Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

@evi_Kapiram pricamo ;) Na zalost nema tu carobnog stapica. Emancipacija bi usvakom slucaju pomogla kao sto pomaze kod onih koji su se integrisali u drustvo. Maria Thereza je u XVIII veku donela edict koji zabranjuje Romima da se zene/udaju medjusobno. Nista nije postigla osim sto su Romi stradali. Endogamija je i danas u pojedinim grupama zakon. Cak i Romi koji zive u kucama (znam neke iz Banatskog Novog Sela) ne postuju zakonski ages of consent. Mlada 9 mladozenja 11 :wacko:
Da, to je recimo nešto što ima veze sa kulturom. Dok kod siromaštva Roma imamo pretežno jednog krivca - ekonomsko urušavanje države, ovde imamo dva - kulturni momenat sklapanja maloletničkih brakova i pravnu nefunkcionalnost pomenute države. Elem tu bi roditelji para apsolutno morali na sud, i to da se onako proprati medijski.
Link to comment

@evi_Imaj u vidu da je u Vatikanu zakonski ages of consent 12g. kod Roma "malo" nizi. Pa ni kulturoloska marica nije ista svugde u Evropi raspon od (12-18). Romi nemaju svoju drzavu u ne mogu da je urede po svojim normama. Nazalost kao manjina moraju da se povinuju zakonima drzave u kojoj zive, ili da im pravimo rezervate ko Ameri svojim native gde ce da vaze njihovi zakoni. (naravno da to ne mislim)>>Dok kod siromaštva Roma imamo pretežno jednog krivca - ekonomsko urušavanje državeSlazem se da ne shavtis da mislim da je siromastvo Roma njihov lifestyle. Ali ekonomsko urušavanje države kaci i sve ostale, zar ne?>>Elem tu bi roditelji para apsolutno morali na sud, i to da se onako proprati medijskiNaravno zakon treba da se postuje. Za to u medije nisam siguran. Samo bi produbio antagonizam i podgrejao sve druge stereotipe kod ne Romske populacije.

Edited by hefestus
Link to comment
@evi_Imaj u vidu da je u Vatikanu zakonski ages of consent 12g. kod Roma "malo" nizi. Pa ni kulturoloska marica nije ista svugde u Evropi raspon od (12-18). Romi nemaju svoju drzavu u ne mogu da je urede po svojim normama. Nazalost kao manjina moraju da se povinuju zakonima drzave u kojoj zive, ili da im pravimo rezervate ko Ameri svojim native gde ce da vaze njihovi zakoni. (naravno da to ne mislim)>>Dok kod siromaštva Roma imamo pretežno jednog krivca - ekonomsko urušavanje državeSlazem se da ne shavtis da mislim da je siromastvo Roma njihov lifestyle. Ali ekonomsko urušavanje države kaci i sve ostale, zar ne?>>Elem tu bi roditelji para apsolutno morali na sud, i to da se onako proprati medijskiNaravno zakon treba da se postuje. Za to u medije nisam siguran. Samo bi produbio antagonizam i podgrejao sve druge stereotipe kod ne Romske populacije.
Kači, ali Rome kači više. Oni koji nisu stigli da srede svoj život dok je ekonomska situacija bila bolja, tek sad nemaju šanse. A oni koji su uspeli da se odškoluju i žive neki normalan život u bolje vreme, i sad treba da traže neki posao, još teže će ga naći nego ostali ljudi zbog diskriminacije.Ovo sa age of consent se ne slažem da je to maltene relativna stvar gde će država da postavi granicu, može da bude relativno da li je granica na 16-17-18, ali 9 godina je 9 godina.
Link to comment

@evi>>Ovo sa age of consent se ne slažem da je to maltene relativna stvar gde će država da postavi granicu, može da bude relativno da li je granica na 16-17-18, ali 9 godina je 9 godina.Pa jeste relativna od drzave do drzave u Vatikanu je 12, Nemacka 14, Srbija 14, Malta 18 ... Naravno da nije relativna kada je 1 drzava treba da donese takvu odluku. U nas je 14. Ovo sa 9 godina je ... tragedija. To sam video pre 30g u Banatskom Novom Selu. Romi, imucni, cisti kuca na 3 sprata ... ko danas da vidim sliku.

Link to comment
ja ne znam zasto imas problem s tim izdvajanjem a nemas sa prethodnim (ja znam neke cigane...). ja sam naveo primer informisanih i ekonomski nezavisnih roma koji zele da se njihova etnicka grupa naziva romima. njihov glas vredi isto koliko i glas ciganceta iz jagodine ali ne znaci da su njihova misljenja podjednako tacna,Sent from Bender's iPad using Tapatalk
O boldovanom: Naravno da imam, samo tu nemam sta da dodam u diskusiji jer su drugi diskutanti izrazili stavove sa kojima se slazem.Dosadan sam, ali moram: ekonomski nezavisni Romi nije isto sto i akademski obrazovani Romi.Tj. abject poverty (Syme, jedan od prethodnih postova), u kojoj nema licne slobode, nije suprotno od akademski obrazovan, vec od ekonomski nezavisan.Sa te strane, da li su folk pevaci Romi ekonomski nezavisni? (Svestan sam da ce kritika biti: moraju da sviraju onako kako bi se dopali i bili prihvatljivi publici).Evo jedan deo interesantan deo intervjua. Koliko kontradiktornosti u malom pasusu.DANI: Vi nikada niste skrivali romsko porijeklo, za razliku od nekih Vaših kolega; Dragana Kojića Kebe, naprimjer. dzej2.jpgRAMADANOVSKI: On može to da isfolira, beo je, jebi ga. Romi su vekovima bili proganjani od ljudi i stalno ih bije loš glas. Kad gledaš realno, većina Cigana ne voli da radi, svi vole na foru da dođu do love, ne vole da se kupaju, ulično žive… Naravno, imaš više vrsta Cigana: neko živi lepo, moderan tip, pedantan, kulturan, čist, obrazovan… Jebi ga, ako te otac napravio ovakvog, zašto ti treba da pokušaš da budeš neko drugi?
Link to comment
2. koliko jos puta treba da se napise da je izraz rom odabran na svetskom kongresu roma 1971., a ne od strane nikakvog UN/USA/SE? plus romi sebe na svom jeziku nazivaju romima, dok ih pripadnici drugih naroda nazivaju ciganima i raznim drugim izrazima. sami romi nikada nisu koristili naziv cigani za svoj narod na, ponavljam, svom jeziku.
Nemce na srpskom zovu nemci, na njihovom jeziku.. pa ti bolje znas :) To sto neki narod na jeziku drugog naroda zovu drugacije samo po sebi nit je lose nit pogresno a jos manje treba da se menja (zamisli sad da nemci dodju sa idejom da svi ljudi u svetu moraju da ih zovu njihovom recju za njihov narod, to bi se smatralo prilicno nekorektnim nacinom ponasanja). Zapravo se vracamo na staru pricu koja se vrti oko toga da li je ciganin osim sto je naziv za pripadnika naroda takodje i pogrdan. Ja licno ga ne smatram pogrdnim vec da su predrasude vezane za njega toliko jake da ga ljudi cesce koriste kad hoce da ukazu na te predrasude nego za obican govor. Cini mi se i da po manjim mestima u Srbiji je to i dalje prevashodno naziv za narod. Licno skoro uvek koristim izraz ciganin/ciga/cigancica kad pricam o ciganima (ili indusima :D ) i mislim da ceo problem nastaje ovde sto se odjednom to smatra zlocinom po sebi (iako je do pre 10 godina to prakticno bila jedina rec koja se koristila za taj narod u Srbiji). Kao sto koristim uostalom i rec jevrejin, pa opet kad neko kaze jevrejin to zna da zapara usi, jednako i kad kaze rom. Nije sve u samoj reci vec i u onom ko je izgovara. Zato mislim da je cela ova prica uzasno tupava i nepotrebno zamajavanje oko stvari koja ce sustinski malo pomoci. Ako zelis da se promeni stav o ciganima onda drustvo treba da im da bolju sansu da izbore zivot dostojan coveka. A ako nekom cigi u drustvu smeta da cige zovem cigama ja ih necu zvati. Prva stvar koju naucis kad odes u stranu zemlju jeste koji je PC govor za razne narode.
Link to comment

samo da ilustrujem da cedimo suvu drenovinu ^_^

Nemce na srpskom zovu nemci, na njihovom jeziku.. pa ti bolje znas :) To sto neki narod na jeziku drugog naroda zovu drugacije samo po sebi nit je lose nit pogresno a jos manje treba da se menja (zamisli sad da nemci dodju sa idejom da svi ljudi u svetu moraju da ih zovu njihovom recju za njihov narod, to bi se smatralo prilicno nekorektnim nacinom ponasanja).
...uz to, ni grci nisu grci nego heleni/jelini (doduše, ime viuče koren od jednog helenskog plemena sa kojim su rimljani prvi došli u kontakt), nemci nisu "mutavci/nemušti" (paralela grčkom terminu varvara) nego germani, tevtonci, pa se i taj uvredljivi izraz odomaćio i postao politički korektan neupitan....
i ovo:
Zapravo se vracamo na staru pricu koja se vrti oko toga da li je ciganin osim sto je naziv za pripadnika naroda takodje i pogrdan. Ja licno ga ne smatram pogrdnim vec da su predrasude vezane za njega toliko jake da ga ljudi cesce koriste kad hoce da ukazu na te predrasude nego za obican govor.
_____niko ovde ne zastupa tezu da se oni koji u javnom nastupu kažu "cigani" valjaju obrnuti na ražnju, nego da je poželjno koristiti reč rom, te da to treba promovisati nenasilnim sredstvima.niti se zastupa stav da treba svakog ko u privatnom životu ponekad/uglavnom/uvek kaže "ciganin" obeležiti kao rasistu i diskriminatora, jer očigledno postoji konfuzija, tj. ne mogu svi biti u toku sa pc motivacijom i odlukama un/kongresa roma itd.kako je već rečeno, jezik je živa stvar, i romska populacija (tj njena "elita") samo želi piece of the action. i naravno da će terminološka promena postepeno uticati na promenu svesti, ovaj put na pozitivan način.
Link to comment
ovde je na osnovu popisa dobro demonstrirano da se vecina roma izjasnjava bas tako. kao romi.
odakle ovo ? (ne kažem da nije istina, ali me baš zanima)zar nije Luba rekla da su i oni koji se izjašnjavaju kao Cigani "prebacivani" u Rome ? Edited by Lezilebovich
Link to comment
Ali oni koji su bili deportovani iz Francuske (2010) su imali pozavidan vozni park u proseku po 50k evra za kucu putujucu.
Hvala sto prenosis informacije koje si cuo u kafani, ali ovo je netacno. Vozila u kojima su vidjeni Romi deportovani iz Francuske su dosta skuplja, i kostaju barem po par desetina miliona evra.

1400505_7_9df0_des-roms-expulses-par-avion-de-lille-en.jpg

 

Jos par slika deportacije:des-roms-sur-les-routes-une-image-qui-se-repete-hier-matin-encore-46-roms-dont-25-enfants-ont-ete.jpgles-roms-expulses-hier-etaient-la-depuis-le-printemps-photo-maxppp.jpg581497-charges-valises-sacs-plastiques-bassines.jpg130605.jpg550207_des-roms-expulses-s-appretent-le-20-aout-2010-a-embarquer-a-roissy-pour-retourner-en-roumanie-sous-le-regard-de-policiers.jpg

Inace, ovo je izvrsna ilustracija romskog problema: diskriminatorska i rasisticka politika drzave, koju deo vecinskog naroda podrzava oslanjajuci ce na rasisticke stereotipe ("znate li da se vracaju kolima od po 50k evra"?, na sta drugari iz kafane klimaju glavom, - jedan od njih moze da doda "a odakle im pare za to?", ali i ne mora - poruka je jasna, say no more, nudge, nudge, you know what I mean).

Link to comment
Inace, ovo je izvrsna ilustracija romskog problema: diskriminatorska i rasisticka politika drzave, koju deo vecinskog naroda podrzava oslanjajuci ce na rasisticke stereotipe ("znate li da se vracaju kolima od po 50k evra"?, na sta drugari iz kafane klimaju glavom, - jedan od njih moze da doda "a odakle im pare za to?", ali i ne mora - poruka je jasna, say no more, nudge, nudge, you know what I mean).
Samo da dopunim iz ličnog iskustva. Prepričavam drugaru ovu raspravu sa PPP, a tu je i njegov drugar, inače radnik u obezbeđenju. Kaže: "Ja sam protiv toga da se Cigani zovu Romi, ali mi ne smetaju. Samo pazi šta je problem: kad oni opkole moju ženu kad izlazi iz Maksija i jedan počne da joj lupa šamare, a ovi ostali joj otimaju torbicu, ja onda moram da reagujem." Ja ga pitam, iskreno zabrinut: "Pa kad se to desilo?", a on će, malo zbunjen, "Pa nije se desilo, ali može da se desi. i pazi, onda ja moram da reagujem, ali ako udarim nekog od njih, onda će mene da teraju na sud! A njima ništa".Eto, tako smo putem misaonog eksperimenta došli do zaključka da je srpska policija biased u korist Roma, a protiv čestitih srpskih domaćina. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...