Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

Dal se zajebavas?

 

:unsure:  Što? Iz mog dosadašnjeg rada u akademiji, mogla sam da primetim da je svaki profesor obučio desetine PhD studenata, od kojih su opet mnogi odradili postdokove i neki došli i do assistant profesor pozicija. Mislim da od svih tih kandidata bar dvoje-troje apsolutno mečuje redovnom, i mogli bi mu biti zamena, da se redovnima zamena uopšte traži.

Link to comment

:unsure:  Što? Iz mog dosadašnjeg rada u akademiji, mogla sam da primetim da je svaki profesor obučio desetine PhD studenata, od kojih su opet mnogi odradili postdokove i neki došli i do assistant profesor pozicija. Mislim da od svih tih kandidata bar dvoje-troje apsolutno mečuje redovnom, i mogli bi mu biti zamena, da se redovnima zamena uopšte traži.

Onda mi objasni kako je moguce da rudarska plata nije 5 soma evra na mesecnom nivou najmanje, ako ih ima jedan do dva u ponudi za jedno rudarsko mesto.
Link to comment

Onda mi objasni kako je moguce da rudarska plata nije 5 soma evra na mesecnom nivou najmanje, ako ih ima jedan do dva u ponudi za jedno rudarsko mesto.

Pa, ja bih rekao da je minerima i malo više od 5K.

 

Ne govori Dagmar o običnim kopačima, nego o specijalcima, ako dobro pratim.

Link to comment

Pa, ja bih rekao da je minerima i malo više od 5K.

 

Ne govori Dagmar o običnim kopačima, nego o specijalcima, ako dobro pratim.

Ja ne znam ni da takvi ljudi postoje. Tek sam naucila kako radi masina krtica. Polako.

 

Je l vi mene zajebavate sa kontraprimerom zanimanja koje obavlja saka jada ljudi u drzavi?!

Link to comment

Onda mi objasni kako je moguce da rudarska plata nije 5 soma evra na mesecnom nivou najmanje, ako ih ima jedan do dva u ponudi za jedno rudarsko mesto.

 

 

Nisu sve te cene formirane samo na osnovu ponude i potražnje, u akademiji se npr cena PhD studenta nije promenila u vremenu kad sam ja tražila PhD poziciju i kad su dovlačili nas iz istočne Evrope jer svoje kandidate prosto nisu mogli da nađu u dovoljnoj količini, i sad kad samo svojih kandidata imaju na desetine za jedno obično PhD mesto. Ima tu raznih niša i podniša.

Dalje, mi recimo imamo firmu koja dobro zavisi na jednom zavarivaču (tj imamo jedno 5-6 zavarivača ali su prosto prosečni, netalentovani). Ovaj jedan radi sve specijalne varove na kritičnim mestima. Međutim plata mu je samo koju hiljadu veća nego ovim običnima, prosto tako dobrih zavarivača nema baš na ponudi, ali ni on ne može da baš tek tako nađe bolje plaćeni posao jer posla nema više toliko. Pokušao je da i ucenjuje malo svojom deficitarnošću, ali opet sve što je izboksovao je to neko ipak ne tako spektakularno povišenje. U ovoj utakmici bitnije je njemu da zadrži mesto, nego našoj kompaniji da nam varovi na tom mestu budu manje savršeni nego recimo prosto pristojni (ili je bar takva percepcija).

Takođe imaš lekare stažiste u Srbiji ali i u drugim zemljama - deca prosto ne mogu da nađu posao i volontiraju full time godinama, ali bukvalno godinama. Ipak kad uspeju da se ubace na to mesto, plata im je značajno veća nego frizeru, koji posao nalazi mnogo brže. Prosto neka je svest da cena rada lekara treba da bude viša od frizerove, iako su manje deficitarni od pomenutih frizera.

Link to comment
 

Ja ne znam ni da takvi ljudi postoje. Tek sam naucila kako radi masina krtica. Polako.

Je l vi mene zajebavate sa kontraprimerom zanimanja koje obavlja saka jada ljudi u drzavi?!

jel ti nas zajebavas sa svojom definicijom radnicke klase?

 

Da, mislim.

Ali nema potrebe da dalje polemisemo, posto se ne osecam ravnopravno u diskusiji, povodom moje rl situacije. Ozbiljno.

ok, slazem se.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Pa, ja bih rekao da je minerima i malo više od 5K.

 

Ne govori Dagmar o običnim kopačima, nego o specijalcima, ako dobro pratim.

 

 

Govorim o dve stvari, jedno je da plate vrlo usko specijalizovanih ljudi padaju jer je ponuda velika, tj veća nego što posla ima. Druga je da špostoje zaštićene lukrativne pozicije, gde su plate i stabilnost mesta vrlo visoke iako ni ti ljudi nisu baš tako nezamenljivi, a neki su čak lako zamenljivi kad bi se samo o skills radilo.

Ja recimo teoretski mogu da radim jednu struku iz medicinskog polja koja je jezivo plaćena. Na konkurse im se prijavljuje stotine kandidata na svako otvoreno mesto. Ipak na intervjue bivaju pozivani samo odabrani (sa dobrim kvalifikacijama da se razumemo, ne ko u Srbiji), ali i sa prijateljima na tim mestima itd. Međutim i pored te navale plata ostaje jezivo visoka. Prosto zaštićena struka.

Link to comment

@Dagmar

 

To sto ima viska lekara u Srbiji je stvar strukturnog prilagodjavanja. Ranije je drzava bila veca, postojale su bolje opremljene bolnice u manjim mestima, a ne samo vecim gradovima i RZZO fond je bio dosta bogatiji. Sve to je jedna jako tuzna prica i nije reprezentativna za neku opstu analizu radnicke klase. Medjutim, kada uzmemo te ljude koji imaju diplome i koji vise na birou ili se dovijaju prodajuci odecu u butiku ili cigare na trafici, oni jesu radnicka klasa.

Edited by MayDay
Link to comment

sta ti konkretno lici na zajebanciju?

jesi sigurno sa razumevanjem procitao?

 

jesam i da budem jasan, nemojte mi molim vas srbiju kao primer.

 

i dalje, teze zameniti zavarivaca od obicnog radnika na gradjevini, ali je daleko teze zameniti profesora univerziteta od recimo 5 banki koji iza sebe ima desetine naucnih radova iz te oblasti, medjunarodne veze, ugled medju studentima i potencijalnim studentima. koliko treba vremena da "nastane" ovakav profesor univerziteta, a koliko treba vremena da "nastane" dobar zavarivac, miner, itd? Ja mislim da treba jedno tri puta duze vremena, minimum. 

 

a ovo sto je indy napisao za otkaz...to je jednostavna i ok definicija. 

Link to comment

a svi profesori univerziteta su kao taj o kome pricas?

moje iskustvo je drugacije, moguce da ne poznajemo iste profesore univerziteta.

pritom, to koliko je vremena potrebno da bi se samoizgradio neki strucnjak potpuno je irelevantno.

ona mejdejina definicija ti je znaci okej?

Edited by ToniAdams
Link to comment

dosta ok definicija, po mom misljenju.

Да, неки од менаџера у Голдман Саксу је радник, а чистач ципела није.

 

Гњавите се безвезе. На страну наши лични трипови и форумске зајебанције, свет се толико променио да је немогуће мерити га нити објаснити системом који је крајем претпрошлог века формулисао неки брадати Немац. Каква радничка класа, јебала вас Лепа Брена: прекаријат је термин који тражите. Инди то зна, он га је међу првима увео на форум.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...