Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Tačan odgovor. Podsetimo, laron je napisaoVrtim se oko priče o političkoj korektnosti, kao što naslov teme i nalaže. Nigde nisam rekao da Romi imaju jednak pristup obrazovnim resursima i građanskom životu kao i većina u državi. Govorim o dvostrukim standardima glede PC varijante, da ponovim - domaći PC aktivista će daleko lakše prevaliti preko jezika kako smo zaslužili sve što nam se dešava i kako smo govna i kako smo najgori i kako za nas nije demokratija, nego protektorat. I ostali PC aktivisti mu neće zameriti na takvom non-PC izražavanju i generalizaciji, nego će ga u velikoj većini slučajeva podržati.disklejmer: autor posta se ograđuje od iznetih tvrdnji u istom, pošto je poznato njegovo više puta izneto mišljenje o narodu kome pripada, a to mišljenje se kosi sa PC terminima. Umesto toga, autor je želeo da ukaže na nedoslednosti u iznetim stavovima pojedinih diskutanata.
Kakve ovo ima veze sa PC-jem?
Link to comment
ja zapravo ne razumem sta ti pricas. ovde je na osnovu popisa dobro demonstrirano da se vecina roma izjasnjava bas tako. kao romi.
Apsolutno, I to je validan argument: vecina Roma, u svim svojim grupama, zele da se nazivaju Romima.
moj primer je bio samo protivteza onog cuvenog da neko zna nekog ciganina koji bas voli da ga tako zovu. to je slicno kao i dobri rob, poslusna zena i peder koji nije gej. dokaz da je zapravo tim ljudima lepo a da se buni manjina obesnih sifrazetkinja, dokonih intelektualaca i nvo profitera.
Izdvajanje akademskih Roma, kao zasbene skupine, zapravo, je slicnije "poslusnoj zeni". Izdvajanje iz kolektiva kome ne zelis da pripadas. Potpuno nepotreban i stetan argument u raspravi.
tvoj post je opasan iz jos jednog razloga. on implicira da je obrazovanje samo stvar izbora a ne konkretnih materijalnih okolnosti u kojima se neko nalazi. romska populacija cesto nema izbor. sugerisati drugacije (oni su odlucili tako) je zapravo propovedati iz jedne libertarijanske biblije.
Kako si dosao do tog zakljucka.Je li moze da mi se razjasni?
Link to comment
Romska kultura nije nesto koherentno vrlo cesto se tumaci stereotipima.Da se svaki Rom koji se obogatio ima kucu? Ne znam :) Ali oni koji su bili deportovani iz Francuske (2010) su imali pozavidan vozni park u proseku po 50k evra za kucu putujucu.
Ako pričamo o šefovima organizovanog kriminala u kojima se trguje decom i ljudima da za njih prose, kradu itd, ja njihov životni stil ne bih uzimala u obzir kad pričamo o romskom životnom stilu/kulturi. Edited by Evi_
Link to comment

Larssone, barem za mene je poznato da ne tolerisem mazanje Srba govnima, (ukljucujuci i samo-mazanje). X puta sam ulazio u konflikt oko toga, jos od tamo™-a, gde je to bila (i ostala, koliko znam) neka vrsta forumskog modalnog diskursa. Medjutim, mislim da to ne potpada pod politicku korektnost, barem ne kako ja vidim. Dobio sam ovde i PM od nekoga, ko me je napao zbog podrske PC-u na ovoj temi, dok sam svojevremeno "isterivao ShXXXXXe sa foruma B92". Glupo mi je da to i potezem, ali ono sto me je iritiralo tamo™ je bila nulta tolerancija za srpski nacionalizam, ma i najmanji, a savrseno ignorisanje bilo kog drugog. Cak i podrska, po sistemu, ako je protivu Srba, onda mora da je ispravno. Nema veze sto smrdeka po totalitarizmu (druge boje).Ali, to je jedna od stvari koju sam primetio kod konzervi/nacionalista, svih sorti. Oni, o paradoksa, vole da zavape za politickom korektnoscu prema njima. Kao, kako to da se ima razumevanja za gejove, trandze, jupiterijance i ne znam sve koga ne, ali nama jadnim nazionalistima* ne date da slobodno govorimo...Cry me a river. <_<(*Ne odnosi se ni na koga na ovom forumu... osim vaske koja mi je poslala PM).

Link to comment
Drugi put me pogresno citiras. Nigde to nisam tvrdio.
Okej, u pravu si, izvini, Rasprav počinje ovim postom:
Meni je ovaj argument koji i ti i Marko potezete: "akademsko obrazovanje" = "emancipacija" vrlo problematican.
A zatim prelazi u ovo:
Cilj obrazovanja je pruzanje mogucnosti za samoostvarenje, i kriticko misljenje je deo taog paketa.Logicka implikacija prve formulacije je da "akademski" (akademski, pretpostavljam znaci fakultetski) neobrazovani gradjani ne mogu da budu emancipovani, tj. samoostvareni i slobodni.A ako ti neobrazovani nisu emancipovani, ko treba da ih emancipuje? Pa, akademska, prosvecena elita. Cemu demokratija kada jos nisu na tom stupnju da je zasluze?Dobrodosli u XVIII vek i prosveceni apsolutizam.
i ovo:
A kako je to sustinski drugacije od moje interpretacije?Implikacija: akademski neobrazovani Romi pojma nemaju jer nisu imali alternativu i prilke da se obrazuju. Dakle, nisu relevantni za raspravu. Ne postoje.Postoji i druga, doduse, manje vazna linija moguce kritike. Ako su u pitanju akademski obrazovani Romi koji su politicki ili NGO aktivisti, onda i pitanje incentives igra ulogu u tumacenju njihovih reci.
Ali onda ti je argument još slabiji. Da, Romi koji žive u abject poverty, a to je najveći deo, zaista politički "ne postoje". Oni nemaju nikakav glas, ne zato što im ga ja oduzimam, nego zato što nemaju mogućnosti da ga artikulišu. Tu im mogućnost treba obezbediti, ali trenutno je ovako kako je. Romi koji mogu da artikulišu svoj politički glas, artikulišu ga na način koji ti je Kim opisao.
Link to comment
Pa, larssone, da li se uopšte može biti non-PC prema samom sebi? Pa još ako si većinski narod? Ne razumem.
Kim i Syme su govorili na tu temu psiholoskih mehanizama.Sto se Srba tice, i Srbi su manjina u vecem okruzenju u kome je veca verovatnoca da ce biti posmatrani kao neki varvari. Samopolivanje govnima je posledica te frustracije.
Link to comment
Kim i Syme su govorili na tu temu psiholoskih mehanizama.Sto se Srba tice, i Srbi su manjina u vecem okruzenju u kome je veca verovatnoca da ce biti posmatrani kao neki varvari. Samopolivanje govnima je posledica te frustracije.
^^Videti moj prethodni post.
Link to comment
Ako pričamo o šefovima organizovanog kriminala u kojima se trguje decom i ljudima da za njih prose, kradu itd, ja njihov životni stil ne bih uzimala u obzir kad pričamo o romskom životnom stilu/kulturi.
Pa to je "lifestyle" i onih koji zive u palatama to se valjda resava zakonom a ne emancipacijom.
Link to comment
Apsolutno, I to je validan argument: vecina Roma, u svim svojim grupama, zele da se nazivaju Romima.Izdvajanje akademskih Roma, kao zasbene skupine, zapravo, je slicnije "poslusnoj zeni". Izdvajanje iz kolektiva kome ne zelis da pripadas. Potpuno nepotreban i stetan argument u raspravi. Kako si dosao do tog zakljucka.Je li moze da mi se razjasni?
ja ne znam zasto imas problem s tim izdvajanjem a nemas sa prethodnim (ja znam neke cigane...). ja sam naveo primer informisanih i ekonomski nezavisnih roma koji zele da se njihova etnicka grupa naziva romima. njihov glas vredi isto koliko i glas ciganceta iz jagodine ali ne znaci da su njihova misljenja podjednako tacna,Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Pa to je "lifestyle" i onih koji zive u palatama to se valjda resava zakonom a ne emancipacijom.
Kad sam rekla obogatili, više sam mislila na lokalne Rome koji su radili u fabrikama ili dobro zarađuju u muzici. Nisu to nužno palate, više obične kuće.
  • +1 1
Link to comment
Ali, to je jedna od stvari koju sam primetio kod konzervi/nacionalista, svih sorti. Oni, o paradoksa, vole da zavape za politickom korektnoscu prema njima. Kao, kako to da se ima razumevanja za gejove, trandze, jupiterijance i ne znam sve koga ne, ali nama jadnim nazionalistima* ne date da slobodno govorimo...
Zato sam i stavio onaj disklejmer. Sve vreme pišem čisto o tehnikalijama.
Link to comment
ja ne znam zasto imas problem s tim izdvajanjem a nemas sa prethodnim (ja znam neke cigane...). ja sam naveo primer informisanih i ekonomski nezavisnih roma koji zele da se njihova etnicka grupa naziva romima. njihov glas vredi isto koliko i glas ciganceta iz jagodine ali ne znaci da su njihova misljenja podjednako tacna,Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Šta je tačno mišljenje? Nezgodno je formulisati šta je ravnopravno učestvovanje u političkom životu, ali ja bih onako ugrubo rekla da prosto ne smatram mišljenje nekoga ko je u hroničnom ekstremnom egzistencijalnom i socijalnom stresu za realan odraz njegovih želja, potreba itd.
Link to comment
Šta je tačno mišljenje? Nezgodno je formulisati šta je ravnopravno učestvovanje u političkom životu, ali ja bih onako ugrubo rekla da prosto ne smatram mišljenje nekoga ko je u hroničnom ekstremnom egzistencijalnom i socijalnom stresu za realan odraz njegovih želja, potreba itd.
ovako: akademsko obrazovanje nije preduslov za emancipaciju ali pomaze da se aagledaju mehanizmi koji do nje mogu dovesti. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

@evi_Kapiram pricamo ;) Na zalost nema tu carobnog stapica. Emancipacija bi usvakom slucaju pomogla kao sto pomaze kod onih koji su se integrisali u drustvo. Maria Thereza je u XVIII veku donela edict koji zabranjuje Romima da se zene/udaju medjusobno. Nista nije postigla osim sto su Romi stradali. Endogamija je i danas u pojedinim grupama zakon. Cak i Romi koji zive u kucama (znam neke iz Banatskog Novog Sela) ne postuju zakonski ages of consent. Mlada 9 mladozenja 11 :wacko:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...