Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

misliš, iz perspektive današnjih radnika?

 

Како неко рече, називна вредност је неупоредива... јер ако је данашњи просек, шгјз, 300€, ондашњи би могао да се зове да је био рецимо 40€ или 100€... свака бројка би била глупа.

 

Али, оно што сам набројао за шездесете и седамдесете, да се сваке наредне године осећао некакав бољитак по целом комшилуку, да се и околина побољшавала. ЈБТ шездешчетврте смо ишли на море аутобусом који је имао седишта скоро као у авиону, веце у шарагљама и (пај сад) стјуардесу. Или, кад саберем по старим фоткама, моји матори су више и дуже (гледајући по годинама, тј колико су они тада имали година) излазили него ми, дуже им је долазило друштво, више су пута ишли на летовање (неупоредиво!), раније су купили кола, и имали су какву такву стабилност. Сигуран посао итд. Кад погледам и цео комшилук, не видим да је неко из генерације мојих маторих морао толико пута да креће испочетка као ми што смо (од чега, да не буде грешке, бар два таква старта сам морао да изведем за вакта СФРЈ).

 

Тако да, генерацијски, ови што су каријере градили под Тилетом су генерацијски боље прошли него ови после. Можда су морали да пазе да не очепе неког са партијском залеђином, али су опет боље прошли, јер је та промаја дувала само с једне стране. Ови после су морали да пазе да не очепе никог на неколико страна (бар две мафије и три-четири странке).

Edited by расејан
Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

Novac koji su imali Titovi radenici je smesan.

 

 

Pa to prosto nije tačno, u mom gradu su za te smešne pare ljudi keširali kućerine od placa do ukrovljavanja, a njihova fakultetski obrazovana deca koja rade u struci imaju za iznajmljivanje ali sobičeta, stana ne, da nešto grade eventualno nešto montažno ovi sa jačim platama.

Link to comment

ali uracunaj i kapital koji nije u gotovom novcu.

 

Kapital je sada znatno veci. Vrednost u nekretninam premasuje znatno prosecnu vrednost mnogih jevropskih domacinstva, u nemackoj oko 55% ljudi ne poseduje nekretninu samo malo namestaja cak i kola su na kredit. 

 

 

http://www.dw.de/nemci-siroma%C5%A1niji-od-%C5%A1panaca-i-italijana/a-16699103 nemacka je zemlja sa sve vecim socijalnim razlikama i sve vecim problemima da isplati penzije i ostala socijalna davanja. prvi po bogatstvu na svetu su Australijanci pa onda Zabari.

Link to comment

e, ali distribucija nekretnina, to si zaboravio :)

 

sto se tice vrijednosti mogu da se slozim, kod nas se nekretnine posmatraju kao neka neunovciva aktiva tj cesto ih ljudi ne vide kao kapital, sto je smijesno, ali u jednacinu treba ubaciti i cijenu iznajmljivanja

Edited by morgana
Link to comment

Jednostavno, ne pomaže. Može samo da se potisne ili da se stvori osećaj krivice, ali to nije rešenje.

 

Ne govorim o osobama koje kukaju oko trivijalnih stvari, nego na primer o nekome ko crno, depresivno, sagledava sebe i svet oko sebe. Toj osobi je njen problem najveći, i ona treba da bude ozbiljno prihvaćena, bez obzira što pored nje sedi neko sa još hiljadu većih muka i crnila.

Takvoj osobi, u principu i na duže staze, jedna od pomoći je ako se ukaže na sve ono njeno, a pozitivno i lepo, što joj je postalo nevidljivo i zatrpano crnilom. Nije pomoć ako se kaže hajde šta kukaš, glavu gore, vidi ljude oko sebe sto puta im je gore pa ne kukaju.

to o cemu govoris vec lici na klinicku depresiju, i tretira je valjda strucno lice a ne samo dobronamerni prijatelji s pozitivnim stavovima itd.

mene uvek frapira nivo (zlo)upotrebe lekova za smirenje u srbiji, pola nacije na bensedinima...predugo ovo sve traje, nit se vidi izlaz nit se ima vise snage da se nastavi ovako.

ne znam, ja znam sta cu i kako cu al da ne sirim pricu da me namenski opet ne napenali :D

Link to comment

Pa to prosto nije tačno, u mom gradu su za te smešne pare ljudi keširali kućerine od placa do ukrovljavanja, a njihova fakultetski obrazovana deca koja rade u struci imaju za iznajmljivanje ali sobičeta, stana ne, da nešto grade eventualno nešto montažno ovi sa jačim platama.

 

Pa to prosto nije tačno, u mom gradu su za te smešne pare ljudi keširali kućerine od placa do ukrovljavanja, a njihova fakultetski obrazovana deca koja rade u struci imaju za iznajmljivanje ali sobičeta, stana ne, da nešto grade eventualno nešto montažno ovi sa jačim platama.

 

Malo morgen. Velike kuce se uglavnom grade na selu (zeleni plan) i gastosi. Tacno se i danas raspoznaje vecina kuca sagradjenih i jedva dozidanih u periodu 1970 -1980 i one gradjene u predgradjima od strane izbeglica. i jedne i druge su

cesto i danas nedovrsene za razliku od onih iz osamdesteih i ovih iz dvehiljaditih.

Link to comment

e, ako mi je nešto paradigma jadnjikave prosečnosti, onda je to: drugi su prošli gore. još od škole, kad je onaj dobio dvojku, al pola odeljenja jedinice.

to luzersko pristajanje na daj šta daš, ćuti, trpi, možda će jednom biti bolje, poređenje s lošijima od sebe, stalno spuštanje lestvice... koje nema veze sa razumnim sagledavanjem i sameravanjem sebe i sveta oko sebe.

 

disklejmer: lošije se ne odnosi na ljude iz srebrenice i drugih stradališta.

 

oko vode se nismo razumele. ja sam doplivala :) . sad odmaram.

 

slažem se s hoffnungom.

 

poz

ama ne mislim daj sta das, nego bori se za ono sto mislis da ti pripada i ne kukaj.

 

razlika drasticna :D

Link to comment

Nemoj da me pogresno razumes prosecan Nemac ima vise novca da potrosi od prosecnog Srbina ili Italijana, ali prosto u proseku nije bogatiji. Zato pak kapitalisti koji poseduju nekretnine u kojima oni zive imaju verovatno najvise. Ne znam samo

ko pravi te tabele prosecna vrednost srpskog domacinstva je procenjena na 5000 jura sto je jedno deset puta manje od realne vrednosti.

 

e, ali distribucija nekretnina, to si zaboravio :)

sto se tice vrijednosti mogu da se slozim, kod nas se nekretnine posmatraju kao neka neunovciva aktiva tj cesto ih ljudi ne vide kao kapital, sto je smijesno, ali u jednacinu treba ubaviti i cijenu iznajmljivanja

Link to comment

Malo morgen. Velike kuce se uglavnom grade na selu (zeleni plan) i gastosi. Tacno se i danas raspoznaje vecina kuca sagradjenih i jedva dozidanih u periodu 1970 -1980 i one gradjene u predgradjima od strane izbeglica. i jedne i druge su

cesto i danas nedovrsene za razliku od onih iz osamdesteih i ovih iz dvehiljaditih.

 

Tačno ću morati da ti uslikam par ulica kod mene u kraju. U pitanju su mahom dvospratne kuće + prizemlje, populaciji koja ih je gradila radnici u lokalnim fabrikama.

Link to comment

Nemoj da me pogresno razumes prosecan Nemac ima vise novca da potrosi od prosecnog Srbina ili Italijana, ali prosto u proseku nije bogatiji. Zato pak kapitalisti koji poseduju nekretnine u kojima oni zive imaju verovatno najvise. Ne znam samo

ko pravi te tabele prosecna vrednost srpskog domacinstva je procenjena na 5000 jura sto je jedno deset puta manje od realne vrednosti.

 

Prosečni Nemac je dakle siromašniji od prosečnog Srbina?

 

Dobro, po toj matematici jasno je i kako ti je nekadašnji srpski radnik mizernije plaćen od današnjeg.

Edited by Dagmar
Link to comment

ne znam u cemu mislis da te pogresno razumijem, ja sam se slozila da nekretnine kod nas cesto ne ulaze u obracun kapitala

sto se tice distribucije koju sam pomenula, ona se odnosi na raspored nekretnina u drustvu, ne mozemo racunati da ih svi imaju jer to nije tacno, niti izjednacavati domacinstvo i vlasnistvo nad nekretninom

 

edit, njemacka nije najbolji primjer zbog sklonosti ka iznajmljivanju i tipa lizinga koji dozvoljava otkup na kraju zakupnog perioda

Edited by morgana
Link to comment

Tačno ću morati da ti uslikam par ulica kod mene u kraju. U pitanju su mahom dvospratne kuće + prizemlje, populaciji koja ih je gradila radnici u lokalnim fabrikama.

 

Nemoj da mi ostavljas slike kuca iz osamdesetih please.

Link to comment

U Srbiji skoro svi poseduju nekretnine kao i u Spaniji i Italiji. Uzmi i Austriju i Svajcarsku isti mu je qrc. Manje od 50% poseduje nekretnine uz to su jos u Austriji i plate znatno manje.

 

ne znam u cemu mislis da te pogresno razumijem, ja sam se slozila da nekretnine kod nas cesto ne ulaze u obracun kapitala
sto se tice distribucije koju sam pomenula, ona se odnosi na raspored nekretnina u drustvu, ne mozemo racunati da ih svi imaju jer to nije tacno, niti izjednacavati domacinstvo i vlasnistvo nad nekretninom

edit, njemacka nije najbolji primjer zbog sklonosti ka iznajmljivanju i tipa lizinga koji dozvoljava otkup na kraju zakupnog perioda

Link to comment

to o cemu govoris vec lici na klinicku depresiju, i tretira je valjda strucno lice a ne samo dobronamerni prijatelji s pozitivnim stavovima itd.

mene uvek frapira nivo (zlo)upotrebe lekova za smirenje u srbiji, pola nacije na bensedinima...predugo ovo sve traje, nit se vidi izlaz nit se ima vise snage da se nastavi ovako.

ne znam, ja znam sta cu i kako cu al da ne sirim pricu da me namenski opet ne napenali :D

 

Tačno to, depresija i ono malo blaže od toga - uključujući defetizam nas kojima je rat (i oko njega) pokvario mladost život. Jalova generacija.

 

I nestručna, dobronamerna pomoć prijatelja se računa; a isto tako prijatelj može nehotice da pomogne da se defetizam produbi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...