Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

E, da, ali kako bi pokondireni snobovi (i snobkinje) isticali svoju izuzetnost i toboznji altruizam ako recima ne bismo ucitavali znacenje koje nikad nisu imale?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
aljkav tekst. izraz vertically challenged se engleskom jeziku koristi samo iz vica, a za ljude jako niskog rasta PC termin je "small people".korektna analiza termina "invalid", samo me jako buni upotreba reci "hipokrizija", vazda se podrazumeva da isti ljudi furaju PC koncept i istovremeno oduzimaju prava ranjivim grupama.
Link to comment

Meni se cini da je pricao o šumu. Mozda gresim.

Da bi reči kao što je „invalid“ zaista bile oslobođene svake moguće ponižavajuće konotacije, ne treba na silu menjati reči, potrebno je da menjamo sebe, svoj stav prema ljudima i društvu, prema dominantnom sistemu vrednosti koji je nakaradan i neodrživ.
Link to comment
Ethnic groups(2000)

Sa Vikipedije o Namibiji. Kako bre Coloured i White?

to je bio standarad u dosta africkih zemalja. coloured su ljudi iz mesanih crno-belih veza. ovo je bilo prilicno bitno u klasifikaciji dok je, recimo, bilo aparthejda. mesanje nije bilo dozvoljeno medju razlicito klasifikovanim grupama. ne samo da beli i crni nisu mogli da se mesaju, posecuju ista mesta, zive zajedno, imaju potomstvo vec i ostali. i svi su imali razlicita prava i razlicito mesto na drustvenoj lestvici. standardni zavadi pa vladaj sistem.
Link to comment
to je bio standarad u dosta africkih zemalja. coloured su ljudi iz mesanih crno-belih veza. ovo je bilo prilicno bitno u klasifikaciji dok je, recimo, bilo aparthejda. mesanje nije bilo dozvoljeno medju razlicito klasifikovanim grupama. ne samo da beli i crni nisu mogli da se mesaju, posecuju ista mesta, zive zajedno, imaju potomstvo vec i ostali. i svi su imali razlicita prava i razlicito mesto na drustvenoj lestvici. standardni zavadi pa vladaj sistem.
Jasno mi je to nego sam mislio da su do sada izbacili te politicke nekorektne kvalifiakcije. Dakle, to je ostatak iz losih vremena i trebace vremena da se izbaci iz govora, popisa, klasifikacija i sl?
Link to comment
Jasno mi je to nego sam mislio da su do sada izbacili te politicke nekorektne kvalifiakcije. Dakle, to je ostatak iz losih vremena i trebace vremena da se izbaci iz govora, popisa, klasifikacija i sl?
otprilike tako.
Link to comment

ja sam cula da je coloured potpuno ok, dok je colored (ili people of color) potpuno neprihvatljivo. ili obratno... zavisno od zemlje. negde je termin povezan sa negativnom konotacijom, negde nije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...