Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

3 minutes ago, Milosh76 said:

Ako uzmes danas kredit, racunati se Euribor od avgusta, a ne od danasnjeg dana. ako uzmes u januaru ili dan pre novog preseka, opet se racuna iz avgusta.

To nije tačno. Računa ti se Euribor iz prvog meseca kada ti dodje rata na naplatu. I traje 6 meseci. Onda se radi novi presek i tamo u krug. Da danas uzmeš kredit i sve uspeš da završiš so kraja meseca računao bi ti se septembarski 6M Euribor. I to bi trajalo do prvog marta, onda bi išao martovski do prvog septembra i tako u krug.

Link to comment

Pricao sam o UniCredit banci koja radi presek avgust-februar... Svaka banka sama bira kad radi preseke i da li menja na 3 ili 6 meseci.


U tom periodu 3 ili 6 meseci, Euribor je fixan i ne menja se, bez obzira kakvo je kretanje na trzistu.

Link to comment

Kombank mi noćas iz nekog razloga duplirao sve transakcije od poslednja 3 dana, na app malopre gledam u dinar iste transakcije i isti prodavci sve po po još jednom. Poskidali mi silne pare i oterali u nedozvoljen minus. Banka se bukvalno raspada otkad su ih preuzeli Slovenci, ne mogu da sačekam da se nakanim i počistim sve kartice i pobegnem u koju god banku što dalje od njih :puke:

Ima možda još neko ovakvu situaciju? Call centar zauzet vec pola sata, zovem iz jebenog roaminga ne daj boze sluzbeniku koji se javi na telefon…

Link to comment

Dobih operatera, sistem je noćas obrnuo igricu svima su transakcije duplirali, kao rade na otklanjanju “kvara”. Ko je u Komercijalnoj neka proveri kakva mu je situacija na balansu računa

Link to comment

Hvala na informaciji, kod mene stanje redovno

Imao sam sličnu situaciju možda proletos, kad mi je Netflix naplaćen nekoliko puta u nekoliko dana. Bila je njihova greška, a onda su mi rekli da je rok za otklanjanje greške 60 dana. Jedan mail ka svima u upravnom odboru banke i novac vraćen istog dana

Link to comment
14 minutes ago, Spirit said:

Jedan mail ka svima u upravnom odboru banke i novac vraćen istog dana

ovo je uvek dobar savet... samo  u cc stavis neke "bitne" ili bas bitne likove i resenje se odmah stvori.

  • +1 2
Link to comment
On 5.9.2022. at 9:20, *edited by mod said:

To nije tačno. Računa ti se Euribor iz prvog meseca kada ti dodje rata na naplatu. I traje 6 meseci. Onda se radi novi presek i tamo u krug. Da danas uzmeš kredit i sve uspeš da završiš so kraja meseca računao bi ti se septembarski 6M Euribor. I to bi trajalo do prvog marta, onda bi išao martovski do prvog septembra i tako u krug.

Ni ovo baš nije tačno. Računa se EURIBOR na dan uzimanja kredita, a onda se menja na svakih 3 ili 6 meseci u zavisnosti da li je u kamati uračunat 3M ili 6M

  • +1 2
Link to comment

Banka menja vrednost Euribora 2 puta godisnje i uvek u to vreme i u tom periodu se vrednost Euribora ne menja.

 

Znaci na dan 8.9.2022. Euribor moze biti +1.5, recimo... ako tvoja banka uzima Euribor u aprilu i oktobru, za tebe vazi Euribor iz aprila! AKo je tada bio -1.5 onda je to to, do sledeceg preseka... u oktobru.

Link to comment
46 minutes ago, banksport said:

Ni ovo baš nije tačno. Računa se EURIBOR na dan uzimanja kredita, a onda se menja na svakih 3 ili 6 meseci u zavisnosti da li je u kamati uračunat 3M ili 6M

Tako je. Na svakih 6 meseci od uzimanja kredita se gleda vrednost. A ne dva puta godišnje kada banka odredi.

Link to comment

A zasto se onda zove sestomesecni Euribor kad se odredjuje svaki dan drugacije?

 

 

I da naglasim pricam za Unicredit banku, da li je u Intesi ili EFG ili nekoj trecoj drugacije, moguce... ovo su pravila za banku za koju znam zilion posto da je tako.

 

Link to comment
16 minutes ago, Milosh76 said:

A zasto se onda zove sestomesecni Euribor kad se odredjuje svaki dan drugacije?

 

Zato što je u suštini u pitanju kamata koje banke naplaćuju kad pozajmljuju novac jedna drugoj na 6 meseci (iskazana na godišnjem nivou).

 

Quote

...there are in fact 8 different Euribor rates, all with different maturities: 1 week, 2 weeks, 1 month, 2 months, 3 months, 6 months, 9 months and 12 months.
(...)
Every day, in this market, banks with liquidity surplus lend to banks with demand for liquidity. An interest rate is charged for money borrowed, depending on the term of the loan (from 1 week to 12 months).

https://www.ing.lu/content/siteing/en/Individuals/my-money/categories/borrow/3-questions-to-help-you-understand-euribor.html

 

Quote

Skraćenica EURIBOR u engleskom jeziku znači Euro Interbank Offered Rate. To je prosječna kamatna stopa po kojoj grupa izabranih evropskih banaka međusobno pozajmljuje novac.

EURIBOR nije jedini, s obzirom na ročnost ima ih više, najpoznatiji su npr. tromjesečni, šestomjesečni i dvanaestomjesečni. Objavljuje ih Thomson Reuters, a nadgleda Evropska bankarska federacija. Nova vrijednost EURIBOR-a se objavljuje svakog dana u 11 časova, prije podne. Vrijednost EURIBOR-a se, dakle, razvija na međubankarskom tržištu i pojedinačno banke ne mogu uticati na njega.

(...)

U ugovoru između banke i uzimaoca kredita odnosno štediše, određuje se koji EURIBOR se koristi za obračun kamate i za koji period. Moguće su razne kombinacije. Može, na primjer, čitavu kalendarsku godinu da važi dvanaestomjesečni EURIBOR od 1. januara. Ili na primjer, kalkulisati svaki mjesec sa upotrebom tromjesečnog EURIBOR-a, koji važi od prvog dana u mjesecu.

https://www.nlb.me/me/stanovnistvo/savjeti/sta-je-euribor

 

eiCFZxT.png

 

https://www.euribor-rates.eu/en/euribor-charts/

Edited by vememah
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...