Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Naravno, kurir i informer u udruženom radu protiv mučene sirotinje. Jbt, puna usta monopola i notarskih zarada, nepravde i Ustava, a kad se pomenu brljotine u svom dvorištvu sve se svede na ... i to nije tema. :thumbup:

 

Ah da, zaboravih da advokati zaradjuju sudijsku platu za jedan dan :fantom:

 

Imaš tamo negde unazad na drugoj temi, pa se podseti konteksta izrečenog. Nego, jel znaš koliki su porezi i doprinosi na prosečnu neto zaradu radnika u Beogradu od 55.717 dinara?

Link to comment

Meni je ova rasprava super informativna i hvala svima. 

 

Ne slažem se sa svim Tribunovim postovima i tezama ali važno je da imamo na umu da kao građane realno treba da nas zanima đe smo tu mi. Bilo kao direktni korisnici advokata i notara, bilo kao građani - korisnici budžeta.

 

Advokati i notari su zainteresovane strane, interesne grupe. U ovim pregovorima niko ne zastupa moje interese. Trebalo bi da bude drugačije, odnosno da MInistarstvo to čini, ali znamo da to nije slučaj.

 

Da parafraziram ekscentričnog rukovodioca™ - ako ono što je u interesu građana jeste po volji notara i advokata, onda dobro, a ako ono što je u interesu građana ne bude po njihovoj volji, opet dobro.

Link to comment
Ne slažem se sa svim Tribunovim postovima i tezama ali važno je da imamo na umu da kao građane realno treba da nas zanima đe smo tu mi. Bilo kao direktni korisnici advokata i notara, bilo kao građani - korisnici budžeta.

 

To je i suština.

 

Zbog sveopšteg ćutanja je raznim interesnim lobijima ovde prolazilo svašta. Pravosuđe je fragile grana države, zajahuju ga svi odreda od devedesetih naovamo, a ja se neću smiriti dok najbezobraznije od svih ne bude zarađivao stručni, samostalni i nezavisni sudija, pa onda svi ostali.

Link to comment

kolika je sudijska plata danas u srbiji? oko 100k, tako nešto? 90% advokata sanja o takvim neto redovnim primanjima i na jedan bi se menjali sa sudijama. Skakali bi od sreće kada bi im na kraju meseca, kad plate poreze, doprinose, racune, kiriju, komunalije, troškove i knjigovođu toliko ostajalo.

 

pa opet sudije nisu stručne, samostalne i nezavisne. kukavice su, slizavaju se sa vlastima a presude su im sramne. ali briga ih je, zavaljeni su u udobne fotelje i jure svoje plate, karijere i ugled.

 

tužilaštvo je u još goroj situaciji, ali oni su 13 prase u pravosuđu. nemaju dovoljno ljudstva, prostora i para a na grbaču im je bačen ogroman teret.

 

i niko od njih nije pisnuo ni slova kad su ih raznorazne vlasti gazile ili kad su raznorazni političari ubacivali svoje ljude na sudijska i tužilačka mesta. osim komore, kojoj se može prigovoriti mnogo toga, ali nikako ne može pravo da se bori za interese struke.

Link to comment

kolika je sudijska plata danas u srbiji? oko 100k, tako nešto? 90% advokata sanja o takvim neto redovnim primanjima i na jedan bi se menjali sa sudijama. Skakali bi od sreće kada bi im na kraju meseca, kad plate poreze, doprinose, racune, kiriju, komunalije, troškove i knjigovođu toliko ostajalo.

 

Sad je 90 i nešto. Ne, nisu nam sudije ni samostalne ni nezavisne, a boga mi dobar deo ih nije ni stručan. Naviknuti su da im se sve servira na gotovo, ne čitaju izmene propisa, kad nešto pokušaš dobiješ odgovor nas niko za to nije obavestio itd. Ali valjda treba da se stvori okvir da se to promeni.

 

Ali da ti kažem nešto, mislim da svoj subjektivni utisak projektuješ na celu zemlju, sudija je dve hiljade i osamsto zaključno sa krajem prošle godine a advokata devet i kusur hiljada, ne mali broj advokata od ukupnog broja stvarno zarađuje višestruko bolje nego sudije, a barem trećina ako ne i više isto toliko. Možda je situacija u Beogradu drugačija jer ima previše advokata (za svo vreme štrajka pominju se nekakve paušalne cifre od 2 do 3 hiljade, niko da izađe sa tačnom, ali neka je i 2 hiljade pa je gusta šuma). No, to je četvrtina ili trećina ukupnog broja advokata u Srbiji, imaš mesta gde je stotinak advokata na dvesta hiljada stanovnika. Na moje oči je jedan kurčeviti izbacio floskulu "ako ne možeš da zaradiš sudijsku platu za nedelju dana, ne treba ni da radiš".

 

Ne radi se tu o brojanju tuđih para, taj sport mnogo mrzim, radi se o činjenici da je takav raspored destimulativan za odlazak boljih kadrova u pravosuđe. Što bi ti išao u sud da se razbijaš od posla za istu platu svakog meseca ako možeš da zaradiš isto toliko, pa i više, i to mnogo elegantnije, sa sve plaćanjima kirija, poreza i doprinosa, režija i ostalog? Drugo, porez mora da se plati onako kako ga plaćaju svi i tu nema kompromisa, to je osnov funkcionisanja države. Ako poreski propisi ne valjaju onda se menjaju, a ne da se insistira na povlašćenosti u odnosu na bilo koga drugog, nesuvislim opravdavanjima toga nekakvim umišljenim sui generis položajem.

 

Sudstvo će nam biti takvo dokle god ne bude nezavisno od izvršne vlasti u svakom smislu, računajući tu izbor i odgovornost sudija kao i sopstveno predlaganje i izvršenje budžeta tj. samostalno upravljanje pravosudnom upravom. I dok ne bude krenulo da se samo čisti od neznalica i podrepaša. Ali i kad se uvede red u ostale pravosudne profesije, jer se radi o sistemu spojenih sudova.

 

Advokatskoj komori niko i ne prigovara zbog borbe za interese struke, ali ću ja prvi uvek prigovarati zbog načina te borbe. Ne može se zarad opravdavanja sopstvenog nerada u preventivnom pogledu i ostvarivanja ciljeva po svaku cenu paralisati deo države nauštrb svih ostalih, stvara se (i stvorilo se) ogorčenje u javnosti. Jbmu mater, ovo je četvrta ili peta paraliza pravosuđa, stičem utisak da ta komora sem štrajka i paralize pravosuđa nije sposobna nizašta drugo, zato sam je i uporedio sa Udruženjem malinara iz Arilja - nismo zadovoljni cenom, država duradi nešto - blokirana pruga ili put ili Nemanjina ulica. Pritom, udruženje malinara je udruženje građana, komora je strukovna organizacija visokoobrazovanih ljudi, koja raspolaže javnim ovlašćenjima i kojoj je zakonska uloga da se stara o zakonitosti i svrsishodnosti obavljanja advokature, svidelo se to nekome ili ne, kao javne službe. Tim gore, jer bih voleo da vidim reakcije javnosti da na samo 5 dana celokupno zdravstvo Srbije potpuno obustavi rad.

 

A komora se je svela na esnaf sa ucenjivačkim kapacitetom bez i primisli proaktivnog delovanja, sa prstićima u medu i taljenjem sa ovima i onima. Pa se obilo o glavu, zamisli.

Link to comment

Vec smo pisali o tome, veliki problem kod vodjenja knjiga je naplata od stranaka, koja je u najboljem slucaju odlozena, a cesto i neizvesna. U kom trenutku bi nastajala obaveza placanja poreza, kad preduzme radnju koju je tarifirao, kad sud stranci prizna te troskove, kad naplati od stranke?

Da je sve tako jednostavno ne bi bilo nijednog razloga da se advokati opiru tome, jer oni koji placaju PDV uvecavaju advokatsku tarifu za iznos poreza.

 

To su sve validna pitanja koje muce i druge privredne grane (svaki trgovac ce ti kukati kako PDV treba da se placa po naplati a ne po fakturisanju), i jasno mi je da tu ima specificnih stvari kada su advokati u pitanju, samo sto ja ne vidim kakve to sve veze ima sa pausalom, tj. zasto je uzimajuci sve to u obzir pausal bolji?

 

Ako placas pausal recimo 40k mesecno, ti imas zakonsku obavezu da platis 40k svakog meseca, bio tvoj prihod tog meseca 0 ili milion dinara. Dakle sve sto navodis (neizvesna i odlozena naplata) te itekako "kaci" kad je pausal u pitanju. Npr. 6 meseci cekas da naplatis nesto od svojih stranaka ali za to vreme imas 6*40k = 240k dinara poreskih obaveza. Koje moras platiti, neodlozno (rok je 30 dana od kraja meseca, jel tako bese).

 

S druge strane, ako vodis knjige, prijavljen si na minimalac, imas troskove poreza i doprinosa 12k mesecno + recimo 5k za knjigovodju. A porez na dobit se sabira i placa na godisnjem nivou, a ne mesecnom (bar je tako za firme, verujem da je onda i za preduzetnike). Ja verujem da je za 80% advokata isplativije voditi knjige nego placati pausal. Jedan moj drugar je sad zbog ovih poreskih povecanja presao na vodjenje knjiga, na kraju je rekao da je znao kolika je usteda uradio bi to i ranije (dakle isplati mu se i u odnosu na stare, nize, stope pausala).

Link to comment

Ja verujem da je za 80% advokata isplativije voditi knjige nego placati pausal. Jedan moj drugar je sad zbog ovih poreskih povecanja presao na vodjenje knjiga, na kraju je rekao da je znao kolika je usteda uradio bi to i ranije (dakle isplati mu se i u odnosu na stare, nize, stope pausala).

I ja isto mislim da bi vodjenje knjiga bilo mnogo isplativije vecini advokata, ali u idealnom svetu gde svaka fakturisana usluga bude naplacena. Poredjenje sa drugim profesijama, firmama i preduzetnicima nije primereno, jer nemas profesiju u kojoj se na slican nacin ugovara placanje. Problem je u tome sto je za razliku od drugih profesija ovde placanje pojedinih stavki neizvesno ili vezano za neki uslov. Na primer, sud nece priznati stranci troskove svakog podneska koji je advokat sacinio, pa se najcesce u konacnom obracunu ta radnja i ne naplati od stranke (a o troskovima se odlucuje na kraju postupka, pa je u trenutku preduzimanja radnje neizvesno da li ce se ista fakturisati stranci). Nekada se naplata ugovara u zavisnosti od uspeha u sporu (ako se postupak okonca pozitivno po stranku, onda se istoj fakturisu usluge, a nekada se cak i cena ugovara u procentu od naplacenog potrazivanja). Nekada se placanje advokatskih usluga odlaze do konacne naplate od duznika, koja je cesto neizvesna i do koje mozda nikada nece doci...

Bilo bi idealno kada bi se napravio sistem da kad udjes u advokatsku kancelariju, kao da si usao u radnju, pa kad nesto "kupis" advokat ti odmah izda racun i naplati uslugu. Tada bi se moglo diskutovati i o smanjenju pojedinih tarifa, vodjenju knjiga, ukidanju pausalnog poreza. Mada, ubedjen sam da u Srbiji tako nesto jos dugo nece biti moguce, pa je neprimereno menajti samo jednu stranu jednacine.

 

Link to comment

Opet zamena teza.

 

Sve vreme se vrti priča oko toga da se naplaćuje u konačnom, na kraju itd. Sistem nije ni zamišljen da se naplaćuje na kraju, već odmah po izvršenoj usluzi. Verovali ili ne, ima i onih koji naplaćuju po pristupu i po podnesku, naravno ne po tarifi već manje jer je po ovakvoj tarifi trenutno nemoguće naplatiti. Ali ima, dakle nije da se uvek i u svakom slučaju naplaćuje na kraju, od protivne stranke kad se dobije spor ili iz budžeta kad klijent bude oslobođen. Obaška što se mnoge usluge koje nemaju veze sa sudskim postupcima naplaćuju odmah.

 

Koliko će sud dosuditi troškova na ime advokatskih usluga je na sudu da proceni, u zavisnosti od toga koliko je radnji i ročišta bilo realno potrebno za pravilno rasvetljavanje činjenica i donošenje odluke. To nema veze sa tim koliko će advokat naplatiti od svoje stranke, može biti više od toga a može i manje, što se i sada sa ovakvim rešenjima dešava. Ne često, ali se dešava. No, postojeće rešenje gde se advokatski troškovi priznaju na osnovu eto tako, bez priznanice, računa ili bilo kakvog materijalnog dokaza da su stvarno i nastali, je idealno za namerno prouzrokovanje bespotrebnih troškova. Čega sam se ama sit nagledao, toliko da mi je ponekad muka bilo, jer se zloupotrebljava i to strašno.

 

Rešenje postoji, rekoh, smanji se tarifa i naplaćuje po tarifi, odmah po izvršenoj usluzi. I lepo izda račun za to. Ko naplaćuje preko ili ispod dobije disciplinsku prijavu zbog povrede kodeksa profesionalne etike, jer je to disciplinski prestup. A nekakva nadzorna komisija advokatske komore, koja bi to kontrolisala, imala bi na osnovu čega (izdatih računa) i da prekontroliše.

Link to comment

Prosto se vidi da nikad nisi radio u advokatskoj kancelariji i sve provlacis kroz neki filter da advokati u Srbiji ne zive u Srbiji nego u Nemackoj.

 

Daj bre Moćo, prosvetli me majke ti šta se to dešava po advokatskim kancelarijama u Srbiji a da nisam upućen, i kako se to naplaćuje?

 

Evo, odgovori mi na jedno prosto pitanje, kad ti sutradan dođe tuženik da ga zastupaš u parnici i donese dokumenta, ti iz njih vidiš da u najavi gubi spor, a on insistira da ga zastupaš jel ćeš ti da odbiješ zastupanje zato što ne možeš da dobiješ, pa da se naplatiš od suprotne stranke? Ili ćeš da mu kažeš može, 5.000 dinara za odgovor na tužbu i toliko po ročištu?

 

Čisto da te pitam ovako pravno neuk, živo me zanima, pošto nisam radio u advokatskoj kancelariji i mrzim advokate.

Link to comment

A sta ces da radis pa ti dodje stranka kojoj zelenasi uzeli sve i koju znas pa dobijes spor i troskovi budu 6-7k € pa legnu tom zastupanom na racun a on umesto da ih da tebi da nekom drugom za druge dugove a on go ko pistolj? Jeli kako ces onda da platis porez?

Ili ako ti taj sto insistira kaze da ce ti on platiti pa ti plati samo jedno rociste a za ostalo te zavlaci? Platis porez iz svog dzepa pa kako nam je azurno sudstvo za nekih 5 godina mozda i naplatis ako imas iz cega?

Link to comment

A sta ces da radis pa ti dodje stranka kojoj zelenasi uzeli sve i koju znas pa dobijes spor i troskovi budu 6-7k € pa legnu tom zastupanom na racun a on umesto da ih da tebi da nekom drugom za druge dugove a on go ko pistolj? Jeli kako ces onda da platis porez?

Ili ako ti taj sto insistira kaze da ce ti on platiti pa ti plati samo jedno rociste a za ostalo te zavlaci? Platis porez iz svog dzepa pa kako nam je azurno sudstvo za nekih 5 godina mozda i naplatis ako imas iz cega?

 

Tako što nećeš ni da ga zastupaš, mnogo prosto, dok ne plati - ako proceniš da je takav. Pravo da odbiješ zastupanje ti ne može uskratiti niko, sleduje ti po zakonu. I prvog i drugog. Porez mora da se plati, shvati, plaćaju ga svi - i onaj što proda robu pa ga poslovni partner zavrne za plaćanje, kao i svi ostali, i oni plaćaju iz džepa takve kikseve.

 

Zbog tog bandoglavog stava mi smo posebni će na kraju država da ga utera celoj branši toliko da će oči da ispadaju, dok će javnost da aplaudira. Ali se tera i dalje jako, do samog kraja.

Link to comment

 

 

A sta ces da radis pa ti dodje stranka kojoj zelenasi uzeli sve i koju znas pa dobijes spor i troskovi budu 6-7k € pa legnu tom zastupanom na racun a on umesto da ih da tebi da nekom drugom za druge dugove a on go ko pistolj? Jeli kako ces onda da platis porez?

Ili ako ti taj sto insistira kaze da ce ti on platiti pa ti plati samo jedno rociste a za ostalo te zavlaci? Platis porez iz svog dzepa pa kako nam je azurno sudstvo za nekih 5 godina mozda i naplatis ako imas iz cega?

Ako legnu zastupanom na račun, a ne tebi, sam si kriv :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...