Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

 

 

Realno, ljudi iz srednjeklasnih porodica u Srbiji će uglavnom izražavati prezir prema omladinskim slojevima o kojima pišemo i svemu što je vezano za njih: narodnoj i pop muzici, preterivanju, kulturi nasilja, blejanju, kurvanju itd. Naravno da može biti i drugačije - to je ova “revolucija ideja” o kojoj govorim, naravno da postoje oni koji pripadaju toj nekoj srednjoj klasi ili buržoaziji ali ipak ne hejtuju dizelaše ili sl. subkulture i njihove vrednosti (kao što postoje i oni koji pripadaju radničkoj klasi, a dele srednjoklasnu moralnost). Ovo nije nikakvo pitanje dobra i zla, niti ja isključujem ljude koji pripadaju srednjoj klasi ili čak dele njene vrednosti.

 

 

Ozbiljno mešaš pojmove klasnog i generacijskog, a i u generacijskom previše generalizuješ. 

Link to comment

Neće nam svanuti dok ne prihvatimo svi kulturu nasilja i kurvanje. 

 

Znao sam :(

 

Ali neverovatno je kako se ovde zapatilo mišljenje da je svaki vid eksploatacije (tj. profit) povezan sa najcrnjim siromaštvom i bedom.

Link to comment

čekajte, jel se vi (iole stariji) stvarno ne sećate šta je radnička klasa ili... :D

Šta je sad radnička klasa, kad više nemamo fabrike? Rekao bih da je to pitanje...

 

Ili sam preumoran i ne kontam?

Link to comment

Pa dobro, ali neko radi za 2K€, a neko za 200€...

 

To bi trebalo da je isto, sa stanovišta klase, ali, nešto, čisto sumnjama da bi se ta dva lika iole razumela, kada bi trebali da pričaju o klasnim dateljima...

Link to comment

Pa dobro, ali neko radi za 2K€, a neko za 200€...

 

To bi trebalo da je isto, sa stanovišta klase, ali, nešto, čisto sumnjama da bi se ta dva lika iole razumela, kada bi trebali da pričaju o klasnim dateljima...

 

Eeeeee :D

 

Idealna situacija je da su svi u društvu vlasnici. A da se radnici nalaze negde...daleko, recimo 10-15k kilometara daleko  ^_^

Link to comment

svako čiji su primarni prihodi od iznajmljivanja/prodavanja sopstvenog rada.

 

To.

 

Prilično stara definicija, devetnesti vek.

 

Notorijus je u pravu, uklapa se u tu definiciju, kao i verovatno svi mi.

 

edit:

 

mada postoji i kategorija 'sredstva za rad', Marks je valjda hteo da izdvoji na taj način obične birokrate u državnim službama od radnika koji proizvode nešto.

Edited by Anonymous
Link to comment

labour

Da, slazem se s time. Medjutim, potreban je update, ipak, za 21. vek. Nisam strucnjak, ali pregled klasa koje imamo danas, kao i sta ih definise, ima lepo kod Guy Standinga (vec sam dosadan s njim, ali sta cu kad mi je njegova knjiga legla k'o budali samar).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...