Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Bit ce da sam neobavesten... nikad nisam cuo...
Ne znaš za afroamerikance iz JAR, a pišeš na ovoj temi. :isuse:Živiš u Bocvani, a nisi čuo za njih. Bruka i sramota!'Ajd, obrazuj se malo! :mad: Edited by duma
Link to comment
A Aborigine? Pitam, ne znam... a šta je PC?
Aboriginal je korektan termin u Australiji i Kanadi za native populs. sam naziv potice iz rimske mitologije. nazivi kao indian, eskimo i sl. nisu korektni. Edited by rajka
Link to comment

Zbog čega je reč „invalid“ uvredljiva
LIČNI STAV
Kako često čujem u medijima da se govori reč „invalid“, hteo bih ovom prilikom da pojasnim taj termin koji se pogrešno i uvredljivo koristi. Kod nas ga koriste svi, uključujući i one koji se navodno bore za prava i podizanje kvaliteta života istih, a da apsurd bude veći i oni su, uz to, i sami osobe sa invaliditetom ili sa hendikepom.

Dragi moji, kada čujete da je nešto (ili neko) VALIDNO (ili VALIDAN), onda pomislite da je to nešto vredno (ili da je taj vredan), tj. da nije nešto bezvredno (ili da nije taj bezvredan). Naravno da se tu ne misli samo na materijalnu vrednost. Kada kažemo da je neko „invalid“, to znači kontra od vredan, odnosno taj čovek je „bezvredan“. Da li iko ima pravo da kaže da neko nije vredan pažnje, poštovanja, humanijeg odnosa prema njemu „samo“ zbog činjenice da on zbog nečega što nije njegova volja, već bolest nije u mogućnosti da „odradi“ bilo psihički, bilo fizički određene radnje koje mogu da rade „validni“, tj. većina?Ko je taj koji određuje šta je validno, a šta invalidno? Gde je ta granica? Da li to znači da ako sam ja u invalidskim kolicima, a više sam pametan, recimo, od nekog ko nije u invalidskim kolicima, da i ja njega zovem invalidom jer on u odnosu na mene u duševnom smislu jeste invalid, naravno po većinskom „kriterijumu“?Da li to pak znači da osobe koje su niske, a koje ne mogu da dohvate nešto na rafu u prodavnici treba da tretiramo kao da su invalidi? Ili ljudi koji imaju više kilograma i da zbog toga ne mogu da budu brzi u obavljanju nekih radnji ili trčanju, da li su i oni invalidi? Da li su svi invalidi koji nisu po JUS-u, kako se to nekad zvalo?Nažalost, i većina osoba sa hendikepom koristi tu ružnu i diskriminišuću reč i ne znajući da time sebe nipodaštavaju i daju „alibi“ navodno zdravoj većini da ih tako nazivaju. Pogrešno je osobe sa hendikepom zvati i osobe sa posebnim potrebama, jer koje su to „posebne“ potrebe koje „invalidi“ trebaju, a „validi“ ne? Hendikep je nešto što svi mi u manjoj ili veći meri posedujemo ili ćemo posedovati kada budemo ostarili, ugojili se... Zato je prava i socijalno-politički korektna reč jedino „osoba sa hendikepom“ ili „osoba sa invaliditetom“.Nenad Mihailović, osoba sa hendikepom

Link to comment

Vidi Nese prevaranta, sad se bavi PC terminologijom :isuse:ovaj lik je izmislio da ima diplomu neropsihijatra, provalili ga kad je uspeo da se provuce do RTSa pa mu kadrovsko proverilo CV. Do tada je vec stekao reputaciju zajebanog lika. Radio je strucnu procenu kandidata ra rieliti emisije, a jedna medijska kuca ga je angazovala da ispita sve zaposlene i izmeri im IQ. Dosao je sa asistentom i postavljao ljudima jako uvredljiva pitanja, tipa "da li volite da dodirujete svoj anus", uz pretnju da moraju da mu odgovore, jer ce u protivnom dobiti otkaz. Trejdmark izjava mu je "ja prepoznajem homoseksualca cim udje u sobu".Jeziv lik.

Link to comment
Vidi Nese prevaranta, sad se bavi PC terminologijom :isuse:ovaj lik je izmislio da ima diplomu neropsihijatra, provalili ga kad je uspeo da se provuce do RTSa pa mu kadrovsko proverilo CV. Do tada je vec stekao reputaciju zajebanog lika. Radio je strucnu procenu kandidata ra rieliti emisije, a jedna medijska kuca ga je angazovala da ispita sve zaposlene i izmeri im IQ. Dosao je sa asistentom i postavljao ljudima jako uvredljiva pitanja, tipa "da li volite da dodirujete svoj anus", uz pretnju da moraju da mu odgovore, jer ce u protivnom dobiti otkaz. Trejdmark izjava mu je "ja prepoznajem homoseksualca cim udje u sobu".Jeziv lik.
:s_w: U jebote!Tekst je inače sasvim okej.
Link to comment
:s_w: U jebote!Tekst je inače sasvim okej.
Why "Handicapped" Is Not Cool, by Juney Kainulainen The word "handicapped" was first used in Great Britain after the Crimean War. Medicine had advanced to a point where large numbers of soldiers were returning home with injuries that would have proved fatal in earlier wars. To aid the severely disabled men, Parliament made it legal for war veterans to beg on the streets; they could keep a "cap handy" to accept donations from passersby; thus, the word “handicapped.” Because the word "handicapped" implies making beggars out of people with disabilities, the term is no longer acceptable. The preferred term is "people with disabilities" (M.A. Hickman, ALRID). There is a difference between "handicapped" and "disability." Disability is a condition, either emotional or physical. A handicap is the cumulative result of obstacles, which a disability interposes between individuals and their maximum functional level. Therefore, not all disabilities are handicaps. A person using a wheelchair is not handicapped in an environment where there are not steps. A person who is deaf is not handicapped when using a TDD. People who are blind are not handicapped in jobs where they use voice-output computers. The real handicap is often the built environment, e.g., stores with steps into them, inaccessible taxis. Often the built environment is the severe handicap. Such environments limit participation, productivity, integration, independence, and equality. If a person using a wheelchair cannot accept a job because it is on the second floor and there is no elevator, the real handicap is that there is no elevator. If someone cannot attend school because there are no ramps or curb cuts, the real handicap is no physical access to an education. In using language, we can choose to emphasize people's similarities or differences. The term "disabled person" is a sloppy short cut to the more psychologically sound expression, "person with a disability." The latter places the person first, not the disability. Placing the disability first distorts and undermines who people with disabilities are and how they want to be seen. We don't refer to people with broken legs as "broken-leg people!" A woman experiencing polio, using a wheelchair, can also be a mother, a wife, an executive, a student, a board member, a gifted public speaker, etc. A man who has cerebral palsy is not a "vegetable!" Although he may have a severe disability, he may also be extremely mentally able, a contributing, productive member of society, e.g., Stephan Hawking, probably the most famous living scientist, author of the book, A Brief History of Time. You won't find a word "handicapped" in the Americans with Disabilities Act (ADA) or any of its supporting documents. Nor will you find the word "special." Although the term is used in descriptions such as Special Education and Special Olympics, it is seen as patronizing and distancing. "Special" is the euphemism of segregation. The drafters of the ADA and the disability community are saying, "We want to change the image of people with disabilities and the environment." A parking space that is accessible allows a person using a walker or a wheelchair to exit with enough room to maneuver; it does not handicap people with disabilities! Those signs should say "Accessible Parking" instead of "Handicapped Parking." Help change the 19th century language habits. Increase equal treatment, community awareness, acceptance, and access. Be concerned: take the time to be vigilant about your own language. Language does play an important role in shaping ideas and attitudes. "Our words affect our thoughts Our thoughts affect our beliefs Our beliefs affect our feelings Our feelings affect our behavior and Our behavior affects our world" --(Shirley Devol VanLieu) This article is borrowed from June Isaacson Kailes' writing “Language is More Than a Trivial Concern.”
Link to comment
Dakle invalid nije okej, ali je "osoba sa invalididitetom" ok. Ne razumem.
Iz gore citiranog teksta :
The latter places the person first, not the disability. Placing the disability first distorts and undermines who people with disabilities are and how they want to be seen
Ne kazem da se slazem sa argumentom, ali ima neke logike.
Link to comment

pa dobro, osoba sa invaliditetom ima otezanu neku konkretnu funkciju, a nije u cjelosti invalidna, jasna je logika.ponovo krajnja nebitnost. invalidi, a i neinvalidi, treba da insistiraju da se javne povrsine prilagode hendikepiranima, za pocetak. no to nije politicki narocito unosno, ko ce da se zajebava s time, osim direktno ugrozenih.

Link to comment

Da nije u pitanju preuzimanje stranih izraza a zatim nerazumno preuzimanje njihovih PC korekcija?Jezikoslovci će znati bolje, a meni se čini da je reč "invalid" bila sasvim strana u našem jeziku. Kada je zaživela, njeno jedino značenje je bilo to, invalid odnosno osoba sa invaliditetom. Nije bilo nikakvih drugih značenja te reči, pa tako ni onih koja mogu biti degradirajuća.U izvornom jeziku (jezicima) odakle je preuzeta, invalid ima i druga značenja: nevažeći, manje vredan, itd. Otuda potreba za PC korekcijom u izvornom jeziku, pa se ta korekcija nasilno uvodi i ovde, bez potrebe (?).Ima li reč "invalid" ijedno drugo značenje u našem jeziku, izuzimajući uskostručne žargone?(takođe: da li se reč "invalidan" u našem jeziku razume kao negacija reči "validan"?)Disclaimer: ne volim ovakva laička jezička rasuđivanja jer su najčešće pogrešna, ali ipak čini mi se da tu ima nečeg...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...