovu zaključenog Ugovora o kreditu broj XXXXXXX odnosno njegovog člana kojim se reguliše promenljivost kamatne stope, izvršeno usklađivanje visine kamatne stope sa vrednošću referentne kamatne stope
6MEURIBOR MB koja na dan 23.08.2022. iznosi 0.66% godišnje."

 

Link to comment
19 minutes ago, Tinman said:

Ja imam stambeni kredit sa promenljivom kamatnom stopom, šestomesečnim euriborom i rata mi se menja svaki mesec tako što se na ostatak duga zaračunava vrednost 6m euribora koja je bila prvog dana u mesecu. 

Ovo stoji u obaveštenju koje dobijam svaki mesec

"Obaveštavamo Vas da je na osnovu zaključenog Ugovora o kreditu broj XXXXXXX odnosno njegovog člana kojim se reguliše promenljivost kamatne stope, izvršeno usklađivanje visine kamatne stope sa vrednošću referentne kamatne stope
6MEURIBOR MB koja na dan 23.08.2022. iznosi 0.66% godišnje."

 

U kojoj banci? Ja imam isti takav kredit i jednom u 6 meseci mi pošalju obaveštenje da je u narednih 6 meseci toliki Euribor.

Link to comment
U kojoj banci? Ja imam isti takav kredit i jednom u 6 meseci mi pošalju obaveštenje da je u narednih 6 meseci toliki Euribor.
O tome ja i pricam sve vreme, Euribor se menja jednom u 6 meseci, samim tim i kamata.
Link to comment

A što vam je toliko neverovatno da različite banke imaju različitu praksu?

 

Edit:

 

Evo sama Erste Bank Srbija piše da kamatu za svoje različite proizvode ažurira podacima o 6-mesečnom euriboru jednom mesečno, jednom u 3 meseca ili jednom u 6 meseci.

 

esodDXE.png

 

https://www.erstebank.rs/sr/Stanovnistvo/vrednosti-referentnih-kamatnih-stopa

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Milosh76 said:
8 minutes ago, *edited by mod said:
U kojoj banci? Ja imam isti takav kredit i jednom u 6 meseci mi pošalju obaveštenje da je u narednih 6 meseci toliki Euribor.

O tome ja i pricam sve vreme, Euribor se menja jednom u 6 meseci, samim tim i kamata.

 

To nije tačno. EURIBOR se menja svakog dana, tačnije svakog radnog dana. Ti si sa bankom potpisao ugovor da se tvoja kamatna stopa koju čini EURIBOR + fiksna marža banke ažurira svakih 6 meseci.

  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, *edited by mod said:

U kojoj banci? Ja imam isti takav kredit i jednom u 6 meseci mi pošalju obaveštenje da je u narednih 6 meseci toliki Euribor.

OTP, odnosno nekad bila Société General 

Link to comment
1 hour ago, Tinman said:

Ja imam stambeni kredit sa promenljivom kamatnom stopom, šestomesečnim euriborom i rata mi se menja svaki mesec tako što se na ostatak duga zaračunava vrednost 6m euribora koja je bila prvog dana u mesecu. 

Ovo stoji u obaveštenju koje dobijam svaki mesec

"Obaveštavamo Vas da je na osnovu zaključenog Ugovora o kreditu broj XXXXXXX odnosno njegovog člana kojim se reguliše promenljivost kamatne stope, izvršeno usklađivanje visine kamatne stope sa vrednošću referentne kamatne stope
6MEURIBOR MB koja na dan 23.08.2022. iznosi 0.66% godišnje."

 

 

1 hour ago, *edited by mod said:

U kojoj banci? Ja imam isti takav kredit i jednom u 6 meseci mi pošalju obaveštenje da je u narednih 6 meseci toliki Euribor.

 

Procitajte ugovor u kreditu i naci cete zasto je kod jednog jedno, a kod drugog drugo :) to su uslovi kredita, ja imam 3M euribor, i svaka tri meseca se menja rata u odnosu na tada trenutnu vrednost 3M euribora. 

Link to comment
16 minutes ago, goofs said:

 

 

Procitajte ugovor u kreditu i naci cete zasto je kod jednog jedno, a kod drugog drugo :) to su uslovi kredita, ja imam 3M euribor, i svaka tri meseca se menja rata u odnosu na tada trenutnu vrednost 3M euribora. 

Da, moj je kao tvoj samo 6M

Link to comment
11 hours ago, Velocipede said:

 

To nije tačno. EURIBOR se menja svakog dana, tačnije svakog radnog dana. Ti si sa bankom potpisao ugovor da se tvoja kamatna stopa koju čini EURIBOR + fiksna marža banke ažurira svakih 6 meseci.

 

bold1 naravno da se Euriobor menja na dnevnom nivou, pricam o kamatama, a ne o promeni Euribora na berzama.

 

bold 2 I sta tu nije tacno?  Pricam o pravilima za jednu odredjenu banku, samo za tu banku i ni za jednu drugu banku. Izvor mi je vise pravnika iz te banke koji rade na stambenim kreditima, posto ja nemam stambeni kredit, hvala bogu.

Neko lepo napisa, citaj ugovor pa ces videti pravila za tvoj kredit, Kao sto tvoj kredit i kredit nekog iz tvoje banke ne moraju biti isti, tako se razlikuju uslovi kredita i kod banaka pojedinacno.

Drugo, vememah je lepo okacio sliku iz jedne banke i tu sve lepo pise.

Edited by Milosh76
Link to comment

Ko ima mogucnost da predje na fiksnu kamatu, nek to uradi sto pre moze, posto ce i fiksne kamate za stambene kredite uskoro biti povecane. A ko uzima stambeni kredit, nek insistira na fiksnoj kamati, dok nije otisla preko 5%.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...