Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

Ozbiljno mešaš pojmove klasnog i generacijskog, a i u generacijskom previše generalizuješ. 

 

Mada nisam siguran na šta misliš ovde, naravno, postoji i generacijski jaz između roditelja koji su živeli u ranijem periodu i dece koja su rasla u uslovima neoliberalne ofanzive. To je jaz koji je prisutan unutar jedne klase.

 

 

 

"Devetnaestovekovna" definicija klase nam i dalje govori mnogo više od "elita" i sl. postmodernističkih gluposti. "Update" koji je ovde potreban vezan je za različite ekonomske programe koji su u različitim periodima dominirali kao (privremeni) odgovor na permanentnu krizu ovog sistema - i slojeva koji je poslednji model, onaj neoliberalni, stvorio.

 

 

Što se tiče lumpenproletarijata, da kurve ugl. jesu vezane za ovaj sloj. Stvar je u tome da je savremeni lumpen drugačiji i ima drugačije društveno mesto; ovo o čemu diskutujemo na topiku i jeste taj savremeni lumpen kome pripada sve veći deo nezaposlene omladine.

Link to comment

Mada nisam siguran na šta misliš ovde, naravno, postoji i generacijski jaz između roditelja koji su živeli u ranijem periodu i dece koja su rasla u uslovima neoliberalne ofanzive.

 

Jel se to odigravalo između 2 i 5 ujutru?

Link to comment

Balavac.

 

Koliko ja znam ti balavci (uopšte ne mislim sad na tog FERNOUX H) sa veoma interesnatnim pozivima na levičarsku ideju su veoma efikasno uspeli da sjebu filozofski fakultet (da im praktično unište godinu), tako da fenomen uopšte nije za zanemarivanje.

Link to comment

Mislila sam na lekare, nastavnike i naučnike, gde su oni? 

 

Radnička klasa, naravno (mogu biti i niža srednja klasa). S time što ovde govorimo o savremenom lumpenu prema kojem viši slojevi radničke klase mogu imati negativan odnos. Dobar deo ljudi ovde pripada radničkoj klasi ali reprodukuje srednjeklasne vrednosti i odnos viših klasa prema lumpenima. O tome ja govorim.

Link to comment

Radnička klasa su ljudi koji lako mogu biti zamenjeni u procesu proizvodnje dobara i usluga. Ali moramo ovde da zanemarimo frikcije poput stranačkog zapošljavanja, pošto ove generalne direktore jp-ova, recimo, može da zameni bilo ko bez ikakvih specifičnih znanja. Preduzetnik, zaposleni u Goldmanu i univerzitetski prof imaju specifična znanja zbog kojih ih ne može zameniti bilo ko, pa ostvaruju rentu po tom osnovu.

Edited by MayDay
Link to comment

a iz cije perspektive lako zamenjivi?

stvarno mislis da je teze zameniti univerzitetskog profa nego rudara koji rukuje eksplozivom, zavarivaca ili fri klajmbera koji pere prozore po soliterima?

ili rudar i ostali u stvari nisu radnicka klasa?

Link to comment

a iz cije perspektive lako zamenjivi?

stvarno mislis da je teze zameniti univerzitetskog profa nego rudara koji rukuje eksplozivom, zavarivaca ili fri klajmbera koji pere prozore po soliterima?

ili rudar i ostali u stvari nisu radnicka klasa?

 

Ispod skoro svakog univerzitetskog profesora koga ja znam, je jedno dvoje-troje vrlo solidnih assistant i associate profesora sa privremenim ugovorima koji će u nekom trenutku ostati bez grantova i posla, i morati da se prekvalifikuju, a koji su često čak i bolji nego taj redovni profesor u naučnom delu posla (mlađi, motivisaniji da rade prekovremeno, više u toku sa novim stvarima). Kad bi neko hteo da ih menja (redovne profesore), mislim da bi se lakše našla jako dobra ako ne i bolja zamena, nego što bi bilo naći talentovanog varioca.

 

U suštini pristup znanju i obuci je toliko eksplodirao, da mislim da u većini struka i poslova može vrlo lako i vrlo brzo da se nađe i dotrenira zamena. Ja baš konkretno radim zamenu za posao koji zahteva visoko obrazovanje specifičnog profila, i za to je mojoj firmi trebalo mesečak dana da stave oglas, sprovedu dva brzinska kruga intervjua i odaberu kandidata. Vreme koje su potrošili na obuku je ispalo dosta smešno, i još nadoknađeno prekovremenim prošlog leta koji nam je naleteo i morao je biti odrađen, ali ne i plaćen.

 

Hoću reći, uspostavlja se as we speak već neko vreme jedna nova realnost, gde srednjeklasni jako specijalizovani poslovi koji zahtevaju godine obrazovanja, padaju u nižu klasu, po principu ponude i potražnje. U tom smislu stare podele na radnike i poštenu inteligenciju počinju da gube na smislu imho, ja bih to vrlo jednostavno podelila na nižu, srednju i višu klasu, gde granice između njih određuju plate i stabilnost radnog mesta (iliti nalažljivost sledećeg, svejedno).

Link to comment

a iz cije perspektive lako zamenjivi?

stvarno mislis da je teze zameniti univerzitetskog profa nego rudara koji rukuje eksplozivom, zavarivaca ili fri klajmbera koji pere prozore po soliterima?

ili rudar i ostali u stvari nisu radnicka klasa?

Da, mislim.

 

Ali nema potrebe da dalje polemisemo, posto se ne osecam ravnopravno u diskusiji, povodom moje rl situacije. Ozbiljno.

Link to comment

A u sta se racunamo mi koji smo se od univerzitetskih profesora prekvalifikovali u free climbere?   :fantom: Dobra lova, a i lep pogled...

 

Kazem ja, najbolje se drzati odece. Ako nosis haj vizibiliti vestu + cipele sa celicnim ojacanjem na prstima = radnicka klasa. U protivnom si nesto drugo, verovatno telektualac.

 

 

(Kao posebna egzotika klasne podele prenosim ovo iz Australije: muskarci ciji posao je prevashodno u ofisu su guys, a oni koji rade napolju su blokes).

 

A sad ozbiljno, klasna podela se valjda bazira na primanjima/prihodu + imovini.

 

Btw. pojma nemam sta ce to na ovoj temi, ali nema veze.

Link to comment

a iz cije perspektive lako zamenjivi?

stvarno mislis da je teze zameniti univerzitetskog profa nego rudara koji rukuje eksplozivom, zavarivaca ili fri klajmbera koji pere prozore po soliterima?

ili rudar i ostali u stvari nisu radnicka klasa?

 

Dal se zajebavas?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...