Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Zato što (i ovo stvarno već postaje zamorno) smatram da Srbi nisu nosioci bilo kakvih esencijalnih osobina koje ih razdvajaju od drugih ljudi, te da samim tim ne mogu, kao narod, biti ni nesposobni za demokratiju.
jedno je apstrakcija (srpstvo) dok kod romske populacije zapravo koincidira etnicki i klasni momenat. mozemo utvrditi, statisticki, da je zivotni vek roma znatno kraci od drzavnog proseka i njihov pristup obrazovnom sistemu znatno otezan.srbi su jedna apstrakcija bas kao i demokratija.
Khm, tema je Politička Korektnost, a ja sam se nadovezao na Buđinu opasku koja mi se učinila sasvim pogodnom u datom trenutku. Onako kako sam je ja razumeo, stvar je u tome da će se domaća PC scena daleko lakše uhvatiti za parolu "ma, mi smo govna/Srbi nisu sposobni za demokratiju", i u toj generalizaciji neće videti ništa loše niti non-PC (štaviše, to je potpuno uobičajena stvar za izgovoriti), dok će u slučaju Roma pričati sasvim drugačije.
Link to comment

Nije mi jasno oko čega ovoliko nerazumevanje: ljudi koji žive u kućama, mogu da školuju decu i kupe hranu u prodavnici su u stanju politički da parcipiraju, ljudi koji žive u kartonu ispod mosta bez tekuće vode, koji ne mogu da školuju decu i koji preživljavaju skupljajući otpatke itd nisu u stanju da ravnopravno politički participiraju.Inače svi ovi problemi po mom mišljenju jedino nestaju kad postoji dovoljno poslova, Romi koji žive u mom gradu su 70-ih, 80-ih svi bili zaposleni, i prelazak u "white lifestyle" je bio one-step funkcija. Napravili ljudi normalne kuće i odškolovali svu decu. Rome koji prose sam prvi put u životu videla posle 1999-e (i naravno posle kad sam počela da studiram u BG-u).

Link to comment
Khm, tema je Politička Korektnost, a ja sam se nadovezao na Buđinu opasku koja mi se učinila sasvim pogodnom u datom trenutku. Onako kako sam je ja razumeo, stvar je u tome da će se domaća PC scena daleko lakše uhvatiti za parolu "ma, mi smo govna/Srbi nisu sposobni za demokratiju", i u toj generalizaciji neće videti ništa loše niti non-PC (štaviše, to je potpuno uobičajena stvar za izgovoriti), dok će u slučaju Roma pričati sasvim drugačije.
Ja stvarno ne razumem kakve ovo veze ima sa bilo čim.
Link to comment
Mozda malo gubite iz vida da pojedine Romske grupe (ima ih mnogo razlicitih) ne zele da se emancipuju po modelu cultural bias koji bi da primenite. Za to je potreban visko stepen assimilacije a to neuspeva vec vekovima.
pa verujem da zele da se emancipuju od migracija vezanih za prikupljanje sekundarnih sirovina. koliko se ja razumem ti putujuci romi su najcesce bili kovaci i zabavljaci a ne ljudi koji golim rukama skupljaju cesto toksicne materije.takodje obrazovanje ne znaci i asimilaciju. pa sta je negritude pokret u poeziji i knjizevnosti?@laron: ne razumem sta pitas pa cu ti odgovoriti malom anegdotom.otisao rasim ljajic u jagodinu. voda njega palma naokolo kad odnekud istrci neko cigance/romce. palma ga prizove k sebi i kaze:- reci ti cika rasimu sta si ti?klinac ko iz topa- ciganinonda mu palma tutne neku kintu da peva i okrene se rasimu i uz seretski pera bozic osmeh kaze- eto kod nas u jagodini nema roma.and there was much rejoicing. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Ja stvarno ne razumem kakve ovo veze ima sa bilo čim.
Ok, da probam ovako, svedeno: da li vidiš razliku između stavova "Srbi nisu sposobni za demokratiju" i "Romi nisu sposobni za normalan građanski život"?
Link to comment
Mozda malo gubite iz vida da pojedine Romske grupe (ima ih mnogo razlicitih) ne zele da se emancipuju po modelu cultural bias koji bi da primenite. Za to je potreban visko stepen assimilacije a to neuspeva vec vekovima.
Možda postoje takve grupe. Ja mogu da pričam samo o Romima sa kojima imam iskustva a to su oni iz mog mesta. Svi koji su dobili poslove su napravili kuće, nijednu kartonsku kuću/prikolicu nemamo u ciganmali. Takođe niko od njih nije slao decu da prose, iako ih u tome niko nije sprečavao, nego su ih slali u školu, istu u kojoj sam i ja išla. Eto, oni su odbacili taj svoj lifestyle tek tako.Ovde se postavlja pitanje šta je romska kultura i šta je emancipacija. Ako je romska kultura to da žive u čergi slobodnim životom nomada, šalju decu u prošnju itd, onda se postavlja pitanje zašto svaki Rom koji se obogatio ima kuću i decu ne izlaže takvom tretmanu. Ako pričamo o tome da je romska kultura to da vole da popodne posede sa komšijama, razvuku harmoniku/trubu šta god i pevaju folk pesme, to valjda niko ovde ni ne vidi kao nešto što bi hteo da promeni kod njih.
  • +1 1
Link to comment
Ok, da probam ovako, svedeno: da li vidiš razliku između stavova "Srbi nisu sposobni za demokratiju" i "Romi nisu sposobni za normalan građanski život"?
pa i jedan i drugi su netacni iskazi koji stereotipizuju cele grupe. ako se vrtis oko one price o obrazovanju onda bi morao da shvatis da nije problem u sposobnosti za vec pristupu gradjanskom zivotu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Ok, da probam ovako, svedeno: da li vidiš razliku između stavova "Srbi nisu sposobni za demokratiju" i "Romi nisu sposobni za normalan građanski život"?
Recimo da ne vidim (mada razlike ima, jer demokratija i "normalan građanski život" nisu ista stvar, niti su jednako vredni), i šta onda?
Link to comment
Edit: Buđa se uhvatio za priču da su se Romi u nekom naselju masovno izjašnjavali kao Cigani, pa odatle izvukao zaključak da im se ime Romi nameće sa vrha. Moj odgovor je da to nije relevantan podatak, ako je uopšte tačan, jer to izjašnjavanje nije predstavljalo izbor između termina Rom i Ciganin. Na to Buđa pita - a ko odlučuje kada neko ima mogućnost izbora, a kada ne? Moj odgovor na to je da ne mora da odlučuje niko, samo je potrebno svima ponuditi relevantne informacije i opcije koje im stoje na raspolaganju pre nego što se njihovo izjašnjavanje može smatrati kao relevantno za ovo o čemu razgovaramo.
Drugi put me pogresno citiras. Nigde to nisam tvrdio.
Link to comment
pa i jedan i drugi su netacni iskazi koji stereotipizuju cele grupe.
Tačan odgovor. Podsetimo, laron je napisao
Khm, tema je Politička Korektnost, a ja sam se nadovezao na Buđinu opasku koja mi se učinila sasvim pogodnom u datom trenutku. Onako kako sam je ja razumeo, stvar je u tome da će se domaća PC scena daleko lakše uhvatiti za parolu "ma, mi smo govna/Srbi nisu sposobni za demokratiju", i u toj generalizaciji neće videti ništa loše niti non-PC (štaviše, to je potpuno uobičajena stvar za izgovoriti), dok će u slučaju Roma pričati sasvim drugačije.
ako se vrtis oko one price o obrazovanju onda bi morao da shvatis da nije problem u sposobnosti za vec pristupu gradjanskom zivotu.
Vrtim se oko priče o političkoj korektnosti, kao što naslov teme i nalaže. Nigde nisam rekao da Romi imaju jednak pristup obrazovnim resursima i građanskom životu kao i većina u državi. Govorim o dvostrukim standardima glede PC varijante, da ponovim - domaći PC aktivista će daleko lakše prevaliti preko jezika kako smo zaslužili sve što nam se dešava i kako smo govna i kako smo najgori i kako za nas nije demokratija, nego protektorat. I ostali PC aktivisti mu neće zameriti na takvom non-PC izražavanju i generalizaciji, nego će ga u velikoj većini slučajeva podržati.disklejmer: autor posta se ograđuje od iznetih tvrdnji u istom, pošto je poznato njegovo više puta izneto mišljenje o narodu kome pripada, a to mišljenje se kosi sa PC terminima. Umesto toga, autor je želeo da ukaže na nedoslednosti u iznetim stavovima pojedinih diskutanata.
Link to comment
Tačan odgovor. Podsetimo, laron je napisaoVrtim se oko priče o političkoj korektnosti, kao što naslov teme i nalaže. Nigde nisam rekao da Romi imaju jednak pristup obrazovnim resursima i građanskom životu kao i većina u državi. Govorim o dvostrukim standardima glede PC varijante, da ponovim - domaći PC aktivista će daleko lakše prevaliti preko jezika kako smo zaslužili sve što nam se dešava i kako smo govna i kako smo najgori i kako za nas nije demokratija, nego protektorat. I ostali PC aktivisti mu neće zameriti na takvom non-PC izražavanju i generalizaciji, nego će ga u velikoj većini slučajeva podržati.disklejmer: autor posta se ograđuje od iznetih tvrdnji u istom, pošto je poznato njegovo više puta izneto mišljenje o narodu kome pripada, a to mišljenje se kosi sa PC terminima. Umesto toga, autor je želeo da ukaže na nedoslednosti u iznetim stavovima pojedinih diskutanata.
ok. na koje se to diskutante odnosi? fantomskog nikolu samardzica?Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

@kim>>pa verujem da zele da se emancipuju od migracija vezanih za prikupljanje sekundarnih sirovina. koliko se ja razumem ti putujuci romi su najcesce bili kovaci i zabavljaci a ne ljudi koji golim rukama skupljaju cesto toksicne materije.Deluje logicno iz naseg "zapadnog" ugla ali mnoge grupe globalno (Indija, Mongolija) nemaju takvu viziju emancipacije. Takva vrsta emancipacije trazi odricanja tradicionalnog lifesyla (endogamija recimo) na koje pojedine grupe nisu spremne. >>takodje obrazovanje ne znaci i asimilaciju. pa sta je negritude pokret u poeziji i knjizevnosti?ne znaci naravno ali nije dobra paralela.@evi_>>Možda postoje takve grupe. Ja mogu da pričam samo o Romima sa kojima imam iskustva a to su oni iz mog mesta. Svi koji su dobili poslove su napravili kuće, nijednu kartonsku kuću/prikolicu nemamo u ciganmali. Takođe niko od njih nije slao decu da prose, iako ih u tome niko nije sprečavao, nego su ih slali u školu, istu u kojoj sam i ja išla. Eto, oni su odbacili taj svoj lifestyle tek tako.Kao sto rekoh postoje razlicite grupe.>>Ovde se postavlja pitanje šta je romska kultura i šta je emancipacija. Ako je romska kultura to da žive u čergi slobodnim životom nomada, šalju decu u prošnju itd, onda se postavlja pitanje zašto svaki Rom koji se obogatio ima kuću i decu ne izlaže takvom tretmanu. Ako pričamo o tome da je romska kultura to da vole da popodne posede sa komšijama, razvuku harmoniku/trubu šta god i pevaju folk pesme, to valjda niko ovde ni ne vidi kao nešto što bi hteo da promeni kod njih.Romska kultura nije nesto koherentno vrlo cesto se tumaci stereotipima.Da se svaki Rom koji se obogatio ima kucu? Ne znam :) Ali oni koji su bili deportovani iz Francuske (2010) su imali pozavidan vozni park u proseku po 50k evra za kucu putujucu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...