Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

ovo na relaciji monako-sijuksi i taj (suptilni) rasizam je isto ono sto se kritikuje iz pozicije postkolonijalne teorije - stereotipne predstave zapada o kolonizovanim narodima
O cemu ti pricas? Severnoamericki indijanci nisu kolonizovani vec istrebljeni.
Link to comment

mda bastovan. pa nije kaziragica bilo ko. klavirstimer, ne bastovan.mada kad se sjetim kakve joj preferencije ima majka i ostala mnogobrojna rodbina, mozda bolje bastovan.

Edited by morgana
Link to comment
Oni se i dan-danas osecaju zrtvama rasizma (a sigurno to i jesu).
Kakve to veze ima s tim što neko kad jaše konja obuče indajansku nošnju? Ne vidim šta je tu uvredljivo. Otišla je da se takmiči u jahanju i obukla jelek naroda čiju tradiciju vezuju za dobre jahače.Ovo bi bilo rasistički, koliko i da za rasistu proglasite nekog ko za sebe tvrdi da mu je "ko u crnca".Meni se čini da neki smatraju da je manje crnci/indijanci/... manje vredni, pa ih nije lepo tako zvati. Nazovimo ih domorodcima i svi problemi rešeni.Nije mi jasno zašto je crnac (black man) uvredljiv izraz, pa je uveden afroamerikanac. Tako dobismo afroamerikance iz JAR-a. :0.6:Uzgred, meni ovo crnac označava fizičku karakteristiku, dok afroamerikanac označava poreklo. Čak mi je primerenije da se koristi crnac. Afrikanci su i Arapi, a ne samo crnci.Neki su se ovde bunili što "primitivni Srbi za Obamu govore da je crnac, a njemu majka mu nije afroamerikanka". Ne vide da oni na rasu gledaju kao nešto determinišuće. a ne kao fizičku karakteristiku. Edited by duma
Link to comment

Nije bitno da li mi vidimo nesto uvredljivo, nismo mi Indijanci (koliko mi je poznato). Ja sam, recimo, sklon da im dam (kao i nasim Aboridzinima ovde) benefit of the doubt. Uvek i bez mnogo gundjanja. Ako kazu da ih vredja, onda ih vredja & shlus.

Link to comment
O cemu ti pricas? Severnoamericki indijanci nisu kolonizovani vec istrebljeni.
svejedno to ne iskljucuje taj aspekt beli-covvek-centricnog pogleda na nejtiv amerikans kulturu
Link to comment
Tako dobismo afroamerikance iz JAR-a. :0.6:
Nope, Black je zvanicni izraz. Cim su uvedeni procrnacki zakoni odjednom to vise nije bio problem nikome :)Indy, kako mozes da glasas za zabranu belih indijanki? :cry:edit: ima jedna smesna stvar u vezi toga a to je da su indusi i kinezi trazili da se podvedu pod black po novom zakonu (umesto colored) jer zakon favorizuje black populaciju. Mislim da su na kraju dobili neku svoju posebnu grupu. Edited by Shan Jan
Link to comment
Indy, kako mozes da glasas za zabranu belih indijanki? :cry:
Pa, kao prvo, ima da jase bez sedla. A drugo, da mi nalovi grizlija sa lukom i strelom. Pa ce da razmislim. :ss1: Edited by Indy
Link to comment
Nope, Black je zvanicni izraz. Cim su uvedeni procrnacki zakoni odjednom to vise nije bio problem nikome :)
Da li ovo govoriš za US ili JAR?Ako je ovo prvo, onda sam ja poprilično neobavešten.Ako je drugo ti si baš neobavešten. :lolol: U tom slučaj raspitaj se pod hitno o afroamerikancima iz JAR!Ovde je bruka i sramota da ne znaš za njih.Pomisliće neko da pišeš o PC-u, ne znaš ko je Uki, PC car :pera: Edited by duma
Link to comment

Bit ce da sam neobavesten... nikad nisam cuo, ne bi me cudilo da je neko dosao na tu PC ideju ali ovde, na jugu Afrike svi koriste izraz black, eventualno african. Kad se bas uvija u oblandu koriste se nazivi naroda ili citizens (tamo gde su sitizeni uglavnom samo jedne boje koze). Samo sto je za SAR to nemoguce pa i nema mnogo uvijanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...